Προς το περιεχόμενο

CoolerMaster MasterKeys Lite L combo mini παρουσίαση.


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

 

Έψαχνα πληκτρολόγιο ή/και ποντίκι από το καλοκαίρι ώστε να αντικαταστήσω τα παλιό μου Tuvlo-X. Τον δεκαπενταύγουστο μπαίνοντας στο site της CM, βρήκα αυτό το combo. Από τότε έβαλα σκοπό να το πάρω. Αλλά δεν το είχε ποτέ διαθέσιμο στο επίσημο site και έτσι περίμενα να έρθει στην Ελλάδα και να το πάρω από εδώ. Μετά από 1 μήνα από την παραγγελία (δηλαδή 7/10), το παρέλαβα και θα ήθελα να γράψω 1 - 2 πράγματα γι' αυτό. 

 

Λοιπόν, το πακέτο:

 

bRpmSx8.jpg

 

 

 

gRTULlH.jpg

 

 

 

Αναφέρει διάφορα γύρω-γύρω περί του combo.

 

Εσωτερικά από μέσα:

 

kjk3jEq.jpg

 

Και φυσικά ένα manual, το οποίο είναι χρήσιμο διότι το combo δεν συνοδεύεται από κάποιο software για να ρυθμίζεται το DPI (στο ποντίκι) και ο φωτισμός πληκτρολογίου και ποντικιού. Όλα είναι συνδυασμό του FN και των F1...F12, όπως και του DPI + αριστερό/δεξί κλικ κλπ.

 

Το πληκτρολόγιο:

 

1pA3le3.jpg

 

 

 

utNe7X3.jpg

 

 

 

Το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο, αποτελεί το μικρότερο αδερφάκι των υπολοίπων MasterKeys, με την διαφορά ότι είναι υβρίδιο. Δηλαδή, είναι μεμβράνης, είναι συμβατό με MX Cherry switches, δίνοντας την αίσθηση του μηχανικού, όπως ο θόρυβος καθώς πληκτρολογείς. (Παρακάτω υπάρχει .mp3 με τον ήχο καθώς πληκτρολογώ).

 

Οι διαστάσεις του είναι 439mm x 129mm x 41mm και ζυγίζει >1kg μαζί με το καλώδιο, το οποίο παρεμπιπτόντως δεν είναι ούτε braided, ούτε Gold plated.  

 

mu3wiHq.jpg

 

Α πάμε στο ποντίκι:

 

0s2BdDQ.jpg

 

 

 

zDXGyhw.jpg

 

 

 

Ας ξεκινήσω από τα βασικά. Το ποντίκι μοιάζει αρκετά φθηνό. Πλαστικό και αρκετά ελαφρύ. Η μέρα με την νύχτα κατασκευαστικά με το πληκτρολόγιο. "Φοράει" τον Optical AVAGO 3050 (δεν ξέρω αν είναι καλός, πάντως απ' αυτό που είχα σίγουρα ;) ). Το αριστερό/ δεξί κλικ φαίνεται αρκετά καλό, όμως τα forward/back buttons με ελάχιστη πίεση πατιούνται.

 

Εν κατακλείδι,

 

Το πληκτρολόγιο θεωρώ αξίζει τα λεφτά του γι' αυτά που προσφέρει, το ποντίκι από την άλλη, θα έλεγα ότι το έβαλαν σαν απλό συνοδευτικό στο πακέτο. Η γενική εικόνα είναι ότι υπάρχει μεγάλη βελτίωση από τα Devastator 1 & 2 και το Octane, τα έχουν κάποιοι φίλοι οπότε μπορώ να έχω μια άποψη. Βέβαια, φοβάμαι ότι στο μέλλον το ποντίκι θα εμφανίσει το γνωστό πρόβλημα που έχουν όλα τα combo της CM, με το τρίξιμο της ροδέλας. Αλλά μέχρι τότε, είμαστε καλά :-) .

 

Το combo σε καμία περίπτωση δεν αφορά άτομα που έχουν και θέλουν να διαθέσουν σε περιφερειακά, αλλά σε εμάς που θέλουμε και κάτι budget και να το παίξουμε κάγκουρες από τα Lidl :lol: . Νομίζω αποτελεί μια καλή πρόταση στα 50€ (τόσο το πήρα).

 

Ό,τι απορίες έχετε ή θέλετε να ρωτήσετε κάτι ή να κράξετε αυτά που γράφω :rolleyes: , γράψε κάτω.

 

Διάφορα review, πιο επαγγελματικά και σωστά.

 

http://www.legitreviews.com/cooler-master-masterkeys-lite-l-combo-review_185422

http://www.eteknix.com/cooler-master-masterkeys-lite-l-review/

http://www.bit-tech.net/hardware/peripherals/2016/07/19/cooler-master-masterkeys-lite-l-combo-rgb-r/1

 

Αγορά: skroutz, eshop

 

Y.Γ Νομίζω είμαι ο πρώτος ( :ph34r: ) που το έχει στην Ελλάδα, και αν όχι από τους πρώτους. ;)

 

BONUS

 

 

 

Αυτά ελπίζω να μην σας κούρασα!

Επεξ/σία από cpttony
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανω που θα σε ρωταγα εαν μπορουσες να ανεβασεις τον ηχο απο τα πληκτρα.. αλλα ειδα στο τελος οτι το ειχες! ωραιοοοοος!

 

τα πληκτρα τι αισθηση εχουν? ειναι σκληρα η μαλακα στο πατημα?

επειδη βλεπω μονο ο κωτσοβολος κατοπιν παραγγελιας το φερνει.. υπαρχει καπου να μπορω να το δω live?

 

το ποντικι εχει πλαινα κουμπια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πληκτρα τι αισθηση εχουν? ειναι σκληρα η μαλακα στο πατημα?

επειδη βλεπω μονο ο κωτσοβολος κατοπιν παραγγελιας το φερνει.. υπαρχει καπου να μπορω να το δω live?

 

το ποντικι εχει πλαινα κουμπια ?

Τα πλήκτρα σε εμένα φαίνονται μαλακά στο πάτημα, απλώς πρέπει να τα πατήσεις μέχρι μέσα για να εμφανιστεί το γράμμα στην οθόνη.

 

Ναι, έχει πλαϊνά κουμπιά, όπως αναφέρω πατιούνται αρκετά εύκολα.

 

Υπάρχει και το eshop στα 50 (όσο το πήρα δηλαδή), και απ' ότι μου είχε είπε η MSystems, από εβδομάδα θα το έχουν και αυτοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...