Προς το περιεχόμενο

ZTE H168N bridge mode με Tp link 8970 ή νέο modem router


warden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

πριν απο λίγες μέρες έκανα αίτηση για αναβάθμιση της γραμμής μου σε vdsl και έτσι έχω συνδέσει το router που μου έδωσε η forthnet το ZTE H168N και αποσύνδεσα το Tp link 8970 που είχα. Το πρόβλημα μου είναι ότι το Tp link έχει gigabit ethernet και πολύ καλύτερο wifi που μου είναι απαραίτητα λόγω δουλειάς. Αξίζει να κάνω bridge το Zte και να χρησιμοποιώ το tp link ή θα δυσκολευτώ και είναι καλύτερο η αγορά νέας συσκευής modem router; Το έχει κάνει κανείς; Δεν με ενοχλεί που θα έχω 2 συσκευές αν κάνω bridge .Θέλω να κάνω γρήγορα και καλά την δουλειά μου και χρειάζομαι το καλό ασύρματο και το gigabit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο απλο που μπορεις να κανεις και να τα εχεις ολα ειναι να βαλεις πανω στο zte lan-lan το tplink και να το χρησιμοποιεις μονο σαν access point καθως και σα switch............. και τελος.

 

 

 

Δε χρειαζεται να κανεις bridge ή οτιδηποτε αλλο για αυτο που ζητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενας τροπος ειναι απλα να το κανεις access point.αν το zte ειναι 192.168.1.254 τοτε βαζεις πχ το tp link 192.168.1.253 του κλεινεις τον Dhcp και ολα μια χαρα.επισης τυπικα δεςκαι για firmware update.

η δευτερη λυση καπως πιο δυσκολη ειναι το zte σε bridge και η μια θυρα του tp link μπορει να παιξει σαν wan οποτε το σεταρεις pppoe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την λειτουργια ρουτερ μπορεις να περασεις  ολη την κινηση στο tp link που ειναι γενικα πιο καλο και να κανεις τα παντα απο εκει αλλα ειναι πιο δυσκολη διαδικασια αφου θα χρειατει να κανεις bridge το zte.αν εχεις την ορεξη ανα πασα στιγμη το κανεις.επισης να κοιτας που και που για Firmware update για το tp link για να εισαι Up to date.και αν εχεις ορεξη για αρκετο παιχνιδι και αν θυμαμαι σωστα  πολλα ατομα εχουν περασει με Jtag στο 8970 το firmware του 9980 και το εχουν κανει vdsl(απλα χωρις τα 5hgz).παλια ειχα ακουσει για το 8980 να το κανουν 9980 αλλα καποιος εκανε και το 8970.δεν θυμαμαι βεβαια αν ηταν το v1 ή το v3.τον ειχα ρωτησει και νομιζω ειχε πειγ ια το V1 αλλα πρεπει να βρουμε το θεμα.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Το έβαλα ήδη το Tp link σαν ap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την λειτουργια ρουτερ μπορεις να περασεις  ολη την κινηση στο tp link που ειναι γενικα πιο καλο και να κανεις τα παντα απο εκει αλλα ειναι πιο δυσκολη διαδικασια αφου θα χρειατει να κανεις bridge το zte.αν εχεις την ορεξη ανα πασα στιγμη το κανεις.επισης να κοιτας που και που για Firmware update για το tp link για να εισαι Up to date.και αν εχεις ορεξη για αρκετο παιχνιδι και αν θυμαμαι σωστα  πολλα ατομα εχουν περασει με Jtag στο 8970 το firmware του 9980 και το εχουν κανει vdsl(απλα χωρις τα 5hgz).παλια ειχα ακουσει για το 8980 να το κανουν 9980 αλλα καποιος εκανε και το 8970.δεν θυμαμαι βεβαια αν ηταν το v1 ή το v3.τον ειχα ρωτησει και νομιζω ειχε πειγ ια το V1 αλλα πρεπει να βρουμε το θεμα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ poulinos, Δεν το ήξερα αυτό και θα το ψάξω για θα επανέλθω στο θέμα κατευθείαν αν το καταφέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το 8970v1. Με αναβαθμιση σε vdsl πρακτικα αχρηστευθηκε. Ενας φιλος απο δω μεσα μου εκανε την μετατροπη σε 9980 (χωρις τα 5ghz) και απο τοτε δουλευει ρολοι (μηνες ολοκληρους).

 

Tp-Link 8970 v1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που μενει ειναι να δουμε αν παιζει και με το V3 Που οσο θυμαμαι εχει αλλο chipset.

