Προς το περιεχόμενο

εθελοντισμος σε χωρες του 3ου κοσμου


dimitris323

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου ...Πρωτον σχετικα με το χρημα δεν το λεω απο τσιγκουνια.23 χρονων ειμαι ,νομιζεις οτι μπορω να χαλασω 10 χιλιαδες?Δεν με ενδιαφερει να πληρωνομαι οπως πχ στους γιατρους χωρις συνορα,απλα να εχω καπου να μεινω και κατι να φαω.Οταν λεω οργανωμενα δεν εννοω ξενοδοχεια και ανεσεις.Εννοω οτι δεν μπορω να παω να παρω ενα πανο και να αρχισω να διαδηλωνω μονος μου.Γι αυτο το λογο ψαχνω μη κυβερνητικες οργανωσεις (πολιτικα "ουδετερες")η οποιες εκτελουν ανθρωπιστικο εργο.Εχω ηδη βρει καποιες και εχω ρωτησει καποιες απο αυτες για πληροφοριες.Απλα θεωρωντας οτι αυτη η αποφαση που εχω παρει ειναι σοβαρη ψαχνω οσο το δυνατον περισσοτερες οργανωσεις για να δω τι υπαρχει.

 

πουθενα δεν ανεφερα συγκεκριμενα για χωρες σε εμπολεμη ζωνη,απλα ειπα οτι δεν εχω προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και ο Praetorianos, γιατι δεν ξεκινας απο τη χωρα σου, οπου υπαρχουν απειρες περιπτωσεις ανθρωπων με ελαχιστα ή και καθολου χρηματα, που να χρειαζονται νομικη βοηθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και ο Praetorianos, γιατι δεν ξεκινας απο τη χωρα σου, οπου υπαρχουν απειρες περιπτωσεις ανθρωπων με ελαχιστα ή και καθολου χρηματα, που να χρειαζονται νομικη βοηθεια;

Απ' ότι κατάλαβα από την απάντηση του φίλου στο πρώτο post μου ψάχνει παράλληλα με τον εθελοντισμό να γνωρίσει καινούρια πρόσωπα, να κάνει και κάποιο ταξίδι στο εξωτερικό για τις ανάγκες του εθελοντισμού. Πολλοί άνθρωποι γυρίζουν τον κόσμο με αυτό τον τρόπο.

 

Γιατί δεν γράφεσαι στην Greenpeace ή σε κάποια άλλη οργάνωση για το περιβάλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να πας σε κάποια οργάνωση όπως τους Γιατρούς χωρίς σύνορα, που ναι μεν πας εθελοντικά διότι πας σε περιοχές με αυξημένους κινδύνους, αλλά πληρώνεσαι για την εργασία σου.

 

Να αποφύγεις Greenpeace κλπ, που ψάχνουν ουσιαστικά εθελοντές/δούλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι κατάλαβα από την απάντηση του φίλου στο πρώτο post μου ψάχνει παράλληλα με τον εθελοντισμό να γνωρίσει καινούρια πρόσωπα, να κάνει και κάποιο ταξίδι στο εξωτερικό για τις ανάγκες του εθελοντισμού. Πολλοί άνθρωποι γυρίζουν τον κόσμο με αυτό τον τρόπο.

 

Γιατί δεν γράφεσαι στην Greenpeace ή σε κάποια άλλη οργάνωση για το περιβάλλον?

 

 

Με ενδιαφερει να γινω εθελοντης μονο για ανθρωπιστικους σκοπους.Δεν με νοιαζει το μερος σαν ταξιδι.Με τη βοηθεια σας και λιγο ψαξιμο εχω βρει καποιες οργανωσεις και ψαχνομαι τωρα να δω τι θα επιλεξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτα στη σχολη σου για την AIESEC. Φοιτητικο προγραμμα για δουλεια εξωτερικο, το κανεις και εθελοντικα. γνωστος πηγε Κενυα και εκανε μαθημα σε δημοτικο. Τροφη και στεγη =εμενε με οικογενεια μεσαιας ταξης εκει.και τονιζω το μεσαιας ταξης για να μη σκεφτεις τπτ παραγκουπολεις, στις παραγκουπολεις εκανε μαθημα ομως. επισημη γλωσσα τα αγγλικα νο προμπλεμ. 2 μηνες εκατσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπό την ευρεία έννοια του "εθελοντισμού" και επεκτείνοντας την σκέψη του αφεντικού μπορώ και εγώ να προτείνω αυτή

 

Αυτοί είναι επαγγελματίες μισθοφόροι. Στρατιώτες είναι, όχι φιλανθρωπική οργάνωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...