Προς το περιεχόμενο

Ryzen 2600 OC


Horn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, GeorgeMan said:

Ο ΜΟ του passmark μπορεί να παίζει με μνήμες 2133 ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Ένα νούμερο είναι, μην δίνεις και τοοοσο μεγάλη σημασία.

Ο άλλος με 16GB , Kingston KHX3200C16D4/8GX, X570 GAMING PRO CARBON  και έβγαλε  11,823

Βέβαια, στα [Turbo: 3.76 GHz]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Είσαι 7% πάνω απο το μέσο ορο πασμαρκ. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Μην τρελαίνεσαι ότι έχει γίνειauto oc ή κάτι τέτοιο. Ευχαριστησου το σύστημα σου. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα!  Ναί μωρέ! Αγχώνομαι γιατί έχω λίγο παραπάνω θερμοκρασίες (44 idle και 74,5 full load) με stock cooler, με λίγο βέβαια ζεστό σπίτι και καύσωνα, μη γίνει καμμιά στραβή και πάψω να το ευχαριστιέμαι το σύστημα...Χα χα!

Ευχαριστώ ε; Και σόρρυ που σε ζάλισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, Coscas said:

Χα χα!  Ναί μωρέ! Αγχώνομαι γιατί έχω λίγο παραπάνω θερμοκρασίες (44 idle και 74,5 full load) με stock cooler, με λίγο βέβαια ζεστό σπίτι και καύσωνα, μη γίνει καμμιά στραβή και πάψω να το ευχαριστιέμαι το σύστημα...Χα χα!

Ευχαριστώ ε; Και σόρρυ που σε ζάλισα

Κομπλέ είσαι, και 85 να παει δεν παθαίνει τίποτα. Πού να είχες και ryzen 3000, 87 θα έπιανες για πλάκα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, GeorgeMan said:

Κομπλέ είσαι, και 85 να παει δεν παθαίνει τίποτα. Πού να είχες και ryzen 3000, 87 θα έπιανες για πλάκα :D

Σκεφτόμουν αργότερα τον 3700x. Λίγα watt tdp έχει. Ανεβάζει θερμοκρασίες; Λογικά τα bios φταίνε. Νομίζω αργότερα, θα φτιαξει αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
30 minutes ago, Coscas said:

Σκεφτόμουν αργότερα τον 3700x. Λίγα watt tdp έχει. Ανεβάζει θερμοκρασίες; Λογικά τα bios φταίνε. Νομίζω αργότερα, θα φτιαξει αυτό

Είναι εντελώς άλλη σχεδίαση, αλλη cpu. Ανεβάζει θερμοκρασίες ναι αλλά δεν τον επηρεάζουν κάπου στην λειτουργία του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό πάλι, τι είναι; :o

Τα' παιξε το HWiNFO64 ή κάτι άλλο συμβαίνει;

Μήπως επειδή, χτες βράδυ, έβαλα το pc σε sleep mode, ξεχάστηκα και πάτησα το power off του τροφοδοτικού  και σήμερα το άνοιξα από το power on του pc; Είδα ότι ξεκίνησε από εκεί που είχε σταματήσει χτες από το sleep mode. Μήπως εκεί μπερδεύτηκε το HWiNFO64;

 

3.jpg

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, Coscas said:

Αυτό πάλι, τι είναι; :o

Τα' παιξε το HWiNFO64 ή κάτι άλλο συμβαίνει;

Μήπως επειδή, χτες βράδυ, έβαλα το pc σε sleep mode, ξεχάστηκα και πάτησα το power off του τροφοδοτικού  και σήμερα το άνοιξα από το power on του pc; Είδα ότι ξεκίνησε από εκεί που είχε σταματήσει χτες από το sleep mode. Μήπως εκεί μπερδεύτηκε το HWiNFO64;

3.jpg

Ναι μετά από sleep διαβάζει ό,τι να ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, GeorgeMan said:

Ναι μετά από sleep διαβάζει ό,τι να ναι.

Δεν μπορείς να πείς όμως...Τους ξεφτίλισα όλους τους κλοκεράδες. Και χωρίς να ζεσταθεί καν ο 2600 ε; Χα χα! Παίζει να έχω το ρεκόρ 2600/overclock παγκοσμίως. Και με αποδεικτικά στοιχεία ε; Α χα χα!

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα, το "όριό" μου είναι στα 4ghz με 1.2625V αν είναι κάτω από 65c, ή 1.275V για σταθερότητα πάνω από 65c, με LLC 3. Αυτά με Asrock x370 Professional Gaming v5.10 BIOS και Scythe Ninja 5, και για 4.1ghz τα volts απλά δεν αξίζουν (και δεν βάζω 1.4V να στοκώσω το silicon μου). Δεν έχει σημασία πάντως, διότι και 3.9ghz all core είναι εντάξει και δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο. Εγώ αν θυμάμαι καλά πιάνω 3.9ghz στα 1.225V, με LLC 3 προφανώς, σταθερό 100%. Tα τεστ σταθερότητας τα έκανα με Prime95.

