Προς το περιεχόμενο

Κρέμα αφαίρεσης σημαδιων ακμής?


S.M.Greek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρήξιμο και οι συναισθηματικές αλλαγές αποκλείεται να αλλάζουν.

Εκτός αν μιλάμε για ορμονοβομβίτσα.

 

Δυχτυχώς απο την εμπειρία μου, τα σπυράκια που πονάνε και μερικές φορές γίνονται τεράστια είναι ορμονικά! Έχω δοκιμάσει κρέμες, αντιβιώση.. τα πάντα! Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω. Πήγα λοιπόν σ'ένα κινέζο γιατρό (εδώ έχει αρκετούς - chinese herbalist) και μου είπε οτι πρέπει να καθαρίσω το συκώτι μου και το στομάχι μου κάνοντας μια μορφή detox. Μου είπε επίσης οτι αυτός είναι ο λόγος που βγάζω σπυράκια. Οτι το σώμα μου έχει πολλές τοξίνες.

 

Θα συνιστούσα detox σαν πρώτο βήμα για αυτούς που δεν βρήσκουν άλλη λύση. Και δεν χρειάζεται να το κάνεται επίμονα, για μερικές μέρες φτάνει. Αν δείτε διαφορά σημαίνει οτι δουλεύει.

 

Επίσης θα διαφωνήσω με το peeling. Όσε φορές έχω προσπαθήσει να κάνω peeling το δέρμα μου έγινε χειρότερο!! Τα σπυράκια ερεθίστηκαν και μάλιστα έβγαλα περισσότερα μέσα σε λίγες ώρες μετά το peeling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γειά σας. είμαι καινούρια και γράφτηκα γιατί να μάθω αν ξέρει κανείς για τα σερπαφαρ τα χάπια που είναι για ωορρηξία. αν έχουν παρενέργειες. πόνο στην κοιλιά ή κάτι άλλο.

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ ROHACUTAN , εχουν καταστραφει πολλα σπιτια

 

 

Τι εννοείς? Μπορείς να μας προϊδεάσεις με κάποιο τρόπο? κανείς δεν υπολογίζει σε κάτι τέτοιο:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σας. είμαι καινούρια και γράφτηκα γιατί να μάθω αν ξέρει κανείς για τα σερπαφαρ τα χάπια που είναι για ωορρηξία. αν έχουν παρενέργειες. πόνο στην κοιλιά ή κάτι άλλο.

 

ευχαριστώ

 

Ρε παιδιά, το forum δεν είναι ιατρικό. Είναι το λιγότερο ανεύθυνο να δίνονται ιατρικές συμβουλές. Για αυτό υπάρχουν οι γιατροί και οι φαρμακοποιοί. Πιθανολογώντας έχεις πόνους στην κοιλιά. Είναι δυνατόν να εμπιστευόμαστε αγνώστους, οι περισσότεροι άσχετοι με το αντικείμενο, για τέτοια θέματα? Και μετά κατακρίνουμε τους γιατρούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

1) καντε 2 ωρες γυμναστικη τη μερα! τρεξιμο πχ

2) μην τρωτε κρεατα πολλα!κυριος χοιρινο!

3)καντε ντουζακι καθημερινα και αφιστε να τρεξει το νερο τουλαχιστον 40 λετπα στο προσωπο σας σινεχομενα! χωρις πιεση το νερο!για οικονομια!

4)πλενετε με σαπουνι το προσωπο σας καθε 3 ωρες την μερα!

5)βγαλτε το πυον οταν οριμασει!

 

η μεθοδος εχει 90% επιτυχια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γειααα!!

Ειμαι κ εγω πασχων!

Χρησιμοποιω τα χαπια Ακνοτρεν κ πραγματικα εχω απορισει....την μια βλεπω θετικα αποτελεσματα κ την αλλη με βλεπω χαλια...!!

τα χρησιμοποιω 1 μηνα...πιστευω πως ακομα ειναι νωρις...αλλα θα δει3ει!!

το κυριο μου προβλημα ειναι στο μετωπο...ενω εχω 2,3 σπυρακια...εχω αρκετες κοκκινιλες...κ ειναι καπως κοκκινα..!!!πραγματικα ειναι μερες π στεναχωριεμαι παρα πολυ...κ δν θελω να βγω εξω απο τ σπιτι...!!!Αυριο τελειωνει τ 2ο κουτι και 8α παω να παρω αλλα...!!!Ελπιζω η θεραπεια ν πηγαινει καλα κ ν εχω θετικα αποτελσματα..!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειααα!!

