Προς το περιεχόμενο

το κινητο φορτιζει χωρις φορτιστη


pavlinda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αχα... γινε λιγο πιο σαφης αν θες γιατι ειναι μπουρδες ακριβως.

Μάλον εσύ θε πρέπει να γίνεις πιο σαφής και να μας εξηγήσεις για πιο λόγο μια θύρα USB κάνει ζημιά στη φόρτιση...

Εγώ ξέρω οτι όλες οι εταιρίες κινητών τηλεφώνων που παρέχουν καλώδιο σύνδεσης USB με τον υπολογιστή το αναφέρουν οτι τα κινητά μπορούν άνετα να φορτιστούν και από αυτό το καλώδιο χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Ίσα-ίσα μάλιστα που οι ταχυφορτιστές λόγω του οτι παρέχουν αρκετά παραπάνω mA απότι οι θύρες usb , ενδέχεται (ίσως) να κουράζουν και να "εξαντλούν" το μέσο όρο ζωής μιας μπαταρίας και όχι το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεωγραφιας,αστρολογιας,μανικιουρ-πεντικιουρ κλπ. τι να σε πω τωρα

Με την γεωγραφία και το maniquer-pentiquer κάλά θα τα πάμε και σίγουρα θα χρειαστώ τις γνώσεις σου.

Αλλά με την αστρολογία μου τα χάλασες. Δεν πειράζει μπορεί κανένα κορόιδο να χρειαστεί καμιά πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μα ΠΟΣΟ το κουράσατε.

Τουλάχιστον αν θέλετε να συζητήσουμε τα + και - της φόρτισης από usb μπας και μας μείνει και κάτι από το θέμα. Για την ιστορία, κι εγώ από όσο ξέωρ η φόρτιση μεσω usb είναι πιό αργή και πιό ωφέλιμη (μακροπροθεσμα) για την μπαταρία. Αν ξέρει κανένας εμπεριστατωμένα το αντίθετο ας το πει τώρα αλλιώς ας σωπάσει για πάντα, γιατί φορτίζω συχνά από εκεί :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηξερα οτι το ipod φορτιζεται με το λαπτοπ αλλα δεν ηξερα οτι οποιαδηποτε συσκευη συνδεεται με usb φορτιζει. αλλα η φωτογραφικη μηχανη δε νομιζω να φορτιζει σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλον εσύ θε πρέπει να γίνεις πιο σαφής και να μας εξηγήσεις για πιο λόγο μια θύρα USB κάνει ζημιά στη φόρτιση...

Εγώ ξέρω οτι όλες οι εταιρίες κινητών τηλεφώνων που παρέχουν καλώδιο σύνδεσης USB με τον υπολογιστή το αναφέρουν οτι τα κινητά μπορούν άνετα να φορτιστούν και από αυτό το καλώδιο χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Ίσα-ίσα μάλιστα που οι ταχυφορτιστές λόγω του οτι παρέχουν αρκετά παραπάνω mA απότι οι θύρες usb , ενδέχεται (ίσως) να κουράζουν και να "εξαντλούν" το μέσο όρο ζωής μιας μπαταρίας και όχι το αντίθετο.

 

Η καθε εταιρια σου παρεχει ενα φορτιστη για την σωστη φορτιση του κινητου σου με καποια συγκεκριμενα mA που ακομα και αν ειναι περισσοτερα απο της θυρας USB ειναι ακριβως εκεινα που χρειαζεται ωστε να φορτισει το συγκεκριμενο μοντελο μπαταριας που συνοδευει.(Εκτος και αν οι ιδιες οι εταιριες δεν ξερουν τι τους γινεται.)

Αυτοματος λοιπον η φορτιση της μπαταριας με οποιονδηποτε αλλο τροπο εκτος του φορτιστη της δεν ειναι οτι καλυτερο.

 

Τα περισσοτερα mA που λες ΔΕΝ ειναι τυχαια περισσοτερα.Τα οριζει ο κατασκευαστης για την εκαστοτε μπαταρια και αυτο κατι λεει.Ειναι περισσοτερα απο της θυρας USB, αλλα ειναι ακριβως οσα χειαζεται η μπαταρια του κινητου.Αρα περισσοτερα ΔΕΝ ειναι.Μπορεις να πεις πιο σωστα οτι της USB ειναι λιγοτερα, για να εισαι σωστος.

