Προς το περιεχόμενο

Ρουλετα και μαθηματικα


EXARXEIA_CITY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Mpravo file moy , vrikes site me megalo endiaferon gia opoion endiaferete.

Kai epidi o filos mas me exei vgalei asxeto , prokalo entyposeis , sas koraideyo kai to pezo eksipnos, kai an to doyme etis einai etis eno an to doyme alios einai alios, as kanei ton kopo na diavasei to proto link , gia na dei oti yparxoyn kai aloi poy asxoloyntai poly me to thema, epishs asxetoi poy koraideyoyn, idioi san kai mena diladi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν νομίζεται ότι μπορείτε να νικήσετε την ρουλέτα, προσθέστε τα νούμερα της (από το 0 έως το 36) και δείτε τον αριθμό που σχηματίζεται από το άθροισμα, μπας και καταλάβετε με ποιον έχετε να κάνετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν νομίζεται ότι μπορείτε να νικήσετε την ρουλέτα, προσθέστε τα νούμερα της (από το 0 έως το 36) και δείτε τον αριθμό που σχηματίζεται από το άθροισμα, μπας και καταλάβετε με ποιον έχετε να κάνετε!

Καλόοοοοοοο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι καλύτερα να αρχίσετε τα ναρκωτικά ακόμα και ηρωΐνη από το να μπλέξετε με το τζόγο. Έχω δει ΠΟΛΥ κόσμο να καταστρέφεται και αν υπήρχε η παραμικρή κερδοφόρα εκδοχή για την πλειοψηφία των παικτών τα καζίνο θα είχαν κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ατάκα που άκουσα στο καζίνο και πέθανα στα γέλια. Το σκηνικό: σε ένα τραπέζι black jack έπαιζε μια καραβάνα και από πίσω πόνταρε και ένας newbie, μετά από 6-7 συνεχόμενα κερδισμένα χέρια ,λέει ο newbie στον παλιό “πως πάει? Ρεφάρεις?ʼʼ και του απαντάει ο παλιός… “ εγώ παιδί μου για να ρεφάρω, πρέπει να έρθω στο καζίνο με τα πιστόλια…” Ψόφησα στο γέλιο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na symplhrwsw kai egw oti eixa dei ena ntokimanter opou aneferan oti eipate panw katw. Dhladh me to systhma toy diplasiasmou einai katadikasmenos na xasei aytos poy exei ta ligotera lefta (dhl. o paixths). To'xe apodei3ei enas ma8hmatikos ayto paliotera. Eidika me to anwtato orio e3asfalizetai akoma perissotero to kazino.

Telos ayto pou me 3enerwse einai oti px ama 3ereis na paizeis kapoio game, px blackjack kai bgaineis me kerdh, katey8eian se stamparoyn ta kazino kai mporoun na soy apagoreysoyn thn eisodo gia diaforous pseutologoys.

Makria.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαν oldnew, αυτοι τελικα τα λεφτα τα κρατησαν.Σιγουρα λεμε για τους ιδιους?

Και γραφε ελληνικα, εχεις γραψει δυο τρια κειμενα μεχρι τωρα και πρεπει να στραβωνομαστε για να τα διαβασουμε.

Παντως αν το σκεφτοντουσαν, με τοσα λεφτα θα μπορουσαν να κανουν τον γυρο του κοσμου κλεβοντας τα καζινο, χωρις να μπορουν να τους εντοπισουν, και θα εκαναν και διακοπες.8)

Και μολις εβγαζαν αρκετα λεφτα, να δημοσιευαν την εφευρεση τους και να ηταν πια αργα για να τους κανουν τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@oldnew

 

Πάλι γενικόλογα και βρισιές αλλά δεν απαντάς. Για απάντα τελικά (προσπάθησε να συγκεντρωθείς αυτή τη φορά και να απαντήσεις σε αυτά που είπα, και όχι σε αυτά που νομίζεις ότι είπα):

 

Το ότι υπάρχουν και άλλες κατανομές το ξέρουμε. Γιατί μας το λες; Και γιατί εξηγείς τι είναι η κανονική; Εγώ την ανέφερα επειδή ισχύει για το φαινόμενο που συζητάμε. Ναι ή όχι;

 

Εξαρτάται η πιθανότητα από το αν τα γεγονότα είναι ανεξάρτητα ναι ή όχι;

 

Αυτά είπα, και βεβαίως ισχύουν.

