Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ανεμιστήρες σε GTX 780


saxos55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα σύντομα:

 

Σε άσχετες φάσεις (σε idle mode), τα ανεμιστήρια της Gigabyte GTX 780 μου αρχίζουν να δουλεύουν στο 100% με το θόρυβο που αυτό συνεπάγεται.

 

Το πρόβλημα αναλυτικά:

 

Σε άσχετες φάσεις (σε idle mode), τα ανεμιστήρια της Gigabyte GTX 780 μου αρχίζουν να δουλεύουν στο 100% με το θόρυβο που αυτό συνεπάγεται.

 

Οι τρόποι να επανέλθει είναι τρεις:

1) Shut down, αφαίρεση των δύο καλωδίων τροφοδοσίας, επανατοποθέτηση, reboot. (αυτή τη «λύση» τη βρήκα εδώ,).

2) Σταμάτημα ενός ανεμιστήρα τελείως με το χέρι (αυτό το διαπίστωσα σήμερα κατα λάθος κι όλας. Ήθελα να βάλω το χέρι μου μπροστά να δω αν κινείται ο ένας από τους τρεις ανεμιστήρες όταν τον ακούμπησα κατά λάθος και σταμάτησε τελείως, σταμάτησαν και οι τρεις να γυρίζουν σαν τρελοί και επανήλθαν στο κανονικό. Δεν το έχω δοκιμάσει δεύτερη φορά)

3) Να βάλω να παίξει ένα απαιτητικό παιχνίδι. Αφού το παιχνίδι ξεκινήσει για 2-3 λεπτά και η κάρτα αρχίζει να ανεβάζει θερμοκρασία, τότε οι ανεμιστήρες επανέρχονται στην κανονική λειτουργία, δηλαδή χαμηλώνουν στροφές και σταδιακά αρχίζουν και ανεβάζουν όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία της κάρτας. Όταν βγω απ'΄το παιχνίδι και η θερμοκρασία αρχίζει και πέφτει, τότε αρχίζουν και αυτό το spin down σε κανονικές (αθόρυβες) ταχύτητες. Μετά μένουν στα φυσιολογικά επίπεδα.

 

Με reboot απλό, δεν επανέρχεται.

Με ρύθμιση fan speed από MSI Afterburner δεν επανέρχεται.

 

 

To σύστημα:

Νομίζω δε χρειάζεται αναλυτικά το σύστημα.

Εκτός της κάρτας γραφικών που την έχω δύο χρόνια, όλο το άλλο σύστημα είναι ενός μήνα.

Αυτή η δουλειά ξεκίνησε χτες.

Χτες το πρωΐ, αντικατέστησα το stock cooler του επεξεργαστή (ι3 6100) με ένα Pure Rock της BeQuiet και έβαλα σε ένα από τα τρία 4pin headers της μητρικής ένα y-splitter ώστε να μπορέσω να βάλω άλλον ένα ανεμιστήρα στο κουτί.

Τροφοδοτικό έχω το Coolermaster V550.

Τυπικά η GTX780 χρειάζεται 600άρι, αλλά πρακτικά δε νομίζω να φταίει κάτι τέτοιο.

Ούτε θέμα software είναι (drivers ή λειτουργικό) γιατί με reboot δεν επανέρχεται. Θεωρώ αν ήταν software, όσο το pc bootάρει, οι ανεμιστήρες θα έπρεπε να λειτουργούν κανονικά, δε συμβαίνει.

 

Ο Γκούγκλης δε βοήθησε. Αρκετοί έχουν το ίδιο πρόβλημα, λύση δε βρήκα.

Ιδέες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο μου εκανε η 290 TriX αλλα οχι και τα 3 φουρφουρια,μονο το ενα απο τα 3.Απλα ανοιγα το καπακι,το σταματουσα με το χερι και μολις το αφηνα δουλευε κανονικα.Την ειχα ετσι κανενα 3μηνο,μολις αγορασα ανεμιστηρες για να αλλαξω τον προβληματικο,δεν το ξαναεκανε.Φοβηθηκε μαλλον.Εκει που λες οτι επιασες τον εναν και σταματησαν και οι υπολοιποι να γυρνανε σαν τρελοι,εισαι σιγουρος οτι πιανουν 100% και οι 3 και οχι ο ενας που επιασες ας πουμε?Την ωρα που τερματιζουν,βλεπεις να πιανει 100% η ενδειξη στο afterburner?Εγω πιστευω οτι ο ενας εχει θεμα,αλλιως μπορει να την εχει ακουσει ο ελεγκτης που βρισκεται πανω στην καρτα.Ψαξτο λιγο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει που λες οτι επιασες τον εναν και σταματησαν και οι υπολοιποι να γυρνανε σαν τρελοι,εισαι σιγουρος οτι πιανουν 100% και οι 3 και οχι ο ενας που επιασες ας πουμε?Την ωρα που τερματιζουν,βλεπεις να πιανει 100% η ενδειξη στο afterburner?Εγω πιστευω οτι ο ενας εχει θεμα,αλλιως μπορει να την εχει ακουσει ο ελεγκτης που βρισκεται πανω στην καρτα.Ψαξτο λιγο.

