Προς το περιεχόμενο

Το utorrent έχει ιό (σε κάποιες εκδόσεις του)?


heros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Τις τελευταίες εβδομάδες σε έναν νέο υπολογιστή που έστησα για πρώτη φορά το Norton χτύπησε το αρχείο που κατέβηκε από το επίσημο  site ώς ιό και το έσβησε.... Το θεώρησα λάθος και το έβαλα στα exceptions,  με αποτέλεσμα να μου ξαναβγάλει ώς ιό ένα δεύτερο πρόγραμμα μέσα στο appdata/roaming  utorrente .exe.... το οποίο πάλι θεώρησα ως ψευδώς θετικό και το έβαλα και αυτό στα exceptions..

   Έκτοτε και επειδή αφήνω τον υπολογιστή το βράδυ ανοικτό να κατεβάζει το πρωί τον έβρισκα 'κολλημένο' με τον δισκο να δουλεύει full και με μαύρο στην οθόνη.  Το θεώρησα ώς πρόβλημα των  windows, έλεγξα τους οδηγούς, κατάργησα το μικρο  overclocking (4770k-4.2GHZ) αλλά πάλι τα ίδια....

   ΤΕΛΙΚΑ χθές βράσυ που κάθισα αργά περίπου κατα τις 0300 ο υπολογιστής ξαφνικά φούλαρε, turbo 3.9GHZ  οι δισκοι σε 100% χρήση και το ποντικι να σέρνεται με ούτε καν την εναλλαγή παραθύρων να δουλεύει... Προσπάθησα να μπώ στην διαχείριση εργασιών χωρίς αποτέλεσμα ενώ μερικές φορές για λεπτό και παραπάνω δεν ανταποκρινόταν ούτε ό δείκτης του ποντικιού ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ  ΚΟΛΗΣΕΙ   τα  Windows... εικόνα παρόμοια με τις προηγούμενα που εσφαλμένα θεώρησα κόλλημα των Windows (προφανώς επειδή τις άλλες φορές λόγω αδράνειας είχς απενεργοποιηθεί η οθόνη....)

    Οπότε  ξανατρέχω το NORTON αλλά και το Malwarebytes Anti-malware,  τα οποία ξαναβρήκαν και διέγραψαν τα παραπάνω αρχεία Μετά  βρήκα μια προηγούμενη έκδοση του Utorrent, (3.3.xxxx)  την εγκατέστησα και έκτοτε όλα οκ...

    Το συμπέρασμα κάποια έκδοση του δημοφιλούς προγράμματος πρέπει να είχε 'κατι' μέσα.... Δεν μπορώ να πώ με ακρίβεια γιατί τα αρχεία σβήστηκαν, πάντως καλό είναι να το έχετε στα υπόψη αν αντιμετωπίζεται παρόμοιες καταστάσεις.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι θυμάμαι πρέπει να ήταν κάποια 3.4.ΧΧΧΧ...  Βέβαια σε άλλο υπολογιστή έχω την 3.4.9beta 43057 και δεν έχω δεί κάτι παρόμοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή εναλλακτικα, για να μην μενεις τρυπιος απο updates, το qbittorrent το οποιο μοιαζει αρκετα με το utorrent αλλα δεν εχει καποιο shady miner προγραμμα. (αν το βαζουν ακομα)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NEA ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ:

Και την 3.3 που περασα χθες βραδυ παρολο που στην εγκατασταση δεν εβγαλε κατι...ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΩΙ  την έσβησε ο norton... Tvra perasa thn 3.4.1 beta 30686  και περιμενω να δω τι γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ασχολείσαι άλλο με το utorrent. Δοκίμασε και άλλους torrent clients όπως tixati, deluge, qbitorrent  όπως αναφέρθηκε παράπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά  σε όλους...Λοιπόν ΜΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΕΚΑΝΕ ,, ΠΑΛΙ ΝΥΧΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ και τον βρηκα το πρωι να δουλευει φούλ ..δεν ειχα προσβαση πάλι σε διαχειριση εργασιων για να δω ποια δουλευει 100% τον επεξεργαστη.. Σήμερα θα αφήγσω ανοιχτή την κονσόλα εργασιών  για να δω κατευθειαν τι παίζει,,, στο μεταξύ απεγκατέστησα και ενα  Kaspersky anti ransomware tool μηπως αυτο κάτι έκανε..

