Προς το περιεχόμενο

Windows Update κάνει άπειρες ώρες για ολοκλήρωση των updates


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδικά σε νέα εγκατάσταση των Windows 7 SP1 x32 / x64, το Windows Update μπορεί να χρειαστεί μέχρι και 2 μέρες (ίσως και περισσότερο) για να κατεβάσει όλα τα απαιτούμενα updates.

Η λύση στο παραπάνω πρόβλημα είναι η εξής:

 

1. Μετά τη εγκατάσταση των Windows απενεργοποιούμε τα Windows Updates.

 

2. Κατεβάζουμε τα παρακάτω Windows patches:

 

   KB 3078601      Link.png Site: x64       Link.png Site: x32
   KB 3109094      Link.png Site: x64       Link.png Site: x32
   KB 3138612      Link.png Site: x64       Link.png Site: x32
   KB 3145739      Link.png Site: x64       Link.png Site: x32
   KB 3164033      Link.png Site: x64       Link.png Site: x32

 

3. Εγκαθιστούμε τα παραπάνω patches  με την παρακάτω εντολή από command prompt με Administration rights:
 

start /wait "" "%SystemRoot%\system32\wusa.exe" "C:\path\Patch_File_Name.msu" /quiet /norestart
 

(Μετά από κάθε εγκατάσταση του patch δεν είναι ανάγκη να κάνουμε restart το PC μας. Απλά συνεχίζουμε στο επόμενο patch)
 

4. Κατεβάζουμε επίσης τα παρακάτω Windows patches:

   KB3177467        Link.png Site: x64         Link.png Site: x32
   KB3172605        Link.png Site: x64         Link.png Site: x32
   KB3197868        File.png Download: x64     File.png Download: x32

5. Εγκαθιστούμε τα patches με την παραπάνω σειρά και με την παρακάτω εντολή από command prompt (CMD) με Administration rights:
  
start /wait "" "%SystemRoot%\system32\wusa.exe" "C:\path\Patch_File_Name.msu" /quiet /norestart

(Μετά από κάθε εγκατάσταση του patch κάνουμε restart το PC μας και συνεχίζουμε στο επόμενο patch)

7. Ελέγχουμε ότι ήταν επιτυχής η εγκατάσταση όλων των patches πηγαίνοντας:

 

Πίνακας Έλεγχου -> Windows Update -> Προβολή Ιστορικού Ενημερώσεων

(Αν κάποιο από τα patches είναι ανεπιτυχές τότε το ξανακάνουμε install)

8. Κάνουμε ένα τελευταίο restart το PC μας και ενεργοποιούμαι τα Windows Updates.

 

H όλη διαδικασία του Update τώρα δεν θα ξεπεράσει τα 30 λεπτά!

 

Προσοχή: Τα patches στο βήμα (4) αλλάζουν συνεχώς οπότε πρέπει να ελέγχετε την τελευταία διαθέσιμη έκδοση απο το site Source.png Πηγή: wu.krelay.de

Επεξ/σία από skapodis
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν είσαι ικανοποιημένος γιατί δεν σκέφτεσαι την περίπτωση να στραφείς προς τα linux; δεν έχεις να χάσεις τίποτα αν κάνεις μία δοκιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα είχα διαβάσει ότι δίνει ολοκληρωμένο το iso με τις τελευταίες σημαντικές αναβαθμίσεις νομίζω εδώ στο insomnia αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία τότε. Αν το θυμάται κανείς ας προσθέσει σύνδεσμο με τη σχετική ανάρτηση.

 

https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows7

 

Είναι δυνατόν τέτοιος Γολγοθάς σαν να είμαστε σε εποχή vista.

 

Αλλά και δύο μήνες όπως το γράφεις υπερβάλλεις.