Ειμαι κ εγω πασχων!

Χρησιμοποιω τα χαπια Ακνοτρεν κ πραγματικα εχω απορισει....την μια βλεπω θετικα αποτελεσματα κ την αλλη με βλεπω χαλια...!!

τα χρησιμοποιω 1 μηνα...πιστευω πως ακομα ειναι νωρις...αλλα θα δει3ει!!

το κυριο μου προβλημα ειναι στο μετωπο...ενω εχω 2,3 σπυρακια...εχω αρκετες κοκκινιλες...κ ειναι καπως κοκκινα..!!!πραγματικα ειναι μερες π στεναχωριεμαι παρα πολυ...κ δν θελω να βγω εξω απο τ σπιτι...!!!Αυριο τελειωνει τ 2ο κουτι και 8α παω να παρω αλλα...!!!Ελπιζω η θεραπεια ν πηγαινει καλα κ ν εχω θετικα αποτελσματα..!!

 

Κι εγώ A-CNOTREN έπαιρνα. Μη σε ανησυχούν οι διακυμάνσεις, αναγκαστικά θα επιδεινωθεί η κατάσταση σε κάποιο σημείο για να "βγει" ό,τι έχει μείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ A-CNOTREN έπαιρνα. Μη σε ανησυχούν οι διακυμάνσεις, αναγκαστικά θα επιδεινωθεί η κατάσταση σε κάποιο σημείο για να "βγει" ό,τι έχει μείνει.

 

Αυτό ισχύει, είχα φίλο που έπαιρνε χάπια για την ακμή και ήταν σαν παντζάρι...

Εγώ ευτυχώς την γλίτωσα με απλά αντιβιοτικά σε ένα μήνα δεν είχε μείνει τίποτα αν και

είχα μέτρια ακμή. Κάπου κάπου βέβαια βγάζω 1-2. Τώρα πλένω το πρόσωπό μου με το bioclin sebocare, τα σπάει μακράν

καλύτερο απ' το avene που χρησιμοποιούσα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ A-CNOTREN έπαιρνα. Μη σε ανησυχούν οι διακυμάνσεις, αναγκαστικά θα επιδεινωθεί η κατάσταση σε κάποιο σημείο για να "βγει" ό,τι έχει μείνει.

 

Πραγματικα ελπιζω να περασει γρηγορα αυτο!!!!!Ευχαριστω Παντως!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω με πολυ μετρια-ηπια ακμη πριν μερικα χρονια ειχα παει στο δερματολογο που μου εγραψε την θεραπεια με τα roaccutan. Μολις ειδα τις παρενεργειες αλλα και τον κολλητο μου ο οποιος για 6 μηνες ηταν κατακοκκινος και τα βραδυα γυαλιζε σα γλομπος, δε μπορουσε να φαει καλα, να γελασει(διοτι σκιζονταν τα χειλη κλπ) , δεν την ακολουθησα.

 

Αντιθετα πηρα μια αλοιφη, την brevoxyl, εβαζα καθημερινα 1-2 φορες αφοτου πλενομουν στο προσωπο και σχεδον καθαρισα. Βεβαια, ακομα και τωρα βγαζω που και που 1-2 σπυρια(ενω ο κολλητος που λεγαμε εχει επιδερμιδα πιο λεια και απο πωπουδακι μωρου :P ) αλλα μολις σκανε μυτη, βαζω επανω brevoxyl και σε 1-2 μερες φευγουν :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Τα 1-2 σπυράκια είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό, ειδικά το χειμώνα. Όλοι βγάζουμε»

 

Τάδε έφη δερματολόγος μου. Ακόμα κι αν ο άλλος έχει κάνει θεραπεία για ακμή και έχει γίνει τζάμι το πρόσωπο του, μετά το πέρας της θεραπείας αν δεν προσέχει την καθαριότητα του προσώπου του θα βγάλει μερικά.

