Προς το περιεχόμενο

Θέλω να γίνω ασφαλιστής...


gemini235

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά υπάρχει κάποιος εδω μέσα να μου πεί πώς μπορώ να γίνω ασφαλιστής;Με ενδιαφέρουν alico, international life και allianz. Το σκεπτικό μου είναι οτι στον πολύ κοντινό μου κύκλο είμαστε περίπου 45 συμβόλαια και αυτά όχι μόνο αυτοκινήτων. Για αρχή καλά δεν είναι; Ποιά είναι τα ποσοστά κέρδους; Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βιογραφικά έχεις στείλει στις εταιριες που λες??

 

Έχει αρκετό τρέξιμο πάντως...και σίγουρα δεν φτάνει ο συγγενικός σου κύκλος... θέλει σίγουρα περισσότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε παρουν αρχικα σε ολες τις ασφαλιστικες

θελει ομως απειρο τρεξιμο και απειρη υπομονη και επιμονη και μπλα μπλα

χρημα θα δεις μετα απο καιρο ομως αν εχεις αντοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Alico δουλεύω εγώ, στο τμήμα μηχανογράφησης και όχι ως ασφαλιστής.

 

Γνωρίζω πως για τα 2 πρώτα χρόνια, πέρνεις το λιγότερο ένα στανταρτ μισθό (πολύ καλό) οπότε έχεις χρόνο για να αναπτύξεις ένα καλό πελατολόγιο. Το κέρδος απο εκεί και πέρα, εξαρτάται καθαρά απο εσένα και δεν είναι λίγοι οι καλοί ασφαλιστές οι οποίοι βγάζουν τρελά λεφτά.

 

Μπορείς να απευθυνθείς σε οποιοδήποτε κατάστημα για να δηλώσεις ενδιαφέρον. Πάντως αν μένεις κοντά σε Ν. Ιωνία, πάρε στο 210-2717181 και ζήτα πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή δεν το διάβασα καλά και νόμιζα πως έλεγε:

 

"Θέλω να γίνω ασφαλίτης"

 

Μία απο τα ίδια...

Αλλα είπα να μη spammάρω τζάμπα.

Και ήμουν έτοιμος για epic topic γμτ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη οι σπουδες μου ειναι πανω και στο αντικειμενο της ασφαλισης, να εισαι προετοιμασμενος για π-ο-λ-υ τρεξιμο και αγχος. οι ασφαλιστικες, οταν μιλαν για μεγαλο πελατολογιο, δεν αστειευονται. ακομη θα αναγκαστεις να γινεις τσιμπουρι στους γνωστους σου για να τους πεισεις να κανουν ενα προγραμμα ασφαλισης. ο κοσμος τα τελευταια χρονια ειναι πολυ επιφυλακτικος, συν του οτι προσπαθει να περιορισει τα εξοδα του και παραμενει μονο στην ασφαλιση αυτοκινητου, επειδη ειναι υποχρεωτικη απο το νομο.

 

επισης, δεν δινουν ολα τα συμβολαια καλα λεφτα. οταν ειχα παει για δουλεια σε μια απο τις τρεις εταιριες που ανεφερες (δε λεω το ονομα της για ευνοητους λογους), μου ειχαν πει πως για καθε ασφαλεια αυτοκινητου (η πιο συχνη μορφη ιδιωτικης ασφαλ) εχει αμοιβη ... 5 ευρω. σκεψου τωρα, να καθεσαι εσυ και να προσπαθεις να πεισεις τον αλλο να σπασει το υπαρχον συμβολαιο του για να ερθει στην εταιρια σου και να παρεις μονο 5 ευρω... να προσθεσω ακομη πως το βασικο μισθο δεν τον παιρνεις αμεσως, συνηθως υπαρχουν καποιες προυποθεσεις οπως ενας ελαχιστος αριθμος συμβολαιων.

 

και τελος, η ιδιωτικη ασφαλιση ειναι ,μια πολυ καλη επενδυση τοσο για μια επιπλεον συνταξη οσο και για ιατροφαρμακευτικη καλυψη. ομως η οικονομικη κριση εχει χτυπησει για τα καλα τον κλαδο. οταν δε σου φτανει ο μισθος να πληρωσεις τις αναγκες και υποχρεωσεις του μηνα το τελευταιο που θα σκεφτεις ειναι μια ιδιωτικη ασφαλιση- δυστυχως.πολλοι γνωστοι μου που ηταν χρονια ασφαλιστες, το εχουν εγκαταλειψει. τα λογια μου μαλλον ακουγονται αποθαρρυντικα, αλλα καλο ειναι να εχεις μια πληρη εικονα της υπαρχουσας καταστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elena blue αν βαλεις μεσα και την αναξιοπιστια πολλων ασφαλιστικων εταιριων τα πραγματα γινονται ακομα δυσκολοτερα. Καποτε παντως ειχαν πεσει ολοι με τα μουτρα να κανουν ασφαλειες τωρα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να πεισεις καποιον 20-30 χρονων να κανει ασφαλεια.

