Προς το περιεχόμενο

Σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα


zavoliarakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
nick[;2985831'']Ρε ποια φιλια ? Μιληστε για πιπες

 

μπορεις να κολλησεις ουρεοπλασμα αν δε κανω λαθος

 

με καθε επιφυλαξη γιατι δεν ειμαι και γιατρος :P:p

 

 

γενικα το στομα δεν ειναι και φτιαγμενο για να δεχεται πουτσες.. (μερικοι θα διαφωνησουν σ αυτο). Εχει το δικο του Ph, τη δικη του χλωριδα και αν υπαρχουν και αμοιχες... Επισης πολλα βακτηρια τα οποια μπορουν να αναπτυχθουν στο στομα ειναι δυνητικα επικυνδυνα για την ουρηθρα. Ενα παραδειγμα ειναι η γοννορεια. Αν και δεν ειναι και πολυ μεταδοτικη υπαρχει περιπτωση η στοματικη γοννορεια να μεταδοθει στα γενητικα οργανα. Ενα ακομη κλασσικο παραδειγμα ειναι ο ιος του ερπη ο οποιος μπορει να μεταδοθει απ το στομα στα γενητικα οργανα.

 

http://www.greekfoot.com/index.php?action=printpage;topic=14670.0

 

 

γιαυτο ακομα και ο στοματικος ερωτας με σκουφο! αλλωστε γιατι υπαρχουν και οι διαφορες γευσεις? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να κολλησεις ουρεοπλασμα αν δε κανω λαθος

 

με καθε επιφυλαξη γιατι δεν ειμαι και γιατρος :P:p

 

 

γενικα το στομα δεν ειναι και φτιαγμενο για να δεχεται πουτσες.. (μερικοι θα διαφωνησουν σ αυτο). Εχει το δικο του Ph, τη δικη του χλωριδα και αν υπαρχουν και αμοιχες... Επισης πολλα βακτηρια τα οποια μπορουν να αναπτυχθουν στο στομα ειναι δυνητικα επικυνδυνα για την ουρηθρα. Ενα παραδειγμα ειναι η γοννορεια. Αν και δεν ειναι και πολυ μεταδοτικη υπαρχει περιπτωση η στοματικη γοννορεια να μεταδοθει στα γενητικα οργανα. Ενα ακομη κλασσικο παραδειγμα ειναι ο ιος του ερπη ο οποιος μπορει να μεταδοθει απ το στομα στα γενητικα οργανα.

 

http://www.greekfoot.com/index.php?action=printpage;topic=14670.0

 

 

γιαυτο ακομα και ο στοματικος ερωτας με σκουφο! αλλωστε γιατι υπαρχουν και οι διαφορες γευσεις? ;)

 

What's next ? Wanking with the latex on ? Δε λεω, καλη σαολινιά, αλλά ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιμώδης μονοπυρήνωση, ναι. Έπρεπε να 'χα κολλήσει κάτι φεγγάρια τώρα, αλλά για κάποιο λόγο με ξέχασε. Γενικά περίεργη φάση ο έπσταην μπαρ, σοβαρό δε τον λες, αλλά δεν είναι και να καθησυχάζεσαι. Γενικά κολλάει με σταγονίδια, οπότε και βήχες, φτερνίσματα κτλ κάνουν τη δουλειά, αλλά αν θες να κολλήσεις σίγουρα, γλωσσόφιλο. Είσαι και φορέας κάνα εξάμηνο μετά την ίασή σου, οπότε μοιράζεται άνετα. Εκτός αν είσαι εγώ που δεν κόλλησα και στεναχωρέθηκα γιατί έχω μια ανοσία λιγότερη.

 

εντιτ, επίσης ο hiv ακόμα και λίγο αίμα να παίξει, δε σημαίνει ντε και καλά πως την έκατσες. Υπάρχει ένα threshold για το ποσό του μολυσμένου ιστού με τον οποίο χρειάζεται να έρθεις σε επαφή. Μικρές ποσότητες συνήθως εξουδετερώνονται από το ανοσοποιητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιμωδη μονοπυρηνωση δλδ αν εισαι φορες την μεταφερεις ανετα με ανταλλαγη σαλιων ε?

