Προς το περιεχόμενο

Θέλω να γίνω ασφαλιστής...


gemini235

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αγαπητοί μου φίλοι,

επειδή το εν λόγω αντικείμενο δουλειάς είναι επιλογή μου εδώ και πολλά χρόνια, σας διαβεβαιώ ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. δεν ισχύει επί παραδείγματι ότι το κέρδος ενός ασφαλιστικού συμβούλου για ένα συμβόλαιο αυτοκινήτου είναι 5 ευρώ. φυσικά επίσης και δεν ισχύει ότι σε περιόδους οικονομικής κρίσης σαν αυτή που διανύουμε τώρα ο κόσμος δεν προνοεί. ειδικά τώρα η ασφάλιση για παράδειγμα της νοσοκομειακής και εξωνοσοκομιακής περίθαλψης όπως επίσης και η ασφάλιση της σύνταξης του καθενός είναι απολύτως απαραίτητη δεδομένων των εξελίξεων. και αν θέλετε την προσωπική μου γνώμη δεν υπάρχει σχεδόν κανείς που δεν μπορεί να προνοήσει για την κάλυψη αυτών των αναγκών του διαθέτοντας μόνο ..... 2 ευρώ την ημέρα!!!

βεβαίως η συγκεκριμένη δουλειά χρειάζεται χρόνο και ενδιαφέρον. θα ήθελα όμως να μου πει κάποιος ποια δουλειά δεν χρειάζεται??? θα ήθελα επίσης αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει σε ποια δουλειά ξεκινώντας κάποιος μπορεί να έχει μηνιαίο εισόδημα από την πρώτη στιγμή της τάξεως των 1200 ευρώ (χωρίς μπόνους και προμήθειες) δουλεύοντας ουσιαστικά 8 - 10 ώρες τον μήνα???

βεβαίως για να είμαι δίκαιη πρέπει να αναγνωρίσω ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι φτιαγμένοι για όλες τις δουλειές.

 

θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.Είμαι κι εγώ ασφαλιστής και μπορώ να πω πως αυτή η δουλειά μου έδωσε πολλά πράγματα και μου δινει ακόμη.Το πιο σωστό το είπες:ποιος νομίζει ότι μπορεί να πάει σε μια δουλειά και να βγάλει 1.200 ευρώ το μήνα,από τον 1ο μήνα;;;;Υπάρχει κάτι τέτοιο;Αλλά ας ρωτήσουμε και κάποιους πετυχημένους ανθρώπους, πόσο εύκολα έκαναν τα λεφτά και την περιουσία τους.Είναι πολύ δύσκολο.Αλλά όχι ακατόρθωτο.Πρέπει να το πιστέψεις και να το πάρεις απόφαση.

Κάποιος είπε ότι βλέπουν τον ασφαλιστή και αλλάζουν δρόμο.Χωρίς να θέλω να τον κατηγορήσω θα ρωτήσω το εξής:Είσαι σίγουρος πως αν για παράδειγμα περίμενες τον ασφαλιστή σου για να σου φέρει την επιταγή με την οποία θα φτιάξεις το αμάξι σου που τράκαρες,θα άλλαζες δρόμο όταν τον έβλεπες;Είναι λίγο ισοπεδοτικό όπως το λες και δεν έχει να κάνει με την πραγματικότητα.Τώρα αν κάποιοι συνάδελφοι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους,αυτό είναι άλλο θέμα.Όπως συμβαίνει και παντού:δικηγόροι,συνεργεία,φανοποιοί κλπ κλπ....πάντα δεν υπάρχουν καλοί και "κακοί";;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλο μυστικο για αυτη τη δουλεια , νομιζω οτι ειναι η επιμονη , υπομονη και το θρασος να περνεις συνεχως τηλεφωνα σε αγνωστους και να προσπαθεις να κλεισεις καποιο ραντεβου για ενημερωση .

Ειδικα αυτο το τελευταιο ειναι που δυσκολευει τους περισσοτερους .

 

Οσο τωρα για τα 1200€ που ειπαν καποιοι φιλοι, αν ισχυει , (ακομη και 800€) , να κλεισω αυριο το πρωι ραντεβου μαζι τους για να ξεκινησω σεμιναρια σε οποια ασφαλιστικη μου προτεινουν .

