Προς το περιεχόμενο

Ποιο ουισκι σας αρεσει;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Έγραψα "αυτοί που πίνουν whiskey περιστασιακά" οπότε λογικά μιλάει για τους δεύτερους. Αν δώσεις πχ σε κάποιον που πίνει κάθε δεύτερη μέρα Dimple, πέρδικα, μάλλον θα στην πετάξει στη μούρη. Αν δώσεις όμως σε κάποιον που πίνει μια φορά το μήνα και σου ζητήσει "Τζονυ Γουώκερ Μπλε", πετρόλαδο με πέρδικα το πιο πιθανό είναι να σε ευχαριστήσει κιόλας.

 

Την έρευνα δεν την έβγαλα από το μυαλό μου, έχει αναφερθεί σε μάθημα marketing αλλά δεν την βρίσκω αυτή τη στιγμή.

 

 

Δεν το έγραψα για να το αμφισβητήσω, αλλά για να καταλάβω τί εννοούσες. Κομπλέ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

To σκίουι είναι το 2ο αγαπημένο μου οινοπνευματώδες (μετά τη θεία μπίρα), οπότε την ψάχνω λίγο παραπάνω περί αυτού, και γενικότερα δοκιμάζω ο,τι κινείται, όποτε μου επιτρέπει η τσέπη μου βέβαια γιατί είναι πολύ ακριβό σπόρ, καθ'οτι τα "φτηνά" blended (με ελάχιστες εξαιρέσεις) δεν προορίζονται για γευσιγνωσίες και μερακλίδικη πόση, αλλά για μαζική κατανάλωση (δηλ. ποιά εταιρία έχει καλύτερο μάρκετινγκ) και αποκλειστικά για μείξη με άλλο υγρό (π.χ. αναψυκτικά) πρίν την πόση, μόνα τους ΔΕΝ πίνονται (εκτός αν θέλει κάποιος να σιχαθεί το ουίσκι) και τα ανώτερης ποιότητας και γεύσης καλά single malts κτλ. είναι πιό ακριβά φυσικά.

 

Απ' όσα έχω καταφέρει να δοκιμάσω μέχρι τώρα, μεγάλη αγάπη αποτελούν τα εκ των αποστακτηρίων του Islay της Σκωτίας ορμώμενα σκίουι (λατρεύω τη χαρακτηριστική τους γεύση καπνιστής τύρφης), με έμφαση στο 10άρι Αrdbeg (\m/) και στο 12άρι Bowmore. Eπίσης δε μπορώ να αντισταθώ στη γαμάτη αλμύρα του 14ριού Oban.

Aλλά γενικά, (όπως και με τσιγάρα,μπίρα, μενεσγκό) δεν κολλάω σε ένα τύπο, δοκιμάζω απόλα, αλλάζω συχνά και καταγράφω στο σκληρό γιατί μικροί είμαστ' ακόμα, πρέπει να μαζεύουμε εμπειρίες και όχι να επαναπαυόμαστε και μπλαμπλαμπλά.

 

protip: για όποιον έχει πιεί μέχρι τώρα μόνο μπλέντηντ αηδίες τύπου τσώνη,κατεσάρ,πτηνά και βατ69 καθώς και υπερτιμημένα μαρκετίστικα, λάιφστάηλ, δήθεν "σπέσιαλ" "12άρια" μπλέντηντ (ντίμπλ, τσίβας, τσωνημαύρο) και νομίζει οτι μόνο αυτό είναι το ουίσκι, από την άλλη όμως βρίσκει ακριβά τα single malts και το σκέφτεται να δώσει 35 ευρώ για να δοκιμάσει ένα μπουκάλι Talisker ή έστω 25 για το μετριότατο Glenfiddich 12yo...

 

(παρόλαυτα δε διστάζει να δώσει 80-90-120-160 ευρώ για ένα μπουκάλι χάηγκ ή και 200 για ένα "σπέσιαλ" στα μπουζούκια, αλλά ας μη γίνομαι κακός)

 

