Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή στο γνωστό θέμα:

http://www.insomnia.gr/topic/478013-%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CF%88%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82-nespresso-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82

έχει γίνει ένας μικρός χαμός και επειδή η συζήτηση έχει εκτροχιαστεί και εκτός των προσφορών που ανήκουν εκεί έχουμε φτάσει να συζητάμε απο το ποιος είναι καλύτερος καφές μέχρι ποιο γάλα ή χτυπητήρι είναι καλύτερο για αφρόγαλα, θεωρώ πως καλό είναι να ανοίξει ένα ξεχωριστό θέμα για τα ΠΑΝΤΑ που αφορούν την nespresso αλλά και γενικότερα ότι αφορά την παρασκευή του καφέ μας.

 

Για να βάλουμε ορισμένους ελάχιστους "κανόνες", θα παρακαλούσα να σεβαστούμε το άλλο θέμα και τον δημιουργό του και οι τυχόν προσφορές να μπαίνουν εκεί.

 

Θα παρακαλέσω επίσης να μην επαναλαμβανόμαστε (η "αναζήτηση" πάνω πάνω δεξιά βοηθάει), να μην μιλάμε για άσχετες μηχανές και κάψουλες (αν θέλετε να μιλήσετε για dolce gusto, tassimo, εσπρεσιέρες με χύμα καφέδες κτλ ανοίξτε κάποιο άλλο θέμα) και φυσικά να μην χρησιμοποιηθεί το συγκεκριμένο θέμα για διαφήμιση είτε απο εταιρίες είτε απο χρήστες.

Θεωρώ πως δεν χρειάζεται να πω για το πως πρέπει να φερόμαστε ο ένας στον άλλο... μεγάλα παιδιά είμαστε.

Παρακαλώ τέλος, όσους δεν τους ενδιαφέρει το θέμα και απλά το βλέπουν τυχαία στο "Μπλα μπλά" και μπαίνουν απο περιέργεια, να σεβαστούν τους υπόλοιπους και να μην το "χαλάνε"

 

Αν διαφωνείτε για την ύπαρξη του συγκεκριμένου θέματος, μπορούμε να ζητήσουμε να διαγραφεί και να συνεχίσουμε όπως και πριν στο θέμα στις προσφορές. Θεωρώ όμως, αν και συμφωνώ ότι υπάρχει ο κίνδυνος να "χαθούμε" ανάμεσα σε 2 θέματα (ο λόγος που τόσο καιρό δεν φτιαχνόταν), ότι καθώς αρκετοί χρήστες παραπονιούνται (δίκαια μερικές φορές) για την τροπή που έχει πάρει εκείνο το θέμα, υπάρχει ο φόβος μια μέρα να το βρούμε κλειδωμένο και να ψαχνόμαστε και στο τέλος να χάσουμε και όταν που θέλουμε να ανταλλάξουμε πληροφορίες αλλά και όταν θέλουμε να μοιραστούμε μια προσφορά.

 

Για τον τίτλο φυσικά μπορείτε να προτείνετε ότι θέλετε και λέμε σε κάποιον admin να τον αλλάξει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πλέον ακόμα και σε φούρνους και αλυσίδες βρίσκεις κάψουλες που κάνουν για τις συγκεκριμένες μηχανές.
Αν βρεις γεύσεις που σου κάνουν και διαφορά τιμής (συνήθως μεγάλη), είναι ανοησία να πληρώνεις τη 'μάρκα'.

Η οποία εδώ που τα λέμε, στους καφέδες (nescafe) με τα φλούδια του καρπού βγάζει λεφτά (δεν είναι καν καφές ο nescafe, τη σαβούρα απ' τα δέντρα αλέθουν και συσκευάζουν στο συγκεκριμένο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον ακόμα και σε φούρνους και αλυσίδες βρίσκεις κάψουλες που κάνουν για τις συγκεκριμένες μηχανές.

Αν βρεις γεύσεις που σου κάνουν και διαφορά τιμής (συνήθως μεγάλη), είναι ανοησία να πληρώνεις τη 'μάρκα'.

 

Η οποία εδώ που τα λέμε, στους καφέδες (nescafe) με τα φλούδια του καρπού βγάζει λεφτά (δεν είναι καν καφές ο nescafe, τη σαβούρα απ' τα δέντρα αλέθουν και συσκευάζουν στο συγκεκριμένο).

Δεν είναι απόλυτο αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει πολλές απο Ελλάδα και εξωτερικό (κάψουλες παραπλήσιες της nespresso). 