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω τι γνωμη εχετε για την εθνικη Ασφαλιστικη , στην οποια εργαζεται ενας φιλος ως ασφαλιστης και μου προτεινε να ξεκινησω εκει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλο μυστικο για αυτη τη δουλεια , νομιζω οτι ειναι η επιμονη , υπομονη και το θρασος να περνεις συνεχως τηλεφωνα σε αγνωστους και να προσπαθεις να κλεισεις καποιο ραντεβου για ενημερωση .

Ειδικα αυτο το τελευταιο ειναι που δυσκολευει τους περισσοτερους .

 

Οσο τωρα για τα 1200€ που ειπαν καποιοι φιλοι, αν ισχυει , (ακομη και 800€) , να κλεισω αυριο το πρωι ραντεβου μαζι τους για να ξεκινησω σεμιναρια σε οποια ασφαλιστικη μου προτεινουν .

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω τι γνωμη εχετε για την εθνικη Ασφαλιστικη , στην οποια εργαζεται ενας φιλος ως ασφαλιστης και μου προτεινε να ξεκινησω εκει .

 

Αυτό ακριβώς είναι Αλέκος_ που τους κάνει εκνευριστικούς και προσπαθούν να τους αποφύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς είναι Αλέκος_ που τους κάνει εκνευριστικούς και προσπαθούν να τους αποφύγουν.

 

Σ' το αιτιολόγησα αυτό.Παντού υπάρχουν σωστοί και μη επαγγελματίες.Όταν είσαι τίμιος και φιλότιμος,πίστεψέ με κερδίζεις τέτοιο σεβασμό και αναγνώριση που θα ζήλευαν πολλοί.Τώρα,αν κάποιοι δρουν αντίθετα κακό δικό τους κάνουν.

Όσο για το τηλέφωνο που λες,είναι ένας τρόπος εξεύρεσης.Δεν είναι τόσο αυτό όσο ο τρόπος που θα μιλήσεις.Κι εγώ στην αρχή αυτό έκανα.Ήμουν αποφασισμένος να πετύχω και θα έκανα τα ΠΑΝΤΑ!Τελικά τα κατάφερα.Και ξέρεις τι σκέφτομαι μετά από καιρό;Ότι αυτό το τηλέφωνο που είχα κάνει σε κάποιους που τώρα είναι πελάτες μου,ήταν η αιτία να μη χάσουν χρήματα αργότερα,όταν τους αποζημίωσα....Επομένως δεν έχει σημασία το τι κάνεις,αλλά το πώς το κάνεις.Αν κάποιοι ενοχλούνται από αυτό το τηλέφωνο,δεν έχουν παρά να το κλείσουν στα μούτρα.Δεν έχασαν και τίποτα,στην τελική.Κάποιοι άλλοι όμως το είδαν σαν μια θαυμάσια ευκαιρία να ενημερωθούν και να αποκτήσουν κάτι...που σε διαφορετική περίπτωση δε θα είχαν.

 

Φίλε μου Deargr κι εγώ στην Εθνική είμαι. Σημασία δεν έχει τόσο αυτό.Σημασία έχει να πας σε μια εταιρεία που το όνομά της είναι καλό και γνωστό στον κόσμο και πιο πολύ σημασία έχει να το πιστεύεις και να προσπαθήσεις σκληρά.Το ότι υπάρχουν πλούσιοι ασφαλιστές σε όλες τις εταιρείες σημαίνει ότι πιο πολύ παίζει ρόλο ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ και μετά η εταιρεία.Καλό είναι όμως σου θυμίζω,να είναι δυνατή και γνωστή εταιρεία.Σαφώς και η Εθνική είναι μία από τις μεγαλύτερες (αν όχι η μεγαλύτερη) και έχει πολύ καλό σύστημα χρηματοδότησης ασφαλιστών.Ρώτα τον φίλο σου και θα σου τα εξηγήσει.

 

Αυτό παρακαλώ να μη θεωρηθεί διαφήμιση.Προσπαθώ να είμαι όσο πιο διαλλακτικός γίνεται για να μην οξύνω αντίθετα και "αλλόδοξα" πνεύματα.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αλλο θεμα ειναι το κατα ποσο ειναι κορεσμενη η αγορα και κατα ποσο εχουν μπει οι τραπεζες σφηνα στους ασφαλιστες.

