Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με απασχολεί κι εμένα σοβαρά το θέμα. Νοικιάζω μία μικρή γκαρσονιέρα με μόνωση τοίχων που πάσχει. Ο καυστήρας είναι περίπου 20ετίας και μολονότι συντηρείται τακτικά, υποπτεύομαι πως δεν είναι και στα καλύτερά του. Χώρια ότι ανάβει μόνο για εμένα και μία ακόμη γκαρσονιέρα, καθώς οι ιδιοκτήτες που έχουν τον πάνω όροφο μένουν εκτός πόλης. Αφήνοντας μόνιμα το θερμοστάτη στη θερμοκρασία που νοιώθω άνετα μέσα στο σπίτι, το πετρέλαιο που μου αναλογούσε έως τώρα ήταν 70+ ευρώ το μήνα.

 

Περνάω όλη, μα όλη μου την ώρα στο υπνοδωμάτιο που έχω και το γραφείο μου. Οι υπόλοιποι χώροι του σπιτιού είναι όσο το υπνοδωμάτιο και κάτι ακόμη. Πρακτικά, με ενδιαφέρει μόνο η θέρμανση του υπνοδωματίου κι αυτό τις βραδυνές ώρες που επιστρέφω από το Παν/μιο (και τη νύχτα εννοείται!). Νομίζετε ότι θα με συνέφερε κάποιος άλλος τρόπος θέρμανσης και ποιος; Ευχαριστώ σε όποιον κάνει τον κόπο να απαντήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από σόμπες υγραερίου.

Εχει πεθάνει κόσμος...

 

KEROSUN, καλή ασφαλής μάλλον οικονομική.

 

Για πες περισσότερες λεπτομέρεις για την KEROSUN.

Πώς δουλεύει ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απασχολεί κι εμένα σοβαρά το θέμα. Νοικιάζω μία μικρή γκαρσονιέρα με μόνωση τοίχων που πάσχει. Ο καυστήρας είναι περίπου 20ετίας και μολονότι συντηρείται τακτικά, υποπτεύομαι πως δεν είναι και στα καλύτερά του. Χώρια ότι ανάβει μόνο για εμένα και μία ακόμη γκαρσονιέρα, καθώς οι ιδιοκτήτες που έχουν τον πάνω όροφο μένουν εκτός πόλης. Αφήνοντας μόνιμα το θερμοστάτη στη θερμοκρασία που νοιώθω άνετα μέσα στο σπίτι, το πετρέλαιο που μου αναλογούσε έως τώρα ήταν 70+ ευρώ το μήνα.

 

Περνάω όλη, μα όλη μου την ώρα στο υπνοδωμάτιο που έχω και το γραφείο μου. Οι υπόλοιποι χώροι του σπιτιού είναι όσο το υπνοδωμάτιο και κάτι ακόμη. Πρακτικά, με ενδιαφέρει μόνο η θέρμανση του υπνοδωματίου κι αυτό τις βραδυνές ώρες που επιστρέφω από το Παν/μιο (και τη νύχτα εννοείται!). Νομίζετε ότι θα με συνέφερε κάποιος άλλος τρόπος θέρμανσης και ποιος; Ευχαριστώ σε όποιον κάνει τον κόπο να απαντήσει!

 

Εφόσον υπάρχει κεντρική θέρμανση, ακόμα και αν δεν την χρησιμοποιείς, θα σου αντιστοιχεί ένα μέρος των εξόδων. Αυτό κάνει ασύμφορη για μένα την κατάργησή της από μέρους σου για χρήση άλλου τρόπου θέρμανσης. Εφόσον έχεις θερμοστάτη, υποθέτω ότι υπάρχει ωρομέτρηση, right; Γιατί τα 70 ευρώ ακούγονται πολλά για μια γκαρσονιέρα. Εκτός κι αν λέγοντας "νοιώθω άνετα" εννοείς "αράζω στο καταχείμωνο με το φανελάκι ξεσκέπαστος και είμαι οκ":-D

Υποθέτω όταν λες "μόνιμα" εννοείς οτι το κλείνεις τις ώρες που λείπεις (συμφέρει να το σβήσεις αν λείψεις έστω και για λίγο), και ότι το βράδυ το χαμηλώνεις αρκετά.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι που θα σου αποφέρει αξιόλογη διαφορά στο κόστος, πέραν της λογικής χρήσης του καλοριφέρ. Εγώ πχ τις πολύ κρύες νύχτες του χειμώνα χρησιμοποιώ ένα καλοριφεράκι λαδιού για να ζεστάνω λίγο το δωμάτιο του πιτσιρικά, καθώς τα καλοριφέρ τα σβήνω όλο το βράδυ. Με συμφέρει να κάψω λίγο ρεύμα, παρά να μετράνε ώρες μόνο και μόνο για ένα δωμάτιο. Αλλά αυτό δεν ξέρω αν μπορεί να σου χρησιμέψει εσένα, που έτσι κι αλλιώς ένα δωμάτιο έχεις να ζεστάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μία καλή λύση για όσους έχουν αυτονομία στους χώρους τους είναι η τοποθέτηση ενός ασύρματου θερμοστάτη που θα τοποθετείται συνεχώς στο χώρο που βρίσκεσαι και όχι σε κάποιο τυχαίο χώρο του σπιτιού. Κόστος ~250 Euro.