 

Εχω το 8970v1. Με αναβαθμιση σε vdsl πρακτικα αχρηστευθηκε. Ενας φιλος απο δω μεσα μου εκανε την μετατροπη σε 9980 (χωρις τα 5ghz) και απο τοτε δουλευει ρολοι (μηνες ολοκληρους).

Tp-Link 8970 v1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μετά απο αρκετό ψάξιμο. Καταρχήν απο όσα διάβασα μετατροπή γίνεται μόνο στο v1 που έχει Lantiq chipset και βασικά σχεδόν ίδιο chipset με το 9980.

"The TD-W8970 v1 is a 450Mbps Wireless N Gigabit ADSL2+ / VDSL2 Modem Router, wrongly advertised as a 300Mbps ADSL2+-only product. Lantiq-target. The TD-W8970 v3 is a Broadcom router.

Για να το χρησιμοποιήσεις σαν vdsl modem router υπάρχουν οι εξής λύσεις.

1. Αγοράζοντας καλώδιο TTL serial και ανοίγοντας το router κάνοντας κολλήσεις πάνω στο board .

αναλυτικότερα. https://www.youtube.com/watch?v=vjSLGEkZd_E

2. Με openwrt κάνοντας παραμετροποίηση με εντολές μέσω telnet ,putty.

αναλυτικότερα https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/td-w8970

Τέλος υπάρχει η λύση που ακολούθησα εγώ καθώς δεν είχα ούτε το χρόνο ούτε ήθελα να ανοίξω το router ή να κάνω την παραμετροποίηση χωρίς web interface με τον 2ο τρόπο.

Έτσι έκανα bridge το Zte.

Η διαδικασία είναι η εξής . Έδωσα κωδικούς  στο router

username: forthnet 

password: F0rth@c$n3t#

Μετά έσβησα όλα τα DSL connections που είχε (adsl,vdsl,vdsl2) και έκανα create new item. To ονόμασα Bridge. Επέλεξα στις ρυθμίσεις PTM, bridge connection, Vlan on ,Vlan ID 835 . Απενεργοποίησα και το DHCP.

Μετά πήγα στο TP link και το έβαλα σε Wireless router operation mode. Μετά Network > Wan settings > Connection type PPPoE και έβαλα το username και password της σύνδεσής μου. ¨Ετσι δουλεύει το NAT του TP LINK και μόνο άχρηστο δεν είναι πλέον. Το μόνο κακό οτι έχω δύο συσκευές αλλά γλίτωσα ένα κόστος αναβάθμισης modem router προς το παρόν που δεν με παίρνει οικονομικά. 

Να πώ και ένα μεγάλο ευχαριστώ για την λύση bridge στο Adslgr.com forum που μαζί με το insomnia τα διαβάζω καθημερινά και ασταμάτητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μετά απο αρκετό ψάξιμο. Καταρχήν απο όσα διάβασα μετατροπή γίνεται μόνο στο v1 που έχει Lantiq chipset και βασικά σχεδόν ίδιο chipset με το 9980.

"The TD-W8970 v1 is a 450Mbps Wireless N Gigabit ADSL2+ / VDSL2 Modem Router, wrongly advertised as a 300Mbps ADSL2+-only product. Lantiq-target. The TD-W8970 v3 is a Broadcom router.

Για να το χρησιμοποιήσεις σαν vdsl modem router υπάρχουν οι εξής λύσεις.

1. Αγοράζοντας καλώδιο TTL serial και ανοίγοντας το router κάνοντας κολλήσεις πάνω στο board .

αναλυτικότερα. https://www.youtube.com/watch?v=vjSLGEkZd_E

2. Με openwrt κάνοντας παραμετροποίηση με εντολές μέσω telnet ,putty.

αναλυτικότερα https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/td-w8970

Τέλος υπάρχει η λύση που ακολούθησα εγώ καθώς δεν είχα ούτε το χρόνο ούτε ήθελα να ανοίξω το router ή να κάνω την παραμετροποίηση χωρίς web interface με τον 2ο τρόπο.

Έτσι έκανα bridge το Zte.

Η διαδικασία είναι η εξής . Έδωσα κωδικούς  στο router

username: forthnet 

password: F0rth@c$n3t#

Μετά έσβησα όλα τα DSL connections που είχε (adsl,vdsl,vdsl2) και έκανα create new item. To ονόμασα Bridge. Επέλεξα στις ρυθμίσεις PTM, bridge connection, Vlan on ,Vlan ID 835 . Απενεργοποίησα και το DHCP.

