Προς το περιεχόμενο

Laser ή inkjet για αραιή εκτύπωση στο σπίτι;


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να αλλάξουμε εκτυπωτή γιατί ο hp 6310 office jet μετά από 10 χρόνια τα έχει φτύσει.

Το μεγα ερώτημα είναι : να πάμε σε ασπρόμαυρο laser μιας και δεν εκτυπωνουμε πολλά ή σε ένα μέτριο έγχρωμο inkjet και να ξοδεύουμε τα μαλλιοκεφαλα μας σε μελάνια;

Η χρήση είναι περιστασιακή αλλά θέλουμε σίγουρα πολυμηχανημα.

Λυπάμαι να δώσουμε 150+€ σε laser που θα ναι και γκουμουτσα και ασπρόμαυρο, μιας και για έγχρωμο ξεφεύγει πολύ από το budget μας.

Θα προτιμούσα δλδ πάλι ένα καλό inkjet αλλά αν κάθε φορά ακριβοπληρώνουμε το μελάνι νομίζω ούτε αυτό αξίζει σα λύση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

laser δαγκωτό και  με λιγότερα από 100 ευρωπαϊκά

https://www.skroutz.gr/s/3879061/Samsung-Xpress-M2070.html

https://www.skroutz.gr/s/10160900/HP-LaserJet-Pro-MFP-M26a.html

έχω το πρώτο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα καλός ο laser αλλά αν θέλεις να εκτυπώσεις μία φωτογραφία τι γίνεται;;;Ο έγχρωμος είναι σε απλησίαστες τιμές.

Νομίζω ότι ο laser σίγουρα είναι ο καλύτερος για κάποιον που τον θέλει για επαγγελματική χρήση και εκτύπωση κειμένων μικρή ή μεγάλη.Για οικιακή χρήση όμως που θέλεις κάποια στιγμή να εκτυπώσεις και μία φωτογραφία τι γίνεται;;; Πιστεύω πως υπάρχουν αρκετά πολυμηχανήματα inkjet σε πολύ καλές τιμές.

Όσο για τα μελανάκια.Γέμισμα σε κάποιο κατάστημα με 5 ευρώ  ή αν έχεις υπομονή και πιάνουν τα χέρια σου;; Μελάνια και συριγγούλες με 10-15 ευρώ και κάνεις απέραντα γεμίσματα όπως εγώ και πλέον με απασχολεί το κόστος του χαρτιού εκτύπωσης και δεν νοιάζομαι για τα μελάνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα Inkjet με μελάνια που έχουν ενσωματωμένη την κεφαλή και είναι και σχετικά φθηνά έτσι ώστε αν ξεραθούν τα αντικαθιστάς και δεν σε πολυνοιάζει αν θα πάθει και κάτι η κεφαλή.
Οι ΗΡ είναι έτσι συνήθως, ψάχτω λίγο πρώτα.
Έχω το HP Deskjet 3515 εδώ και 3 χρόνια και δεν είχα θέμα παρόλο που εκτυπώνω αραιά και πού.

Προσωπικά χρησιμοποιώ original μελάνια γιατί αφενώς κάνω ελάχιστη χρήση, αφετέου τα προτιμώ καθώς έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά με τα refill στο παρελθόν με άλλους εκτυπωτές.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dpolal είπε

Καλύτερα Inkjet με μελάνια που έχουν ενσωματωμένη την κεφαλή και είναι και σχετικά φθηνά έτσι ώστε αν ξεραθούν τα αντικαθιστάς και δεν σε πολυνοιάζει αν θα πάθει και κάτι η κεφαλή.
Οι ΗΡ είναι έτσι συνήθως, ψάχτω λίγο πρώτα.
Έχω το HP Deskjet 3515 εδώ και 3 χρόνια και δεν είχα θέμα παρόλο που εκτυπώνω αραιά και πού.

Προσωπικά χρησιμοποιώ original μελάνια γιατί αφενώς κάνω ελάχιστη χρήση, αφετέου τα προτιμώ καθώς έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά με τα refill στο παρελθόν με άλλους εκτυπωτές.

Όπως τα λες.Αν κάνεις λίγες εκτυπώσεις όντως δεν υπάρχει θέμα.

Και εγώ δεν κάνω πολλές αν όμως λείπω και κάτσει η εγγονούλα :wub: στον εκτυπωτή αρχίζει να βγάζει σωρηδόν ήρωες από το ίντερνετ καιν αν δεν την πάρουμε είδηση πάπαλα το έγχρωμο.Δοκίμασα να το κλείνω αλλά μου κάνει όλο παράπονα και δεν γίνεται να τη στεναχωρήσω.Οπότε εδώ και ένα χρόνο περίπου πήγα σε μπουκαλάκια και σύριγγες και το μόνο που σκέφτομαι όπως είπα είναι το χαρτί.:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Σίγουρα καλός ο laser αλλά αν θέλεις να εκτυπώσεις μία φωτογραφία τι γίνεται;;;Ο έγχρωμος είναι σε απλησίαστες τιμές.

