Προς το περιεχόμενο

Μόνωση Ταράτσας με ελάχιστο βάρος


smilefreeware

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτάχτε θερμομόνωση δε τίθεται θέμα απλά από λόγους φυσικής το σκέφτηκα.Πάντως μια μαύρη ταράτσα γεμάτη ξεραμένα βρύα πάνω θα είναι αρκετούς βαθμούς πιο θερμή από μια λευκή ταράτσα.Σχεδόν τους διπλάσιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκτός όμως από υγρομόνωση, ο smilefreeware ζητάει και θερμομόνωση. Με σκέτο πλακάκι δεν επιτυγχάνεις θερμομόνωση.

 

Και όταν λες γέμισμα 6-10 πόντους, τι εννοείς; Με τι θα γεμίσεις;

Εγω εχω στρωσει ολη τη ταρατσα μου με ρεταλια μαρμαρου, ξερεις τι ενωω, επειδη δουλευω σε οικοδομες, μου εχουν κατσει και μαζεψα κομματια μαρμαρου για 160 τετραγωνικα που ειναι η ταρατσα, και την εστρωσα ολοκληρη. Ειναι τελεια υγρομονωση και θερμομονωση δε το συζητω.

 

Τωρα ο smilefreeware μπορει να στρωσει με πλακακια την ταρατσα, δεν ειναι μεγαλη 60 τετραγωνικα ειπε πως ειναι. Θα γεμισει με αφρομπετο(αυτο με τον περλιτη μεσα, την αμμο που ειναι ελαφρια σαν πουπουλο) για να ειναι ελαφρυ, περιπου 5-6 ποντους και μετα απο κει και πανω θα βαλει ο πλακας την κολλα και τα πλακακια. Θα βγει περιπου 6-10 ποντους ολο αυτο αναλογα το γεμισμα που θα βαλεις και το πλακακι.

Ειναι πολυ καλη θερμομονωση το πλακακι με το μπετο. Καλα για υγρομονωση δε το συζητω ειναι 100% και δεν τα ξαναακουμπας, οπως μπηκαν εκει θα μεινουν για πολλες δεκαετειες.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:08 ----------

 

Κοιτάχτε θερμομόνωση δε τίθεται θέμα απλά από λόγους φυσικής το σκέφτηκα.Πάντως μια μαύρη ταράτσα γεμάτη ξεραμένα βρύα πάνω θα είναι αρκετούς βαθμούς πιο θερμή από μια λευκή ταράτσα.Σχεδόν τους διπλάσιους.

Ναι αν βαψεις την ταρατσα μαυρη θα ειναι μια χαρα ζεστή τον χειμωνα. Το καλοκαιρι ομως θα χαλας διπλασιο και τριπλασιο aircontition αφου θα εχεις κανει το σπιτι σου χαμαμ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε Radiatedsoul, σέβομαι την άποψη σου, αλλά προσωπικά διαφωνώ.

Με μάρμαρα και πλακάκια δεν επιτυγχάνεται θερμομόνωση. Τέλος πάντων...

 

Και κάτι ακόμα, υγρομόνωση είναι όπως λες και δεν τα ξανακουμπάς (θα μείνουν εκεί για πολλές δεκαετιές) αλλά επειδή μιλάμε για εξωτερικό χώρο και δη ταράτσα (συσσώρευση νερών από βροχόπτωση, έκθεση σε καιρικές συνθήκες ενίοτε ακραίες με ταυτόχρονη μεταβολή θερμού-κρύου), συνιστάται ο τακτικός οπτικός έλεγχος των αρμών και η ανάλογη περιποίηση με τα κατάλληλα προστατευτικά του εμπορίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Achilles μη ξεχναμε οτι παιζει ρολο και η τοποθεσια του σπιτιου που θελουμε να μονωσουμε. Αλλη μονωση θελουν τα σπιτια στην βορεια ελλαδα και αλλη μονωση τα σπιτια στην νοτια.

 

Φετος στην αθηνα για παραδειγμα, που ειναι το σπιτι που θελει να μονωσει ο smilefreeware, η θερμοκρασια δεν επεσε κατω απο 2 βαθμους τι να λεμε τωρα..

Ενας που μενει κοζανη που οι θερμοκρασιες καθε χρονο πανε στανταρ στους -15 φυσικα και δε θα βαλει μονο πλακακια στην ταρατσα..

