Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ Παρανομη χρεωση 3€ Και Αποφαση ΕΤΤ - Ξεκινησαν παλι τα ιδια!!!


kostas83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγαινε στον καθρέφτη σου να κοιταχτείς και τότε ξαναπές το "γελοίος".  Που θα μου δώσεις και συγχαρητήρια δημοσιοκηφήνα που δεν έχεις δουλέψει μια μέρα πραγματικά να δεις πως βγαίνει το ψωμί.

Το βρήκες εγώ είμαι δημοσιοκηφήνας και εσύ σκληρά εργαζόμενος "εθελοντής" στον ιδιωτικό τομέα.

Πάρακάτω. Επιχειρήματα έχεις;

Εσύ ξεκίνησες τις αρλούμπες ότι δήθεν ο τελωνειακός/υπάλληλος του ΕΛΤΑ λαμβάνει "εξτραδάκια" τα τέλη που πληρώνουμε όλοι μας.

Μετά τα μάζεψες και συνέχισες με άλλα offtopic.

 

Το θέμα είναι το όριο της ατέλειας των 22€/45€ (αν ανέβει ακόμα καλύτερα) να τηρείται και να εφαρμόζεται για όλους και όχι τυχαία.

Όλες οι σοβαρές χώρες έχουν τελωνειακούς ελέγχους, οι οποίοι δεν έχουν να κάνουν με την εκάστοτε ταχυδρομική εταιρεία.

Αλλά έχουν να κάνουν με τις διακρατικές συμφωνίες που έχει το κάθε κράτος για επιβολή δασμών.

 

 

Grinder απο τα λεγομενα σου φανταζομαι πως εισαι στην ηλικια των 18-25. Και εγω σε αυτη την ηλικια τα ιδια θα ελεγα. Οταν αρχιζουν οι υποχρεωσεις ομως η λογικη αλλαζει. Φυσικα σε ορια εντος αξιοπρεπειας και κατανοησης του τι γινεται γυρω μας καθως επισης οτι και οι επιχειρησεις κλεινουν αρα...

 

Φίλε μου ο καθένας κάνει τις επιλογές του ανάλογα με τις υποχρεώσεις που έχει, όπως είπες.

Όμως να είναι συνειδητοποιημένος ότι συμβιβάστηκε για τον χ,ψ λόγο.

Ο κανιβαλισμός και ο κοινωνικός αυτοματισμός δεν βοηθά κανέναν, φαντάζομαι συμφωνείς.

Η ιστορία έχει δείξει ότι υποκύπτοντας για να αποφύγεις ένα "κακό", το χειρότερο θα έρθει.

Ωραία να τα χάσουν όλα οι άλλοι. Θα τα πάρουμε εμείς; Δεν είναι λογική αυτή.

 

Ξαναλέω ότι όλες αυτές οι αλλαγές προς το χειρότερο, εμφανίστηκαν αφού τα ΕΛΤΑ συνεργάστηκαν με ιδιωτική εταιρεία στο αεροδρόμιο.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ντε και καλά πρέπει να πάμε από το χ κόστος που έχουν τα ΕΛΤΑ σήμερα, στο χ κόστος+το κέρδος του ιδιώτη χωρίς απαραίτητα να έχουμε καλύτερες υπηρεσίες.

Το θέμα είναι να σταματήσει αυτό το μπάχαλο που υπάρχει σήμερα, με τις τεράστιες καθυστερήσεις και να μην ξέρεις τι τελικά θα πληρώσεις.

Με τα νέα δεδομένα είναι απαγορευτικές οι αγορές.

15€ για μηδενικής αξίας αντικείμενο δεν μπορεί να είναι σοβαρός τρόπος αντιμετώπισης της "ασυδοσίας" που υπήρχε πριν.

Μπούμερανγκ θα τους έρθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα ΕΛΤΑ έχουν αναλυτικό τιμοκατάλογο για τα τελωνειακά εδώ

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou.pdf

 

Το 3 ευρώ για δέματα εξωτερικού υπάρχει κανονικά, δεν βλέπω λόγο αναστάτωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τα 15€ αντι για 3€ που ειναι τωρα εχουμε κανενα στανταρ στοιχειο η ειναι ραδιο αρβυλα;

 

Στο προηγούμενο ποστ μου έχω βάλει εικόνα. Δεν φαίνεται;

http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=2534896

Μπορείς να ψάξεις την ιστορία στο διπλανό θέμα.