 

Αυτο που βλεπω , σε διαφορα συνεδρια που εχουν γινει και εχω διαβασει στο ιντερνετ , ειναι οτι και αυτο το επαγγελμα περναει μια κριση και λενε οι ιδιοι , οτι θα μεινουν λιγοι και επαγγελματιες .

 

 

Απο την μια βλεπω οτι η κατασταση στην υγεια και στα ταμεια , θα σπρωξει τον κοσμο στις ιδιωτικες ασφαλιστικες , απο την αλλη ομως η κατασταση η οικονομικη του κοσμου , αλλα και των ιδιων των ασφαλιστικων εταιρειων ειναι προβληματικη .

 

Αντε βγαλε ακρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΚαι ξέρεις τι σκέφτομαι μετά από καιρό;Ότι αυτό το τηλέφωνο που είχα κάνει σε κάποιους που τώρα είναι πελάτες μου,ήταν η αιτία να μη χάσουν χρήματα αργότερα,όταν τους αποζημίωσα....

 

Σιγά μην είναι και λειτούργημα η δουλειά του ασφαλιστή.

 

Δηλαδή δεν έχεις παραμυθιάσει ποτέ πελάτη για να πάρει κάτι που δεν χρειάζεται ή μήπως δεν έχεις παραλείψει να αναφέρεις τους όρους του συμβολαίου που δεν τον συμφέρουν?

 

Και καλά κάνεις... δουλειά σου είναι αλλά ας μην κοροιδεύουμε τον κόσμο.

Το πρώτο πράγμα που κοιτάνε οι ασφαλιστικές είναι να βρούνε ένα παραθυράκι στο συμβόλαιο για να μην πληρώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην είναι και λειτούργημα η δουλειά του ασφαλιστή.

 

Δηλαδή δεν έχεις παραμυθιάσει ποτέ πελάτη για να πάρει κάτι που δεν χρειάζεται ή μήπως δεν έχεις παραλείψει να αναφέρεις τους όρους του συμβολαίου που δεν τον συμφέρουν?

 

Και καλά κάνεις... δουλειά σου είναι αλλά ας μην κοροιδεύουμε τον κόσμο.

Το πρώτο πράγμα που κοιτάνε οι ασφαλιστικές είναι να βρούνε ένα παραθυράκι στο συμβόλαιο για να μην πληρώσουν.

 

Θα σε συμβούλευα, φιλικά πάντα, να μην λες πράγματα τα οποία δεν γνωρίζεις. Ήσουν ποτέ ασφαλιστής; Επομένως ό,τι και να πεις, είναι εκτός χωρού... Τώρα αν εσένα σε κορόιδεψαν, αυτο δεν είναι επαρκές δείγμα για να το γενικεύσουμε.

Αλλά και να σου πω ότι εγώ προσωπικά δεν έχω αποκρύψει ποτέ τίποτα θα με πιστέψεις; Αλλά και να μη με πιστέψεις δεν με απασχολεί. Βέβαια, όποιος έχει αμφιβολίες και θέλει φυσικά να τις εξακριβώσει, τον προκαλώ να μου ζητήσει αποδείξεις. Και αυτές δεν είναι άλλες από τις επιταγές που έχω δώσει μέχρι στιγμής. Και τα νούμερα φυσικά τριψήφια... Αλλά δεν έχει σημασία ούτε και αυτό.

Και πες μου και κάτι ακόμα: Εγώ,που έχω επενδύσει στο επάγγελμα και έχω δημιουργήσει πράγματα, πιστέυεις ότι δεν είναι κύριο μέλημά μου να διατηρώ τους πελάτες μου; Πώς θα διατηρήσω έναν πελάτη 20 και 30 χρόνια αν του αποκρύψω κάτι ή του πω ψέματα; Δε θα το καταλάβει σε όλο αυτό το διάστημα;

Καταλαβαίνω πως υπάρχουν κάποιες φήμες οι οποίες δεν μας κολακεύουν ιδιαίτερα,αλλα σε πληροφορώ είναι πολλοί περισσότεροι οι ευχαριστημενοι από τους δυσαρεστημένους,αλλά όπως προείπα: Το κακό διαφημίζεται πιο εύκολα.

