Προς το περιεχόμενο

1151 Motherboard με DDR3 RAM


papp0us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ετοιμάζομαι να φύγω απο τον AMD FX 8320 που έχω τώρα, και να πάω στον i5 6500, αλλα δε θέλω να αλλάξω τη RAM που πήρα πρόσφατα(Crucial Balistic X Sport 2x8GB 1600mHz)

 

Έχεις κανείς να προτείνει μια καλή λύση για motherboard 1151 socket με DDR3 RAM που να μην είναι πανάκριβη; (Γύρω στο 70άρι) Αν είναι Gigabyte ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ετοιμάζομαι να φύγω απο τον AMD FX 8320 που έχω τώρα, και να πάω στον i5 6500, αλλα δε θέλω να αλλάξω τη RAM που πήρα πρόσφατα(Crucial Balistic X Sport 2x8GB 1600mHz)

 

Έχεις κανείς να προτείνει μια καλή λύση για motherboard 1151 socket με DDR3 RAM που να μην είναι πανάκριβη; (Γύρω στο 70άρι) Αν είναι Gigabyte ακόμα καλύτερα.

Οι DDR3 που παιρνουν οι skylake ειναι DDR3L στα 1.35Volt,που και παλι ενδεχεται να προξενησει προβλημα. Η δικια σου ειναι 1,5 Volt, αρα αυτοματα δεν κανει. Καλυτερα πηγαινε σε DDR4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι DDR3 που παιρνουν οι skylake ειναι DDR3L στα 1.35Volt,που και παλι ενδεχεται να προξενησει προβλημα. Η δικια σου ειναι 1,5 Volt, αρα αυτοματα δεν κανει. Καλυτερα πηγαινε σε DDR4

Δηλαδή απλες DDR3 δε σηκώνουν με τίποτα ε; πρέπει να είναι L. Μωρέ σίγουρα καλύτερα είναι να πάω σε DDR4 αλλα είναι 2 μηνών οι RAM και λυπάμαι να μπώ σε διαδικασία σκότωσε-αγόρασε.

 

Οπως και να'εχει ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή απλες DDR3 δε σηκώνουν με τίποτα ε; πρέπει να είναι L. Μωρέ σίγουρα καλύτερα είναι να πάω σε DDR4 αλλα είναι 2 μηνών οι RAM και λυπάμαι να μπώ σε διαδικασία σκότωσε-αγόρασε.

 

Οπως και να'εχει ευχαριστώ

:) Αν θες μπορεις να περιμενεις 2-3 μηνες ακομα, δεν θα εχεις θεμα με τον 8320, και να δεις ΖΕΝ+kabylake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) Αν θες μπορεις να περιμενεις 2-3 μηνες ακομα, δεν θα εχεις θεμα με τον 8320, και να δεις ΖΕΝ+kabylake.

To σκέφτηκα και εγώ, αλλα οι τιμές νομίζω δεν θα είναι ανάλογες. Βλέποντας και κάνοντας για την ώρα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο λίγους μήνες πηγα στον ι5 6500 με DDR3 που είχα και εγω και πήρα την H110M-S2PV με ενα 60άρι. Μια χαρούλα. Αυτο για τα volt δεν το έχω ψάξει αλλα νομιζω και εγω στα 1.5 πρεπει να είμαι, μπορω να το δω μεσα στο σκ εαν θέλεις και να σου πω ακριβως τις μνήμες μου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο λίγους μήνες πηγα στον ι5 6500 με DDR3 που είχα και εγω και πήρα την H110M-S2PV με ενα 60άρι. Μια χαρούλα. Αυτο για τα volt δεν το έχω ψάξει αλλα νομιζω και εγω στα 1.5 πρεπει να είμαι, μπορω να το δω μεσα στο σκ εαν θέλεις και να σου πω ακριβως τις μνήμες μου ;)

Βασικά απο οτι βλέπω και εγώ, στη λίστα των Supported μνημων σε αρκετές 1151 motherboards που παιρνουν DDR3 έχει 1.5V RAM που υποστηρίζονται..

Ναι σε αρκετες μητρικες υποστηριζονται oι μνημες, αλλα οι επεξεργαστες δεν Υποστηριζουν 1,5volt, καθως φθειρουν τον memory controller της cpu, με αποτελεσμα την σταδιακη καταστροφη του cpu.

http://wccftech.com/skylake-does-not-support-ddr3-damage-ddr3l-only/

http://www.kitguru.net/components/motherboard/anton-shilov/intel-prolonged-usage-of-ddr3-memory-at-default-voltages-can-damage-skylake/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι λέει ο jimakos. Ο memory controller βρίσκεται στον επεξεργαστή και όχι στην μητρική και η intel δεν συνιστά μνήμες με volt μεγαλύτερα από 1.35.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...