Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με την αναβολη στρατου


BaLsAmoMenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, εχω ηδη αναβολη μεχρι το 2015 οσακις (:P) φοιτητης σε ΤΕΙ. Παρ'ολα αυτα του χρονου την κανω για Αγγλικο Πανεπιστημιο αν και ακομα ειμαι γραμμενος στο ΤΕΙ.

 

Τι με συμφερει να κανω? Αν δεν κανω λαθος δεν εχει περαστει καποιος νομος για τους αιωνιους (ν+2, 2ν) αρα μπορω να πιανω θεση στο ΤΕΙ μεχρι το 2015 ε? Τα Αγγλικα Πανεπιστημια δινουν αναβολες? Δηλαδη μπορω να κοψω αυτην που μου εδωσε το ΤΕΙ και να παρω μια νεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε σαν συμβουλή λόγω πείρας να σου πω ότι ίσως θα είναι καλύτερα να πάς τώρα στρατό και μετά να συνεχίσεις τις σπουδές σου. 9 μήνες δεν είναι τίποτα. Μέχρι να μπεις θα βγεις και επιπλέον δεν νομίζω να μειωθεί παραπάνω, οπότε μην ελπίζεις να πέσει σε 6μηνο για να πας. Ήδη τα στρατόπεδα είχαν αδειάσει και υπήρχε πρόβλημα με τις υπηρεσίες όταν ήταν 12μηνο. Τώρα με το 9μηνο οι εμπλοκές θα είναι διπλάσιες και αυτό δεν είναι καλό για τον στρατιώτη. Γι'αυτό λέω δεν βλέπω άλλη μείωση και μπες τώρα να τελειώνεις.

Σκέψου το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να αράξεις εκει που είσαι και να μη την κόψεις, μέχρι το 2015 είναι υπεραρκετή.

 

φίλε σαν συμβουλή λόγω πείρας να σου πω ότι ίσως θα είναι καλύτερα να πάς τώρα στρατό και μετά να συνεχίσεις τις σπουδές σου. 9 μήνες δεν είναι τίποτα. Μέχρι να μπεις θα βγεις και επιπλέον δεν νομίζω να μειωθεί παραπάνω, οπότε μην ελπίζεις να πέσει σε 6μηνο για να πας. Ήδη τα στρατόπεδα είχαν αδειάσει και υπήρχε πρόβλημα με τις υπηρεσίες όταν ήταν 12μηνο. Τώρα με το 9μηνο οι εμπλοκές θα είναι διπλάσιες και αυτό δεν είναι καλό για τον στρατιώτη. Γι'αυτό λέω δεν βλέπω άλλη μείωση και μπες τώρα να τελειώνεις.

Σκέψου το.

 

Μην τον ακούσεις με τίποτα αυτον τον φίλο, δεν ξέρω κανέναν που να έκανε μεταπτυχιακό μετά το στρατό. Όλοι εγκαταλείψανε την ιδέα. Για μένα οι σπουδές πρέπει να είναι ενιαίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BaLsAmoMenos ψιλοάσχετο αλλά στην Αγγλία πας να σπουδάσεις κάτι σχετικό με ταινίες, παραγωγές και τέτοια; Αν θες γράψε μία σε ποιο πανεπιστήμιο πρόκειται να πας και τι ακριβώς θα σπουδάσεις, σε ένα pm έστω αν δε θες δημόσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν υπαρχει περιπτωση να παω τωρα στρατο. Εδω σκεφτομαι να μεινω εκει σαν μονιμος κατοικος εξωτερικου να εχω αναβολη για παντα. Ανιγουεη, σιγουρα δεν ισχυει ο νομος για τους αιωνιους ε? Μην γυρισω του χρονου-παραχρονου χριστουγεννα διακοπες απο Αγγλια και με μαζεψουν σαν λιποτακτη. :P

 

Κανα επισημο φορεα να ρωτησω? ΚΕΠ, ΡΟΥΦ?

 

 

slipknot

 

Film production η εδω η εδω η εδω η εδω η εδω η εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τον ακούσεις με τίποτα αυτον τον φίλο, δεν ξέρω κανέναν που να έκανε μεταπτυχιακό μετά το στρατό. Όλοι εγκαταλείψανε την ιδέα. Για μένα οι σπουδές πρέπει να είναι ενιαίες.
Συμφωνώ ότι πρέπει να είναι ενιαίες και ακόμα καλύτερα αν δεν υπήρχε ο στρατός. Εγώ μετά το πτυχίο έκανα τη θητεία μου και μετά έφυγα για μεταπτυχιακό. Για κάποιο λόγο ήταν αδύνατο πρακτικά να συνεχίσω κατ' ευθείαν, όσο και αν το ήθελα. Και όχι δεν μου άρεσε η διακοπή των σπουδών αφού για 1,5 χρόνο ένιωθα αποκομένος από την κοινωνία μέσα στο κλουβί με τις τρελλές. Αλλά λες να είμαι η εξαίρεση; Αν θέλει πραγματικά πολύ να κάνεις κάτι, το κάνεις όπως και να έχει. Αλλιώς είναι δικαιολογίες ή προφάσεις. Και τότε είχα κάνει 17 μήνες. Αν ήταν 9 μήνες όπως είναι τώρα θα είχα μπει στα 18 να τελειώνω στα 18,75 (... ούτε καν 19) και όχι στα 25.

