Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρεπει να πουμε ομως οτι ΑΝ θες efficiency  αν βαλεις το IF ( αρα και τον IMC ) στα 1200 ΜΗΖ  ειναι καλυτερο απο τα 1600 ΜΗΖ.

Επισης  αν καποιος ξερει τις διαφορες σε αυτη τη φωτογραφια :   ( το Β350 ειναι για effficiency  )

 

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το efficiency με το IF έχει μικρή διαφορα. Efficiency σώζεις κατεβάζοντας CPU frequency/voltage, οι μνήμες και το SOC κάνουν μικρή διαφορα συγκριτικά. Αυτά τα δυο που κανεις highlight (package και CPU + SOC) είναι το ίδιο πράμα, απλά τα διαβάζει από διαφορετικά sensors, το πιο "σωστό" είναι αυτό με τον SVI2 TFN, δηλαδή το CPU + SOC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλειο thread. Εύγε ! 

 

Να σημειώσω πως διάβασα από αρκετούς, πως στις b350 μητρικές, δεν μπορείς να αλλάξεις το SOC απ τα bios. 

Τουλάχιστον σε asrock ab350 gaming k4. Ας μας πουν άλλοι με διαφορετικές b350 τι παίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δοκιμασα παιδια με Β 350 στα 4.0 GHZ και δεν  με 1.40 V. Θες καλη μητρικη και ψυχτρα.
Στα 3.9 GHZ ηταν με 1.375 V.

Και ομως οταν ανεβαζεις τον IMC ανεβαινει και η καταναλωση λενε καποιοι. Ο σκοπος του RYZEN ειναι το efficiency γενικα.
Και μεταξυ μας παιδια αν θες να πειραξεις τον RYZEN κυριως τους 5 και 7 θες καλη μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μπράβο στον Spartan117, πρέπει να γίνει sticky!! Από το OCnet, παραθέτω για μνήμες ένα που με είχε βοηθήσει να στήσω σε έναν στα Κύθηρα

 

 Managed to boot @3200MT/s by changing RttPark to RZQ/1 and RttWr to RZQ/3. I can now boot at the rated speed using ProcODT_SM = 60 ohm and 68 ohm, which was impossible before these changes, that I could only boot at the rated speed using ProcODT_SM = 80 ohm, which was not stable at all. RZQ value is 240 ohm (according to Samsung DDR4 document that I did post a link to with screenshots from the document it self in one of my earlier posts).

Of course I´m using the lowest ProcODT resistance my RAM can boot at, which is 60 ohm.

If you have trouble booting or getting your RAM stable at the rated speed, then change these settings and give it a try (RttPark and RttWr).

LL


Running at 3200MT/s using ProcODT_SM = 60 ohm requires a small bump in VDDSOC from 0.97500 Volt @ 3066MT/s to 1.000 Volt @3200MT/s, which is not a big deal. Testing stability now at stock timings.

LL


CAD Bus Drive Strength values are as shown below

LL

Note: This is what worked for my RAM (2X8GB @3200 MT/s Patriot Viper Elite). 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα θέμα δεν μπορώ το σύστημα να το κάνω σταθερό πάνω από 4. Όταν το η τάση είναι 4.25 και lvl3 στο Cb15 έχω error (σε παράθυρο) . Άμα ανεβάσω λίγο την τάση έχω BSOD. Δεν είναι λίγο περίεργο αυτό? Δεν θα έπρεπε με λίγο ρεύμα να μην έχω error.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ειχα αδελφη να την εκανα σκλαβα σου Spartan!

 

On another note, για τις CMK μου v5,39 με Typhoon δε μου αναφέρει αν ειναι AFR ή MFR λεει απλα Hynix

 

Οποτε να υποθέσω πως ειναι MFR? Στο Net αναφερουν και AFR και MFR
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...