Με χειροκίνητες ενημερώσεις αρκεί να έχουν εγκατασταθεί τα προαπαιτούμενα προηγούμενα  ούτε βδομάδα αρκεί να μένει ο υπολογιστής μερικές ώρες σε αδράνεια κάθε μέρα φαντάζομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν είσαι ικανοποιημένος γιατί δεν σκέφτεσαι την περίπτωση να στραφείς προς τα linux; δεν έχεις να χάσεις τίποτα αν κάνεις μία δοκιμή

 

 

Και android μπορει να βαλει αμα θελει ή και ROS ή και millenium αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το προβλημα του φιλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος.

 

εγώ είχα χρησιμοποιήσει τις οδηγίες από αυτό το site (https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-update/windows-7-update-problems-read-this-first/28147a5f-b0b0-480b-bed9-834a2da7a375)  και δουλεύουν μέχρι στιγμής.

 

Μπορεί να το δοκιμάσει κανείς πρώτα, μιας και έχει λιγότερα steps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 5 δίνεις την εντολή...

start /wait "" "%SystemRoot%\system32\wusa.exe" "C:\path\Patch_File_Name.msu" /quiet /norestart

και αμέσως από κάτω λες

(Μετά από κάθε εγκατάσταση του patch κάνουμε restart το PC μας και συνεχίζουμε στο επόμενο patch)

Γιατί ρε μάστορα μας ταλαιπωρείς έτσι; Δώσε απευθείας forcerestart να κάνει την επανεκκίνηση αυτόματα:

start /wait "" "%SystemRoot%\system32\wusa.exe" "C:\path\Patch_File_Name.msu" /quiet /forcerestart

Επίσης πρέπει να συμπληρώσεις ότι θα αντικαταστήσουμε το Patch_File_Name.msu με το όνομα ρου αρχείου που κατεβάσαμε, π.χ. για το 1ο kb είναι WIndows6.1-KB3177467-x64.msu για την 64bit έκδοση ή WIndows6.1-KB3177467-x86.msu για την 32bit έκδοση.

 
Πάντως δε χρειάζεται command prompt. Η παραπάνω εντολή έχει νόημα όταν θέλεις να στήσεις πολλαπλά patches μέσα από script. Αφού μας ζητάς να κάνουμε επανεκκίνηση μετά από κάθε Patch μπορούμε απλά να τρέχουμε τα Patch με τη σειρά με δεξί κλικ->Εκτέλεση ως διαχειριστής.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επανέρχομαι με περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Πήγα στο link που αναφέρεται στο τέλος του 1ου post (http://wu.krelay.de/en/) και κατέβασα τα τρία updates για τα 7άρια (είχα τα x86).

Τα αποθήκευσα σε φάκελο patch στον c: και τα ονόμασα

1.msu

2.msu

3.msu

για ευκολία. Την κατάληξη φυσικά δεν την έγραψα, μόνο τα 1, 2, 3 στο όνομα του αρχείου γιατί οι καταλήξεις ήταν κρυφές, οπότε όποιος το κάνει απλά μετονομασία και το νούμερο, τίποτε άλλο

Έκοψα τα updates από τον πίνακα ελέγχου και επανεκκίνηση.

Έστησα το 1ο από τα τρία μέσα από κονσόλα με την εντολή wusa c:\patch\1.msu

Δεν έβαλα τo /quiet γιατί ήθελα να βλέπω την πρόοδο. Μόλις τελείωσε το 1ο έκανα επανεκκίνηση και επανέλαβα για τα άλλα δύο με την παραπάνω εντολή. Στο τρίτο μου ζήτησε μόνο του επανεκκίνηση.

Μόλις τελείωσα άνοιξα πάλι τα updates από τον πίνακα ελέγχου και σε 10 λεπτά μου έφερε 500ΜΒ σημαντικές ενημερώσεις (yupiii). και καμιά 100αριά προτεινόμενες,

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κανω τα παρακατω και παιζει. Το εχω κανει αρκετες φορες. Ουτε rename ουτε cmd . Δοκιμαστε το

Δεν λεω οτι δεν παιζουν και τα αλλα. Απλα ετσι το δεινω και σε πελατες μου και ξενιαζω απο το να τρεχω.

