Προς το περιεχόμενο

Νέο Skype και Linux: προβλήματα ποιότητας


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλεπω περασε χτες η εκδοση 8.10.x στο stable repo. Την εβαλε κανενας να πει εντυπωσεις?

Εμένα πάντως με 8.10.76 εδώ και καμια βδομάδα σε Arch δεν μου δουλεύει το alsa<->pulseaudio. Ενώ ακούω το μπιπ μπιπ απο τις κλησεις, τιποτα αλλο δεν λειτουργει. Επίσης νομίζω το output της καρτας ηχου μου γίνεται input στο skype. Αν έχει κανεις ιδεα για ρυθμίσεις του pulseaudio, μπορώ να κάνω δοκιμές.

 

Αυτό που γράφεις απο ότι βλέπω είναι το Link.png Site: 8.10.0.4 που βγήκε χτες, και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, ελπίζω να δουλεύει.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απ' οτι εχω καταλαβει, η αριθμηση του στυλ 5.5.0.x, 8.10.0.x ειναι απο τις stable εκδοσεις ενω η αριθμηση πχ 8.10.76.x ειναι για τις preview εκδοσεις. Κλασσικη ms με versioning scheme της πλακας.

 

Επισης, οι μεν ειναι σε αυτο το repo παντα

 

deb https://repo.skype.com/deb stable main
και οι δε σε αυτο

 

deb https://repo.skype.com/deb unstable main
Το pool τους βεβαια, ο φακελος δηλαδη απο τον οποιο κατεβαζει το apt τα πακετα, ειναι κοινος και για τα 2.

Τελος, βλεπω πως το 5.5.x το κρατανε ακομα στο repo, ευτυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακέταρα το stable (8.10.0.4) σε Arch και παίζει κανονικά στο PC μου.. κάνει κλήσεις κτλπ. Δεν ξέρω για bugs δεν το δούλεψα πολύ. Αύριο θα το βάλω και στην δουλειά να δουμε αν έφταιγε το preview ή το PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι φταίει, πάντως σε Ubuntu 17.10 που χρησιμοποιώ τώρα, η ποιότητα της κάμερας (είτε αυτής των λάπτοπ, ή οι Logitech) είναι σημαντικά χειρότερη, σαν VGA, ενώ είναι HD. Tα guvcview και camorama, δεν βελτιώνουν την κατάσταση. Στα windows, το πρόβλημα δεν υπάρχει. Συμβαίνει και σε εσάς να λειτουργεί χάλια η κάμερα στο linux;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αρχίζει να με κουράζει το νέο skype..
αναγκάστικα να βάλω την "νέα" έκδοση μιας και δεν μπορούσα να κάνω login στην παλια.
η κάμερα δεν έπαιζε (microsoft vx-3000) δοκίμασα και stable και unstable εκδόσεις. Μαυρίλα η κάμερα
Λέω δεν πειράζει, μιας και την έχω δεκα χρόνια ας πάρω μια κανούργια (logitech c270)
Όλα καλά με την νέα κάμερα, παίζει μια χαρά αλλά τώρα έχω πρόβλημα με τον ήχο.
Όταν μιλάω με κάποιον, σε τυχαία διαστήματα ακούγεται στα ακουστικά μου θόρυβος (σαν χρατς χρουτς). Ο συνομιλητής ειναι σε windows αν παίζει κάποιο ρόλο.
Δοκίμασα άλλα ακουστικά που είχα, και μου έκανε το ίδιο.
Δοκίμασα και άλλο μικρόφωνο, το πρόβλημα συνεχιζόταν.
 
Υoutube δεν με εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα, ούτε σε κλήση που έκανα στο messenger.
Άρα όλα δείχνουν οτι φταίει το skype, γιατί τόσο καιρό δεν ειχα πρόβλημα με τον ήχο σε κλήσεις.
 
Το μόνο που μου μένει, ειναι να δοκιμάσω κλήση και σε windows, για να δω αν συμβαίνει μόνο στα xubuntu. (16.04 64bit)
 
Αυτά, είπα τον πόνο μου.
 
edit: το ίδιο πρόβλημα εμφανίζεται και στην εκδοση 8.11.76.8 και στην εκδοση 8.10.0.4
 
edit2: έχω το ίδιο πρόβλημα με τον KarlGrimm εδώ
 

Επεξ/σία από jakegate7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχίζει να με κουράζει το νέο skype..

αναγκάστικα να βάλω την "νέα" έκδοση μιας και δεν μπορούσα να κάνω login στην παλια.

