Προς το περιεχόμενο

Σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα


zavoliarakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περα απο AIDS/HIV ποια αλλα σημαντικα ΣΜΝ υπαρχουν? Τα crabs τι ειναι? Προκειται για τις ιδιες ψειρες που εμφανιζονται σε πιτισιρικια στα μαλλια?

 

Παντως μα καλα πως το AIDS συνεχιζει και διαδιδεται μετα απο τοσα χρονια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Με τη σεξουαλική επαφή.

 

Επίσης υπάρχει πληθώρα ΣΜΝ, που περιλαμβάνει ερπητοϊούς, HPV, βλεννόρροιες, ηπατίτηδες, CMV, σύφιλη, χλαμύδια, τη gardnerella, τον pox, το καλλυματοβακτηρίδιο, και το haemophilus ducrey καθώς και διάφορα μυκοπλάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη σεξουαλική επαφή.

 

Ναι αλιμονο, αλλα εννοω πως εχει επιβιωσει ο ιος μεχρι και σημερα. Υποτιθεται πως πλεον υπαρχει ενημερωση και ξερουμε τι κανουμε και τι κινδυνους αντιμετωπιζουμε. Πως εξακολουθουν μερικοι και την πατανε?

 

Συφιλλη και χλαμυδια ειναι και αυτες θανασιμες αραγε? Δεν το εχω ψαξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύφιλη ναι, αλλά υπάρχει εμβόλιο. Κάποτε θέριζε.

Χλαμύδια σε άνδρες δεν κλάνουνε πολλά, ουρολοιμώξεις κτλ. Το ίδιο και σε θηλυκά, αλλά αν η λοίμωξη γίνει ανιούσα και προκύψει καμιά φλεγμονώδης νόσος της πυέλου, είναι ζόρι. Θανάσιμα πάντως δε τα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Luci πεταγομαι σαν την .... για να διορθωσω.Πενικιλλινουλα για τη συφιλη,οχι εμβολιο.Τουλαχιστον προς το παρον.Αν δεν υπαρχει προσβαση σε γιατρους και φαρμακα(πχ Αφρικη) μπορει μια χαρα να εξελιχθει σε νευροσυφιλη και να ειναι θανασιμη.Οι ηπατιτιδες ειναι πολυ επικινδυνες,ειδικα αν μεταπεσουν σε χρονιοτητα γιατι οδηγουν πολυ ευκολα σε καρκινο του ηπατος.Για την C,δεν υπαρχει και εμβολιο αυτη τη στιγμη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζη ερωτηση αλλα θα την κανω: με χρηση προφυλακτικου, ειμαστε σιγουροι (οσο το δυνατον) οτι δεν θα κολησουμε σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα?

Πχ με φιλια στο στομα, μεταδιδονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζη ερωτηση αλλα θα την κανω: με χρηση προφυλακτικου, ειμαστε σιγουροι (οσο το δυνατον) οτι δεν θα κολησουμε σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα?

Πχ με φιλια στο στομα, μεταδιδονται?

 

:devil: φυσικα αμα θες να εισαι σιγουρος οτι δεν θα κολλησεις κατι

 

 

ΑΠΟΧΗ

 

:devil::devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζη ερωτηση αλλα θα την κανω: με χρηση προφυλακτικου, ειμαστε σιγουροι (οσο το δυνατον) οτι δεν θα κολησουμε σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα?

Πχ με φιλια στο στομα, μεταδιδονται?

 

σιγουρος εισαι μονο αν κανεις αποχη. το προφυλακτικο θεωρειται απο τα καλυτερα μεσα προς αποφυγη STD

 

με φιλια στο στομα ξερω για το aids αλλα πρεπει να εχεις ανοιχτη πληγη να περασει μεσω αιμα. τωρα εκτος απο επιχειλιο ερπη τι αλλα μπορεις να παθεις? δε ξερω

 

(τη γριπη δε τη λεω γιατι ειναι airborne :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:devil: φυσικα αμα θες να εισαι σιγουρος οτι δεν θα κολλησεις κατι

 

 

ΑΠΟΧΗ

 

:devil::devil:

 

Σχεδον σιγουρος! Χωρις να φανω ιεροσυλος μολις μου Θυμησες μια φανελιτσα που ειχα δει στα πονηρα του ιντερνετ, και ειχε την παναγια με τον χριστο και ελεγε Abstinence: 99% Success!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον σιγουρος! Χωρις να φανω ιεροσυλος μολις μου Θυμησες μια φανελιτσα που ειχα δει στα πονηρα του ιντερνετ, και ειχε την παναγια με τον χριστο και ελεγε Abstinence: 99% Success!

 

 

αχχχ το ευχαριστηθηκα :devil::devil:

 

 

balcony-fail-758530.jpg

 

 

για STD μιλαμε οχι ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με φιλια στο στομα ξερω για το aids αλλα πρεπει να εχεις ανοιχτη πληγη να περασει μεσω αιμα.

 

Αυτό είναι μια υπόθεση. Νομίζω πως είναι τραγικά απίθανο να συμβεί και δε ξέρω καν αν υπάρχει καταγεγραμένη τέτοια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι μια υπόθεση. Νομίζω πως είναι τραγικά απίθανο να συμβεί και δε ξέρω καν αν υπάρχει καταγεγραμένη τέτοια περίπτωση.

 

υποθεση δεν ειναι, γεγονος ειναι :P

 

  • From a closed-mouth kiss (but there is a very small chance of getting it from open-mouthed or "French" kissing with an infected person because of possible blood contact).

 

http://www.cdc.gov/hiv/resources/brochures/at-risk.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...