Παιδια το  site που μου προτείνεται δεν λειτουργει, δεν με αφήνει να μπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρε φίλε όλοι σου λέμε βάλε έκδοση 2.2.1  και εσύ πάς και χώνεις την 3 .....για να στο λέμε κάτι ξέρουμε....

Παιδια το  site που μου προτείνεται δεν λειτουργει, δεν με αφήνει να μπω...

http://download.oldapps.com/UTorrent/utorrent_2.2.1_build_25302.exe

 

Ο ιστότοπος που πρόκειται να επισκεφτείτε περιέχει κακόβουλα προγράμματα

Όσοι εισβάλλουν στο download.oldapps.com μπορεί να προσπαθήσουν να σας ξεγελάσουν ώστε να εγκαταστήσετε προγράμματα που βλάπτουν την εμπειρία περιήγησής σας (για παράδειγμα, αλλάζοντας την αρχική σελίδα σας ή εμφανίζοντας επιπλέον διαφημίσεις στους ιστότοπους που επισκέπτεστε).

 
 Αυτόματη αναφορά στην Google λεπτομερειών σχετικά με πιθανά περιστατικά ασφάλειας.Πολιτική απορρήτου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok χρονια πολλα και πάλι, αλλά θα τρελλαθώ με αυτο το pc...

Το ξαναέκανε πάλι κοντά στην ίδια ώρα  σήμερα το πρωι 1000 ενω έβλεπα μια ταινια με το vlc , το κατάλαβα γιατι η ταινια αρχιζε να απιζει με σπασιματα και οι ανεμιστηρες φουλαραν ΑΛΛΑ αυτή τη φορά το πρόλαβα και είχα ανοιχτά την διαχειριση εργασιών και πόρων... ΛΟΙΠΟΝ

1.εκλεισα το utorrent... δεν φταιει αυτο.... εκλεισα και το norton endpoint και τιποτα το προβλημα συνεχιζε... Δεν πρεπει νασ φταιει ουτε το kaspersky antiransomware,  ουτε το  intel driver updater,  τα ειχα βγαλει...

2. 99% ΧΡΗΣΗ ΜΝΗΜΗΣ (..εχω 16gb ) !!!!!!!!!!!! με ΚΛΕΙΣΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ, to chrome  δεν μπορεσα να κλεισω γιατι κόλλησε(! για την ακρίβεια  ανταποκρινοταν αργα..) χωρις όμως να φαίνονται που πάνε, δηλαδή στην παρακολουθηση των διεργασιών την περισσοτερη μνημη κοντα 20mb  την καταναλωνε ενα performance  ή καπως έτσι που μάλλον ήταν αυτό που παρακολουθούσα τις διεργασίες, υπήρχαν και κατι άλλα μικρα με 0,1-1mb ,αλλα με τίποτα δεν μαζεύονται 16gb...

3. Ο δίσκος στο 50% χρήση από μια  υπηρεσια system pid 4  που φαινεται να γραφει (system: ssd 512gb samsung 850 pro... torents wd 3tb wd30efrx)

4. CPU USAGE OXI  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30%

5. υπαρχει κατι απο τα log  που θα βοηθησει να δουμε κατι?

 

ετρεξα norton endpoint/malware antimalware, tdskiller roguekiller δεν βρισκουν τιποτα

κατεβασα malware adwcleaner βρηκε τρια κλειδια  στην  registry  και τα διεγραψε χωρις όμως αλλες πληροφοριες...

 

ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΑ και πλεον με  chrome@ utorrent  ανοιχτα είμαι στο φυσιολογικο 25% μνημη 2% δίσκος και cpu@3%, επεγκατεστησα και το intel extreme tuning  και τωρα περιμενω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...