Νομιζω οτι οι μονωσεις στα σπιτια στην νοτια ελλαδα αποσκοπουν στην υγρομωνωση και την μονωση απο την ζεστη το καλοκαιρι ποιο πολυ, παρα απο το κρυο το χειμωνα, γιαυτο προτεινα σαν λυση τα πλακακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό για μένα είναι το βάρος.

Ας υποθέσουμε σε πρώτη φάση ότι κινούμε ανεξαρτήτως χρήματος.

Ποιά είναι η βέλτιστη λύση ?

 

ΑΝ ΕΧΩ ΚΛΙΣΗ ασφαλτόπανα πρώτα και μετά αυτά τα πλακάκια polytile με Εξηλασμένη Πολυστερίνη της dow από πάνω και τέρμα 40-45 κιλά. Αρκετά καλά.

Από ότι διάβασα είναι Ανεστραμμένη θερμομόνωση.

http://www.domomarket.gr/active~mode~el%7Bdadc7a50-3e8b-46df-95d5-ec8f88c90dde%7DView.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Achilles μη ξεχναμε οτι παιζει ρολο και η τοποθεσια του σπιτιου που θελουμε να μονωσουμε. Αλλη μονωση θελουν τα σπιτια στην βορεια ελλαδα και αλλη μονωση τα σπιτια στην νοτια.

 

Σε αυτό συμφωνώ. Και πιο σωστά άλλη η μόνωση για μεσογειακές χώρες και άλλη για σκανδιναβικές. Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το αν τα μάρμαρα και τα πλακάκια προσφέρουν θερμομόνωση.

 

Έχει και σχέση με το είδους του υποβάθρου όπως σωστά ανέφερες σε μετέπειτα πόστ (το είδους του μπετόν κτλ...)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:50 ----------

 

 

Φετος στην αθηνα για παραδειγμα, που ειναι το σπιτι που θελει να μονωσει ο smilefreeware, η θερμοκρασια δεν επεσε κατω απο 2 βαθμους τι να λεμε τωρα..

Ενας που μενει κοζανη που οι θερμοκρασιες καθε χρονο πανε στανταρ στους -15 φυσικα και δε θα βαλει μονο πλακακια στην ταρατσα..

Νομιζω οτι οι μονωσεις στα σπιτια στην νοτια ελλαδα αποσκοπουν στην υγρομωνωση και την μονωση απο την ζεστη το καλοκαιρι ποιο πολυ, παρα απο το κρυο το χειμωνα, γιαυτο προτεινα σαν λυση τα πλακακια.

 

Σε γενικές γραμμές ναι. Αλλά μια και το ανέφερες να πω κάτι λίγο offtopic αλλά σημαντικό:

 

Είναι καλύτερα όταν επιλέξουμε το είδος της μόνωσης και την ποιότητα να προβλέψουμε και λίγη περισσότερη ασφάλεια. Δηλαδή σε περιοχές που η θερμοκρασία το χειμώνα δεν ξεπερνάει τους -5, -10 είναι χαζομάρα να βάλουμε π.χ. ασφαλτόπανα για -30 που είναι και πανάκριβα. Αλλά μια προσαύξηση μπορούμε να κάνουμε π.χ. να βάλουμε για -15, -20. Και αυτό γιατί αν μια φορά παίσει αυτή την θερμοκρασία θα το πάρουμε το ασφαλτόπανο στο χέρι. Θα πάει άχρηστο γιατί δεν προβλέψαμε, τσιγκουνευτήκαμε λίγο καλύτερη ποιότητα στην μόνωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο το polytile μπαινει ραμποτε. Το θεμα ειναι να βρεις και μαστορα να στα βαλει..

Σαν λυση παντως ειναι καλη, δε ξερω ομως μετα τι ειδους προσβαση θα εχεις στην ταρατσα, αν πατιεται καλα δηλαδη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό για μένα είναι το βάρος.

Ας υποθέσουμε σε πρώτη φάση ότι κινούμε ανεξαρτήτως χρήματος.

Ποιά είναι η βέλτιστη λύση ?

 

ΑΝ ΕΧΩ ΚΛΙΣΗ ασφαλτόπανα πρώτα και μετά αυτά τα πλακάκια polytile με Εξηλασμένη Πολυστερίνη της dow από πάνω και τέρμα 40-45 κιλά. Αρκετά καλά.