 

 

64 bit

https://www.microsoft.com/el-gr/download/details.aspx?id=20858

https://www.microsoft.com/el-GR/download/details.aspx?id=49540

https://www.microsoft.com/el-GR/download/details.aspx?id=51212

 

32 bit

 

https://www.microsoft.com/el-GR/download/details.aspx?id=51208

https://www.microsoft.com/el-GR/download/details.aspx?id=49542

https://www.microsoft.com/el-gr/download/details.aspx?id=3132

 

 

Αφού τα κατεβάσετε:

  1. Βγάλε το καλώδιο δικτύου
  2. Επανεκκίνηση
  3. Εγκατάσταση του μεγάλου αρχείου
  4. Επανεκκίνηση
  5. Εγκατάσταση 3108210
  6. Επανεκκίνηση
  7. Εγκατάσταση  3138612
  8. Επανεκκίνηση
  9. Βάλε δίκτυο
  10. Check for updates

 

Λογικά είστε ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δυστυχώς ξανά τα ίδια κάνει. Ο υπολογιστής μου δουλεύει καλά απλώς εμφανίζει ότι έχει διαθέσιμες ενημερώσεις και ενώ προσπαθώ να βάλω να κάνει ενημέρωση, απλά δεν κάνει. Κολλάει στο 0%. Είχε κατεβάσει μια ενημέρωση και μετά σταμάτησε να δουλεύει η ενημέρωση για τα άλλα.

 

Αυτή η microsoft έλεος. Ντε και καλά επειδή δεν θέλουμε να πάμε προς τα Windows 10, είπαν να χαλάσουν τα Win7 για να πάμε αναγκαστικά στο άλλο λειτουργικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δυστυχώς ξανά τα ίδια κάνει. Ο υπολογιστής μου δουλεύει καλά απλώς εμφανίζει ότι έχει διαθέσιμες ενημερώσεις και ενώ προσπαθώ να βάλω να κάνει ενημέρωση, απλά δεν κάνει. Κολλάει στο 0%. Είχε κατεβάσει μια ενημέρωση και μετά σταμάτησε να δουλεύει η ενημέρωση για τα άλλα.

 

Αυτή η microsoft έλεος. Ντε και καλά επειδή δεν θέλουμε να πάμε προς τα Windows 10, είπαν να χαλάσουν τα Win7 για να πάμε αναγκαστικά στο άλλο λειτουργικό.

 

Από την αναζήτηση control.exe /name Microsoft.Troubleshooting τρέξε και δες αν σου βγάζει κάτι στο σύστημά σου για επιδιόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δυστυχώς ξανά τα ίδια κάνει. Ο υπολογιστής μου δουλεύει καλά απλώς εμφανίζει ότι έχει διαθέσιμες ενημερώσεις και ενώ προσπαθώ να βάλω να κάνει ενημέρωση, απλά δεν κάνει. Κολλάει στο 0%. Είχε κατεβάσει μια ενημέρωση και μετά σταμάτησε να δουλεύει η ενημέρωση για τα άλλα.

 

Αυτή η microsoft έλεος. Ντε και καλά επειδή δεν θέλουμε να πάμε προς τα Windows 10, είπαν να χαλάσουν τα Win7 για να πάμε αναγκαστικά στο άλλο λειτουργικό.

