Προς το περιεχόμενο

Ryzen 2600 OC


Horn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανάλογα τι τσιπ θα σου τύχει.

Ρεαλιστικο overclock με στοκ ψυκτρα θα έλεγα τα 3,9. Αν είσαι τυχερός μπορεί και 4.

Αντίστοιχα θα έλεγα για aftermarket τα 4. Αν είσαι τυχερός πας για 4.1-4.15. Αν είσαι άτυχος ακόμα και με aftermarket μπορει να κολλήσεις στα 3,95.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναλόγως το chip αλλά για 4 και πάνω θέλεις και αρκετή τάση (1.35V+) που δεν είναι και ό,τι καλύτερο για daily. Εγώ μέχρι 3,95 τον έφτασα με 1.27V. Λίγο που ασχολήθηκα για 4GHz με 1.31V δεν ήταν σταθερός και δεν ήθελα να δώσω παραπάνω τάση για daily..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 hours ago, mpokwsths said:

Ανάλογα τι τσιπ θα σου τύχει.

Ρεαλιστικο overclock με στοκ ψυκτρα θα έλεγα τα 3,9. Αν είσαι τυχερός μπορεί και 4.

Αντίστοιχα θα έλεγα για aftermarket τα 4. Αν είσαι τυχερός πας για 4.1-4.15. Αν είσαι άτυχος ακόμα και με aftermarket μπορει να κολλήσεις στα 3,95.

 

7 hours ago, yiannis1991 said:

Αναλόγως το chip αλλά για 4 και πάνω θέλεις και αρκετή τάση (1.35V+) που δεν είναι και ό,τι καλύτερο για daily. Εγώ μέχρι 3,95 τον έφτασα με 1.27V. Λίγο που ασχολήθηκα για 4GHz με 1.31V δεν ήταν σταθερός και δεν ήθελα να δώσω παραπάνω τάση για daily..

Και ο δικός μου βαράει τοίχο στα 3,95GHz.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαίνει και 4 απλά θέλει πολύ παραπάνω τάση από τα 3.95 που φυσικά δεν αξίζει για 0.05 GHz. Και το 3.95 μια χαρά βελτίωση είναι από τα 3.675 που πιάνει all core by default, ειδικά για 135 ευρώ που τον πήρα μη το πεις ούτε του παπά! Καλημέρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, yiannis1991 said:

Πηγαίνει και 4 απλά θέλει πολύ παραπάνω τάση από τα 3.95 που φυσικά δεν αξίζει για 0.05 GHz. Και το 3.95 μια χαρά βελτίωση είναι από τα 3.675 που πιάνει all core by default, ειδικά για 135 ευρώ που τον πήρα μη το πεις ούτε του παπά! Καλημέρα!!

Εμένα μέχρι 1,325 δεν πιάνει 4ghz όμως 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@GeorgeMan Εμένα στα 4GHz η μητρική βάζει στο auto 1.41V, οπότε λογικά κάπου στα 1.35-1.37 θα είναι σταθερός, αλλά ούτε καν για daily. Μια χαρά είναι και τα 3.95 :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Εμένα μέχρι 1,325 δεν πιάνει 4ghz όμως 😂

 

16 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@GeorgeMan Εμένα στα 4GHz η μητρική βάζει στο auto 1.41V, οπότε λογικά κάπου στα 1.35-1.37 θα είναι σταθερός, αλλά ούτε καν για daily. Μια χαρά είναι και τα 3.95 :P

Για να είμαστε σωστοί πρέπει να μιλάμε για τάση σε φουλ φορτίο. Δηλαδή με LLC2 ή 3.

Ο δικός μου στα 4GHz δεν είναι σταθερός με 1.3125V με default LLC γιατί σε stress testing κατεβαίνει 1.275V

Είναι όμως σταθερός στα 4GHz με 1.2875V και LLC2/3

Επεξ/σία από mpokwsths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, mpokwsths said:

Για να είμαστε σωστοί πρέπει να μιλάμε για τάση σε φουλ φορτίο. Δηλαδή LLC2 ή 3.

Ο δικός μου στα 4GHz δεν είναι σταθερός με 1.3125V με default LLC γιατί σε stress testing κατεβαίνει 1.275V

Είναι όμως σταθερός στα 4GHz με 1.2875V και LLC2/3

Θα σου πω σήμερα ή αύριο που θα τον κοτσάρω στην AsRock B450M Pro4 τι ακριβώς γίνεται. :-) (Σιγά μην έχει LLC βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/8/2019 στις 10:03 ΠΜ, mpokwsths είπε

Για να είμαστε σωστοί πρέπει να μιλάμε για τάση σε φουλ φορτίο. Δηλαδή με LLC2 ή 3.

Ο δικός μου στα 4GHz δεν είναι σταθερός με 1.3125V με default LLC γιατί σε stress testing κατεβαίνει 1.275V

Είναι όμως σταθερός στα 4GHz με 1.2875V και LLC2/3

Σωστός. Με LLC δεν έχω ασχοληθεί να πω την αλήθεια. Μόλις πιάσει φθινόπωρο θα ξαναπιάσω το OC, γιατί τώρα με την κόλαση δεν θέλω να το ζορίζω..

Δοκίμασα με offset -0.1V, llc auto και ratio 3.95 και μου έβγαλε τάση 1.25 η οποία under load έπεσε για πολύ λίγο στα 1.225V αλλά όλη την ώρα ήταν στα 1.231V στο intel burn test high και έβγαλε κομπλέ 10 κύκλους. Και cinebech20 το έβγαλε μια χαρά. Και οι θερμοκρασίες λίγο πάνω από 60. Ενδιαφέρον. Θα τρέξω και κάνα prime95 που εκεί μπορεί να έχουμε δράματα :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2019 στις 10:03 ΠΜ, mpokwsths είπε

Για να είμαστε σωστοί πρέπει να μιλάμε για τάση σε φουλ φορτίο. Δηλαδή με LLC2 ή 3.

Ο δικός μου στα 4GHz δεν είναι σταθερός με 1.3125V με default LLC γιατί σε stress testing κατεβαίνει 1.275V

Είναι όμως σταθερός στα 4GHz με 1.2875V και LLC2/3

Τα 1.2875V τα έχεις 24/7 ή πέφτει όταν δεν έχει load;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι γιά τον 2600;

Οταν λειτουργεί το XMP στις μνήμες, ανεβάζει συχνότητα και η cpu;

Το λέω γιατί, έβαλα τις Aegis DDR4-3000MHz στα 2933 και ο 2600 δείχνει Turbo 3.90 GHz και στο Passmark που έκανα μέτρηση (και πήρα και πολύ υψηλή απόδοση από τον 2600) και στο HWInfo64 όπου δείχνει maximum λειτουργία τα 3900 ΜHz.

Κάπου διάβαζα ότι το XMP ανεβάζει μόνο τις μνήμες.

Τι ισχύει;

 

My passmark upload 1.jpg

8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...