Νομίζω ότι ο laser σίγουρα είναι ο καλύτερος για κάποιον που τον θέλει για επαγγελματική χρήση και εκτύπωση κειμένων μικρή ή μεγάλη.Για οικιακή χρήση όμως που θέλεις κάποια στιγμή να εκτυπώσεις και μία φωτογραφία τι γίνεται;;; Πιστεύω πως υπάρχουν αρκετά πολυμηχανήματα inkjet σε πολύ καλές τιμές.

Όσο για τα μελανάκια.Γέμισμα σε κάποιο κατάστημα με 5 ευρώ  ή αν έχεις υπομονή και πιάνουν τα χέρια σου;; Μελάνια και συριγγούλες με 10-15 ευρώ και κάνεις απέραντα γεμίσματα όπως εγώ και πλέον με απασχολεί το κόστος του χαρτιού εκτύπωσης και δεν νοιάζομαι για τα μελάνια. 

Μπα δεν εχουμε εκτυπωσει ποτέ φωτογραφία στα τελευταια 5 χρονια και ουτε νομιζω να μας χρειαστει στο προσεχες μελλον.

4 ώρες πριν, dpolal είπε

Καλύτερα Inkjet με μελάνια που έχουν ενσωματωμένη την κεφαλή και είναι και σχετικά φθηνά έτσι ώστε αν ξεραθούν τα αντικαθιστάς και δεν σε πολυνοιάζει αν θα πάθει και κάτι η κεφαλή.
Οι ΗΡ είναι έτσι συνήθως, ψάχτω λίγο πρώτα.
Έχω το HP Deskjet 3515 εδώ και 3 χρόνια και δεν είχα θέμα παρόλο που εκτυπώνω αραιά και πού.

Προσωπικά χρησιμοποιώ original μελάνια γιατί αφενώς κάνω ελάχιστη χρήση, αφετέου τα προτιμώ καθώς έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά με τα refill στο παρελθόν με άλλους εκτυπωτές.

<_< ΗΡ ειναι αυτος που εχουμε τωρα και τον εχω σιχαθει. Μονο γνησια μπορεις να παρεις , δλδ να σκάσεις στο συνολο τόσα λεφτά όσα για εναν εγχρωμο laser, και κανα 2 μουφα που δοκιμασαμε εκτυπωσαν μια φορά και τέρμα.

Αναρωτιεμαι, γιατι

- απο τη μια πληρωνεις εναν laser ακριβότερα απο εναν με μελάνι αλλά δεν θα εκτυπωσει εγχρωμα και

- απο τη στιγμη που δεν εκτυπωνουμε χ σελιδες καθε μέρα μηπως τελικα μακροπροθεσμα συμφερει η αγορα inkjet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ τυπώνω φωτογραφίες και με ψιλοβαριά  οικιακή χρήση  άλλαξα το αρχικό τόνερ στον laser μετά από 3 χρόνια ...

Συνολικά υπολογίζω κέρδος τουλάχιστον  50% σε σχέση με τους inkjet που είχα παλαιότερα συμπεριλαμβανομένου και του κόστους των αντιστοιχων μηχανημάτων.

Αν δεν χρειάζεται να τυπώνεις και  φωτογραφίες είναι λάθος κατά τη γνώμη μου να πάρεις inkjet.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mary είπε

 

<_< ΗΡ ειναι αυτος που εχουμε τωρα και τον εχω σιχαθει. Μονο γνησια μπορεις να παρεις , δλδ να σκάσεις στο συνολο τόσα λεφτά όσα για εναν εγχρωμο laser, και κανα 2 μουφα που δοκιμασαμε εκτυπωσαν μια φορά και τέρμα.

Αναρωτιεμαι, γιατι

 

Εγώ ένα φτηνιάρικο hp 1510 έχω πάνω από 3 χρόνια που τον πήρα 39 ευρώ (έχει και σκάνερ).Στην αρχή γέμιζα τα δικά του με 5 ευρώ σε κατάστημα της περιοχής.Πάνω από 1 χρόνο τα γεμίζω μόνος.Τα έχω γεμίζει άπειρες φορές,περίπου 2 φορές το μήνα το έγχρωμο το μαύρο πιο αραιά και άλλαξα αγοράζοντας γνήσιο μία φορά το έγχρωμο γιατί τα έπαιξε από τα πολλά γεμίσματα ή έληξε. Το μαύρο γεμίζω ακόμη το αρχικό.Υπόψη ότι το έγχρωμο που άλλαξα απλά σε μαγαζί που γεμίζω μου έδωσε νέο γνήσιο γεμισμένο που είχε αυτός με επιβάρυνση 2 ευρώ (5 γέμισμα + 2 = 7 ευρώ)

Και η κόρη μου πριν 3-4 μήνες πήρε τον hp 2135 με σκάνερ σε προσφορά 36 ευρώ του οποίου έχω γεμίσει ήδη 3-4 φορές τα αρχικά του μελάνια και παίζουν μια χαρά.

Άρα πιστεύω όλα είναι θέμα τύχης και κάρματος.Αν σου κάτσει στραβός να μην παίζει με γεμισμένα απλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτε.Μόνο έρευνα πριν τον αγοράσεις αν παίζει με γεμισμένα.

