Προς το περιεχόμενο

Δικαστηριο για οδηγηση χωρις διπλωμα μηχανης


liapinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,περυσι τετοια εποχη με γραψανε για οδηγηση χωρις διπλωμα.8 ιουνιου εχω δικαστηριο.στο δικαστηριο εχω κλειθει εγω σαν οδηγος και ο πατερας μου σαν ιδιοκτητης της μηχανης.εχω 2 ερωτησεις να κανω:

1)Κανονικα δεν θα επρεπε να κλειθω μονο εγώ εφ οσον ημουνα ενηλικος??το μηχανακι ειναι στο ονομα του για να παρω το δανειο.

2)Εχω βγαλει διπλωμα.Ξερει κανεις ποσο θα μου στοιχισει η ολη διαδικασια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ευθύνη έχει και αυτός που σου έδωσε την μηχανή του.

2) Aν δεν κάνω λάθος, δείχνεις το δίπλωμα και αθωώνεσαι .Απλά θα χάσετε και οι 2 τη μέρα σας στην αναμονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1) Ευθύνη έχει και αυτός που σου έδωσε την μηχανή του.

2) Aν δεν κάνω λάθος, δείχνεις το δίπλωμα και αθωώνεσαι .Απλά θα χάσετε και οι 2 τη μέρα σας στην αναμονή.

 

1. Σωστό (άρθρο 99 του ΚΟΚ)

και

2. Σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο κομμάτι της ερώτησης συμφωνώ και εγώ,για το δέυτερο δε μπορώ να είμαι τόσο σίγουρος,καθώς ξέρω άτομο που έφαγε πρόστιμο 500 ευρώ.Βέβαια γενικότερα ο τύπος ήτανε λίγο θρασύς αλλα το προστιμάκι το έφαγε!Καλή τύχη όπως και να έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείχνεις το δίπλωμα και έφυγες δεν χρειάζεται καν να μιλήσεις (άντε ένα παρών...).

Μιλάει η πείρα... 8/8 αθωώσεις

 

8 φορές τους έχεις επισκεφθεί; Και τ'αδέρφι μου μια φορά του έτυχε και δίπλωμα τους έδειξε τελικά και πρόστιμο πλήρωσε (τ'αφεντικό του στην ουσία, γιατί εκεινού ΄ταν η μηχανή)!

 

 

Ρε παιδια,

αν δεν εχω διπλωμα (δεν εχω βγαλει γενικα) και με πιασουν, τι παιζει?

 

Τα παραπάνω τα διάβασες; Θα σε γράψουν, θα περάσεις από δικαστήριο σε κάνα-2 χρόνια και αν έχει κέφια ο δικαστής θα σε αθωώσει, αν έχεις βέβαια και δίπλωμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

liapinio καλά σου τα είπανε οι παραπάνω, είναι διαβασμένοι. Έχε υπ'όψιν όμως οτι στο δικαστήριο και να αθωωθείς, πληρώνεις τα δικαστικά έξοδα που είναι (μέχρι πέρισι τουλάχιστον) 350 ευρώ περίπου. Κατά τα άλλα αθώος λέει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σε καταλαμβάνουν να οδηγείς χωρίς δίπλωμα δεν σε κόβουν πρόστιμο αλλά σου γίνεται μήνυση και το δικαστήριο γίνεται από 1-3 χρόνια αργότερα ανάλογα στη πολη που έγινε η παράβαση...

Εν τω μεταξύ μπορείς να βγάλεις δίπλωμα και προσκομίζοντάς το στο δικαστήριο αθωώνεσαι...

Αν δεν έχεις βγάλει τιμωρείσαι με εξαγοράσιμη ποινή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα παιδιά.Έχοντας αρκετά δικαστήρια στην πλάτη μου (εξι στα οποια δικάστηκα ερημην μιας και δεν πατησα αφου ειμαι τριάντα χρόνων και δίπλωμα δέν αξιώθηκα να βγάλω,)και τρομοκρατημένος ανέμενα τα πρόστημα να έρθουν μέσω εφορίας,ο Καλός Θεούλης,που τόσο αγαπά τους μηχανόβιους έκανε το θαύμα Του.Απο Την Αρχή έτους όλες οι κλήσεις οπως είναι γνωστό παραγράφηκαν με τον επαναπροσδιορισμό των καινουριων προστίμων νεος κοκ. Τα Δεδικασμένα όμως? Σε Μια Πρόσφατη Επισκεψη μου στην εφορία ενημερώθηκα πως δε χρωσταω τίποτα σε κανενα.Φυσικά Θεωρησα το συμβαν Θείο και τώρα λέω πως ήρθε ο καιρος να βγάλω και εγω ενα δίπλωμα.Επιδή ειμαι και λίγο ασχετος ξέρει κανεις αν και που μπορω να βρω ασκησεις για εξετασεις σηματων online? Ευχαριστώ Πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και ανοίχτηκε αυτό το θέμα έχω και εγώ μια ερώτηση. Οδηγούσα σκοοτερακι κάθε καλοκαίρι οποτε ερχόμουν διακοπές (50ari), μένω όμως αμερική το χειμώνα. Με είχαν γράψει πάνω από 10 φορες μέσα σε 3 καλοκαιρια, να περιμένω καμια έκπληξη καμια μέρα? Τα γράμματα πάνε στη θεία μου και δεν έχει πει ότι έχει έρθει τίποτα για δικαστήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...