 

Αυτη η αρρωστια που εισαι ολη την ωρα κομματια δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίθεση με την Οξεία Κοκαΐνωση που είσαι όλη την ώρα στο τσακίρ κέφι και μόλις γίνεις καλά πέφτεις σε κατάθλιψη; =ρ

 

Ναι, είναι γενικά κουραστική ασθένεια πάντως. Αν και ξέρω ηρωίδα που όχι μόνο έδωσε πανελλήνιες ενώ ήταν άρρωστη, αλλά πέρασε και ιατρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιμωδη μονοπυρηνωση δλδ αν εισαι φορες την μεταφερεις ανετα με ανταλλαγη σαλιων ε?

 

Αυτη η αρρωστια που εισαι ολη την ωρα κομματια δεν ειναι?

 

 

Λοιμώδης μονοπυρήνωση: Η ασθένεια του φιλιού

 

 

Η λοιμώδης μονοπυρήνωση πλήττει κυρίως τους νέους και είναι γνωστή σαν «ασθένεια του φιλιού». Η ονομασία αυτή προκύπτει από το γεγονός πως ο ιός Epstein Barr που προκαλεί την λοιμώδη μονοπυρήνωση μεταδίδεται με το σάλιο. Γι αυτό άλλωστε η λοιμώδης μονοπυρήνωση μεταδίδεται με τα φιλιά και την κοινή χρήση ποτηριών, κάτι που κάνει συχνά η νεολαία όταν διασκεδάζει σε μπαρ τα βράδια. Αν κάποιος πιεί από το ποτήρι ενός ασθενή είναι πολύ πιθανό να κολλήσει λοιμώδη μονοπυρήνωση.

 

Πώς θεραπεύεται η λοιμώδης μονοπυρήνωση

Η λοιμώδης μονοπυρήνωση δεν απαιτεί ειδική θεραπεία, καθώς είναι αυτοπεριοριζόμενη όπως άλλωστε και οι περισσότερες ιώσεις. Για διάστημα 15 ημερών συνιστάται ξεκούραση, ενώ τουλάχιστον την πρώτη από τις δύο εβδομάδες ο ασθενής με λοιμώδη μονοπυρήνωση είναι προτιμότερο να μην πάει στην εργασία του και να παραμείνει στο σπίτι του. Επειδή η λοιμώδης μονοπυρήνωση προκαλεί διόγκωση των σπλάχνων υπάρχει ένας μικρός κίνδυνος ρήξης του σπλήνα και για δύο μήνες συνιστάται στους ασθενείς να αποφεύγουν τα αθλήματα και την έντονη σωματική δραστηριότητα. Επίσης όσο καιρό διαρκεί η ανάρρωση, ο ασθενής με λοιμώδη μονοπυρήνωση πρέπει να αποφεύγει τα φιλιά με άλλα άτομα και την ανταλλαγή κοινών οικιακών σκευών (πιάτα, μαχαιροπήρουνα ποτήρια). Φάρμακα δεν δίνονται στην λοιμώδη μονοπυρήνωση, εκτός από αντιπυρετικά και παυσίπονα αν χρειαστεί.

 

 

Αντιβιοτικά δίνονται μόνο σε περίπτωση επιμόλυνσης από μικρόβια, οπότε λόγω της μειωμένης άμυνας του οργανισμού, υπάρχει κίνδυνος να παρουσιαστεί αμυγδαλίτιδα, φαρυγγίτιδα ή ακόμα και πνευμονία. Αν η λοιμώδης μονοπυρήνωση παρουσιάσει τέτοια εξέλιξη, τα προειδοποιητικά συμπτώματα της υποτροπής περιλαμβάνουν πυρετό, μεγάλη δυσκολία στην κατάποση, ισχυρό πονόλαιμο και διόγκωση των αμυγδαλών. Τότε χορηγούνται ανά περίπτωση αντιβιοτικά, τουλάχιστον για μια εβδομάδα.

 

 

http://www.healthview.gr/?q=%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B6%CF%89%CE%AE/%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%8E%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%82/%CE%BB%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CF%8E%CE%B4%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%80%CF%85%CF%81%CE%AE%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%8D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιμωδη μονοπυρηνωση δλδ αν εισαι φορες την μεταφερεις ανετα με ανταλλαγη σαλιων ε?

 

Αυτη η αρρωστια που εισαι ολη την ωρα κομματια δεν ειναι?