Όσο για το φυσικό αέριο, οι τιμές είναι βασισμένες προς το παρόν στις τιμές του πετρελαίου, οπότε είναι ζυγισμένα τα πράγματα. Αξίζει τον κόπο αλλά μόνο για μακροχρόνια απόσβεση και για να σταματήσει ο μπελάς του γέμισε-άδειασε πετρέλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες περισσότερες λεπτομέρεις για την KEROSUN.

Πώς δουλεύει ??

 

Εχει για καυσιμο κηροζινη. Ενα φυτιλι ποτιζεται με την κηροζινη και μετα αναβει φλογα. Ρυθμιζεις το υψος του φυτιλιου χειροκινητα για σωστη καυση. Φαντασου τις παλιες λαμπες πετρελαιου. Εχουν την ιδια αρχη λειτουργειας. Παντως η κηροζινη ειναι πανακριβη στα πετονακια, πιο ακριβη και απο τη βενζινη, ενω θεωρητικα ειναι πιο φθηνη και βγαινει μεγαλυτερη ποσοτητα κηροζινη αποτι βενζινη κατα τη διυληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις θερμοστάτη, υποθέτω ότι υπάρχει ωρομέτρηση, right;

 

Ναι, είναι με ωρομέτρηση.

 

Γιατί τα 70 ευρώ ακούγονται πολλά για μια γκαρσονιέρα. Εκτός κι αν λέγοντας "νοιώθω άνετα" εννοείς "αράζω στο καταχείμωνο με το φανελάκι ξεσκέπαστος και είμαι οκ":-D

 

Κι εγώ θεωρώ ότι είναι πολλά. Και όχι, δεν προσπαθώ να δημιουργήσω συνθήκες για φανελάκι κλπ! Λογικά πράγματα, να μην κρυώνω φορώντας κανονικά τα ρούχα μου.

 

Υποθέτω όταν λες "μόνιμα" εννοείς οτι το κλείνεις τις ώρες που λείπεις (συμφέρει να το σβήσεις αν λείψεις έστω και για λίγο), και ότι το βράδυ το χαμηλώνεις αρκετά.

 

Ενδιαφέρον. Είχα ακούσει και νόμιζα ότι όταν λείπεις, συμφέρει να μην αφήνεις τη θερμοκρασία να πέσει πολύ. Εννοείς να κλείσει εντελώς η θέρμανση ή να αφήνεις το θερμοστάτη σε μία κάπως χαμηλότερη ρύθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακούσει και νόμιζα ότι όταν λείπεις, συμφέρει να μην αφήνεις τη θερμοκρασία να πέσει πολύ. Εννοείς να κλείσει εντελώς η θέρμανση ή να αφήνεις το θερμοστάτη σε μία κάπως χαμηλότερη ρύθμιση;

 

Έχω αγοράσει έναν πολύ καλό θερμοστάτη της siemens, στου οποίου το manual έγραφε σαν συμβουλές για οικονομία τα εξής:

1. όρισε 2 θερμοκρασίες, μια υψηλή ημερήσια (πχ 21 βαθμοί), και μία χαμηλή νυχτερινή (πχ 18 βαθμοί)

2. αν λείψεις, έστω και για λίγο, βάλε τον θερμοστάτη στο χαμηλό. Αν λείψεις αρκετές ώρες, κλείσε τον θερμοστάτη.

3. όταν ανοίγεις το σπίτι να αεριστεί, κλείσε τον θερμοστάτη, άνοιξε όλα τα παράθυρα για λίγα λεπτά, και μετά άνοιξε ξανά τον θερμοστάτη. Το σπίτι θα ξαναζεσταθεί πολύ γρήγορα. Είναι λάθος να αφήνεις μισάνοιχτα παράθυρα για ώρες (δεν αναφέρει βέβαια τι γίνεται αν καπνίζεις και γεμίζεις ντουμάνια:-D).

Εγώ τα εφαρμόζω αυτά, και νομίζω αποδίδουν. Επίσης πολύ αποδοτικός είναι και ο ίδιος ο θερμοστάτης, ο οποίος ρυθμίζει με ακρίβεια την θερμοκρασία που του ορίζεις. Επιπλέον, έχει έναν τρόπο να υπολογίζει κατά μέσο όρο πόσο θα ανέβει η θερμοκρασία από την στιγμή που θα κλείσει και μετά, μέχρι να κρυώσουν τα καλοριφέρ. Έτσι, αν πχ το ορίσω στου 21 βαθμούς, αυτό σβήνει από τους 20,6 πχ, και φτάνει στους 21 με την θερμότητα που υπάρχει ήδη στα καλοριφέρ. Όταν πέσει ξανά στους 20,6 ή 20,4, ξανανανάβει για λίγο (υπολογίζει μόνο του πόσο πρέπει), και ξανά από την αρχή. Έτσι και οικονομία κάνει, και η θερμοκρασία του σπιτιού έχει ελάχιστη διακύμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες περισσότερες λεπτομέρεις για την KEROSUN.