η κάμερα δεν έπαιζε (microsoft vx-3000) δοκίμασα και stable και unstable εκδόσεις. Μαυρίλα η κάμερα

Λέω δεν πειράζει, μιας και την έχω δεκα χρόνια ας πάρω μια κανούργια (logitech c270)

Όλα καλά με την νέα κάμερα, παίζει μια χαρά αλλά τώρα έχω πρόβλημα με τον ήχο.

Όταν μιλάω με κάποιον, σε τυχαία διαστήματα ακούγεται στα ακουστικά μου θόρυβος (σαν χρατς χρουτς). Ο συνομιλητής ειναι σε windows αν παίζει κάποιο ρόλο.

Δοκίμασα άλλα ακουστικά που είχα, και μου έκανε το ίδιο.

Δοκίμασα και άλλο μικρόφωνο, το πρόβλημα συνεχιζόταν.

 

Υoutube δεν με εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα, ούτε σε κλήση που έκανα στο messenger.

Άρα όλα δείχνουν οτι φταίει το skype, γιατί τόσο καιρό δεν ειχα πρόβλημα με τον ήχο σε κλήσεις.

 

Το μόνο που μου μένει, ειναι να δοκιμάσω κλήση και σε windows, για να δω αν συμβαίνει μόνο στα xubuntu. (16.04 64bit)

 

Αυτά, είπα τον πόνο μου.

 

edit: το ίδιο πρόβλημα εμφανίζεται και στην εκδοση 8.11.76.8 και στην εκδοση 8.10.0.4

 

edit2: έχω το ίδιο πρόβλημα με τον KarlGrimm εδώ

 

 

Έχω 25 τέτοιες κάμερες (C270 και C310). Καμία δεν κάνει αυτό που λες. Κοίταξε μήπως είναι ελαττωματική. Σε εμένα το πρόβλημα με αυτές τις κάμερες είναι το ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ζουμ κατά τη βιντεοκλήση, το οποίο δεν ξέρω πώς θα διορθώσω και η σημαντικά χαμηλότερη ανάλυση σε σχέση με το skype για windows (και γενικά στη λειτουργία τους σε windows).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν έχει σχέση η κάμερα, δοκίμασα και κλήση χωρίς κάμερα , δοκίμασα κληση με το μικρόφωνο του headset και εμφανίζεται πάντα αυτό το πρόβλημα. όπως επίσης το πρόβλημα ΔΕΝ εμφανίζεται οταν κάνω βιντεο-κλήση μέσω messenger. άρα είναι ξεκάθαρα θέμα του skype.

 

εμφανίζει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με αυτόν που έγραψα στο προηγούμενο μνμ

λογικά ευθύνεται στο Alsa plug-in [skypeforlinux], ευελπιστώ σε update για να το διορθώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν έχει σχέση η κάμερα, δοκίμασα και κλήση χωρίς κάμερα , δοκίμασα κληση με το μικρόφωνο του headset και εμφανίζεται πάντα αυτό το πρόβλημα. όπως επίσης το πρόβλημα ΔΕΝ εμφανίζεται οταν κάνω βιντεο-κλήση μέσω messenger. άρα είναι ξεκάθαρα θέμα του skype.

 

εμφανίζει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με αυτόν που έγραψα στο προηγούμενο μνμ

λογικά ευθύνεται στο Alsa plug-in [skypeforlinux], ευελπιστώ σε update για να το διορθώσουν.

 

Πώς γίνεται να είναι θέμα του skype όταν με την ίδια κάμερα δουλεύει κανονικά σε εμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς γίνεται να είναι θέμα του skype όταν με την ίδια κάμερα δουλεύει κανονικά σε εμένα;

 

Το ότι δουλεύει σε σένα δεν έχει καμία σημασία.  Απο ότι έχω δει, το hardware γενικά παίζει ρόλο για το πως δουλεύει το Skype. Και εμένα στο σπίτι με USB ακουστικά παίζει μια χαρά, στην δουλειά με την κάρτα της μητρικής δεν δουλεύει τίποτα. Υποθέτω με συγκεκριμένες ρυθμίσεις στο alsa και στο pulseaudio θα φτιάχνουν όλα, αλλά άντε να βρεις τι φταίει και πως φτιάχνει.