Σιγά σιγά πάντως εφαρμόζουν τον νέο τιμοκατάλογο, απλά για την ατέλεια δεν ξέρουμε ακόμα.

Και γω περιμένω να δω αν έγινε πλέον κανόνας ή είναι απλά μεμονωμένο γεγονός.

 

 

Τα ΕΛΤΑ έχουν αναλυτικό τιμοκατάλογο για τα τελωνειακά εδώ

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou.pdf

 

Το 3 ευρώ για δέματα εξωτερικού υπάρχει κανονικά, δεν βλέπω λόγο αναστάτωσης

 

Υπάρχει μόνο για τα δέματα εξωτερικού.

Τα περισσότερα μικροπράγματα στέλνονται με επιστολικό ταχυδρομείο.

Και σύμφωνα με την παραπάνω περίπτωση κρατάω μικρό καλάθι.

Μακάρι να πρόκειται απλά για "λάθος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτο με τα 15€ αντι για 3€ που ειναι τωρα εχουμε κανενα στανταρ στοιχειο η ειναι ραδιο αρβυλα;

Σε δεμα σημερα αξιας 14,6 ευρω (συνολο 11,2 τα αντικιμενα 3,4 μεταφορικα) βαρος 300-400 γραμμαρια (διαφορα μικρο πραγματακια για 3d printer) μου ζητησαν 15 ευρω στο ταχυδρομειο , το θετικο ειναι οτι μιλησα με πωλητη και δεχτηκε μολις δει απο το tracking οτι ξεκιναει η διαδικασια επιστροφης να μου επιστρεψει το ποσο (11.2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δεμα σημερα αξιας 14,6 ευρω (συνολο 11,2 τα αντικιμενα 3,4 μεταφορικα) βαρος 300-400 γραμμαρια (διαφορα μικρο πραγματακια για 3d printer) μου ζητησαν 15 ευρω στο ταχυδρομειο , το θετικο ειναι οτι μιλησα με πωλητη και δεχτηκε μολις δει απο το tracking οτι ξεκιναει η διαδικασια επιστροφης να μου επιστρεψει το ποσο (11.2)

Μαλιστα

 

Σφιξαν τα πραγματα δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δεμα σημερα αξιας 14,6 ευρω (συνολο 11,2 τα αντικιμενα 3,4 μεταφορικα) βαρος 300-400 γραμμαρια (διαφορα μικρο πραγματακια για 3d printer) μου ζητησαν 15 ευρω στο ταχυδρομειο , το θετικο ειναι οτι μιλησα με πωλητη και δεχτηκε μολις δει απο το tracking οτι ξεκιναει η διαδικασια επιστροφης να μου επιστρεψει το ποσο (11.2)

 

Υπέροχα. :-)  Όλα βαίνουν βάση σχεδίου λοιπόν.

 

Προτιμώ με το πρώτο 15€ που θα μου ζητήσουν να κάνω 50 μεμονωμένες παραγγελίες για βίδες απο ali και όταν και όποτε φτάσουν, άρνηση παραλαβής σε όλα και ξανά πίσω με δικά τους έξοδα.

Θα χαθούν και μερικά στο δρόμο οπότε μετά καλά ξεμπερδέματα. :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ με το πρώτο 15€ που θα μου ζητήσουν να κάνω 50 μεμονωμένες παραγγελίες για βίδες απο ali και όταν και όποτε φτάσουν, άρνηση παραλαβής σε όλα και ξανά πίσω με δικά τους έξοδα.

Θα χαθούν και μερικά στο δρόμο οπότε μετά καλά ξεμπερδέματα. :devil:

 

καθολου κακη ιδεα να κανουμε ολοι μαζικα ασημαντες αγορες κ να τις αφησουμε στην τυχη τους χωρις refund ομως

 

θα ειναι σαν να τους κανουμε denial of service επιθεση κ η ιδεα του 3ευρου θα τους εσκαγε μπουμερανγκ

 

αχ μονο να μπορουσαμε να οργανωθουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μαλιστα

 

Σφιξαν τα πραγματα δηλαδη.