Την ποιότητα των αυθεντικών δεν την φτάνουν, πλησιάζουν αρκετά, αλλά έχει εμφανή διαφορά σε άρωμα και γεύση. 

 

Η διαφορά δεν είναι τρομερή (στην γεύση) αλλά είναι υπαρκτή με ότι συνεπάγεται αυτό. Ό,τι πληρώνεις παίρνεις εξ'άλλου. Αν δεν σου κάνουν διαφορά τα 0.20 ή 0.50 ευρώ στο πακέτο, προτιμάς τις αυθεντικές. Αν τα 0.05 ή 0.10 ευρώ που θα γλυτώσεις εν τέλη ανα κάψουλα είναι τοσο σημαντικά, go for it. 

 

Αυτό που με προβληματίζει αρκετά προσωπικά ειναι το περίβλημα των λοιπών εταιρειών που (κατα βάση) είναι πλαστικό και ίσως αφήνει υπολλέιματα ή φθείρει την μηχανή με την πάροδο του χρόνου συγκριτικά με των nespresso.

 

Είχα δοκιμάσει κάψουλες που τις γεμίζεις με ότι "χαρμάνι" θες, διάφορες εταιρίες και ποικιλίες, δεν αλλάζω με τίποτα τον αυθεντικό πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μια φορα ρε παιδια δε φαινεται τα 20 λεπτα διαφορα! Στις 100 καψουλες πχ για νεσπρεσο θελω 45€. Με αυτα μπορω να παρω 200 απο αλλες εταιρειες. Και εγω προσωπικα που σιγουρα θα φτιαξω 2 την μερα για διπλο καπουτσινο με γαλα και νεσπρεσο να παρω χαλαει η γευση απο το γαλα. Οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να εισαι πολυ γκαου για να πληρωνεις 50 λεπτα για ενα ποτηρι καφε σπιτι σου!

 

υγ: τωρα με τον φορο στον καφε ακομα χειροτερα....χαχαχα

 

Δεν υπάρχει "γκάου".. αυτά είναι προσωπικά γούστα αλλά και δυνατότητα (οικονομική). Αν ο άλλος έχει λεφτά είναι γούστο του καπέλο του τι θα πάρει και απο που. Οι αυθεντικές δεν συγκρίνονται σε γεύση οπότε αν μπορεί κάποιος να δώσει 45 ευρώ για να τις πάρει τότε καλά θα κάνει αν τις πάρει. Εγώ και η γυναίκα μου που πίνουμε αρκετούς καφέδες και παίρνουμε 200δες και 300δες κάθε λίγο καιρό, δεν μπορώ να δίνω 100 και 120 ευρώ για αυθεντικούς (και τα 60-65 πχ μια και έξω πολλά μου φαίνονται) αλλά δεν μπορώ να πω γκάου αυτόν που μπορεί και το κάνει. Πρέπει να μάθουμε να μην κρίνουμε τους άλλους σύμφωνα με τις δικές μας ανάγκες και δυνατότητες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι κανεις λαθος, ο καφες ειναι προιν ανευ αξιας που παραγεται σε τριτοκοσμικες χωρες.

 

Απλα η νεσπρεσο βρηκε τα κοροιδα και πουλαει παρακριβα. Στα μαγαζια τους ειδικα ειναι λες και πουλανε χρυσαφι. Δεν πληρωνεις καμια ποιοτητα πληρωνεις τον κλουνεη και το μαρκετινγκ τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα οκ.

 

Πάμε παρακάτω...

Άσχετο τώρα... όποιος έχει και παίρνει γάλα απο "ΘΕΣ ΓΑΛΑ", ας δοκιμάσει το light για αφρόγαλα (ζεστό έχω δοκιμάσει μόνο με τo Aeroccino). Έχω δοκιμάσει και το πλήρες αλλά το βγάζει πολύ πηχτό για τα γούστα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οχι κανεις λαθος, ο καφες ειναι προιν ανευ αξιας που παραγεται σε τριτοκοσμικες χωρες.

 

Απλα η νεσπρεσο βρηκε τα κοροιδα και πουλαει παρακριβα. Στα μαγαζια τους ειδικα ειναι λες και πουλανε χρυσαφι. Δεν πληρωνεις καμια ποιοτητα πληρωνεις τον κλουνεη και το μαρκετινγκ τους.

