Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα πληρώνεις το 30% τον κοινοχρήστων,εκτός και αν αποφασίσουν όλοι μαζί να σταματήσουν το πετρέλαιο κάτι που συμβαίνει στης περισσότερες πολυκατοικίες.

τώρα για το κόστος κατανάλωσης είναι ανάλογα τετραγωνικά,περιοχή,κατασκευή,κτλ.

το δικό μου το σπίτι για παράδειγμα 98τ.μ στην βόρια Ελλάδα με καλή μόνωση μονοκατοικία έκαψε φέτος τον χειμώνα μετάξι 50-70 ευρώ τον μήνα.

κόστος αγοράς είναι ανάλογα τι θα πάρεις Ευρωπαϊκά η Κινέζικα στο Site ΕΔΩ θα βρεις τιμές για όλα.

 

μαλλον δεν καταλαβες τι ρωτησα.πιο ειναι το κοστος για να απομονωσο το διαμερισμα απο την κεντρικη θερμανση?εχω καλη μονοση και βολευομαι με σομπα υγραεριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πάνελ κάνουν καλή δουλειά αν τα δουλέψεις σωστά.

και κατά προτίμηση να είναι ευρωπαϊκά και όχι κινέζικα που κυκλοφορούν σε πληθώρα στην αγορά.

στο site εδώ έχει με λεπτομέρειες και τα ευρωπαϊκά και τα κινέζικα.

 

Για το σαιτ που δίνεις βγάζει προειδοποίηση (malware warning) ο γουγλής. Γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επενδυστε σε μονωση και σε ενα καλο κλιματιστικο Α ενεργειακης κλασης και πανω. Μπορει να στοιχιζει η αγορα τους αλλα ειναι σαφως οικονομικοτερα απο το πετρελαιο. Αεροθερμα, φουρφουρακια και λοιπα αγνωστης ταυτοτητας θερμαινομενα αντικειμενα απλα καινε ρευμα και κατ'επεκταση την τσεπη.

 

Αποστολή από το HTC Desire HD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ca6mio για μια γκαρσονιέρα ίσως, για μεσαίο σπίτι 80-90τμ με δύο δωμάτια δεν νομίζω να είναι το κλιματιστικό συμφέρουσα λύση

 

και η ποιοτητα θερμανσης !!!!!

ασε που σε χαμηλες θερμοκρασιες δεν κανει τιποτα ουτε το καλυτερο inverter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχεις δοκιμασει και δεν σε καλυψε; Σε ποια περιοχη; Γιατι εδω με τον χειροτερο και πιο παγωμενο χειμωνα των τελευταιων ετων με χιονισμενο Φαλακρο, Παγγαιο και Μενοικιο πετυχε το εγχειρημα. Μιλαω για ενιαιο χωρο 50 τμ περιπου και 18αρι Hitachi. Για το υπνοδωματιο υπαρχει και ενα 9αρι αλλα δεν δουλεψε ουτε 10 φορες. Φυσικα το μειονεκτημα του A/C φαινεται οταν το σβησεις αλλα αν δεν εισαι απο αυτους που τους αρεσει να κυκλοφορουν με το φανελακι και να σκεπαζονται με μια κουβερτουλα τον χειμωνα τοτε καλυπτεσαι ανετα και οικονομικα.

 

Αποστολή από το HTC Desire HD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Στην ίδια περιοχή (Παγγαίου) 40 τμ. σαλόνι 24αρι ινβερτερ (LG MIRROR) τζάμπα τα λεφτά που έδωσα.(σε ζεσταίνει λίγο και με το που σβήσει πάγωσες και άσε που την κόρη μου την πειράζει συνέχεια εβηχε)

Μονό για καλοκαίρι κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι για ποιους χωρους θελεις την θερμανση..Αν θελεις για ολο το σπιτι για να χεις ομοιομορφη θερμανση πας η σε θερμοπομπους οι οποιοι και ακριβοι ειναι και εχουν μεγαλη καταναλωση οποτε δεν συμφερει η σε κλιματιστικα αν εχεις ανοιχτους χωρους..Αν μιλαμε απλα για ενα δωματιο κανεις δουλεια ακομα κ με αεροθερμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το θελω, για ολα τα δωματια, και ειναι κλειστοι χωροι και να φανταστεις ειμαστε με πλακα απο πανω οποτε καταλαβαινεις. Τον περασμενο χειμωνα κακα τα ψεματα περασαμε κολαση. Λεφτα για πετρελαια δεν ειχαμε οπως ολοι μας και την βγαλαμε με ξυλοσομπα απο μαντεμι και κλειναμε και το μισο σπιτι για να ζεσταθουν εστω τα δυο υπνοδωματια. Συνολικα 8 τονοι ξυλα μας εφυγαν. Ακουσα και εψαξα ετσι γιαυτον τον ιονοστη και βρηκα τρελες τιμες (αλιμονο στην Ελλας ζουμε) και ετσι παρηγειλα απο Ρωσσια με 150 ευρω. Απλως ηθελα να μαθω αν γνωριζετε κατι παραπανω. Ποσα μπορει να τρωει κτλ. Εγω παρηγγειλα το 6αρι, δηλαδη 6kw αλλα ποσο θα τρωει πραγματικα ενας Θεος ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε φιλε μου αφου θες θερμανση γισ ολο το σπιτι τοτε καλοριφερ..Με θερμοπομπους θα χεις μεγαλο αρχικο κοστος και τρωνε πολυ...Κλιματιστικα δεν εξυπηρετουν..Εχεις εγκαταδταση για καλοριφερ ετοιμη;Γιατι αν εχεις δεν νομιζω να σε συμφερει κατι αλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...