 

p.s όλοι προβλήματα έχουν https://aur.archlinux.org/packages/skypeforlinux-bin

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δουλεύει σε σένα δεν έχει καμία σημασία.  Απο ότι έχω δει, το hardware γενικά παίζει ρόλο για το πως δουλεύει το Skype. Και εμένα στο σπίτι με USB ακουστικά παίζει μια χαρά, στην δουλειά με την κάρτα της μητρικής δεν δουλεύει τίποτα. Υποθέτω με συγκεκριμένες ρυθμίσεις στο alsa και στο pulseaudio θα φτιάχνουν όλα, αλλά άντε να βρεις τι φταίει και πως φτιάχνει.

 

p.s όλοι προβλήματα έχουν https://aur.archlinux.org/packages/skypeforlinux-bin

 

Σωστή η σκέψη σου, αλλά εννοούσα ότι αναφέρομαι σε εντελώς διαφορετικούς υπολογιστές. Αυτό που διαπίστωσα μόλις διάβασα το μήνυμα σου είναι η διαφορετική εμπειρία χρήσης σε σχέση με τη διανομή που χρησιμοποιούμε στο linux, ως προς το Skype. Σε ubuntu, σε διαφορετικούς υπολογιστές (λάπτοπ και BTO), όλα παίζουν χωρίς καμία απολύτως ρύθμιση, με εξαίρεση το υπερβολικό ζουμ, και τη χαμηλή ανάλυση της εικόνας στις βιντεοκλήσεις, πάντα σε σχέση με τα windows. ΟΜΩΣ, σε Lubuntu, Mint και Peppermint που μόλις το δοκίμασα στους ίδιους υπολογιστές, δεν έχω καθόλου ήχο από το μικρόφωνο ή έχω παραμόρφωση του ήχου σαν να ακούγεται καρτούν. Εννοείται με pavucontrol εγκατεστημένο και προσπάθεια ρύθμισής του. Ως μη ιδιαίτερα έμπειρος χρήστης του Linux, πιθανότατα γράφω βλακείες, αλλά το ότι στο ubuntu παίζει σωστά ενώ σε άλλες διανομές όχι, στα δικά μου pc, μου λέει ότι κάτι άλλο συμβαίνει με το θέμα του ήχου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολο που το πρωι το ανοιξα και δουλευε κανονικα και εστειλα και μηνυματα, τωρα πεταχτηκε αυτο και δεν κανει ουτε login. Αν δεν ειναι καποιο γενικοτερο προβλημα στο συστημα, κακο ψοφο ευχομαι στο εκτρωμα της ms!

 

Skypeforlinux beta 5.5.0.1, η τελευταια σωστη εκδοση πριν την αυτιστικη 8.x.

post-124002-0-68244400-1511795143_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 8.11 ειναι η stable, η 8.12 ειναι η development, Δες τι εχω πει παραπανω για το αναπηρο version numbering της ms. Changelogs δεν εχω δει απο τις τελευταιες της 5.x.

Long story short, μενω χωρις skype απο σημερα, μιας και στα windows 7, παρολο που εμεινε στην 7.40 και δεν πηγε στην 8.x, δεν μπορω να κανω κλησεις γιατι ουτε με ακουνε ουτε τους ακουω.

 

Ερωτηση

Εσεις που ειστε σε 8.x, τι σας βγαζει αυτο, που προφανως λεει για την εκδοση του electron και οχι του skype

 

cat /usr/share/skypeforlinux/version
Εδω μου λεει

$ cat /usr/share/skypeforlinux/version
v1.7.7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p

 

Ναι αυτο με τις εκδοσεις το χω καταλαβει απλα το πακετο στο AUR δεν τις διαχωριζει...αναβαθμιζει μεχρι την τελευταια που βρισκει.

Ισως ο τυπος να κοιταει τις development εκδοσεις..δεν αποκλειεται..Τεσπα

$ cat /usr/share/skypeforlinux/version
v1.8.1

Ναι μαλλον την εκδοση του electron αναφερει...

 

Οταν ελεγα να κανουμε μια μαζικη εξοδο στο icq..με κοροιδευατε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα ο τυπος στο aur κοιταει εδω και παιρνει οτι ειναι πιο φρεσκο
https://repo.skype.com/deb/pool/main/s/skypeforlinux/

Το περιεργο παντως ειναι οτι η 5.5 υπαρχει ακομα στο repo, μπαινει και με το apt με τον τροπο που λεω παραπανω, παρολο που εχουν περασει ηδη αλλες 3-4 stable εκδοσεις της 8.x απο εκει μεσα. Τελος, αλλαζοντας τα περιεχομενα του /usr/share/skypeforlinux/version σε 1.8.1 εξακολουθει να μην μπαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...