Προς το περιεχόμενο

Phanteks Enthoo Luxe 2 Thread


Psyber

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Psyber είπε

Το case φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και το ψήνω για αγορά. Πως σας φαίνεται;

σαφως και ειναι κουταρα !!! !! εγω εχω το 1ο entoo luxe !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gurgurant είπε

Χθες το πήρα και το φτιάχνω ακόμα, για υδροψυξη δν κάνει και τόσο.... Νμζω το καινούργιο Lian Li 011 xl ίσως είναι καλύτερη επιλογή.... 

Αυτό απο που προκύπτει;Το 011XL παίρνει 3 ψυγεία, το Luxe2 4.

Ακόμα και με 3 ψυγεία, το Luxe 2 θεωρητικά θα τα πάει καλύτερα, αφού θα έχει μία ελεύθερη πλευρά αφιερωμένη σε intake ή exhaust

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιρνει 3 φιλε μ,κατω οσο θες,πανω μεχρι 45μμ και μπροστα 30μμ αντε 45μμ γτ κλεινεις το airflow.Αν βαλεις στα πλαγια ψυγειο δν παιρνει μπροστα και το αντιθετο!το εχω ετοιμασει για οποιον θελει να δει φωτο!

Πιθανοτατα θα παρω και το 011XL οποτε ισως εχω καλυτερη γνωμη τοτε,ελπιζω να μπορεσω να τα δοκιμασω και τα δυο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο πλάι (απο την εσωτερική μερια) έχει χώρο για 30αρι;Είχα την εντύπωση πως ο Jayz2cents έκανε ένα πρόχειρο test fit,άλλα δέν ειδα να κλείνει και το πλαινό πάνελ.

edit:

Βλέπω 30αρι μπροστά και προσπαθεί για άλλο ένα 30αρι στο πλαι.Τώρα αν τα κατάφερε...

 

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στο πλαι εβαλα ενα st45 x flow της alphacool με pull fans,ομως πανω δν εβαλα ψυγειο γτ μ κρυβει ολη την μητρικη......δν μαρεσει να κρυβω την χ299 omega ειναι κριμα ρε φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gurgurant είπε

Εγω στο πλαι εβαλα ενα st45 x flow της alphacool με pull fans,ομως πανω δν εβαλα ψυγειο γτ μ κρυβει ολη την μητρικη......δν μαρεσει να κρυβω την χ299 omega ειναι κριμα ρε φιλε.

Ώπα,άλλο το "δέν μου αρέσει" κάτι στην εκτέλεση του build και άλλο αυτό που είπες αρχικά οτι δέν κάνει τόσο για watercooling.

Επειδή ανέφερες το Lian Li 011D XL,το γεγονός οτι αποφάσισες να μην χρησημοποιήσεις επαρκώς όλες τις θέσεις (για να έχεις θέα πρός την μητρική) δέν αναιρεί το γεγονός οτι το Luxe2 υπερτερεί τόσο σε υποστήριξη ψυγείων (360 vs 480) όσο και σε αριθμό (3 vs 4).Αν μου έλεγες για showcase κουτί,ναί θα συμφωνήσω μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε δν το εχεις ψαξει τοσο καλα φενεται......δν παιρνει 4 ψυγεια παιρνει 3 μαξ!!!Αν βαλεις στα πλαγια ψυγειο δν παιρνει χωραει ψυγειο μπροστα που στο καλο ειδες εσυ οτι χωραει δν καταλαβαινω.....!!!πανω χωραει μεχρι 45μμ παχος κατω παιρνει οσο θελεις αρκει να βαλεις μεχρι 45μμ παχος σε pull only,κατω παιρνει 45μμ η 60μμ αρκει να εχεις μεχρι 45μμ στα πλαγια σε pull only ξανα,αν βαλεις πανω κατω πλαγια ψυγεια μπροστα ψυγειο ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ!!!!!!παιρνει μονο ανεμηστηρες μπροστα αν γεμισεις ψυγεια τις υπολοιπες θεσεις.να σ στειλω φωτο να δεις αν θελεις στο φεις.Επισης οχι ρε φιλε δν θα κρυψω 750 ευρω μητρικη για ενα κουτι 180 ευρω ελεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gurgurant είπε

Ρε φιλε δν το εχεις ψαξει τοσο καλα φενεται......δν παιρνει 4 ψυγεια παιρνει 3 μαξ!!!Αν βαλεις στα πλαγια ψυγειο δν παιρνει χωραει ψυγειο μπροστα που στο καλο ειδες εσυ οτι χωραει δν καταλαβαινω.....!!!πανω χωραει μεχρι 45μμ παχος κατω παιρνει οσο θελεις αρκει να βαλεις μεχρι 45μμ παχος σε pull only,κατω παιρνει 45μμ η 60μμ αρκει να εχεις μεχρι 45μμ στα πλαγια σε pull only ξανα,αν βαλεις πανω κατω πλαγια ψυγεια μπροστα ψυγειο ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ!!!!!!παιρνει μονο ανεμηστηρες μπροστα αν γεμισεις ψυγεια τις υπολοιπες θεσεις.να σ στειλω φωτο να δεις αν θελεις στο φεις.Επισης οχι ρε φιλε δν θα κρυψω 750 ευρω μητρικη για ενα κουτι 180 ευρω ελεος.