Αυτό το μεγάλο αρχείο και τα δύο μικρά που έδωσε ο xkokos το έστησες;

Τα servicing stack και rollup στο λινκ που έδωσα παραπάνω τα έβαλες;

Εγώ τουλάχιστον έκλεισα τα updates και έκανα επανεκκίνηση πρν τα βάλω και τώρα έχω κάνει τρεις φορές έλεγχο για ενημερώσεις μέχρι τώρα στα 7άρια που είχα πρόβλημα και μου εμφανίζει συνεχώς updates. Αν ο xkokos ανέβαζε τα λινκ ποιο νωρίς θα τα δοκίμαζα. Πάντως στα updates που έχει κατεβάσει μέχρι τώρα δεν περιλαμβάνονται τα 3108210 και 3138612. Ίσως και να μη χρειάζονται τελικά. Το μεγάλο rollup ίσως να είναι και σαν sp2 που να περιλαμβάνει πολλές ενημερώσεις.

 

Πάντως το 947821 (το μεγάλο) δε μου μοιάζει για κάτι που έχει να κάνει με τον αποτυχημένο έλεγχο για ενημερώσεις. Σύμφωνα με την περιγραφή...

Αυτό το εργαλείο παρέχεται επειδή εντοπίστηκε μια ασυνέπεια στον αποθηκευτικό χώρο συντήρησης των Windows, η οποία ενδέχεται να αποτρέψει την επιτυχή εγκατάσταση μελλοντικών ενημερώσεων, service pack και λογισμικού.

έχει να κάνει με παλιές εγκαταστάσεις όπου μπορεί να έχει παρουσιαστεί πρόβλημα στον χώρο αποθήκευσης των ενημερώσεων και δεν μπορούν να στηθούν μελλοντικές ενημερώσεις. Αν όμως ενεργοποιεί μετέπειτα τον έλεγχο ενημερώσεων έχει καλώς. Θα προτιμήσω όμως τα μικρά αρχεία του αρχικού post που θα τελειώσουν γρήγορα παρά το κατέβασμα 500ΜΒ ενημέρωσης που μπορεί να και να μην έχει σχέση με το θέμα.

Πάντως, όπως και να 'χει θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά που θα βάλω σε παλιό pc τα 7άρια και θα επανέλθω με λεπτομέρειες.

 

Εγω κανω τα παρακατω και παιζει. Το εχω κανει αρκετες φορες. Ουτε rename ουτε cmd . Δοκιμαστε το

Δεν λεω οτι δεν παιζουν και τα αλλα. Απλα ετσι το δεινω και σε πελατες μου και ξενιαζω απο το να τρεχω.

Το rename και το cmd, είπα και στην αρχή ότι δεν είναι απαραίτητο. Μπορεί κάποιος να τρέξει τα τρία msu από το gui με το ποντίκι.

Αν σου κάτσει πάντως καθαρή εγκατάσταση 7 στο εγγύς μέλλον δοκίμασε και τα τρία μικρά αρχεία ή έστω το rollup (https://support.microsoft.com/en-us/kb/3172605) που είπα πριν και πες μας αν σου ενεργοποιηθούν τα updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε περιπτώσεις που το Winodws Update συνεχίζει να αργεί ακόμα και μετά την εγκατάσταση των παραπάνω patches τότε χρειάζεται να γίνει reset το Windows Update.

 

Σε αυτή την Link.png Site: σελίδα της Microsoft θα βρείτε τα downloadable files για αυτό το σκοπό.

 

Επίσης στην σελίδα Source.png Πηγή: http://www.askvg.com θα βρείτε και ένα File.png Download: script που επίσης κάνει reset το Windows Update σε όλα τα Window Versions.

Επεξ/σία από skapodis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή πολυ απλα κατεβαζεις iso's με ολα τα updates μεχρι και σημερα --υπαρχουν αξιοπιστα του generation2--που κανεις μια χαρα τη δουλεια σου και εχεις ολα τα updates και ετσι γλυτωνεις το μαρτυριο του windows update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχετε γράψει ρε παιδιά. Την λύση την είχα δώσει σε post σε άλλο θέμα και είναι πιο απλή.

 

http://www.insomnia.gr/topic/625883-win7-checking-for-updates-και-δεν-βρίσκει/?p=55230909

 

Εφαρμοσμένο με 100% επιτυχία σε αρκετούς υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...