Για τους laser δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί απλά δεν τους γνωρίζω.

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια για Laser. Εγώ έχω τον Lexmark E260DN εδώ και 5 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα. Φτηνά συμβατά toners και χαρτί για να τρώει. Κάποτε θα πάω κι εγώ σε έγχρωμο laser.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/16/2018 στις 11:36 ΜΜ, mary είπε

Το μεγα ερώτημα είναι : να πάμε σε ασπρόμαυρο laser μιας και δεν εκτυπωνουμε πολλά ή σε ένα μέτριο έγχρωμο inkjet και να ξοδεύουμε τα μαλλιοκεφαλα μας σε μελάνια;

Ένα από τα σημαντικότερα κριτήρια είναι πόσο τυπώνεις μέσο όρο. Π.χ. 250 σελίδες το χρόνο. Αν μου πεις θα σου προτείνω την καλύτερη λύση. Έχει μεγάλη διαφορά αν κάποιος τυπώνει 150 σελίδες το χρόνο με το αν τυπώνει 500 ή 1.000 σελίδες το χρόνο.

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, John31 είπε

Ένα από τα σημαντικότερα κριτήρια είναι πόσο τυπώνεις μέσο όρο. Π.χ. 250 σελίδες το χρόνο. Αν μου πεις θα σου προτείνω την καλύτερη λύση. Έχει μεγάλη διαφορά αν κάποιος τυπώνει 150 σελίδες το χρόνο με το αν τυπώνει 500 ή 1.000 σελίδες το χρόνο.

Μ.Ο 100 σελιδες το χρονο. Και πολλές λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν τυπώνεις πολλά θα σου πρότεινα έναν inkjet παρόμοιο με αυτόν που είχες. Με δύο μελάνια (μαύρο και έγχρωμο/τρίχρωμο) που έχουν ενσωματωμένη την κεφαλή εκτύπωσης. Π.χ.

https://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-envy-4527-all-in-one-j6u61b-wifi-p-PER.403251

https://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-officejet-3833-wifi-p-PER.403204 με αυτόματο τροφοδότη σκάνερ

https://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-deskjet-ink-advantage-4535-all-in-one-f0v64c-wifi-p-PER.403158  ή αυτόν που έχει φθηνότερα (αναλογικά με την περιεκτικότητά τους) μελάνια. Σύγκρινε τα 302 black 302 color, 302XL black 302XL color των προηγούμενων δύο μηχανημάτων με τα 652 που παίρνει αυτό το πολυμηχάνημα (δες αριθμό σελίδων που τυπώνει το καθένα και την τιμή τους). Σε βάθος χρόνου θα βγει πιο οικονομικός και θα μπορείς να τυπώνεις και περισσότερα. Σημείωση, ο πραγματικός αριθμός σελίδων που τυπώνει το κάθε μελάνι/cartridge/κασετάκι είναι γενικά το 70% για το black και το 50-70% για το έγχρωμο.

 

Έψαξα λίγο ακόμα και βρήκα και αυτόν https://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-deskjet-ink-advantage-2135-f5s29c-p-PER.403154  που παίρνει τα 652 μελάνια/cartridge.

 

Επεξ/σία από John31
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/27/2018 στις 2:48 ΜΜ, John31 είπε

Επειδή δεν τυπώνεις πολλά θα σου πρότεινα έναν inkjet παρόμοιο με αυτόν που είχες. Με δύο μελάνια (μαύρο και έγχρωμο/τρίχρωμο) που έχουν ενσωματωμένη την κεφαλή εκτύπωσης. Π.χ.

https://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-envy-4527-all-in-one-j6u61b-wifi-p-PER.403251

https://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-officejet-3833-wifi-p-PER.403204 με αυτόματο τροφοδότη σκάνερ

https://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-deskjet-ink-advantage-4535-all-in-one-f0v64c-wifi-p-PER.403158  ή αυτόν που έχει φθηνότερα (αναλογικά με την περιεκτικότητά τους) μελάνια. Σύγκρινε τα 302 black 302 color, 302XL black 302XL color των προηγούμενων δύο μηχανημάτων με τα 652 που παίρνει αυτό το πολυμηχάνημα (δες αριθμό σελίδων που τυπώνει το καθένα και την τιμή τους). Σε βάθος χρόνου θα βγει πιο οικονομικός και θα μπορείς να τυπώνεις και περισσότερα. Σημείωση, ο πραγματικός αριθμός σελίδων που τυπώνει το κάθε μελάνι/cartridge/κασετάκι είναι γενικά το 70% για το black και το 50-70% για το έγχρωμο.

Έψαξα λίγο ακόμα και βρήκα και αυτόν https://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-deskjet-ink-advantage-2135-f5s29c-p-PER.403154  που παίρνει τα 652 μελάνια/cartridge.

https://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-ink-tank-wireless-415-aio-z4b53a-p-PER.450205

Δεν βαζει αλλα 80-100€ να παρει ink tank και να μην ξαναγορασει μελανια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...