Φυσικά και το βλέπω σαν λειτούργημα,αλλά καλύτερα να ρωτήσεις ανθρωπους που έχουν ξεπεράσει ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας εξαιτίας ενός συμβολαίου και θα σου απαντήσουν οι ίδιοι....

Τώρα, αν ακόμα εσύ πιστευεις ότι ΟΛΟΙ είναι λαμόγια.... τότε μάλλον έχεις διαφορετική άποψη. Δικαίωμά σου, αλλά σε παρακαλώ τουλάχιστον εδώ στη συζήτησή μας, δεν έχεις δικαίωμα να εκφέρεις άποψη και για μένα.... Επαναλαμβάνω, φιλικά πάντα. Δεν σε κατηγορώ, απλώς δε θέλω να με συμπεριλαμβάνει η διατύπωση σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Παιδιά υπάρχει κάποιος εδω μέσα να μου πεί πώς μπορώ να γίνω ασφαλιστής;Με ενδιαφέρουν alico, international life και allianz. Το σκεπτικό μου είναι οτι στον πολύ κοντινό μου κύκλο είμαστε περίπου 45 συμβόλαια και αυτά όχι μόνο αυτοκινήτων. Για αρχή καλά δεν είναι; Ποιά είναι τα ποσοστά κέρδους; Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή...

 

Εργασία στα ασφαλιστικά μας γραφεία http://www.asimakos.gr/epikoinonia.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλημέρα! είναι λίγο καθυστερημένη η απάντησή μου, αλλά επειδή είμαι ασφαλίστρια θα ήθελα να μου πεις τελικά πού κατέλειξες!! εταιρία πώς πας κλπ κλπ..

συμφωνώ με αρκετούς από τους παραπάνω αλλα τελικά το μόνο που μπορεί να σε κάνει να πετύχεις είναι το να σου πηγαίνει το επάγγελμα! δεν είναι θέμα θέλησης και μόνο.. ειναι να σου πάει! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Το μεγαλο μυστικο για αυτη τη δουλεια , νομιζω οτι ειναι η επιμονη , υπομονη και το θρασος να περνεις συνεχως τηλεφωνα σε αγνωστους και να προσπαθεις να κλεισεις καποιο ραντεβου για ενημερωση .

Ειδικα αυτο το τελευταιο ειναι που δυσκολευει τους περισσοτερους .

 

Οσο τωρα για τα 1200€ που ειπαν καποιοι φιλοι, αν ισχυει , (ακομη και 800€) , να κλεισω αυριο το πρωι ραντεβου μαζι τους για να ξεκινησω σεμιναρια σε οποια ασφαλιστικη μου προτεινουν .

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω τι γνωμη εχετε για την εθνικη Ασφαλιστικη , στην οποια εργαζεται ενας φιλος ως ασφαλιστης και μου προτεινε να ξεκινησω εκει .

 

Eίναι η μητέρα μου ασφαλίστρια στην Εθνική Ασφαλιστική και θα ξεκινήσω και εγώ σε δύο μήνες. Αυτό για τα 1200 ευρώ ισχύει ( πρέπει να κάνεις κάποια συμβόλαια ζωής, βατός στόχος ).

 

Εκτός από τα αρχικά σεμινάρια εκπαιδεύεσαι συνεχώς σε τεχνικές πωλήσεων και εξεύρεσης νέων πελατών, υπάρχουν και κάποια bonus στρατολόγησης, bonus μη ακυρώσεων συμβολαίων,bonus κορυφαίων, ταξίδια για τους πρώτους,αυτοκίνητο. Δε λέω παραμύθια, τα περισσότερα από αυτά τα bonus τα έχει πάρει.

 

Βασική προυπόθεση βέβαια για να γίνεις ασφαλιστής είναι να έχεις απολυτήριο λυκείου και μετά από 6 μήνες δίνεις και εξετάσεις για να πιστοποιηθείς ως διαμεσολαβητής, πριν το διάστημα των 6 μηνών είσαι δόκιμος. Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω το επάγγελμα δεν ταιριάζει σε όλους, πρέπει να εμπνέεις εμπιστοσύνη στους πελάτες σου γιατί υπάρχουν πολλοί "ασφαλιστές " στο χώρο που κοροιδεύουν τον κόσμο.