...το LIDL λοιπόν (μέχρι προχτές τουλάχιστον, λογικά θα υπάρχει ακόμη) είχε στην τιμή των μόλις 14,95 ευρώ το single malt Ben Bracken, το οποίο για όσους ξέρουν είναι το παλιό Tamnavulin (έκλεισε το αποστακτήριο και αγόρασε άλλη εταιρία τα βαρέλια που έμειναν και τα πουλάει με άλλo όνομα). Οπότε με τόσα λίγα χρήματα (σχεδόν όσα ένα μπουκάλι ντέουαρς και σίγουρα λιγότερα από ένα μπουκάλι μπουζουκοτσίβας άφθονο-στις-φλέβες-μου-να-ρέει), έχετε ένα αξιοπρεπέστατο single malt, το οποίο αν και σχετικά απλό σε σχέση με άλλα, σίγουρα είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτερο από τα μπαλαντάινς, φέημους, χάιγκ, χααάιντε, χαααααάργκ και λοιπούς εμετούς. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σκίουι είναι το 2ο αγαπημένο μου οινοπνευματώδες (μετά τη θεία μπίρα), οπότε την ψάχνω λίγο παραπάνω περί αυτού, και γενικότερα δοκιμάζω ο,τι κινείται, όποτε μου επιτρέπει η τσέπη μου βέβαια γιατί είναι πολύ ακριβό σπόρ, καθ'οτι τα "φτηνά" blended (με ελάχιστες εξαιρέσεις) δεν προορίζονται για γευσιγνωσίες και μερακλίδικη πόση, αλλά για μαζική κατανάλωση (δηλ. ποιά εταιρία έχει καλύτερο μάρκετινγκ) και αποκλειστικά για μείξη με άλλο υγρό (π.χ. αναψυκτικά) πρίν την πόση, μόνα τους ΔΕΝ πίνονται (εκτός αν θέλει κάποιος να σιχαθεί το ουίσκι) και τα ανώτερης ποιότητας και γεύσης καλά single malts κτλ. είναι πιό ακριβά φυσικά.

 

Απ' όσα έχω καταφέρει να δοκιμάσω μέχρι τώρα, μεγάλη αγάπη αποτελούν τα εκ των αποστακτηρίων του Islay της Σκωτίας ορμώμενα σκίουι (λατρεύω τη χαρακτηριστική τους γεύση καπνιστής τύρφης), με έμφαση στο 10άρι Αrdbeg (\m/) και στο 12άρι Bowmore. Eπίσης δε μπορώ να αντισταθώ στη γαμάτη αλμύρα του 14ριού Oban.

Aλλά γενικά, (όπως και με τσιγάρα,μπίρα, μενεσγκό) δεν κολλάω σε ένα τύπο, δοκιμάζω απόλα, αλλάζω συχνά και καταγράφω στο σκληρό γιατί μικροί είμαστ' ακόμα, πρέπει να μαζεύουμε εμπειρίες και όχι να επαναπαυόμαστε και μπλαμπλαμπλά.

 

Πραγματικά, μάλλον πρόκειται για την Καμπανία των σκιουιών!!!

 

Ardbeg δεν έχω δοκιμάσει, ούτε και Jura, αλλά από τις πιο δυνατές εμπειρίες γευσιγνωσίας που μπορώ να ανακαλέσω, είναι η παρακάτω σατανίλα:

 

 

laphroaig_large.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω, Laphroaig, βέβαια, εξαιρετικό και πολυαγαπημένο.

Δοκίμασε Ardbeg ωστόσο, είναι αφιλτράριστο στο τελικό στάδιο, πράγμα που, πιστεύω, κάνει εσένα και το λαιμό σου να φαντάζεστε πώς περίπου έμοιαζε το τρού ουίσκι, τα παλιά τα χρόνια, κατευθείαν απ' το βαρέλι κιέτς.

 

Και σε ιεραρχία σατανίλας, ας πούμε οτι τo Laphroaig είναι η Lilith, to Ardbeg o Apollyon ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό. Γενικά χωρίς να θέλω να στεναχωρήσω τους θεριακλήδες του forum και αυτούς που εμπιστεύονται το τσιβας/τζονυ/γκλεντβιχ/μπλιαχ/μπλιουχ μέχρι την τελευταία του σταγόνα, από έρευνες που έχουν γίνει το 90% αυτών που πίνουν ουίσκι περιστασιακά δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ένα καλό 18αρι από κάτουρο ή πετρέλαιο.

 

Όλη η διαφορά και η επιλογή κάποιων έγκειται στη διαφήμιση και το marketing (πέταγμα ταπών στη στέρνα, live with Chivalry, Keep walking, Τάρανδοι τρεχαπετάμενοι κτλ). Θα μου πεις ποια η χρησιμότητα του ποστ αυτού. Εμένα μου αρέσει το Τσίβας και δεν μπορώ να πιω με τίποτα το 18αρι Johnie. Ορίστε.

 

Συμφωνο απολυτα φιλε ,και για να μην παρεξηγηθουμε δεν λεω οτι δεν υπαρχουν διαφορες απλα ειναι πολυ μικρες και γενικα απαιτειται να εχεις μεγαλη εμπειρια.

Ειδικα οι διαφορες στα "εμπορικα" whiskeys ειναι παρα μα παρα πολυ μικρες εως αμελητεες δλδ εαν σας δωσω jonny αντι για j&B ουδης θα το καταλαβει.(εκτος απο τον kevin sorbo)

 

οπως είπε ο Praetorianos ολα ειναι θεμα marketing και πως το λανσαρουν στην αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου απαντησατε. Τα απλα ουσικι ποσα χρονια τα εχουν στα βαρελια πριν τα καταναλωσουμε; Ακουσα το πολυ μεχρι 3 χρονια, αλλα λογικα πολυ λιγοτερο..

