Προς το περιεχόμενο

Ενίσχυση λήψης σήματος


mjmj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκεπτομαι συχνα μια περιοχη οπου το κινητο μου δεν πιανει καλο σημα, προφανως δεν καλυπτεται επαρκως απο την εταιρια κινητης τηλεφωνιας.

Υπαρχει κανενας τροπος να ενισχυσω με καποιο τροπο το σημα/ληψη του κινητου μου?

Καποια κεραια, καποιο εξαρτημα? Δυσκολια εγκαταστασης? Αποτελεσματικοτητα? Αξιζει τον κόπο? Που το πουλανε και ποσο κοστιζει περιπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators

Κάποια παλιότερα κινητά της Ericsson (πριν γίνει SonyEricsson) είχαν υποδοχή για εξωτερική κεραία. Μάλλον όμως, με την εξαφάνιση των κινητών αυτών, εξαφανίστηκε και το συγκεκριμένο αξεσουάρ - στο site της SE δεν βρίσκω τίποτα. Τα νέα κινητά SonyEricsson δεν έχουν τέτοια δυνατότητα (κρίνοντας από το Κ750 που διαθέτω).

 

Το μόνο ενισχυτικό σήματος που έχω υπόψιν μου είναι εγκατάσταση κάποιων car kit αυτοκινήτου. Άλλο δεν έχω ακούσει να υπάρχει (χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχει επειδή δεν το ξέρω, φυσικά...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα θα ηταν να υπηρχε τετοιο εξαρτημα.

 

Καποτε ειχα ακουσει-αν δεν κανω λαθος-για κεραια κανονικη, στύλο μεταλλικό. Βεβαια αναγκαζεσαι να κανεις το κινητο σταθερο, αφου θα επρεπε να το εχεις συνδεδεμενο με την κεραια. Αλλα δεν ξερω περισσοτερα. Ισως ξερει καποιος αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Καλα θα ηταν να υπηρχε τετοιο εξαρτημα.

 

Καποτε ειχα ακουσει-αν δεν κανω λαθος-για κεραια κανονικη' date=' στύλο μεταλλικό. Βεβαια αναγκαζεσαι να κανεις το κινητο σταθερο, αφου θα επρεπε να το εχεις συνδεδεμενο με την κεραια. Αλλα δεν ξερω περισσοτερα. Ισως ξερει καποιος αλλος.[/quote']

 

Nαι, αυτό δεν θα είχε ιδιαίτερο νόημα για κινητό, όπως καταλαβαίνεις. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα το ειπα με την εννοια: πρεπει να βρισκομαι σε περιοχη με προβληματικη καλυψη(σπιτι). Το κινητο, μια εχει σημα, μια δεν εχει. Ε, καλυτερα να εχει κι ας ειναι και καρφωμενο!

Ειναι τετοια η περιπτωση που δεν το θελω για να μετακινουμαι στην περιοχη με το μικρο σημα. Απλα το κινητο μου το ξερουν ολοι και δεν εχει νοημα να βαλω σταθερο τηλεφωνο και να μπερδευω τον κοσμο με χιλια νουμερα(αλλο στο σπιτι, αλλο στο εξοχικο, αλλο το κινητο κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω καποιο τροπο να ενισχυσεις το σημα...

Αλλα περι κεραιας οταν ειχαμε πριν 4χρονια περιπου εταιρικο στην ΤΙΜ δεν ειχαμε σημα μεσα στα γραφεια. Μετα απο συνενοηση ηρθαν και τοποθετησαν μια εξωτερικη κεραια με ενισχυτη χωρις χρεωση,τωρα αν ενισχυθηκε η οχι το σημα δεν θυμαμε....Παντως μου την αφησαν κι ολας, μαλλον την ξεχασαν!Παντως δεν δειχνει να ειναι και τιποτα ακριβο σαν κατασκευη,Τωρα αμα γινετε κατι αναλογο για την περιπτωση σου δεν ξερω!Μια ιδεα εριξα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ τα κινητά έχουν έξοδο για εξωτερική κεραία. Ακόμα και το Κ750 έχει στο πάνω μέρος του ασημί καλύματος της κάμερας ένα αποσπώμενο κάλυμα στην τρύπα της κεραίας. Τώρα για κεραίες δεν έχω ψάξει να σου πω. Συνήθως ήταν για κεραία αυτοκινήτου η υποδοχή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια ματιά που έριξα είδα ότι και τα W800, K800, K600, M600, P990, W810, K500, S700, Z800, W900 έχουν υποδοχή για κεραία. Υποθέτω πως τα περισσότερα (αν όχι όλα) θα έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια ματιά που έριξα είδα ότι και τα W800, K800, K600, M600, P990, W810, K500, S700, Z800, W900 έχουν υποδοχή για κεραία. Υποθέτω πως τα περισσότερα (αν όχι όλα) θα έχουν.

 

Ολα αυτα ειναι Sony Ericsson ή κανω λαθος?

 

Για nokia τιποτε σχετικο γνωριζουμε? Εχουν τετοιες υποδοχες σαν τα SE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...