 

Την πέρασα το προηγούμενο καλοκαίρι. Εκτός από πυρετό και υπερβολικό πύον στο λαιμό (δεν μπορούσα καν να καταπιώ), ναι, είσαι και συνέχεια κομμάτια. Η πιο μακρινή διαδρομή που έκανα την πρώτη βδομάδα ήταν απ'το κρεβάτι ως την τουαλέτα, και ένιωθα λες και ανέβηκα στο έβερεστ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλιμονο, αλλα εννοω πως εχει επιβιωσει ο ιος μεχρι και σημερα. Υποτιθεται πως πλεον υπαρχει ενημερωση και ξερουμε τι κανουμε και τι κινδυνους αντιμετωπιζουμε. Πως εξακολουθουν μερικοι και την πατανε?

 

Συφιλλη και χλαμυδια ειναι και αυτες θανασιμες αραγε? Δεν το εχω ψαξει...

 

Προφανώς γιατί υπάρχει αρκετός κόσμος, ο οποίος παρά την ενημέρωση, έχει τόσο μυαλό που εξακολουθεί να μπαίνει μέσα... "commando".

 

Πρόσφατα φίλος μας έλεγε για γνωστό του που σχεδόν πάντα μπαίνει "commando" και κομπάζεται ότι αρχικά οι γκόμενες κάνουν "όχι, μη!!" στην έλλειψη σκούφου, και μόλις ο άλλος μπει μέσα (αγνοώντας τα "όχι μη") μετά οι γκόμενες κάνουν "ααααααχ, αααααααχ".

 

Καταλαβαίνεις γιατί μυαλά μιλάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

φιλοι μου ειμαι καινουργια εδω και θελω μια γνωμη....λοιπον...πριν 10 μερες ο φιλος μου ανεβασε πυρετο...τις πρωτες μερες δεκατα ..και πριν 1 εβδομαδα εφτασε μεχρι 40 ...δεν ειχε τιποτα αλλο...η γιατροι ειπαν οξεια φαρυγγιτιδα...ο πυρετος κρατησε 5 μερες...ειχε φλεγματα οχι πονο στο λαιμο...του καναν εξεταση για λοιμωδη μονοπυρηνωση ( γιατι ηταν αυξημενες οι τρανσαμινασες του ) ηταν αρνητικη...μετα απο μια βδομαδα ειδικης διατροφης επεσαν καπως...ομως του ξανακαναν εξεταση για τη μονοπυρηνωση....εγω δεν είχα κανενα συμπτωμα για τιποτα..ουτε καν πυρετο ενω περιμενα οτι θα κολλουσα..καναμε πρωτη φορα ερωτα πριν 1.5 μηνα πριν...και ημουν η πρωτη του..και καναμε και χωρις προφυλαξεις...και φοβαμαι οτι μπορει να του εχω κολλησει κατι...(aids π.χ) ο πρωην μου με διαβεβαιωσε οτι εχει κανει εξετασεις και εχει τιποτα...ουτε εγω εχω εμφανισει καποιο συμπτωμα ποτε...υπαρχει περιπτωση να ειχα κατι και να μην ειχα ουτε ενα συμπτωμα ???ουτε εγω ουτε ο πρωην μου και να του μετεφερα κατι ?ποτε μπορει να γινει διαγνωση ???ας πουμε τωρα που του εκαναν για τη μονοπυρηνωση και το κυτταρομεγαλοιο ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετοιμάσου να ακούσεις αμέτρητες εμπεριστατωμένες αναλύσεις και διαγνώσεις, και τις αντίστοιχες προτεινόμενες θεραπείες για το πρόβλημά σου. Έχουμε δεκάδες ιντερνετικούς διαγνωστολόγους ονλάιν σε 24ωρη βάση εδώ στο ινσόμνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαθος μας αλλα εγω ειχα παει με 2 πριν απο αυτον και κανεις απ αυτους δεν ειχε εμφανισει συμπτωμα ο ενας μαλιστα γιατρος και ο αλλος κι αυτος στον χωρο της υγειας...εγω δεν ημουν σε επικινδυνες μερες...οποτε μπηκε λιγο μεσα μου χωρις προφυλακτικο....θελω απλα να ακουσω μια γνωμη με αυτα τα συμπτωματα..ισως καποιος να εχει περασει κατι παρομοιο και να μπορει να με βοηθησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...