Πώς δουλεύει ??

 

Όταν δεν υπάρχει κεντρική θέρμανση νομίζω είναι μια καλή λύση.

Αρκει να πουλάνε καύσιμο στην γειτονιά.

Την χρησιμοποιούσα τρείς χειμώνες, έμεινα ευχαριστημένος. Χρειάζετε το σβήσιμο να γίνεται σύμφωνα με τις οδηγίες για να μην μυρίζει πολύ. Πάντως το σπίτι θα έχει μια μυρουδιά "ορεινού καταφυγίου" !

Μπορείς να ψύσεις και κάστανα ! ή να βράσεις νερό...

Είναι ωραία πάντως όταν φαίνεται η φωτιά!

Ο ίδιος κατασκευαστής βγάζει και την toyotomi, ίδιο πράμα δηλαδή...αλλά φτηνότερη.

 

ρίξε μια ματιά http://www.kerosun.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

ερωτηση για θερμανση δωματιου:ποιο καιει περισσοτερο ρευμα?μια σομπα αλογονου(που εχει 3δεικτες των 400w,δηλ.συνολο 1200w)ή ενα air-condition 9000Btw(με θερμαντικη αποδοση 850w)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα κλιματιστικό 9000 btu/h αποδίδει στην θέρμανση περίπου 2700 watt καταναλώνοντας λιγότερο από 1000 watt (τα καλά του ψυκτικού κύκλου). εννοείται σε συμφέρει το κλιματιστικό από άποψη κατανάλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

griga πως το υπολογισες αυτο?θελω να το εξηγησω σε καποιον.εγω του ελεγα το εξης..η λαμπα αλογονου εχει 3διακοπτες επι 400w=1200w,ενω το κλιματιστικο το συγκεκριμενο εχει heating input power 850w.συγκριτικα στις τιμες υπερεχει το κλιματιστικο.τα λεω σωστα ή υπαρχουν καποιοι αλλοι παραγοντες υπολογισμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θέρμανση δαπέδου της Devi παρέχει την απόλυτη άνεση και την ζητούμενη πολυτέλεια, είτε πρόκειται για μόνιμη κατοικία, είτε για εξοχικό, είτε για επαγγελματικό χώρο. Ένα απλό και ανεξάρτητο σύστημα εγκατεστημένο σε κάθε χώρο του κτιρίου, δίνει την άνεση της αυτονομίας και την πολυτέλεια της θέρμανσης δαπέδου συνδυαζόμενα, με το τελειότερο και πιο σύγχρονο σύστημα ελέγχου της αγοράς. Αυτό εξασφαλίζει τελειότητα στη λειτουργία και οικονομία στην κατανάλωση.

Η θερμότητα διανέμεται ομοιόμορφα σε όλη την επιφάνεια του δαπέδου και κατά συνέπεια στο χώρο. Έτσι οι θερμοκρασιακές συνθήκες πλησιάζουν το τέλειο αφού δεν δημιουργούνται κυκλικά ρεύματα αέρος.

Επιπλέον, η απουσία θερμαντικών σωμάτων και λεβητοστασίου απελευθερώνει αρκετά εκμεταλέυσιμα τετραγωνικά στο κτίριο και προσφέρει απεριόριστες δυνατότητες διακόσμησης των χώρων.

Και βασικο πλεονεκτημα ειναι που ολοι αναρωτιομαστε το κοστος του που ειναι χαμιλα σε συγκριση με αλλα συστηματα ενδοδαπεδιας θερμανσης.h εγκατάσταση του συστήματος – είτε πρόκειται για νέα κατασκευή είτε για ανακαινιζόμενο κτίριο – γίνεται χωρίς περίπλοκα συστήματα λεβητών και σωληνώσεων. Συγκρινόμενη με συστήματα θέρμανσης παρόμοιας φιλοσοφίας αποδεικνύεται ιδιαίτερα ελκυστική λύση ως επένδυση. Το σύστημα δεν χρειάζεται συντήρηση, ενώ ο προγραμματισμός των θερμοστατών έχει χαρακτηριστεί στατιστικά σε παγκόσμια κλίμακα ως ιδιαίτερα απλός.

 

Η θέρμανση δαπέδου είναι εξ ορισμού ενεργειακά αποδοτική – άρα και οικονομική. Η τοποθέτηση της πηγής θερμότητας κάτω από το δάπεδο και ο τέλειος θερμοστατικός έλεγχος κάθε χώρου ξεχωριστά, εξασφαλίζουν ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα ενεργειακής χρησιμοποίησης δεδομένου ότι η εγκατάσταση γίνεται βάσει προδιαγραφών. Η εκμετάλευση του μειωμένου τιμολογίου της Δ.Ε.Η., περιορίζει τις δαπάνες χρήσης στο ελάχιστο.

Εκτος απο την εσωτερικι εφαρμογη του, ενδεικνυται για εξωτερικη χρηση ,δηλαδη αντιπαγετικη προστασια.

Αποριες και ερωτισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...