 

@gemini235 σε βλεπω να στελνεις pm σε ολα τα μελη για να κανουμε ασφαλεια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elena blue αν βαλεις μεσα και την αναξιοπιστια πολλων ασφαλιστικων εταιριων τα πραγματα γινονται ακομα δυσκολοτερα. Καποτε παντως ειχαν πεσει ολοι με τα μουτρα να κανουν ασφαλειες τωρα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να πεισεις καποιον 20-30 χρονων να κανει ασφαλεια.

 

@gemini235 σε βλεπω να στελνεις pm σε ολα τα μελη για να κανουμε ασφαλεια ;)

 

δυστυχως υπαρχουν και αναξιοπιστες εταιριες και αναξιοπιστοι ασφαλιστες, οι οποιοι αμαυρωνουν το επαγγελμα. αλλα ουτως η αλλως, οταν θες να κανεις μια ασφαλιση, υποτιθεται πως εχεις ενημερωθει για τα του χωρου.

 

και παλι , ομως, ο ανασταλτικος παραγοντας στο να κανεις μια ασφαλιση π.χ. ζωης η υγειας δεν ειναι καποιοι επιτηδειοι ασφαλιστες, αλλα η οικονομικη δυσπραγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη δηλ μας πριζουν για 5ε σε καθε συμβολαιο?

τα καλα λεφτα που λεγατε ποτε ερχονται δηλ?

αν γινω ασφαλιστης θα χω στις προσωπικες ασφαλισεις μια εκπτωση σχεδον 50%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για όλες σας τις απαντήσεις. Πίστευα οτι είναι πολύ ελεύθερο επάγγελμα χωρίς στόχους και βασικό μισθό (οπότε και η πίεση). Έλεγα να κάνω αυτή την δουλειά συμπληρωματικά αλλα απο τη στιγμή που υπάρχει τόση πίεση...Ευχαριστώ πολύ όλους σας για ακόμη μία φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αγαπητοί μου φίλοι,

επειδή το εν λόγω αντικείμενο δουλειάς είναι επιλογή μου εδώ και πολλά χρόνια, σας διαβεβαιώ ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. δεν ισχύει επί παραδείγματι ότι το κέρδος ενός ασφαλιστικού συμβούλου για ένα συμβόλαιο αυτοκινήτου είναι 5 ευρώ. φυσικά επίσης και δεν ισχύει ότι σε περιόδους οικονομικής κρίσης σαν αυτή που διανύουμε τώρα ο κόσμος δεν προνοεί. ειδικά τώρα η ασφάλιση για παράδειγμα της νοσοκομειακής και εξωνοσοκομιακής περίθαλψης όπως επίσης και η ασφάλιση της σύνταξης του καθενός είναι απολύτως απαραίτητη δεδομένων των εξελίξεων. και αν θέλετε την προσωπική μου γνώμη δεν υπάρχει σχεδόν κανείς που δεν μπορεί να προνοήσει για την κάλυψη αυτών των αναγκών του διαθέτοντας μόνο ..... 2 ευρώ την ημέρα!!!

βεβαίως η συγκεκριμένη δουλειά χρειάζεται χρόνο και ενδιαφέρον. θα ήθελα όμως να μου πει κάποιος ποια δουλειά δεν χρειάζεται??? θα ήθελα επίσης αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει σε ποια δουλειά ξεκινώντας κάποιος μπορεί να έχει μηνιαίο εισόδημα από την πρώτη στιγμή της τάξεως των 1200 ευρώ (χωρίς μπόνους και προμήθειες) δουλεύοντας ουσιαστικά 8 - 10 ώρες τον μήνα???

βεβαίως για να είμαι δίκαιη πρέπει να αναγνωρίσω ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι φτιαγμένοι για όλες τις δουλειές.

Επεξ/σία από nastasia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] μόνο ..... 2 ευρώ την ημέρα!!! [...]

Δηλαδή αυτό είναι αμελητέο ποσό και το λες τόσο διθυραμβικά; Εγώ χρειάζομαι επίσης 3€ ευρώ τη μέρα για τα τσιγάρα μου (όχι δε θέλω να το κόψω για ν ασφαλιστώ), 4€ τη μέρα για τη βενζίνη μου ή 2€ για τα εισιτήρια μου (για να πάω στη δουλειά μου) και 2€ τη μέρα για τη "διασκέδασή" μου (καφέ στη δουλειά/δεν υπάρχει κουζίνα). Και δεν μίλησα για είδη πρώτης ανάγκης ακόμα. ΟΚ μπορεί τα 2€/μέρα να σου φαίνονται λίγα γιατί είσαι σε μια συγκεκριμένη οικονομική κατάσταση αλλά μου θύμισες έντονα κάτι διαφημίσεις που λένε "Αγοράστε το ΧΧΧΧ ΜΟΝΟ 999.99€".

 

2€/μέρα/έτος είναι ίσως πάνω απ το μηνιάτικο αρκετών από τους πιθανούς πελάτες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gemini235, αν πας παντως σε μια ασφαλιστικη και τους πεις οτι θα τους φερεις 45 συμβολαια και θες προμηθεια θα σου τη δωσουν χαλαρα και θα ειναι καλα τα λεφτα. Απλα θα ειναι μια και καλη. Υπαρχουν και τετοιες συμφωνιες στο εμποριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...