Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστής ανοίγει μόνος του


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!
Όπως λέει και ο τίτλος, τον τελευταίο περίπου μήνα, ίσως και λίγο παραπάνω, παρατήρησα πως ο υπολογιστής ανοίγει μόνος του σε random στιγμές όταν τον έχω κλείσει με shutdown.
Συνήθως δουλεύει όλη μέρα. Το βράδυ τον κλείνω και το πρωί τον βρίσκω ανοιχτό, στο login screen με περιμένει. Σήμερα άνοιξε την στιγμή που ξύπνησα, τον άκουγα να παίρνει μπρος.
Αυτό ξεκίνησε χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στο BIOS και γενικά δεν θυμάμαι να πείραξα κάτι που θα μπορούσε να είναι υπεύθυνο. Γκουγκλαρα αλλα δεν βρήκα λύση. Έψαξα για Wake on Lan ρυθμίσεις στο BIOS αλλά δεν βρήκα κάτι.

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής μου, οποιαδήποτε ιδέα, δεκτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και κάπως έτσι σε ένα παγωμένο κρύο υπόγειο τελειοποιήθηκε η τεχνητή νοημοσύνη.

 

Δες μήπως τις λειτουργείες του συστήματος. Μήπως ανοίγει για update ή καμιά ρύθμιση στην εξοικονόμηση ενέργειας. Επίσης έλεγξε εάν ανοίγει αυτόματα μετά από διακοπή ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάπως έτσι σε ένα παγωμένο κρύο υπόγειο τελειοποιήθηκε η τεχνητή νοημοσύνη.

 

Δες μήπως τις λειτουργείες του συστήματος. Μήπως ανοίγει για update ή καμιά ρύθμιση στην εξοικονόμηση ενέργειας. Επίσης έλεγξε εάν ανοίγει αυτόματα μετά από διακοπή ρεύματος.

 

Τα κοίταξα αυτά, δεν βλέπω κάτι προφανές τουλάχιστον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τα προφανή πολλές φορές δεν είναι και προφανή, οποτε δέχομαι όλες τις ιδέες.
Απλά στα windows update κοίταξα που είχε κάτι περίεργα με active hours και κάτι τέτοιες ομορφιές των win 10.
Δεν βρήκα και στο bios ρύθμιση για άνοιγμα μέσω του δικτύου όποτε αρχικά σήμερα το βράδυ θα το αφήσω χωρίς το καλωδιακι του διακόπτη και χωρίς το USB wifi adapter.
Αλλά δεν νομίζω να είναι κι αυτό γιατί έχω απενεργοποιημενες τις USB όταν είναι κλειστό.
Γενικά ίσως κάνω και επαναφορά τις ρυθμίσεις στο bios μήπως έχει γίνει εκεί τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω, θα δουμε. Αν συνεχισει παντως νομιζω οτι πρεπει να δοσεις και ονομα στο pc μιας και εχει προσωπικοτητα :P Το Christine ειναι μια καλη ιδεα αλλα δεν ειχε πολυ καλη καταληξη :P :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να ναι και θεμα μητρικης,ειχα παρομοιο προβλημα που ξεκινησε ετσι..μετα κατεληξε στο να κανει μονο του restarts,να μην ανοιγει καθολου..η να ανοιγει οποτε ηθελε!Εν τελη η μητρικη τα ειχε παιξει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να ναι και θεμα μητρικης,ειχα παρομοιο προβλημα που ξεκινησε ετσι..μετα κατεληξε στο να κανει μονο του restarts,να μην ανοιγει καθολου..η να ανοιγει οποτε ηθελε!Εν τελη η μητρικη τα ειχε παιξει!!

 

Δεν νομίζω να είναι θέμα μητρικής.

Είναι αρκετά καινούρια για να βγάλει τέτοιο πρόβλημα. Αν ήταν προβληματική θα το είχε εμφανίσει στον πρώτο μήνα πιστεύω, όχι στον 6ο που είναι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι θέμα μητρικής.

Είναι αρκετά καινούρια για να βγάλει τέτοιο πρόβλημα. Αν ήταν προβληματική θα το είχε εμφανίσει στον πρώτο μήνα πιστεύω, όχι στον 6ο που είναι τώρα.

Δεν είναι έτσι. Πρόβλημα η μητρική μπορεί να εμφανίσει σε οποιοδήποτε χρονικό διάστημα.

 

Αυτό δεν στο έκανε από την αρχή έτσι? Ξαφνικά έγινε? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα φιλε καπου στους 6+ μηνες εβγαλε θεμα η μητρικη,μπορει να μην  ηταν και η πιο ακριβη,μια gigabyte h97 d3h,αλλα δεν ηταν και του κιλου!Τελοσπαντων λογικα το προβλημα σου οφειλεται σε λογισμικο,αλλα μην αποκλιεις και το hardware!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Όπως λέει και ο τίτλος, τον τελευταίο περίπου μήνα, ίσως και λίγο παραπάνω, παρατήρησα πως ο υπολογιστής ανοίγει μόνος του σε random στιγμές όταν τον έχω κλείσει με shutdown.

Συνήθως δουλεύει όλη μέρα. Το βράδυ τον κλείνω και το πρωί τον βρίσκω ανοιχτό, στο login screen με περιμένει. Σήμερα άνοιξε την στιγμή που ξύπνησα, τον άκουγα να παίρνει μπρος.

Αυτό ξεκίνησε χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στο BIOS και γενικά δεν θυμάμαι να πείραξα κάτι που θα μπορούσε να είναι υπεύθυνο. Γκουγκλαρα αλλα δεν βρήκα λύση. Έψαξα για Wake on Lan ρυθμίσεις στο BIOS αλλά δεν βρήκα κάτι.

 

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής μου, οποιαδήποτε ιδέα, δεκτή!

 

Παλιότερα μου το έκανε μερικές φόρες όταν το έσβηνα στο καπάκι άνοιγε μόνος του. Με ένα update στο bios εφτιαξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι. Πρόβλημα η μητρική μπορεί να εμφανίσει σε οποιοδήποτε χρονικό διάστημα.

 

Αυτό δεν στο έκανε από την αρχή έτσι? Ξαφνικά έγινε? 

 

Ξαφνικά άρχισε να ανοίγει μόνος του ναι.

 

Παλιότερα μου το έκανε μερικές φόρες όταν το έσβηνα στο καπάκι άνοιγε μόνος του. Με ένα update στο bios εφτιαξε

 

Τσέκαρα πριν λίγο και έχει να πάρει update το bios μου. Θα το περάσω κάποια στιγμή.

 

Πάντως σήμερα δεν άνοιξε. Το μόνο που έκανα ήταν να βγάλω το usb wifi adapter. Θα το έχω και σήμερα αποσυνδεδεμένο το βράδυ. Αν και σήμερα δεν ανοίξει, θα το βάλω αύριο και αν ανοίξει λογικά θα είναι αυτό, σωστά? 

 

Κι εγώ νομίζω ότι είναι θέμα software πάντως. Θα κάνω εδώ ένα log με το τι άλλαξα κάθε βράδυ μήπως βγάλω άκρη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...