ο ταχυδρομος μας επειδη μιλαμε (πλεον με περνει στο κινητο οποτε εχω πακετακι , ειπε οτι ακουγετε εσωτερικη φημη οτι και δεματα απο ΕΕ θα περνανε τελωνειο με την καραμελα οτι κινηγανε παρανομα προιοντα , εκει βεβαια θα πανε για το 3 ευρω

πρακτικα τα ελτα δεν βγαινουν χρεωμενα , το μονο που θα καταφερουμε ειναι να αυξησουμε το φορτο εργασιας τους , οταν στελνεις ενα γραμμα/δεμα ενα ποσοστο ειναι για μεταφορικα επιστροφης οποτε ειναι καλυμενο το ταχυδρομειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ταχυδρομος μας επειδη μιλαμε (πλεον με περνει στο κινητο οποτε εχω πακετακι , ειπε οτι ακουγετε εσωτερικη φημη οτι και δεματα απο ΕΕ θα περνανε τελωνειο με την καραμελα οτι κινηγανε παρανομα προιοντα , εκει βεβαια θα πανε για το 3 ευρω

 

 

μαζικες καταγγελιες στην ευρωπαικη επιτροπη κ βλεπουμε ποσο θα αντεξουν σε συστασεις κ προστιμα

 

http://ec.europa.eu/atwork/applying-eu-law/complaints_el.htm#1depot

 

 

πρακτικα τα ελτα δεν βγαινουν χρεωμενα , το μονο που θα καταφερουμε ειναι να αυξησουμε το φορτο εργασιας τους , οταν στελνεις ενα γραμμα/δεμα ενα ποσοστο ειναι για μεταφορικα επιστροφης οποτε ειναι καλυμενο το ταχυδρομειο

 

στατιστικα δεν βγαινουν χρεωμενοι ,οταν θα πρεπει να αντιμετωπισουν ογκο θα μπουν μεσα κ οικονομικα αλλα κυριως εργασιακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ταχυδρομος μας επειδη μιλαμε (πλεον με περνει στο κινητο οποτε εχω πακετακι , ειπε οτι ακουγετε εσωτερικη φημη οτι και δεματα απο ΕΕ θα περνανε τελωνειο με την καραμελα οτι κινηγανε παρανομα προιοντα , εκει βεβαια θα πανε για το 3 ευρω

 

πρακτικα τα ελτα δεν βγαινουν χρεωμενα , το μονο που θα καταφερουμε ειναι να αυξησουμε το φορτο εργασιας τους , οταν στελνεις ενα γραμμα/δεμα ενα ποσοστο ειναι για μεταφορικα επιστροφης οποτε ειναι καλυμενο το ταχυδρομειο

Ωραια.. και μετα θα παρω 3-4 δεματακια σταλμενα απο ευρωπαικη ενωση μαζι με τις πληρωμενες 3€ αποδειξεις, θα αποδειξω πως δεν τα ανοιξανε καν (που δεν τα ανοιγουν ετσι κι αλλιως, φαινονται τα σακουλακια αν εχουν ανοιχτει) και θα βγω στα καναλια να πω τι ειναι τα ελτα.. ( δεν το κανω εγω αλλα καποιος τρελαμενος θα βρεθει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ωραια.. και μετα θα παρω 3-4 δεματακια σταλμενα απο ευρωπαικη ενωση μαζι με τις πληρωμενες 3€ αποδειξεις, θα αποδειξω πως δεν τα ανοιξανε καν (που δεν τα ανοιγουν ετσι κι αλλιως, φαινονται τα σακουλακια αν εχουν ανοιχτει) και θα βγω στα καναλια να πω τι ειναι τα ελτα.. ( δεν το κανω εγω αλλα καποιος τρελαμενος θα βρεθει)

δυστηχως θα σου πουνε οτι στελθηκε τελωνειο επειδη θεωρηθηκε επικινδινο η πιθανως παρανομο και εκει ο τελωνειακος δεν το εκρινε αξιο ελεγχου , παρολα αυτα αυτη η βολτα κοστιζει 3 ευρω στα ελτα ειχα την ιδια συζητηση με τον ταχυδρομο ακρη δεν θα βγαλεις ειναι καλυμενοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μ χρεωσαν 3€ καθαρα κ μονο επειδη πηγε τελωνειο και ηρθε.

 

Δεν ανοιχτηκε καν να δουνε τι εχει, ηταν σφραγισμενο

Φιλε ΔΕΝ πληρωνεις 3€ για την μεταφορα στο τελωνειο. Τα 3€ ειναι για να ελεγχει!!!

 

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/EETT/Consumer/Postal/Responsib/postalfees.pdf

 

Με κλειστο δεματακι δεν γινεται καμια διαπιστωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...