 

Όχι ακριβώς! Ναι και σε όσα λες αλλά δοκίμασε απλά να φτιάξεις σε ένα γυάλινο ποτηράκι έναν espresso από μια original κάψουλα και μετά από μία "χύμα". Δες το καϊμάκι, την υφή, τη γεύση κλπ κλπ και θα καταλάβεις πως δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Αν απλά ανακατεύεις τον espresso με γάλα κλπ και φτιάχνεις άλλα ροφήματα, συμφωνώ πως δεν χρειάζεται να ψάχνεις για "εκλεκτό" καφέ.

Μάλιστα οκ.

 

Πάμε παρακάτω...

Άσχετο τώρα... όποιος έχει και παίρνει γάλα απο "ΘΕΣ ΓΑΛΑ", ας δοκιμάσει το light για αφρόγαλα (ζεστό έχω δοκιμάσει μόνο με τo Aeroccino). Έχω δοκιμάσει και το πλήρες αλλά το βγάζει πολύ πηχτό για τα γούστα μου.

 

Το καλύτερο αφρόγαλα (για μένα) το κάνει το κίτρινο Daily της ΔΕΛΤΑ χωρίς λακτόζη. Στο aeroccino της nespresso το κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να εισαι πολυ γκαου για να πληρωνεις 50 λεπτα για ενα ποτηρι καφε σπιτι σου!

 

υγ: τωρα με τον φορο στον καφε ακομα χειροτερα....χαχαχα

Είσαι κάπως υπερβολικός νομίζω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αφρογαλα φτιαχνω τελευταια με οτι βρω και βγαινει οκ :P και με εβαπορε με νερο και λαιτ ολα οκ!

 

Να ρωτησω. Τελευταια η πιξι που εχω οταν το δοχειο ειναι ΑΔΕΙΟ βγαζει ασπρο χρωμα. Οταν βαζω νερο γινεται κοκκινο. Τι εχει γινει; Το κανει που & που και μου σπαει τα νευρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να εισαι πολυ γκαου για να πληρωνεις 50 λεπτα για ενα ποτηρι καφε σπιτι σου!

 

υγ: τωρα με τον φορο στον καφε ακομα χειροτερα....χαχαχα

 

50 λεπτά πληρώνεις την ευκολία να μπορείς να πιεις espresso/cappuccino στο σπίτι σου ανά πάσα στιγμή χωρίς τη διαδικασία της κανονικής μηχανής espresso με ένα πολύ μικρότερο και πιο εύχρηστο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από τις κάψουλες DE και volcano είμαι απόλυτα ικανοποιημένος γευστικά, όχι σε όλες τις γεύσεις βέβαια.Εμένα το μόνο που μου λείπει από τις αυθεντικές είναι η βανίλια και η καραμέλα που είναι τέλειες.Επειδή τα οικονομικά όλο και σφίγοουν άλλο 4,5-5 ευρώ το πακέτο άλλο 2,6-2,8.Για μένα είναι πολλά και πέραν αυτού για διπλή τιμή σχεδόν, δεν με ικανοποιεί η αυθεντική τόσο παραπάνω ώστε να την προτιμώ,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πληρώνεις την ευκολία να μπορείς να πιεις espresso/cappuccino στο σπίτι σου ανά πάσα στιγμή χωρίς τη διαδικασία της κανονικής μηχανής espresso με ένα πολύ μικρότερο και πιο εύχρηστο μηχάνημα.

Μια διορθωση μονο...Δεν πινεις εσπρεσσο πινεις κατι σαν εσπρεσσο.

Στο θεμα μας τωρα, ειχα περασει απο Coffee Labs της προαλλες να παρω εναν μονοποικιλιακο απο κενυα και επεσε το ματι μου πανω σε καψουλες συμβατες με νεσπρεσο. Αξιζει να τις κοιταξετε γιατι η συγκεκριμενη αλυσιδα εχει ωραιες ποικιλιες καφε και φρεσκοψημενες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διορθωση μονο...Δεν πινεις εσπρεσσο πινεις κατι σαν εσπρεσσο.

Στο θεμα μας τωρα, ειχα περασει απο Coffee Labs της προαλλες να παρω εναν μονοποικιλιακο απο κενυα και επεσε το ματι μου πανω σε καψουλες συμβατες με νεσπρεσο. Αξιζει να τις κοιταξετε γιατι η συγκεκριμενη αλυσιδα εχει ωραιες ποικιλιες καφε και φρεσκοψημενες.

Γιατί κάτι σαν εσπρέσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...