 

Το οτι αργει να φορτισει μεσω της θυρας USB λογω των λιγοτερων mA δεν σημαινει οτι φορτιζει και καλυτερα.Με αυτα τα λιγοτερα mA η μπαταρια ακομα και αν δειχνει οτι ειναι γεματη στην ουσια δεν εχει γεμισει σωστα!Το μονο που με βρισκει συμφωνο ειναι η αποψη του flik οτι μεσω του φορτιστη το ρευμα παιζει να μην ειναι σταθερο.Κατι που και παλι δεν ισχυει απολυτα γιατι ο φορτιστης ειναι στην ουσια μετασχηματιστης που η δουλεια του ειναι να μετατρεπει το ρευμα απο μορφη AC σε DC και να το διατηρει σταθερο.

 

Δεν εχω επιστημονικες γνωσεις πανω στο θεμα αλλα δεν στα λεω τυχαια ολα αυτα.Εχω ασχοληθει με διαφορες μπαταριες μεσω του μοντελισμου και το εχω ψαξει λιγο σχετικα με τους φορτιστες κλπ.Υπαρχουν συγκεκριμενοι φορτιστες για συγκεκριμενες μπαταριες.Οποιαδηποτε αλλη συσκευη με διαφορετικα χαρακτηριστικα, η θα την υπερτροφοδοτει κατα την φορτιση, η δεν θα την φορτιζει πληρως ακομα και αν σου δειχνει οτι ειναι γεματη.Αυτο ειναι που μειωνει την διαρκεια ζωης της μπαταριας.

 

Επισης, οι USB αρχικα δεν κατασκευαστηκαν για την φορτιση κινητων η οποιαδηποτε αλλης συσκευης.Ηταν και ειναι ενας τροπος συνδεσης για την μεταφορα αρχειων.

Το οτι το εκμεταλευτηκαν οι κατασκευαστηκες εταιριες(για εμπορικους λογους προφανως) για την φορτιση των συσκευων εξελισοντας τις μπαταριες αλλα και τις συσκευες ωστε να εκμεταλευτουν αυτα τα mA που λες δεν σημαινει πως ειναι η καλυτερη λυση.

 

Ελπιζω να σε καλυψα.

Υ.Γ: Αν καποιος εχει πραγματικες γνωσεις πανω στο θεμα ας μας διαφωτισει περισσοτερο.

 

ηξερα οτι το ipod φορτιζεται με το λαπτοπ αλλα δεν ηξερα οτι οποιαδηποτε συσκευη συνδεεται με usb φορτιζει. αλλα η φωτογραφικη μηχανη δε νομιζω να φορτιζει σωστα?

 

Η δικια σου οχι pavlinda.

Αντιθετως χαλαει μπαταρια οταν ειναι συνδεδεμη με τον υπολογιστη.

Γι'αυτο σου ειπα μετα την μεταφορα των αρχειων να μην ξεχνας να την κλεινεις.

Επισης, πολυ μπαταρια σου τρωει και οταν βλεπεις τα αρχεια(εικονες,βιντεο κλπ) απο την καμερα.

Το καλυτερο ειναι να την συνδεεις,να παιρνεις τα αρχεια σου απο την καμερα,να μην ξεχνας να την κλεινεις και να βλεπεις τα αρχεια σου μετα απο τον υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ειναι και το ipad πχ? μπορω να φορτισω κινητο στο ipad? αν καμια μερα ειμαι εξω κι εχω το ipad και θελω να φορτισω το κινητο μου μπορω να το κανω? αν και δεν διαρκει πολυ η μπαταρια του ipad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικα ο φορτιστης htc εχει out 5V - 1A .

 

Οι θυρες usb βγαζουν 5V 500-900mA .

 

 

Πρωφανος και δεν θα παθει τιποτα η μπαταρια . Απλα θα φορτιζει με διαφορετικη ταχυτητα.

 

Η μπαταριες κινητον ειναι λιθιου και δεν "ξεχνανε" την χωρητικοτητα τους

 

Εχω κανει εκαντονταδες φορτισεις με πολλα ειδη μπαταριων .

 

(PB,NIMH,NICD,LIPO,LIFE....)

 

(Καλο θα ειναι να κανουμε μια αναζητηση στο γουγλη πριν ποσταρουμε αν δεν ειμαστε σιγουροι ;))

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να σε καλυψα.

Υ.Γ: Αν καποιος εχει πραγματικες γνωσεις πανω στο θεμα ας μας διαφωτισει περισσοτερο.

Όχι δεν με κάλυψες, ούτε έχω χρόνο να καθήσω να σου γεμίσω το κεφάλι γιατί και πως.

By the way κι εγώ ηλεκτρολόγος μηχανικός είμαι αλλά μην το κάνουμε και θέμα... Προφανώς δεν υπάρχει τρόπος να σε μεταπείσω :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...