Διαφορετικά άντε πες και έφευγα μόνιμα έξω. Τί θα έκανα μετα; Θα γυρνούσα στην Ελλάδα μόνο στις εκλογές για μια εβδομάδα και θα ήμουν μια ζωή σαν κυνηγημένος; (ή έστω μέχρι τα 40 - πότε είναι; - που εξαγοράζεις τη θητεία για να είμαι ξανά ήσυχος; )

Πες ότι κάτι συμβαίνει και πρέπει να γυρίσεις στην Ελλάδα και είσαι ανυπότακτος. Τί κάνεις; Διότι εμένα μου συνέβει να πρέπει να είμαι στην Ελλάδα σε μια στιγμή της ζωής μου που θα ήταν 100 φορές καλύτερα να μην είμαι στην Ελλάδα. Ευτυχώς που είχα τελειώσει το στρατό και ήμουν στη χώρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Και αυτό μου συνέβει σε ηλικία που πλέον δεν δικαιούμουν άλλη αναβολή. Άρα αν ήμουν έξω και γυρνούσα, δεν θα μπορούσα μετά να φύγω... Και άσε έξω μετά να περιμένουν στη μέση και τα μεταπτυχικά και οι δουλειές και όλα. Και γιατί όλα αυτά; Για 9 μήνες.

Κοίτα Βαλσαμωμένε δεν σου λέω κάνε αυτό που λέω εγώ. Ό,τι θες κάνε. Δική σου είναι η ζωή. Εγώ απλά λέω την εμπειρία μου και πως βλέπω από την πλευρά μου το λογικό σενάριο. Και μην νομίζεις ότι ατυχίες δεν συμβαίνουν στην ζωή, όπως είπα παραπάνω που έπρεπε να είμαι στην Ελλάδα σε ακατάλληλο χρόνο. Συμβαίνουν χωρίς να το καταλάβεις και σου ανατρέπουν ότι ήξερες μέχρι εκείνη τη στιγμή. Δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω αυτα που λετε οκ ανεξαρτητα αν εχω ηδη αποφασισει τι θα κανω. Αλλο ομως ειναι ο λογος που ανοιξα το θεμα.

 

Τι με συμφερει να κανω? Αν δεν κανω λαθος δεν εχει περαστει καποιος νομος για τους αιωνιους (ν+2, 2ν) αρα μπορω να πιανω θεση στο ΤΕΙ μεχρι το 2015 ε? Τα Αγγλικα Πανεπιστημια δινουν αναβολες? Δηλαδη μπορω να κοψω αυτην που μου εδωσε το ΤΕΙ και να παρω μια νεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Διαφορετικά άντε πες και έφευγα μόνιμα έξω. Τί θα έκανα μετα; Θα γυρνούσα στην Ελλάδα μόνο στις εκλογές για μια εβδομάδα και θα ήμουν μια ζωή σαν κυνηγημένος; (ή έστω μέχρι τα 40 - πότε είναι; - που εξαγοράζεις τη θητεία για να είμαι ξανά ήσυχος; )

[...]

Αυτά που αναφέρεις δεν ισχύουν. Έχεις δικαίωμα να είσαι ένα μήνα το χρόνο στην Ελλάδα συν κάποιες εξαιρέσεις όπως οι εκλογές.

 

Από τα 35 και μετά είναι εξαγοράσιμη η θητεία και γενικά μέχρι τα 33, δύσκολα αλλά μπορείς να το τραβήξεις με αναβολές.

 

Όσο για το ερώτημα σου, εφόσον έχεις αναβολή μέχρι το 2015 δε σε ενδιαφέρει οτιδήποτε. Θεωρητικά όταν μπεις θα κοιτάξουν αν όντως έχεις πτυχίο. Η πιο λογική λύση (για εμένα όχι τον στρατό) θα ήταν να πας και αλλάξεις το λόγο αναβολής, αλλά το πιο πιθανό ο στρατολόγος θα σου πει αφού παραμένει για λόγους σπουδών ότι δε θα χρειαστείς να κάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γυρισω του χρονου-παραχρονου χριστουγεννα διακοπες απο Αγγλια και με μαζεψουν σαν λιποτακτη. :P

 

Να σε μαζέψουν για λιποτάκτη δεν γίνεται, για να γίνεις λιποτάκτης θα πρέπει να καταταγείς πρώτα και να την κάνεις μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τηλεφωνο στο Ρουφ, αν εισαι τυχερος θα σου απαντησει καποιος. Αλλιως πηγαινε απο εκει για να βγαλεις ακρη στα σιγουρα.. Ταυτοτητα παρε μαζι σου.. Αναβολη εχεις μεχρι το 2015 αρκει να εχεις χαρτια οτι ησουν φοιτητης.. Ειτε εσωτερικο ειτε εξωτερικο, δεν εχεις κανενα προβλημα (εκτος απο καποιες ακυρες - ελαχιστες σχολες που δεν αναγνωριζονται).

 

ΥΓ : Εδω δεν μαζευουν αλλους και αλλους απο το αεροδρομιο, με εσενα θα ασχοληθουν? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BaLsAmoMenos με απογοητεύεις.

Θα πας φαντάρος;

 

:P

 

Ποιος ειπε οτι θα παω φανταρος? :P

 

BaLsAmoMenos πρόσεχε μόνο μη καταλήξεις σαν τον Polanski.

 

Τι, πολυ καλος σκηνοθετης? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...