480αρι πάχους 30mm ψυγείο μπροστά.480άρι επίσης πάχους 30mm στο πλάι απο την εσωτερική μεριά.360άρι έως 45mm πάχος πάνω.360άρι άνευ περιορισμού κάτω.Λέω κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μ αν βλέπεις εσύ ότι παίρνει ψυγείο έστω και 30μμ με ανεμιστήρες μπροστά (Γτ από πίσω στο καπάκι έχει το φίλτρο δν χωράνε ανεμιστήρες...... 

IMG_20191013_011049.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gurgurant είπε

Πες μ αν βλέπεις εσύ ότι παίρνει ψυγείο έστω και 30μμ με ανεμιστήρες μπροστά (Γτ από πίσω στο καπάκι έχει το φίλτρο δν χωράνε ανεμιστήρες...... 

IMG_20191013_011049.jpg

Για αρχή,θα παραθέσω το εξής:

"According to Phanteks the Enthoo Luxe 2 PC case incorporates all the premium and latest high-end features of the Enthoo Elite and Evolv X, such as, SSi-EEB motherboard support, extreme water cooling with dual 480 and dual 360 radiators installed simultaneously, and extensive storage for up to 12x HDDs / 11x SSDs".

Πρόσεξε τώρα,δέν αναφέρει ποιας εταιρείας ψυγεία,το πάχος,που τα τοποθέτησαν ή αν θα πρέπει να κάνεις "πατέντες" αφαιρώντας τμήματα του κουτιού*.

Ειλικρινά το τελευταίο πράγμα που ήθελα να κάνω βραδιάτικα, ήταν να ανοίξω το κουτί και να αρχίσω το μέτρημα.Χαλάλι...

Πλάι,πίσω απο το side panel: https://ibb.co/ZdhGrt7

33mm,οπότε το ψυγείο χωράει.Έστω οτι το πλαϊνό φίλτρο εμποδίζει*,απλά το αφαιρείς και το συγκεκριμένο ψυγείο λειτουργεί ως exhaust.

Μπροστά: https://ibb.co/6NNmGm7

35mm.Oπότε (α) ανεμιστήρες χωράνε (25mm) ώς push για το προαναφερθέν πλαϊνό ψυγείο,άρα δέν έχεις πρόβλημα με την απώλεια του φίλτρου και (β) έχεις αρκετό χώρο για να βάλεις ένα ψυγείο 360 ή 480mm μπροστά.

 

 

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθω να σ δωσω να καταλαβεις οτι ειτε θα βαλεις μπροστα ψυγειο και παλια φανς η το αντιθετο και πλαγια και μπροστα ψυγειο δν χωραει το ξεχνας απλα.μπαινει αλλα δν χωρανε τα φανς,στην φωτο ειναι 45μμ παχος και βλεπεις που φτανει με τα φανς μπροστα οποτε 2 ψυγεια ρε μαν εκει περα δν μπαινουν!

Επεξ/σία από gurgurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/10/2019 στις 10:26 ΜΜ, niliyatsi είπε

παιρνει 3 φιλε μ,κατω οσο θες,πανω μεχρι 45μμ και μπροστα 30μμ αντε 45μμ γτ κλεινεις το airflow.Αν βαλεις στα πλαγια ψυγειο δν παιρνει μπροστα και το αντιθετο!το εχω ε audacity temp mail origin τοιμασει για οποιον θελει να δει φωτο!

Στις 5/10/2019 στις 8:49 ΜΜ, gurgurant είπε

παιρνει 3 φιλε μ,κατω οσο θες,πανω μεχρι 45μμ και μπροστα 30μμ αντε 45μμ γτ κλεινεις το airflow.Αν βαλεις στα πλαγια ψυγειο δν παιρνει μπροστα και το αντιθετο!το εχω ετοιμασει για οποιον θελει να δει φωτο!

Πόσους λογαριασμούς έχεις @gurgurant🤣

Η επίσημη απάντηση της Phanteks είναι "μέτρα και πράξε αναλόγως". 

Επίσης ήταν αρκετά μεγαλόψυχοι και μου έδωσαν ένα link στο reddit με ένα παρεμφερές build:

Το ρεζουμέ είναι ότι μπροστά χωράει λεπτό 480αρι (20.5mm),πίσω/πλάι 480αρι (30mm) άσχετα αν αποφάσισε να βάλει χέρι για να μπει 38mm. 

Πάνω έβαλε 360αρι 38mm ενώ θα μπορούσε και για 45mm,κατω έβαλε κάθετα ένα 240αρι 20.5mm...γιατί έτσι... Η τοποθέτηση του pump res θα μπορούσε να γίνει πάνω στo μπροστά ψυγείο/ανεμιστήρες με το αντίστοιχο bracket της EK.

Οπότε εν μέρη, i stand correct που λένε. Με ένα ultra slim στα 20.5mm (και όχι 30mm),κουμπώνουν όλα. 

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...