 

Για το θέμα αν τα γεγονότα είναι ανεξάρτητα και αν κάποιος μπορεί να το πει με σιγουριά, θα απαντήσω στον φίλο που το έθεσε, σε επόμενο μήνυμα.

 

ΥΓ: Λες ότι με ξέρεις και μάλλον δεν έχω τελειώσει και το Λύκειο. Μήπως αντί για στατιστική ασχολείσαι με.. μαντική; Κοίτα να μάθεις να γράφεις ελληνικά και μετά συζητάμε όποτε θες για τα προσόντα μου.

Λες ότι ενδιαφέρομαι να γράφω για να αυξήσω τον αριθμό των μηνυμάτων μου. Για βρες το μέσο όρο μου (ελπίζω μπορείς τουλάχιστον αυτό, ε; ) και ξανασκέψου το.

Μάλλον όσα μου λες ισχύουν για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@oldnew

 

Πάλι γενικόλογα και βρισιές αλλά δεν απαντάς. Για απάντα τελικά (προσπάθησε να συγκεντρωθείς αυτή τη φορά και να απαντήσεις σε αυτά που είπα' date=' και όχι σε αυτά που νομίζεις ότι είπα):

 

Το ότι υπάρχουν και άλλες κατανομές το ξέρουμε. Γιατί μας το λες; Και γιατί εξηγείς τι είναι η κανονική; Εγώ την ανέφερα επειδή ισχύει για το φαινόμενο που συζητάμε. Ναι ή όχι;

 

Εξαρτάται η πιθανότητα από το αν τα γεγονότα είναι ανεξάρτητα ναι ή όχι;

 

Αυτά είπα, και βεβαίως ισχύουν.

 

Για το θέμα αν τα γεγονότα είναι ανεξάρτητα και αν κάποιος μπορεί να το πει με σιγουριά, θα απαντήσω στον φίλο που το έθεσε, σε επόμενο μήνυμα.

 

ΥΓ: Λες ότι με ξέρεις και μάλλον δεν έχω τελειώσει και το Λύκειο. Μήπως αντί για στατιστική ασχολείσαι με.. μαντική; Κοίτα να μάθεις να γράφεις ελληνικά και μετά συζητάμε όποτε θες για τα προσόντα μου.

Λες ότι ενδιαφέρομαι να γράφω για να αυξήσω τον αριθμό των μηνυμάτων μου. Για βρες το μέσο όρο μου (ελπίζω μπορείς τουλάχιστον αυτό, ε; ) και ξανασκέψου το.

Μάλλον όσα μου λες ισχύουν για σένα.[/quote']

 

Σταματα να προσβαλεις επιστημονες δουκα της ασχετοσυνης.

Εξυπνακια...Βρωμισε ο τοπος απο τυπακια σαν και εσενα.

Nuf said

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου ελάχιστη σημασία έχουν οι πιθανότητες για πολλούς και διαφόρους λόγους.

 

Σκεφτείτε πόσο μικρή πιθανότητα έχει κάποιος να κερδίσει το Τζόκερ. Κι όμως κάποιος κερδίζει κάθε φορά (σχεδόν) που γίνεται κλήρωση.

 

Δεν έχει σημασία αριθμητικά πόση πιθανότητα έχει ένα γεγονός να πραγματοποιηθεί, με το αν θα πραγματοποιηθεί τελικά ή όχι.

 

Τα μαθηματικά μετρούν ιδανικά συστήματα και αμερόληπτα που δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα.

 

Αν θες να κάνεις πραγματική στατιστική για ρουλέτα, πρέπει να την κάνεις για την συγκεκριμένη ρουλέτα με τον συγκεκριμένο γκρουπιέρη. Τότε ίσως να βγάλεις κάποια χρήσιμα συμπεράσματα για το τι είναι πιο πιθανό να φέρει η ρουλέτα στην επόμενη ρίψη της, χωρίς όμως πάλι να είναι σίγουρο αν αυτό που περιμένεις θα έρθει την στιγμή που το θέλεις.