Από ότι διάβασα είναι Ανεστραμμένη θερμομόνωση.

http://www.domomarket.gr/active~mode~el%7Bdadc7a50-3e8b-46df-95d5-ec8f88c90dde%7DView.html

 

Αυτό που αναφέρεις είναι μια καλή λύση. Υπάρχουν παρεμφερή υλικά για να κάνεις την δουλειά σου, αλλά πάνω κάτω σε κάτι τέτοιο θα καταλήξεις.

 

Αλλά λες ΑΝ ΕΧΩ ΚΛΙΣΗ. Με το αν δεν μπορούμε να γίνουμε συγκεκριμένοι: Έχεις κλίσεις ήδη ή όχι; Γιατί αν δεν έχεις θα πρέπει να δημιουργήσεις με πρόσθετα υλικά και φυσικά το ανάλογο βάρος που θα πρέπει να το αφαιρέσεις από το συνολικά επιτρεπόμενο. Και αν έχεις έγιναν με απλό μπετόν ή με κάποιο ελαφρομπετόν; Τι βάρος έχει; Έχει ήδη κάποιο συντελεστή θερμομόνωσης; Και πόσον είναι αυτός ώστε τελικά να επιλέξουμε κάποιο άλλο υλικό για τελική στρώση με μικρότερο συντελεστή και πιο φθηνό...

 

Από ότι καταλαβαίνεις πρέπει να μιλάμε με στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ΑΘήνα και το κρύο (Πειραιά είμαι) Με φέτες παραπάνω από το κανονικό και με καλοριφέρ να δουλεύει γερά και συνέχεια δεν κατάφερα να ζεσταθώ. Μόλις έβαλα γυψοσανίδα+πετροβάμβακα ξαφνικά έγιναν όλα ανθρώπινα.

 

Πατιέται κανονικότατα , έχει στρώση 2cm επάνω με σκληρό υλικό.

Η σύνθετη πλάκα του Polytile αποτελείται από θερμομονωτική στρώση αφρώδους εξηλασμένης πολυστερίνης (το γνωστό roofmata της sl-a dow) 40-100 mm πάχους και επικαλύπτεται από ειδικό υπόλευκο προστατευτικό ανόργανο χυτό τσιμεντοκονίαμα 20mm πάχους.

 

Αν μπουν τα ασφαλτόπανα επάνω , η διάρκειά τους είναι 10 χρόνια μετά πέταμα.

 

Αυτό που φοβάμαι με τα polytile είναι ότι περνάει νερό και αν οι ρύσεις δεν είναι καλές θα κρατάει νερό και θα βγούν ζαρζαβατικά σε λίγο καιρό.

 

* Για τις κλίσεις έχω αλφαδολάστιχο και θέλω να μετρήσω. Απλώς στηρίζομαι στον απ΄κάτω όροφο που είχε κλίση 12cm.

Σίγουρα θέλει στοιχεία.

Οσο για το "Ο μαλάκας είναι ανίκητος ... " είναι μεγάλη πρόταση (να συμπληρώσω βλάκας κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω και κατι σημαντικο σχετικα με τις λυσεις οπως το polytile.

Αυτα τα πλακιδια μπαινουν στο "αερα". Ειναι ραμποτε ,δηλαδη εχουν εγκοπες στις πλευρες τους και θυληκωνει το ενα μεσα στο αλλο, χωρις κολλα χωρις τιποτα..

 

Το νερο σιγουρα θα κυκλωφωρει ελευθερο κατω απο τα πλακιδια, και θα μενει εκει μεσα. Καταστρεφεται η μονωση που σου κανουν απο κατω πολυ γρηγορα και συντομα, στα 3-5 χρονια θα ξαναφωναξεις συνεργειο γιατι το ταβανι απο μεσα εχει γεμισει υγρασια..

 

Και μη νομιζεις , δυο πακιστανους θα σου φερει ο μαστορας για να κανουν τι δουλεια, μη περιμενεις να κατσουν να ασχοληθουν τοσο πολυ με την υγρομονωση απο κατω.. οτι φαινεται με το ματι θα φτιαξουν και τελος. Με τις πρωτες βροχες θα αρχισει να μαζευεται το νερο απο κατω και να μενει εκει για πολυ καιρο.. χειροτερα απο πριν δηλαδη που ηταν ελευθερη η ταρατσα.