 

Θα το κοιτάξω αυτό (αν είναι και τα 3 ή 1 ανεμιστηράκι). Πάντως κλασικός νόμος Μέρφυ:

Από την ώρα του post δεν το έχει ξανακάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι σου λεω.Εμενα 3 μηνες με ειχε ζαλισει.ΕΙχα το καπακι απο το κουτι μονιμα χωρις βιδες για να το ανοιγω και να σταματαω τον ανεμιστηρα.Ε μια μερα τα πηρα και παραγγειλα ανεμιστηρες.Με το που ηρθαν,εδω και 1 μηνα δεν το εχει κανει αλλη φορα.Τεσπα,κοιτα αν ειναι και εσενα 1 ανεμιστηρας που εχει θεμα ή αν ειναι ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι σου λεω.Εμενα 3 μηνες με ειχε ζαλισει.ΕΙχα το καπακι απο το κουτι μονιμα χωρις βιδες για να το ανοιγω και να σταματαω τον ανεμιστηρα.Ε μια μερα τα πηρα και παραγγειλα ανεμιστηρες.Με το που ηρθαν,εδω και 1 μηνα δεν το εχει κανει αλλη φορα.Τεσπα,κοιτα αν ειναι και εσενα 1 ανεμιστηρας που εχει θεμα ή αν ειναι ολοι.

 

Μόλις το ξανάκανε. Ξύπνησα το pc από sleep και.... θόρυβος. Κοιτάζω τους ανεμιστήρες, δύο να δουλεύουν σε χαμηλές στροφές, ο ένας full. Μόλις τον σταμάτησα με το δάχτυλο, τέρμα φυσικά ο θόρυβος. Όταν τον άφησα ξανά, δούλευε κι αυτός όπως οι άλλοι, χαμηλά. Όλη την ώρα που δούλευε λάθος, το MSI έδειχνε τους ανεμιστήρες να δουλεύουν στο 17% (ήταν στο auto). Που σημαίνει ότι έδειχνε την ένδειξη των άλλων δύο.

Αυτός είναι που κατά λάθος είχα ακουμπήσει την άλλη φορά και σταμάτησε.

 

Thanks, έπεσες μέσα και με γλίτωσες από παραπάνω ψάξιμο. Τώρα μένει να δω τι θα κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως ιδια συμπεριφορα με την δικια μου.Κοιτα μηπως βρεις ανεμιστηρα να αλλαξεις τον προβληματικο.

 

Είναι στην εγγύηση ακόμα (έχει τρία χρόνια, λήγει τον Μάιο). Δε θα μπω σε τέτοια διαδικασία ακόμη. Έστειλα στη Gigabyte και αύριο θα μιλήσω με το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπες στο bios δες στις ρυθμίσεις για PCI και τσέκαρε βλέπει την κάρτα στο σωστό slot 

Αν ρύθμισε το στο σωστό slot.

Αποθήκευσε και επανεκκίνησε πριν μπει στα windows κλείσε το PC βγάλε την τροφοδοσία απο το τροφοδοτικό (ή βγάλτο απο την πρίζα) περίμενε λίγο μετά πάτα μια δύο φορές το κουμπί για να ανοίξει (ενω συνεχίζει να ειναι εκτός ρεύματος) σύνδεσε το τροφοδοτικό, μπούταρε και εισαι κομπλέ. 

 

Επίσης κάνε μια αναβάθμιση το Bios αν δεν ειναι ήδη ενημερωμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο bios δες στις ρυθμίσεις για PCI και τσέκαρε βλέπει την κάρτα στο σωστό slot 

 

Αν ρύθμισε το στο σωστό slot.

 

Αποθήκευσε και επανεκκίνησε πριν μπει στα windows κλείσε το PC βγάλε την τροφοδοσία απο το τροφοδοτικό (ή βγάλτο απο την πρίζα) περίμενε λίγο μετά πάτα μια δύο φορές το κουμπί για να ανοίξει (ενω συνεχίζει να ειναι εκτός ρεύματος) σύνδεσε το τροφοδοτικό, μπούταρε και εισαι κομπλέ. 

 

Επίσης κάνε μια αναβάθμιση το Bios αν δεν ειναι ήδη ενημερωμένο. 

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές (δε το λέω ειρωνικά), αλλά όπως είπα στο προηγούμενο post η κάρτα έχει φύγει απ'τα χέρια μου.

Εκτός του τρίτου βήματος (την επανεκκίνηση, την αποσύνδεση του τροφοδοτικού κτλ) τα άλλα τα είχα κάνει:

Το bios ήταν updated και οι ρυθμίσεις της μητρικής ελεγμένες.

 

Αυτό με το τροφοδοτικό να σου πω την αλήθεια δεν πήγε το μυαλό μου να το κάνω. Το έχεις δει κάπου προφανώς;

 

EDIT: Εγώ φταίω για την παρανόηση. Έτσι πως το διατύπωσα στο προηγούμενο post είναι σαν να λέω πως πήρα RMA και περιμένω να με ειδοποιήσουν να τη στείλω. Πήρε RMA, την έστειλα και περιμένω να με ειδοποιήσουν τι και πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την GTX 780 Ti παρατήρησα να λειτουργούν τα ανεμιστηράκια στο 100% χωρίς σταματημό όταν της άλλαξα PCIe slot.
Μόνο με την επαναφορά της στο αρχικό της slot επανήλθε σε φυσιολογική συμπεριφορά. Δεν το έψαξα παραπάνω και δεν γνωρίζω σε τί μπορεί να οφειλόταν δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

UPDATE:

Μετά από ένα μήνα στην αντιπροσωπεία και έλεγχο και με τον τεχνικό στο κατάστημα την πήρα πίσω.

Δεν εμφανίστηκε το πρόβλημα σε αυτούς.

 

Το παράξενο είναι ότι πλέον δεν εμφανίζεται και σε μένα (τουλάχιστο 2 μέρες που την έχω).

Το μόνο που άλλαξε από τη στιγμή που την έβγαλα μέχρι τη στιγμή που την πήρα είναι πως έκανα 2 bios updates της μητρικής που βγήκαν στο ενδιάμεσο. Δε νομίζω να έφταιγε αυτό βέβαια καθώς τα updates είχαν σχέση με Kabylake και το M.2 slot.

 

Τεσπά, μπορεί να ήθελε τα ρεπά της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...