Προς το περιεχόμενο

Κρέμα αφαίρεσης σημαδιων ακμής?


S.M.Greek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε για την ακμή γενικά να ξέρεις γιατί το έχω ψάξει το θέμα μιας και είμαι πάσχον δεν υπάρχει καμία θεραπεία με κρέμες και αλοιφές που θα σου την σταματήσει απλά θα είναι λιγότερο επώδυνη και δεν θα σου μένουν σημάδια.

Μαλλον δεν το εχεις ψαξει οσο θα επρεπε.:mrgreen:

Υπηρχε καποτε ενα απιστευτο προιον! Μια κρεμα που λεγοταν:

Herbal Logix spot scar and blemish creme.

 

Η wonder-cream! Οσους ξερω που το δοκιμασαν(2 γνωστους + ενας ο εαυτος μου καθως και χιλιαδες που εχω δει να κανουν reviews μεσω ιντερνετ) κανενας δεν ειπε ασχημο λογο και ΟΛΟΙ αναφερανε φοβερα θετικα αποτελεσματα!

Προσωπικα σε εμενα εκανε θαυματα. Μολις πηγαινε να βγει μια "ανωμαλια", αμα εβαζες κρεμα 2 φορες με αποσταση 2-3 ωρων τοτε δεν εβγαινε! Αλλα αυτο δεν ηταν τιποτα μπροστα στο:

Αμα αλειβοσουν σε ολο το προσωπο 2 φορες την ημερα, τοτε διατηροσουν καθαρος και το δερμα γινοταν σχεδον τελειο!

 

Το κακο ειναι οτι τα ζωα, οι εταιρια που εβγαζε την αλοιφη, σταματησε εδω και χρονια την παραγωγη της διοτι η παραγωγη της ηταν σχετικα ακριβη και δεν συνεφερε να βγαινει.:mad::mad: Ας πουλουσανε την φορμουλα τα ζωα!

 

 

Λύση για ριζική για την ακμή είναι η θεραπεία με τα χάπια Roaccutan η οποία είναι αρκετά βαριά.

Τα χαπια που περιεχουν Accutane(οπως αυτο που λες) πραγματι εχουν πολλες παρενεργειες και οχι σπανια. Παροτι η αποτελεσματικοτητα τους ειναι ΤΡΟΜΕΡΗ!

Μια πιο ελαφρια μορφη η οποια ομως παραμενει σχεδον τοσο αποτελσματικη ειναι τα χαπια Accuran.

Αλλα και αυτα θελουν παρακολουθηση απο γιατρο για μηνες για να τα παρει καποιος....

 

Υπάρχουν και άλλες λιγότερο βαριές αλλά δεν εγγυούνται μόνιμα αποτελέσματα.

Υπαρχει μια απολυτη θεραπεια, η οποια ομως ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απαιτητικη και για αυτο δεν εχει κανενα νοημα να την παραθεσω....

 

Οι δερματολόγοι είναι οι χειρότεροι γιατροί EVER κατά την δίκη μου γνώμη... Οι λύσεις που δίνουν στα προβλήματα συνήθως δεν είναι ριζικές...

Και εγω εχω τραγικη αποψη για αυτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τα σημάδια μια αποτελεσματική και ηπια κρέμα είναι η exfoliac acnomega 100 ή 200 (ανάλογα με το πόσο έντονο είναι το πρόβλημα).

Και βέβαια να σταματήσεις να τα πειράζεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένεις να έρθει ο Οκτώμβριος για να κάνεις peeling. Θα χρειαστείς περίπου 4 συνεδριες για να δεις ορατά αποτελέσματα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εγώ έχω δοκιμάσει όλα αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω και τίποτα δεν έγινε... έχω καταλήξει να έχω πρόβλημα εδώ και 10 χρόνια. Για κάποιους μπορεί να μην φαίνεται σοβαρό αλλά εμένα με κάνει και αισθάνομαι άσχημα. Ζω στη Σκωτία τα τελευταία 7 χρόνια... δυστυχώς! Το σύστημα υγείας τους εδώ είναι όχι απλώς το χειρότερο που υπάρχει.. και 8α καταλάβετε γιατι.. σήμερα πήγα για άλλη μια φορά στο δερματολόγο... γιατι ο γιατρός μου, μου έταξε οτι θα πάρω επιτέλους τα Roaccutane. Περίμενα 5 μήνες για το ραντεβού με το δερματολόγο γιατι εδώ δεν υπάρχουν ιδιωτικοί γιατροί... άλλο πρόβλημα αυτό!! :fear:Και πήγα και τι μου λέει... 'οτι θα μου δώσουν 'πάλι' αντιβίωση για 6 μήνες!!! και του λέω 'γιατί;' και μου λέει 'γιατι είναι πιο ασφαλές!!' Και του λέω 'πιο ασφαλές για σένα για να είσαι καλυμμένος άμα πάει κάτι στραβά, όχι πιο ασφαλές για μένα' και μου λεει... 'εννοείται για μενα!!!'.:mad: Καλά... δεν πίστευα στ'αυτιά μου!

