Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft δημοσιεύει τις ελάχιστες τεχνικές προδιαγραφές για τα Windows 10 VR συστήματα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την παρουσίαση του Creators Update των Windows 10 πριν μερικές εβδομάδες, μάθαμε και τα σχέδια της Microsoft σε ότι αφορά την εικονική πραγματικότητα και όχι μόνο, με την εταιρεία να έχει έτοιμη μια διαφορετική πρόταση για τη νέα αναβάθμιση των Windows 10 την προσεχή άνοιξη.

Με εγγενή υποστήριξη από το ίδιο το λειτουργικό, η Microsoft θα συνεργαστεί με εταιρείες όπως Asus, Lenovo, Dell κ.α, προκειμένου να κυκλοφορήσουν στην αγορά συστήματα εικονικής πραγματικότητας με κόστος από $299 και τα οποία θα είναι σε θέση να υποστηρίζουν την VR πλατφόρμα των Windows Holographic. Σήμερα η Microsoft κάνει γνωστές τις ελάχιστες τεχνικές προδιαγραφές προκειμένου ένας υπολογιστής να είναι συμβατός με τη νέα VR πλατφόρμα, και όπως είχε υποσχεθεί η εταιρεία, αυτά αντιστοιχούν σε έναν υπολογιστή μεσαίων επιδόσεων. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά που θα πρέπει να έχει τουλάχιστον ένας υπολογιστής είναι τα εξής:

  • 4GB μνήμη
  • USB 3.0 θύρα
  • Κάρτα γραφικών με υποστήριξη DirectX 12
  • Τετραπύρηνο επεξεργαστή, συμπεριλαμβανομένου διπύρηνων επεξεργαστών με υποστήριξη hyperthreading
Στις τελευταίες δοκιμαστικές εκδόσεις των Windows 10, η Microsoft περιλαμβάνει και μια εφαρμογή με την ονομασία "Windows Holographic First Run" η οποία πραγματοποιεί διάφορες δοκιμές προκειμένου να πιστοποιήσει αν ο υπολογιστής σας διαθέτει τη «δύναμη» να σηκώσει κάποιο από τα νέα VR συστήματα.

 

 

Περισσότερες πληροφορίες αναμένεται να μάθουμε τον επόμενο μήνα όπως έχει υποσχεθεί άλλωστε η Microsoft ενώ αναμένονται και οι ανακοινώσεις των κατασκευαστών για τα πρώτα συστήματα που θα κυκλοφορήσουν στην αγορά.

 

Link.png Site: Verge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα έδινε δωρεάν αναβάθμιση...

Αν δεν τα έβαλες.. ας τα έβαζες. :-)

 

Σε έκανε beta tester,και ακόμα είσαι.

Να τα έβαζες,αν και τα βρίσκεις από όπου θες,χωρίς πρόβλημα.Όπως συνήθως.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε έκανε beta tester,και ακόμα είσαι.

Να τα έβαζες,αν και τα βρίσκεις από όπου θες,χωρίς πρόβλημα.Όπως συνήθως.

 

Αυτό το beta πάντως είναι καλύτερο πιο γρήγορο και πιο σταθερό από ότι stable έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα. Πες ότι δεν τα γουστάρεις και είναι αρκετό, να βρεις επιχειρήματα εκεί που δεν υπάρχουν και να πετάς μια γενικολογιά στο ξεκάρφωτο δεν προσφέρει σε μια κουβέντα. Εκτός αν το πρόβλημα σου είναι ότι η κάρτα ήχου που είχες πάρει πριν από 3 αιώνες (τόσο περίπου είναι τα 10 χρόνια στην τεχνολογία) δεν έχει drivers στα δεκάρια. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ο i7 920 μου είναι ΟΚ? Μία χαρά με κόβω μέχρι το 2020 (ναι εγώ την τσίμπησα τότε τη δωρεάν αναβάθμιση που έκατσε επάνω στα win8 που είχα αγοράσει 30 ευρώ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony το πουλά 400$, η Oculus 600$ και η HTC 800$ με το πρώτο της Sony να είναι συμβατό μόνο με PS4, αν τελικά η Microsoft βγάλει κάτι αντίστοιχο σε σχέση με τα παραπάνω ακόμα και χωρίς τα αξεσουάρ (χειριστήρια, ακουστικά κτλ) θα της βγάλω το καπέλο αλλά για ακόμα μία φορά κρατάω μικρό καλάθι.

Το ότι τρέχει μόνο σε DX12 και κατά συνέπεια Only W10 ήταν αναμενόμενο αλλά θα ήθελα και W7/8 compatibility όπως έχει και το Oculus.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε έκανε beta tester,και ακόμα είσαι.

Να τα έβαζες,αν και τα βρίσκεις από όπου θες,χωρίς πρόβλημα.Όπως συνήθως.

 

Μα τα έχω ήδη βάλει.. βλέπεις θέλω dx12 για τα games.

 

Στα windows πάντα beta tester είσαι.. αν δε θες.. βάλει ένα linuxaki για main λειτουργικό.

 

Και μη μου πεις ότι τα 7 είναι καλύτερα.. IT που σέβεται τον εαυτό του έχει αναβαθμίσει σε win 10 3 μήνες max μετά την κυκλοφορία τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μη μου πεις ότι τα 7 είναι καλύτερα.. IT που σέβεται τον εαυτό του έχει αναβαθμίσει σε win 10 3 μήνες max μετά την κυκλοφορία τους.

Εταιρεία που σέβεται το πελατολόγιο της δεν αναβαθμίζει σε win 10..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...