Κρίμα που οι Ryzen είναι ήδη στο όριο, αλλά είναι και όφελος, γιατί τουλάχιστον δεν χρειάζεται να παιδευτείς τόσο πολύ. Αλλά το μειονέκτημα είναι ότι παιδεύεσαι με την RAM, και άντε να βρεις άκρη με το πόσο χρόνο πρέπει να σπαταλάς στο Memtest86🤣

(Στον OP, γενικά οι 2600 δεν είναι και οι πιο υπερχρονίσημοι, και αν θες πιο δυνατά ρολόγια πέρνεις έναν 2600x αν δεν πήρες ήδη τον 2600. ~20-25€ πιο ακριβό από 2600 (135€ για 2600 vs 157€ για 2600x από σοβαρά μαγαζιά), δεν σκας 210€ για την 3600 αν δεν νοιάζεσαι τόσο πολύ για απόδοση, και έχεις να παίξεις με pbo επίσης.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@niliyatsi Δεν έχω την στοκ ψήκτρα. Το πρόβλημα δεν είναι οι θερμοκρασίες, μέχρι 68-70 έχω δει με εσωτερικές στο θεό, 30-32. Το θέμα είναι η τάση που θέλει για 4+. Δεν αξίζει. Γενικά ας το πάρουμε απόφαση ότι οι Ryzen έχουν πάρει διαζύγιο με το OC, μόνο με ram αξίζει να ασχοληθείς και να πάρεις τα μέγιστα που μπορείς.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, apleistos_gatos είπε

Για εμένα, το "όριό" μου είναι στα 4ghz με 1.2625V αν είναι κάτω από 65c, ή 1.275V για σταθερότητα πάνω από 65c, με LLC 3. Αυτά με Asrock x370 Professional Gaming v5.10 BIOS και Scythe Ninja 5, και για 4.1ghz τα volts απλά δεν αξίζουν (και δεν βάζω 1.4V να στοκώσω το silicon μου). Δεν έχει σημασία πάντως, διότι και 3.9ghz all core είναι εντάξει και δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο. Εγώ αν θυμάμαι καλά πιάνω 3.9ghz στα 1.225V, με LLC 3 προφανώς, σταθερό 100%. Tα τεστ σταθερότητας τα έκανα με Prime95.

Κρίμα που οι Ryzen είναι ήδη στο όριο, αλλά είναι και όφελος, γιατί τουλάχιστον δεν χρειάζεται να παιδευτείς τόσο πολύ. Αλλά το μειονέκτημα είναι ότι παιδεύεσαι με την RAM, και άντε να βρεις άκρη με το πόσο χρόνο πρέπει να σπαταλάς στο Memtest86🤣

(Στον OP, γενικά οι 2600 δεν είναι και οι πιο υπερχρονίσημοι, και αν θες πιο δυνατά ρολόγια πέρνεις έναν 2600x αν δεν πήρες ήδη τον 2600. ~20-25€ πιο ακριβό από 2600 (135€ για 2600 vs 157€ για 2600x από σοβαρά μαγαζιά), δεν σκας 210€ για την 3600 αν δεν νοιάζεσαι τόσο πολύ για απόδοση, και έχεις να παίξεις με pbo επίσης.)

Αδερφε βγαζεις cinebench20 με 1.2625 4ghz llc3?

Nαι απο ενα σημειο και μετα τα ρευματα ανεβαινουν πολυ για πολυ λιγα hz παραπανω.Δεν αξιζει για 24/7 ουτε το τζαμπα ρευμα ουτε τις θερμοκρασιες και το degrade.

Σε single core πιο ειναι το max και με τι ρευματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, MORBID21 είπε

Αδερφε βγαζεις cinebench20 με 1.2625 4ghz llc3?

Say no more:

cb20.jpg.829d2e21cf0dfb02d1d7014ede344e08.jpg

Για κάποιο λόγο, στα 1.2625V, ο υπολογιστής μου κόλλαγε, κάτι που δεν γινόταν πριν. Βλέπεις το δεύτερο σκορ κάτω από το πορτοκαλί; Αυτό το έκανα στα 1.2625V με παλίες μνήμες. Νομίζω επειδή έχω τις 2x16gb Crucial Ballistix μνήμες στα 3466mhz με 14-14/17-14-30 timings, και δεν του άρεσε το vdroop (αληθινά volt δηλαδή) στα ~1.244V. Θυμάμαι πολύ καλά ότι με τις παλιές 2x8gb Corsair Vengeance που είχα στα 3200mhz 14-17-17-30, δεν κόλλαγε.

Τέλως πάντων, αυτό το κατάφερα στα 1.275V, με max θερμοκρασίες στους ~62c (θερμοκρασία δωματίου στους ~25c) και vdroop στα ~1.256V στο all core τεστ. Μια μέρα θα δω αν είναι ο επεξεργαστής σταθερός στα 1.2625V με την RAM στα 3000mhz και θα σου επανέλθω με απάντηση, γιατί έχω ακούσει ότι αν πιέσεις σφιχτά την RAM, ο επεξεργαστής υποφέρει λίγο, και αντίστροφα.

Επεξ/σία από apleistos_gatos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Τάσεις. :D 

You mean Trends Homeboy?😎

Τωρα περα απο την πλακα κοιτουσα συμπεριφορα και χρονους σε single core overclock,ενα ενα τους πυρηνες και αντιστοιχως και τα θρεντς.και εχουν αρκετες διακυμανσεις.πχ το δευτερο θρεντ του πρωτου πυρηνα ειναι το πιο γρηγορο και το πρωτο του εκτου πυρηνα το αμεσως επομενο.Τα υπολοιπα ολο και πιο κατω.Διαφορετικες τασεις στα ορια του φυσιολογικου και του 24/7 στις ιδιες συχνοτητες ειχαν επισης αντικτυπο στην αποδοση.αλλος πυρηνας ζηταει παραπανω αλλος παρακατω για το καλυτερο του αποτελεσμα.Ιδανικα θα χρειαζοταν διαφορετικη ταση για καθε πυρηνα.

Επεξ/σία από MORBID21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...