 

Sorry που ξεθάβω το topic, απλά τώρα το είδα και θεώρησα καλό να δώσω κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.υπαρχει καποιος που να χει δικηγορο που να ασχολειτε με θεματα μεταβιβασεων,προβληματα σε τρακαρισματα κτλ?ειναι θεμα εκτος δικης μου ασφαλιστικης που ετσι κ αλλιως απ οτι εμαθα κ επιλογη να εχεις στο συμβολαιο αυτοκ. δεν πληρωνεις την αμοιβη δικηγορου αλλα πληρωνεις τα δικαστικα εξοδα..(180ε καθε φορα)

2.σας εχουν πει τι θα γινει τωρα που σκανε τα συνταξιοδοτικα του 1980. θα βρισκουν αραγε να τους πληρωνουν καθε μηνα?

3.ποια η γνωμη σας,τωρα που ολες οι τραπεζες εχουν σχεδον δωρεαν(36-100ε) την βασικη ιατρικη περιθαλψη αν κανεις λογαριασμο στην τραπεζα τους ? http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=16&artId=266400&dt=23/07/2009

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.Είμαι κι εγώ ασφαλιστής και μπορώ να πω πως αυτή η δουλειά μου έδωσε πολλά πράγματα και μου δινει ακόμη.Το πιο σωστό το είπες:ποιος νομίζει ότι μπορεί να πάει σε μια δουλειά και να βγάλει 1.200 ευρώ το μήνα,από τον 1ο μήνα;;;;Υπάρχει κάτι τέτοιο;Αλλά ας ρωτήσουμε και κάποιους πετυχημένους ανθρώπους, πόσο εύκολα έκαναν τα λεφτά και την περιουσία τους.Είναι πολύ δύσκολο.Αλλά όχι ακατόρθωτο.Πρέπει να το πιστέψεις και να το πάρεις απόφαση.

Κάποιος είπε ότι βλέπουν τον ασφαλιστή και αλλάζουν δρόμο.Χωρίς να θέλω να τον κατηγορήσω θα ρωτήσω το εξής:Είσαι σίγουρος πως αν για παράδειγμα περίμενες τον ασφαλιστή σου για να σου φέρει την επιταγή με την οποία θα φτιάξεις το αμάξι σου που τράκαρες,θα άλλαζες δρόμο όταν τον έβλεπες;Είναι λίγο ισοπεδοτικό όπως το λες και δεν έχει να κάνει με την πραγματικότητα.Τώρα αν κάποιοι συνάδελφοι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους,αυτό είναι άλλο θέμα.Όπως συμβαίνει και παντού:δικηγόροι,συνεργεία,φανοποιοί κλπ κλπ....πάντα δεν υπάρχουν καλοί και "κακοί";;;

Φίλε μου τι εννοείς εδώ??

 

Παράδειγμα: το όχημα μου κοστίζει 10.000 και για να γλιτώσω χρήματα το ασφαλίζω για 5.000, δηλαδή για το 50% της αξίας του. Αν υποθέσουμε ότι το όχημα καταστρέφεται ολοσχερώς, θα αποζημιωθώ για το 50% της αξίας που δήλωσα!!!Στο παράδειγμα δήλωσα 5.000,επομένως θα αποζημιωθώ 2.500!!!. Αν πάλι η καταστροφή έγινε στο 80% της αξίας του, τότε θα αποζημιωθώ αναλογικά για το 80% της αξίας που το ασφάλισα (τις 5.000), άρα θα πάρω 4.000. Αυτή είναι η λεγόμενη υπασφάλιση.

 

Αν εγώ ασφαλίσω το αμάξι για 5000 (αντί για 10000) και καταστραφεί ολοσχερώς, γιατί θα πάρω 2500 και όχι 5000? ΤΟ 100% του αμαξιού δεν έχει καταστραφεί?

