Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση σε kaby lake μονο με win10?


Skin79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημερα στην παρεα.

 

Λοιπον ειναι να κανω αυτες τις μερες γενικη αναβαθμιση και θα παω σε kaby lake ι5 7500-7600,θα δουμε...

Μεχρι σημερα στο παλιο μου συστημα τρεχω τα win7 και προς το παρων αυτα θα ηθελα να συνεχισω να εχω, απλα  διαβαζω δεξια και αριστερα για μη υποστηριξη τους απ τις καινουριες cpu ενω παραλληλα εχω διαβασει και για ατομα που ηδη  τρεχουν τα 7αρια αλλα και  8αρια χωρις προβλημα!

Τι παιζει τελικια γιατι εχω ψιλομπερδευτει και επειδη ειναι να κανω αμεσα  την αγορα θα ηθελα να ξερω απο πριν τι  παιζει...οχι τιποτα αλλο αλλα αμα ειναι να τα αλλαξουμε τελικα, τουλαχιστον να προετοιμαστουμε λιγο και ψυχολογικα   :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο νέο chipset 270 win 10 μόνο με kabylake στη θεωρία τουλάχιστον. Στην πράξη δεν έχω τεστάρει ακόμα.

Στο νέο chipset 270 με Skylake μπορεις και win 7/8.1. 

 

Σε Ζ170 με kabylake δεν διαβάζω κάπου ότι δεν μπορείς να βάλειςwin 7/8.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο θες να μείνεις στα 7? Υπάρχει κάποιος πρακτικός λόγος,κάποια εφαρμογή που τρέχει καλύτερα ας πούμε για δουλειά?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο νέο chipset 270 win 10 μόνο με kabylake στη θεωρία τουλάχιστον. Στην πράξη δεν έχω τεστάρει ακόμα.

Στο νέο chipset 270 με Skylake μπορεις και win 7/8.1. 

 

Σε Ζ170 με kabylake δεν διαβάζω κάπου ότι δεν μπορείς να βάλειςwin 7/8.1.

Μαλιστα ωραια,αρα αν θελω να τα κρατησω για την ωρα τουλαχιστον και να παω σε kaby lake που θα παω οπως και να χει κοιταω για Ζ170,Η170 κτλ,δεν θα εχω θεμα ασυμβατοτητας ετσι, με την καταλληλη αναβαθμιση?

 

Για ποιό λόγο θες να μείνεις στα 7? Υπάρχει κάποιος πρακτικός λόγος,κάποια εφαρμογή που τρέχει καλύτερα ας πούμε για δουλειά?

Οχι φιλε μου απλα τα εχω συνηθησει και απλα ρωταω για να μαθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα ωραια,αρα αν θελω να τα κρατησω για την ωρα τουλαχιστον και να παω σε kaby lake που θα παω οπως και να χει κοιταω για Ζ170,Η170 κτλ,δεν θα εχω θεμα ασυμβατοτητας ετσι, με την καταλληλη αναβαθμιση?

 

Οχι φιλε μου απλα τα εχω συνηθησει και απλα ρωταω για να μαθω

Καλά κάνεις,εγώ πάντως θα σου πρότεινα αφού δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να πας σε 10ρια.Διαφορετικά σίγουρα θα συναντήσεις προβλήματα ασυμβατότητας αφού δεν υποστηρίζονται επίσημα από τους κατασκευαστες.Θα δωσεις ενα σημαντικό ποσό,ποιος ο λόγος να μην έχεις ένα σύστημα που να τρέχει χωρίς τέτοια θέματα και να ψάχνεις custom drivers κλπ? Επίσης αν παίζεις και παιχνίδια χάνεις την υποστήριξη dx12 . Άσε που τα 10ρια είναι αρκετά πιο γρήγορα και μακραν πιο safe απο τα 7. 

Φιλικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνεις,εγώ πάντως θα σου πρότεινα αφού δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να πας σε 10ρια.Διαφορετικά σίγουρα θα συναντήσεις προβλήματα ασυμβατότητας αφού δεν υποστηρίζονται επίσημα από τους κατασκευαστες.Θα δωσεις ενα σημαντικό ποσό,ποιος ο λόγος να μην έχεις ένα σύστημα που να τρέχει χωρίς τέτοια θέματα και να ψάχνεις custom drivers κλπ? Επίσης αν παίζεις και παιχνίδια χάνεις την υποστήριξη dx12 . Άσε που τα 10ρια είναι αρκετά πιο γρήγορα και μακραν πιο safe απο τα 7. 

Φιλικά 

Γ αυτο τα ρωταω ολα τωρα πριν δωσω το σημαντικο ποσο και να ειμαι οκ απο καθε αποψη οταν κανω την αγορα..

Τωρα αν ειναι σε καθε περιπτωση μητρικης τελικα εγω ενδεχεται να εχω θεματα με τα win 7,ενταξει δεν το συζηταω καν,παω στα 10αρια και ξεσυνηθιζω τα 7αρια ετσι απλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα ωραια,αρα αν θελω να τα κρατησω για την ωρα τουλαχιστον και να παω σε kaby lake που θα παω οπως και να χει κοιταω για Ζ170,Η170 κτλ,δεν θα εχω θεμα ασυμβατοτητας ετσι, με την καταλληλη αναβαθμιση?

 

Οχι φιλε μου απλα τα εχω συνηθησει και απλα ρωταω για να μαθω

Ναι Ζ170 + Kabylake μπορείς να βάλεις win 7/8.1. Μην σκοτώνεσαι για Kabylake. Σιγα τις διαφορά με Skylake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρια, αφηνω το παρακατω χρησιμο link:

Supported Operating Systems for Intel® Graphics Products

 

Φαινεται οτι εκτος απο τους drivers για το chipset, αυτος που θα θελει να βαλει Windows 7 ή 8 / 8.1 σε Kaby Lake, δεν θα βρει ΟΥΤΕ συμβατους GPU drivers! Με λιγα λογια, παντρευεσαι τα Windows 10 64 bit!

 

kaby_lake_graphics_support.png

.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρια, αφηνω το παρακατω χρησιμο link:

Supported Operating Systems for Intel® Graphics Products

 

Φαινεται οτι εκτος απο τους drivers για το chipset, αυτος που θα θελει να βαλει Windows 7 ή 8 / 8.1 σε Kaby Lake, δεν θα βρει ΟΥΤΕ συμβατους GPU drivers! Με λιγα λογια, παντρευεσαι τα Windows 10 64 bit!

 

kaby_lake_graphics_support.png

.

Τοτε και γω αυτα θα παντρευτω να ησυχασω...

Οπως επισης λεω να παντρευτω και τον 7600...

Και σκεφτομαι για παντρεια και την παρακατω μητρικη να μου πειτε την γνωμη σας..

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=6105#kf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mακρια απο της GIGABYTE εχω κακια εμπειρια....

Για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο βρες κατι σε ASUS.

Ναι επειδή εσύ είχες κακή εμπειρία όλες οι GA είναι σκάρτες και η εταιρεία μάπα. Οτι να ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...