 

Από κει και πέρα, τα φάρμακα για την ακμή είναι βαριά και έχουν πολλές παρενέργειες. Αυτό σε συνδυασμό με με τη μεγάλη συνήθως διάρκεια της θεραπείας (6-7 μήνες) μπορούν να σε ζορίσουν. Σε κάποιες περιπτώσεις δε γίνεται αλλιώς όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω κανει κ εγω την θεραπεια με τα χαπια ακνοτρεν. Εχω να πω οτι ηταν μια βασανιστικη περιοδος εξι μηνων με πολυ ξηροδερμια, τριχοπτωση της κεφαλης, εντονη τριχοφυια στο υπολοιπο σωμα, κοκκινιλα στο προσωπο, για να μην αναφερω τις ψυχολογικες παρενεργειες... Ομως... καθαρισα!!!!!! Πιστευω αξιζε τον κοπο ολη αυτη η ταλαιπωρια. Επαιρνα δυο χαπια την ημερα κ εκανα καθε μηνα εξετασεις αιματος και θυροειδη αφου η γιατρος μ ειχε πει οτι τον επηρεαζει. Επισης να ανφερω οτι επηρεαζει εντονα την χοληστερινη σε περιπτωση που εχει καποιος προβλημα με αυτην. Εχουν κανει πολλοι γνωστοι αυτην την θεραπεια κ ολοι τους ειναι παρα πολυ ευχαριστημενοι. Μετα απο τρια χρονια βγαζω σπυρακια που κ που αλλα πολυ μικρα που εξαφανιζονται σε μια μερα. Πιστευω εχω γινει ειδικος στο θεμα κυστικη ακμη καθως ειναι κατι που εχει επηρεασει την ζωη μου κ αρνητικα κ θετικα παντοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά σε όλους!

 

Ενδιαφέρον θεματάκι κι απ ότι βλέπω αρκετοί βασανίζονται με προβλήματα ακμής όπως κι εγώ. :-(

Anyway, εγώ είμαι 21 και όπως είπε και κάποιος άλλος/άλλη σε προηγούμενη σελίδα (δεν θυμάμαι όνομα τώρα:o) μπορεί να μην έχω έντονο πρόβλημα με σπυράκια αλλά στο δέρμα μου εξακολουθούν να υπάρχουν κόκκινα σημάδια που σίγουρα είναι αντιληπτά κάτω από ορισμένες συνθήκες φωτισμού. Το καλό είναι ότι τα γένια κρύβουν τα εν λόγω σημάδια πολλές φορές αλλά όπως και να το κάνουμε κάποια στιγμή πρέπει να ξυρίζομαι (δεν πάω για παππάς :P) οπότε το πρόβλημα παραμένει. Μάλιστα μετά το ξύρισμα το δέρμα μου ερεθίζεται και οι κοκκινίλες είναι πιο έντονες.

 

Είχα επισκεφτεί έναν δερματολόγο το καλοκαίρι που μας πέρασε και μου είπε ότι ο μόνος τρόπος για να απαλλαγώ πλήρως από τα σημάδια είναι να κάνω χημικό peeling που διαρκεί περίπου 10 μέρες και χρειάζεται 3-4 συνεδρίες. Φυσικά λόγω ήλιου το peeling δεν μπορούσε να γίνει εκείνη την περίοδο οπότε και το ανέβαλα προσωρινά. Τώρα επειδή παραμένει λίγο διάστημα μέχρι τις γιορτές των Χριστουγέννων, έλεγα να το προγραμματίσω γι αυτόν τον μήνα να τελειώνω.

 