Μετά πήγα στο TP link και το έβαλα σε Wireless router operation mode. Μετά Network > Wan settings > Connection type PPPoE και έβαλα το username και password της σύνδεσής μου. ¨Ετσι δουλεύει το NAT του TP LINK και μόνο άχρηστο δεν είναι πλέον. Το μόνο κακό οτι έχω δύο συσκευές αλλά γλίτωσα ένα κόστος αναβάθμισης modem router προς το παρόν που δεν με παίρνει οικονομικά. 

Να πώ και ένα μεγάλο ευχαριστώ για την λύση bridge στο Adslgr.com forum που μαζί με το insomnia τα διαβάζω καθημερινά και ασταμάτητα. 

 

Ναι τον διαβασα και εγω τον οδηγο που αναφερεις ...πολυ χρησιμος αλλα ακομα δεν εκανα bridge to zte με το Dlink ρουτερ μου γιατι το ZTE παει μια χαρα εως τωρα... σκεφτομαι να πουλησω το DLink

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μετά απο αρκετό ψάξιμο. Καταρχήν απο όσα διάβασα μετατροπή γίνεται μόνο στο v1 που έχει Lantiq chipset και βασικά σχεδόν ίδιο chipset με το 9980.

"The TD-W8970 v1 is a 450Mbps Wireless N Gigabit ADSL2+ / VDSL2 Modem Router, wrongly advertised as a 300Mbps ADSL2+-only product. Lantiq-target. The TD-W8970 v3 is a Broadcom router.

Για να το χρησιμοποιήσεις σαν vdsl modem router υπάρχουν οι εξής λύσεις.

1. Αγοράζοντας καλώδιο TTL serial και ανοίγοντας το router κάνοντας κολλήσεις πάνω στο board .

αναλυτικότερα. https://www.youtube.com/watch?v=vjSLGEkZd_E

2. Με openwrt κάνοντας παραμετροποίηση με εντολές μέσω telnet ,putty.

αναλυτικότερα https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/td-w8970

Τέλος υπάρχει η λύση που ακολούθησα εγώ καθώς δεν είχα ούτε το χρόνο ούτε ήθελα να ανοίξω το router ή να κάνω την παραμετροποίηση χωρίς web interface με τον 2ο τρόπο.

Έτσι έκανα bridge το Zte.

Η διαδικασία είναι η εξής . Έδωσα κωδικούς  στο router

username: forthnet 

password: F0rth@c$n3t#

Μετά έσβησα όλα τα DSL connections που είχε (adsl,vdsl,vdsl2) και έκανα create new item. To ονόμασα Bridge. Επέλεξα στις ρυθμίσεις PTM, bridge connection, Vlan on ,Vlan ID 835 . Απενεργοποίησα και το DHCP.

Μετά πήγα στο TP link και το έβαλα σε Wireless router operation mode. Μετά Network > Wan settings > Connection type PPPoE και έβαλα το username και password της σύνδεσής μου. ¨Ετσι δουλεύει το NAT του TP LINK και μόνο άχρηστο δεν είναι πλέον. Το μόνο κακό οτι έχω δύο συσκευές αλλά γλίτωσα ένα κόστος αναβάθμισης modem router προς το παρόν που δεν με παίρνει οικονομικά. 

Να πώ και ένα μεγάλο ευχαριστώ για την λύση bridge στο Adslgr.com forum που μαζί με το insomnia τα διαβάζω καθημερινά και ασταμάτητα. 

καταρχην thanxs για αυτα που εγραψες.μια διευκρινηση απλα.αν καποιος ειναι στο ιδιοκτητο της Forthnet θα βαλει vlan id 1102 αντι για 835 που ειναι για ολους τους αλλουςπαροχους.αν ειναι εκτος εγγυησης δεν σε περιοριζει παντως κατι στο να το ανοιξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην thanxs για αυτα που εγραψες.μια διευκρινηση απλα.αν καποιος ειναι στο ιδιοκτητο της Forthnet θα βαλει vlan id 1102 αντι για 835 που ειναι για ολους τους αλλουςπαροχους.αν ειναι εκτος εγγυησης δεν σε περιοριζει παντως κατι στο να το ανοιξεις.

Πολύ καλό μόντεμ. Άξιζε τα 50€ που είσαι δώσει χρόνια πριν. Καμία λυπηση για άνοιγμα και κόλλημα καλωδιων. Το ευχαριστήθηκα παρα πολύ όταν πέτυχε η μετατροπή σε 9980.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...