Εγώ ας πούμε έχω αμάξι που κοστολογείται από την ασφαλιστική 12.000 και το ασφάλισα για 10.000. Θεωρώ το ρίσκο εύλογο δεδομένου ότι μου ζητάνε άλλα 40 ευρώ για να καλύψω τη διαφορά και το ασφάλιστρο πάει στα 400 από 360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικό είναι να μπουν οι τράπεζες στην αγορά ιατρικής περίθαλψης, δε μου κάνει εντύπωση. Στα προγράμματα ζωής όμως παίζει σημαντικό ρόλο η ηλικία του ασφαλισμένου, αν έχει χρόνιες παθήσεις κ.ο.κ. Δηλαδή οι τράπεζες θα ασφαλίσουν κάποιον με καρδιά ή θα είναι τόσο φτηνά τα ασφάλιστρα στην περίπτωσή του; Τα ποσά αυτά σε τι περιπτώσεις ασφαλισμένων αναφέρονται;Αυτά πρέπει να τα ψάχνεις μόνος σου, εμείς ξέρουμε τις ανάγκες μας.Το να αυξάνεται πάντως ο ανταγωνισμός σε προγράμματα ζωής είναι πολύ θετικό για εμάς τους καταναλωτές.

 

kage για τη βιωσιμότητα των ασφαλιστικών ταμείων έχω μεγάλες αμφιβολίες. Τα ελλείμματα μεγαλώνουν, η αναλογία εργαζομένων- συνταξιούχων χειροτερεύει, έχουμε υπεργήρανση του πληθυσμού, αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης, η εισφοροδιαφυγή και η μαύρη εργασία είναι φαινόμενο όχι φετινά ούτε προπερσινά. Θεωρητικά δεν υπάρχει επένδυση χωρίς ρίσκο, ούτε εταιρεία που να ξέρεις ότι δε θα πέσει έξω.Και το να κρατάς κάποια χρήματα σε ρευστή μορφή σου και πάλι ενέχει ρίσκο ( πληθωρισμός), μπορεί να σε κλέψουν κ.λ.π. Δε θα προχωρήσω σε ανάλυση όρων, αυτά διαφέρουν σε κάθε εταιρεία ( τράπεζα ή ασφαλιστική) ούτε και έχω ακομα το background για να το κάνω.

 

Υ.Γ. Ο λόγος που έκανα το προηγούμενο post μου ήταν για να απαντήσω για το επάγγελμα όπως το έχω βιώσει από τη μητέρα μου που το ασκεί.

Επεξ/σία από black_widow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου τι εννοείς εδώ??

 

Παράδειγμα: το όχημα μου κοστίζει 10.000 και για να γλιτώσω χρήματα το ασφαλίζω για 5.000, δηλαδή για το 50% της αξίας του. Αν υποθέσουμε ότι το όχημα καταστρέφεται ολοσχερώς, θα αποζημιωθώ για το 50% της αξίας που δήλωσα!!!Στο παράδειγμα δήλωσα 5.000,επομένως θα αποζημιωθώ 2.500!!!. Αν πάλι η καταστροφή έγινε στο 80% της αξίας του, τότε θα αποζημιωθώ αναλογικά για το 80% της αξίας που το ασφάλισα (τις 5.000), άρα θα πάρω 4.000. Αυτή είναι η λεγόμενη υπασφάλιση.

 

Αν εγώ ασφαλίσω το αμάξι για 5000 (αντί για 10000) και καταστραφεί ολοσχερώς, γιατί θα πάρω 2500 και όχι 5000? ΤΟ 100% του αμαξιού δεν έχει καταστραφεί?

Εγώ ας πούμε έχω αμάξι που κοστολογείται από την ασφαλιστική 12.000 και το ασφάλισα για 10.000. Θεωρώ το ρίσκο εύλογο δεδομένου ότι μου ζητάνε άλλα 40 ευρώ για να καλύψω τη διαφορά και το ασφάλιστρο πάει στα 400 από 360.

 

Χωρίς να το έχω ψάξει 5000 θα πάρεις. Είναι η αξία που έχεις δηλώσει. Αν όμως το είχες ασφαλίσει για 100000 θα έπαιρνες 10000, δηλαδή δε βγάζεις κέρδος από τη ζημιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...