Το θέμα είναι πόσο αποτελεσματικό είναι αυτό το πράγμα? Έχει κανείς εδώ προσωπική εμπειρία? Γιατί αν είναι να ταλαιπωρηθώ 10 μέρες για το τίποτα να το αφήσω καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους.Ειμαι ανδρας στα 32.Στα 24 μου ειχε αρχισει το προβλημα της ακμης.Οχι σε σημειο να εχω τραγικο προβλημα αλλα αρκετο ωστε να μου γ@μ@ει την ψυχολογια.Ο οργανισμνος μου εφτιαχνε σπυρακι με τρομερα μεγαλη ταχυτητα.(επεφτα για υπνο το βραδυ και σε μια περιοχη που δεν ειχα, το πρωι ειχα.)Ειχα δοκιμασει κρεμες διαφορες οπως κλεραζιλ,η τζελ καθαρισμου κτλ. αλλα δεν ειχαν αποτελεσμα μεγαλο.Ετσι αποφασισα και πηγα σε εναν δερματολογο φιρμα στο Κωλονακι.(πανακριβος).Καταρχας ο ανθρωπος συνεβαλλε τα μεγιστα στην ψυχολογια μου.Με το που μπαινω μεσα ξεκιναω εναν χειμαρο για το προβλημα μου σχεδον νευριασμενος και με την ψυχολογια μου κουρελιασμενη.Διπλα απο το γραφειο του ειχε ενα μεγαλο παραθυρο.Με ακουγε σιωπηλος και οταν τελειωσα σηκωνεται ανοιγει το παραθυρο και μου λεει.Ελα,πηδα ειμαστε στον 4ο,σιγουρα θα σκοτωθεις και θα ησυχασεις μια για παντα.Με ταρακουνησε αρκετα 8α ελεγα με αυτο.Μετα με παει στο ιατρειο μεσα και σβηνει τα φωτα και φερενει κοντα στο προσωπο μου μια μπλε λαμπα σαν black light και μου λεει εισαι γεματος απο κατω.Και μου εγραψε την θεραπεια με τα roacuttan οπως τοσοι γραψανε μεσα σε αυτο το σαιτ.Μου λεει θα κανεις αυτην την θεραπεια για 4-6 μηνες και μετα την λεξη σπυρακι θα την βγαλεις απο το λεξιλογιο σου.Τελος,την ξεχνας.Δεν θα ξαναβγαλεις ποτε.Εκανα φυσικα εξετασεις αιματος γιατι ειναι πολυ δυνατο χαπι.Σε γυναικες εγκυους υπαρχει κινδυνος ακομα και για τερατογεννεση λενε.Οταν πηγα σπιτι εγινε πολεμος με τους δικους μου.Θα το παρω,δεν θα το παρεις,θα το παρω,τελικα το πηρα.Εχει πραγματικα απιστευτα αποτελεσματα.Στην αρχη εχει εξαρση τρελη,βγαζεις αλλα τοσα,τα χειλια σου σκανε ομως ως εκει.Εγω δεν ειχα αλλες παρενεργιες.Σε 6 μηνες ειχα καθαρισει τελειως.Τωρα στα 32 βγαζω κανενα που και που αλλα σαν ανθρωπος.Αμφιβαλλω αν ειχα αναγκη απο roaccutan,δεν ειχα την τρελη ακμη,ηταν επαναλαμβανομενη ομως,και ημουνα τοσο καθετος με την εμφανιση του προσωπου.Πραγματικα ομως οσοι το παρουν να το ψαξουν καλα,και μονο απο γιατρο και με εξετασεις αιματος,γιατι οργανισμος με οργανισμο διαφερει.Τωρα αν βγαλω κανενα σπυρακι χρησιμοποιω τοπικα καμια ελαφρια αλοιφη τυπου, celestroderm, ή propiogenta.Πολυ δυνατη αλοιφη αν θελετε ειναι η adaferin.Την βαζεις πανω στο σπυρακι και την κρατας 3 ωρες.Μετα ξεπλενεις και στο εχει καψει.Αυτοι που εχουν μεγαλο προβλημα πραγματικα τους νιωθω και δεν μπορω να λεω ελα δεν πειραζει,θα περασει,δεν ειναι τιποτα.Τα εχω περασει και εγω και δεν ημουνα 17 ημουνα 24,και πολλοι απο εδω μεσα ειναι και 30 και 35 και εχουν ακομα θεμα.Και ειχα φτασει και σε σημειο παρολο που ειμαι αντρας και χρησιμοποιουσα και διορθωτικα στικ τυπου κονσιλερ και διαφορα τετοια καλυπτικα απο HONDOS στο χρωμα του δερματος μου .Κανουν δουλεια,ανεβαζουν την ψυχολογια,κοιτας στον καθρεφτη και βλεπεις να μην εχουν φυγει αλλα να μην φαινονται.Υπομονη αγορια και κοριτσια,φαση ειναι η πουτ@να θα περασει,δεν μπορει!!

Επεξ/σία από Johnnie Blue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ξεκινήσω ξεχωριστό topic... μήπως ξέρει κανένας να μου πει καμια αλοιφή η καμια θεραπεία για το σφίξιμο των πόρων?? δεν έχω σπυράκια αλλα έχω πόρους στην μύτη που με τα χρονια μεγαλώσανε και δεν λένε να κλείσουν συνεχεια γίνονται μαύροι μέσα σε μια μέρα... ευτυχώς από φυσιολογική απόσταση δεν φαίνονται αλλα αν κοιταχτώ πολύ κοντά βλέπω διαφορα σε σχέση με το υπόλοιπο δέρμα οι πόροι της μύτης είναι τόσο μεγάλοι που πλέον η μύτη μου από κοντά (~ 5-10CM) φαίνεται τρύπια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...