 

Έχω δει με τα μάτια μου το εξής:

 

Σε μια ρουλέτα έχουν έρθει 10 φορές συνεχόμενες κόκκινο.

 

Εσείς τι θα ποντάρατε στην επόμενη ρίψη?

 

(Εγώ θα πόνταρα πάλι κόκκινο)

 

Δυστυχώς οι παίκτες που έπαιζαν εκείνη την στιγμή δεν είχαν την δική μου άποψη και για τις επόμενες 16 φορές (δεν είμαι σίγουρος για το νούμερο αλλά ήταν εξωφρενικά μεγάλο) έβλεπαν την ρουλέτα να φέρνει πάλι κόκκινο.

 

Σε τέτοια συστήματα όπως της ρουλέτας προσωπικά προτιμώ να ποντάρω στην ρουλέτα παρά στα μαθηματικά.

 

Σας φάνηκε παράξενο που ήρθε 26 φορές κόκκινο? Σκεφτείτε ότι η συγκεκριμένη ρουλέτα θα κάνει στην διάρκεια τις ζωής της γύρω στις 7.000.000 ρίψεις και θα δείτε ότι δεν είναι και εξαιρετικά απίθανο να συμβεί κάτι τέτοιο.

Σκεφτείτε το σαν να παίρνεις τυχαία μπαλάκια απο μια κούτα και να τα βάζεις στην σειρά. Είναι άραγε τόσο δύσκολο όταν θα έχεις βάλει και τα 7.000.000 μπαλάκια σε μια ευθεία να υπάρχουν συνεχόμενα 26 κόκκινα? Η θα περίμενε κάποιος να είναι κόκκινο μαύρο εναλλάξ όλα τους.

 

Να μην πω άλλα γιατί μακραίνει το κείμενο μου και φορτώνεται και ο server…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7. ΠPOTAΣH TOY Alexander Woollcott, από το βιβλίο του «Rien ne va plus» Aγόρασε έναν τοματοχυμό και προσποιήσου ότι αυτοκτόνησες έξω από το καζίνο. H διεύθυνση θορυβημένη για το σκάνδαλο θα σου χώσει στην τσέπη ένα-δυο εκατομμύρια, για να φανεί πως αυτοκτόνησες από... έρωτα. Tότε σήκω, καθάρισε τον τοματοπελτέ και πήγαινε να τα παίξεις. Ψσως φύγεις με περισσότερα. Καλή σκέψη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ κάτι να ελαφρύνουμετο κλίμα και αν θέλει κάποιος ας το αναλύσει και με πιθανότητες... Πήγα για πρώτη φορά στο καζίνο πριν περίπου 6 μήνες. Τελείως άσχετος με το αντικείμενο ρωτάω εναν "παλιό" τι γίνεται εδώ.. πως ποντάρεις.. μέχρι πότε και τα λοιπά βασικά. Ξεκινάω κι εγώ πρώτη φορά στη ζωή μου να παίξω. Βάζω 5 ευρώ στο 19. Σταματάει η ρουλέττα ο γκρουπιέρης τα μαζέυει όλα εκτός από το δικό μου και βάζει πάνω του ένα καπάκι. Μην γνωρίζοντας οτι κέρδισα γυρνάω με έκπληξη στον 'παλιό' και τον ρωτάω: καλά

τώρα τι έγινε. Αρπάζεται ο τύπος (χαμένος γαρ) και μου λέει: καλά ρε φίλε πλάκα μου κάνεις;δεν βλέπεις οτι κέρδισες; ε ρε κατι τύποι!

Χα χα δεν άντεξα και λύθηκα στα γέλια.. είχε μια έκφραση ο τύπος...

 

Βέβαια απο την μεριά του πρέπει να ήταν πολύ σπαστικό να χάνεις συνεχεια (όπως φάνηκε), να έρχεται ένας να σε ρωτάει πως παίζουν να βάζει 5 ευρώ και

να παίρνει 180 :)

 

Η τύχη του πρωτάρη στο μεγαλείο της.....! :):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...