 

Μετα υπαρχει και αλλο προβλημα, αν περπατας πολυ πανω στην ταρατσα θα αρχισει να χαλαει η υγρομονωση κατω απο τα πλακιδια, και θα συμβουν τα ιδια με τα παραπανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι τα ερωτήματα που δεν βγαίνει απάντηση.

 

Η λύση με πολυουρεθάνη+γαρμπιλομπετό μου φαίνεται καλή , αλλά ο ειδικός λέει για 70 κιλά. Λέει αυτός , αν πιάνει και 80-90 ή 100 ανάλογα με τις ρύσεις άντε βγάλε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Για τις κλίσεις έχω αλφαδολάστιχο και θέλω να μετρήσω. Απλώς στηρίζομαι στον απ΄κάτω όροφο που είχε κλίση 12cm.

Σίγουρα θέλει στοιχεία.

Οσο για το "Ο μαλάκας είναι ανίκητος ... " είναι μεγάλη πρόταση (να συμπληρώσω βλάκας κλπ).

 

Ο κάτω όροφος είχε κλίση 12 εκ; :confused:

 

Η ταράτσα σου τώρα από τι αποτελείτε; Τι βλέπεις ότι έχει από υλικά;

 

Πάντως εγώ θα σου έλεγα για να μην ξεφύγεις και σε βάρος και σε πάχος υλικών αλλά και σε κόστος, να κοιτάξεις και για τσιμεντοειδή στεγανωτικά σε συνδυασμό με ασφαλτόπανα.

 

 

Αυτό με την υπογραφή μου που κολλάει; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι το γαρμπιλομπετο? Καποιο ειδος ελαφρυ μπετου φανταζομαι.

Εγω σου εχω πει απο την αρχη οτι η καλυτερη υγρομωνωση ειναι να φερεις πλακα και να σου στρωσει πλακακια κανονικα στην ταρατσα. Ετσι ξεμπερδευειες απο πολλα.

 

Μπορεις οπως λες να ριξεις γαρμπιλομπετο και απο πανω να το βαψεις με καποιο ειδικο στεγανωτικο χρωμα αν δε θελεις να βαλεις πλακακια. Αλλα με αυτη τη λυση θα πρεπει να το βαφεις καθε 2-3 χρονια αναλογα ποσο θα σου διαρκει η μπογια. Το καλοκαιρι θα το βαφεις οταν εχει στεγνωσει εντελως η πλακα, και να μπαινει μεσα η μπογια να κλεινει ολους τους πορους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Achilles!

Το σπίτι είναι κανονικό, κολώνες-πλάκες τσιμέντα κλπ. απλώς είναι παλιό. Το είχε φτιάξει ο παπούς μου. Γνωρίζω ότι τσακωνόταν με μαστόρους γιατί ήθελε μπετό που δεν δουλευόταν εύκολα. Τότε το έφτιαχναν με μηχανή. Τα μπετά τώρα έχουν σκληρήνει και είναι πράγνατι καλά και πιθανώς καλύτερα από τα τωρινά. Εχω ενισχύσει και το ημιυπόγειο με μπόλικο μπετό όπως και το πάτωμα με διπλά πλέγματα δεμένα με τις άκρες. Κάτι σαν κλωβό στο μπάτο της οικοδομής.

 

Οταν έβαλα πλακάκια στον όροφο που παλιά ήταν ταράτσα είδα κλίση 12cm.

 

Για την υπογραφή έτυχε και έπεσε το μάτι μου. Το ότι δεν μπορείς να τα βάλεις με χαζό είναι σίγουρο. Θα σε φέρει στο επίπεδό του όπου είναι καλύτερος.

 

@ Radiatedsoul

γαρμπιλομπετο = γαρμπίλι + μπετό = βάρος

Τα πλακάκια τα θέλω και εγώ αλλά ...

* Θα μπει τσιμεντογωνία + πλακάκια = (βάρος)

* φοβάμαι τους αρμούς με ζέστη-κρύο-σεισμούς μήπως ανοίξουν. (πιθανή κακοτεχνία)

Αν ανοίξουν και μπει νερό από ότι έχω διαβάσει σε site με μηχανοκούς η μόνη λύση είναι πέταμα όλης της μόνωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...