 

Όπως καταλαβαίνεται.. πάλι θεραπεία δεν πήρα και είναι πλέον 27 και δεν αντεχω άλλο... και είπα στουσ γονείς μου να βρουν ένα γιατρό στην Ελλάδα να μου τα γράψει να κάνω και ότι εξετάσεις χρειάζονται και να τελειώνω!! Γι'αυτό ένας δερματολόγος τησ προκοπής είναι πάντα η λύση. Χίλιες φορές να πληρώσεις κάτι παραπάνω και να βρεις την υγειά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω χρησιμοποιω την airol, η οποια κανει πιλινκ, ξεφλουδιζεις κ κανει το δερμα τελειο!βεβαια μου χουν πει ομως οτι το καλοκαιρι λογω ηλιου δεν συνισταται. παρολάυτα την χρησιμοποιω κανονικα, βαζω ομως αντιηλιακο το πρωι.επισης απο χαπια επαιρνα το currance των 5mg(νομιζω ετσι γραφεται), το οποιο σε συνδιασμο με πιλινκ εκανε θαυματα! τα σπυρακια ομως εχουνα να κανουν με την ηλικια,με τις ορμονες καθως κ με την ψυχολογικη κατασταση. οποτε υπομονη οτι κ αν κανεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πρόβλημα με την ακμή αρκετό καιρό,5 χρόνια τουλάχιστον.Μετά από πολλές κρέμες,σαπούνια κλπ πήγα στο Ανδρέας Συγγρός,εκεί με είδε γιατρός και μου είπε πως θα αρχίσω θεραπεία με χάπια.Τώρα βέβαια η θεραπεία εξαρτάται και από τον τύπο ακμής,εγώ είχα κυστική ακμή.Πριν μου γράψει τα χάπια έκανα βέβαια εξετάσεις αίματος για να δει που βρίσκομαι.Έτσι άρχισα να τα παίρνω,A-cnotren συγκεκριμένα.Μαζί με τα χάπια μου έγραψε και ένα τζέλ καθαρισμού για να πλένω το πρόσωπο μου και μια ενυδατική κρέμα να τη βάζω κάθε πρωί.Στην αρχή έπαιρνα 2 το πρωί και 2 το βράδυ αλλά σταδιακά μου μείωνε τη δόση.Παρενέργειες υπάρχουν πολλές,τώρα εξαρτάται και απ' το άτομο.Εγώ είχα τρομερή ξηροδερμία,σκασμένα χείλη(με ένα liposan ήμουνα όλη την ώρα),κοκκινίλα στο πρόσωπο και άλλα.Επειδή έτυχε να παίρνω τα χάπια και μέσα στο καλοκαίρι(ιούνη-ιούλη) μου είπε αν βγαίνω έξω και εκτίθεμαι στον ήλιο να φοράω αντηλιακό.Η θεραπεία κράτησε περίπου 5 μήνες και είμαι καθαρός.Στην αρχή σου βγαίνουν περισσότερα αλλά έτσι πρέπει,για να βγει ότι υπάρχει από μέσα και να καθαρίσει το πρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πρόβλημα με την ακμή αρκετό καιρό,5 χρόνια τουλάχιστον.Μετά από πολλές κρέμες,σαπούνια κλπ πήγα στο Ανδρέας Συγγρός,εκεί με είδε γιατρός και μου είπε πως θα αρχίσω θεραπεία με χάπια.Τώρα βέβαια η θεραπεία εξαρτάται και από τον τύπο ακμής,εγώ είχα κυστική ακμή.Πριν μου γράψει τα χάπια έκανα βέβαια εξετάσεις αίματος για να δει που βρίσκομαι.Έτσι άρχισα να τα παίρνω,A-cnotren συγκεκριμένα.Μαζί με τα χάπια μου έγραψε και ένα τζέλ καθαρισμού για να πλένω το πρόσωπο μου και μια ενυδατική κρέμα να τη βάζω κάθε πρωί.Στην αρχή έπαιρνα 2 το πρωί και 2 το βράδυ αλλά σταδιακά μου μείωνε τη δόση.Παρενέργειες υπάρχουν πολλές,τώρα εξαρτάται και απ' το άτομο.Εγώ είχα τρομερή ξηροδερμία,σκασμένα χείλη(με ένα liposan ήμουνα όλη την ώρα),κοκκινίλα στο πρόσωπο και άλλα.Επειδή έτυχε να παίρνω τα χάπια και μέσα στο καλοκαίρι(ιούνη-ιούλη) μου είπε αν βγαίνω έξω και εκτίθεμαι στον ήλιο να φοράω αντηλιακό.Η θεραπεία κράτησε περίπου 5 μήνες και είμαι καθαρός.Στην αρχή σου βγαίνουν περισσότερα αλλά έτσι πρέπει,για να βγει ότι υπάρχει από μέσα και να καθαρίσει το πρόσωπο.

 

ηταν ομως μονιμο το αποτελεσμα? εγω οσο εκανα την θεραπεια ημουν οκ μετα παλι τα ιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηταν ομως μονιμο το αποτελεσμα? εγω οσο εκανα την θεραπεια ημουν οκ μετα παλι τα ιδια...

 

Κοίτα,έχει κανα μήνα μου έχω σταματήσει και είμαι οκ,δε βγαίνει τίποτα.Βέβαια,πρέπει να φροντίζεις και να πλένεις το πρόσωπο σου κλπ ακόμα και μετά την θεραπεία,αυτό είναι αυτονόητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα,έχει κανα μήνα μου έχω σταματήσει και είμαι οκ,δε βγαίνει τίποτα.Βέβαια,πρέπει να φροντίζεις και να πλένεις το πρόσωπο σου κλπ ακόμα και μετά την θεραπεία,αυτό είναι αυτονόητο.

 

εννοειται αυτο! βεβαια ειναι κ καλοκαιρι τωρα που τα σπυρακια λογω ηλιου κ θαλασσας δεν βγαινουν. εγω 4 χρονια εκανα θεραπεια με αντιβιωση, κρεμες,πιλινκ σε δερματολογο κτλ αλλα τιποτα!με το που λεω οκ τα σταματαμε, μετα απο κατι μηνες παλι τα ιδια κ χειροτερα! πληρη απογοητευση!! κ εξετασεις αιματος κ ορμονων που εκανα, παλι τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω πως κι ένας φίλος έπαιρνε τα ίδια χάπια με μένα και είχε και αυτός καλά αποτελέσματα.Πρέπει όμως να παίρνεις τα χάπια αυστηρά σύμφωνα με το πρόγραμμα,να μην ξεχνάς πχ να πάρεις τη δόση γιατί η θεραπεία θα πάει πίσω.Γενικά τα συγκεκριμένα χάπια έχω διαβάσει κάνουν πολύ καλή δουλειά και το έχω διαπιστώσει ο ίδιος τόσο μέσω της θεραπείας μου όσο και μέσω γνωστών,είναι βαριά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εχω διαβασει οτι τα φαρμακα που δινουν γενικα για την ακμη μπορει να δημιουργησουν αλλα προβληματα.εγω που τα επαιρνα τοσο καιρο ειχα προβλημα τριχοπτωσης μετα.ισως κ να ταν ασχετο βεβαια δεν ξερω!θελει εξετασεις αιματος αποτι ξερω κ κατα τη διαρκεια της θεραπειας. αληθεια, για να πλενεις το προσωπο τι σου χουν δωσει? εμενα της avene, το πρασινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αρκετές παρενέργειες και περιορισμούς.Τριχόπτωση έχω κι εγώ τελευταία αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται στο φάρμακο.Εξετάσεις αίματος έκανα αλλά όχι κάθε μήνα ενώ άλλοι μου είχαν πει πως έκαναν κάθε μήνα.Για το πρόσωπο μου έδωσαν ένα gel της HYFAC.

 

3660398500208.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...