 

Στα σουπερμαρκετ μπορω να βρω αυτα τα καλα ουισκι που λετε εδω; Ποια ειναι η γνωμη σας για το green label; Ιδιο με το red μου φαινεται.. Σκετο παντως με δυσκολια μπορω να το πιω. Να το συνδιασω με λιγες σταγονες coca-cola;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βρε άνθρωπε, για όνομα, να ήταν red, άντε black, πάει στο διάλο.

Αλλά Green; Όσο να 'ναι, έχει διαφορά.

Το πολύ να βάλεις μέσα πάγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βασιλεύς ποιο είναι δάσκαλε;;;

 

 

 

 

Ποια ειναι η γνωμη σας για το green label; Ιδιο με το red μου φαινεται.. Σκετο παντως με δυσκολια μπορω να το πιω. Να το συνδιασω με λιγες σταγονες coca-cola;

 

Είναι αρκετά καλό ουίσκι. Είναι blended single malt (vatted malt) δηλ. αποτελείται απο 15 διαφορετικά single malts με κυρίαρχα τα Talisker, Cragganmore, Linkwood, and Caol Ila (δε χρειάζονται συστάσεις). Ωστόσο θα έλεγα οτι είναι λίγο τραχύ για τα απαίδευτα λαρύγγια, δεδομένου και του 43% αλκοόλ που έχει. Αν όχι σκέτο, μπορείς να δοκιμάσεις να το πιείς ανακατεμένο με λίγο νερό (προς θεού, εννοείται ΟΧΙ πάγο ή κόλα). Αλλιώς, αν φοβάσαι οτι θα σου μείνει και τζάμπα τα 30τόσα ευρώ, μπορείς να με καλέσεις σπίτι σου και να μου κάνεις το ποτήρι, ή να το κάνουμε τράμπα με άλλο ποτό της προτίμησής σου. ;)

Πάντως μη το χαραμίσεις, ΔΕΝ είναι ίδιο με το red.

 

Δε μου απαντησατε. Τα απλα ουσικι ποσα χρονια τα εχουν στα βαρελια πριν τα καταναλωσουμε; Ακουσα το πολυ μεχρι 3 χρονια, αλλα λογικα πολυ λιγοτερο..;

 

Σε πολύ γενικές γραμμές: βάσει νόμου, για να φέρει κάποιο σκωτσέζικο ουίσκι το χαρακτηρισμό SCOTCH WHISKY στην ετικέτα, πρέπει να έχει ωριμάσει σε βαρέλια για τουλάχιστον 3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βρε άνθρωπε, για όνομα, να ήταν red, άντε black, πάει στο διάλο.

Αλλά Green; Όσο να 'ναι, έχει διαφορά.

Το πολύ να βάλεις μέσα πάγο.

 

κοιτα δεν χρειαζεται να επαναλαμβανομαι , η διαφορες στην ΙΔΙΑ κατηγορια(ιδια διαρκεια ωριμανσης) ειναι παρα πολυ μικρες ,πολλες φορες επισης ειναι πολυ δυσκολο να ξεχωρισουμε την γευση και σε whiskeys διαφορων ετων.

Δλδ αν σου δοκιμασεις ενα jonny walker με ενα j&B ΔΕΝ θα καταλαβεις διαφορα

Αν δοκιμασεις ενα jonny walker με ενα jonny walker 12 years παλι δεν θα καταλαβεις διαφορα(αν τα καταφερεις να σε προτεινω για master blender)

Αν δοκιμασεις ενα jonny walker με ενα jonny walker blue εννοειται οτι θα καταλαβεις διαφορα(μιλαμε για ενα ουισκι που ωριμαζει σε βαρελι για παρα πολλα χρονια-There is no age declaration for Blue) όποτε αναγκαστικα θα παρει τα χαρακτηριστικα του "βαρελιου"(γευση/οσμη)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:39 ----------

 

[/color]

Δε μου απαντησατε. Τα απλα ουσικι ποσα χρονια τα εχουν στα βαρελια πριν τα καταναλωσουμε; Ακουσα το πολυ μεχρι 3 χρονια, αλλα λογικα πολυ λιγοτερο..

 

Στα σουπερμαρκετ μπορω να βρω αυτα τα καλα ουισκι που λετε εδω; Ποια ειναι η γνωμη σας για το green label; Ιδιο με το red μου φαινεται.. Σκετο παντως με δυσκολια μπορω να το πιω. Να το συνδιασω με λιγες σταγονες coca-cola;

 

κοιτα εδω http://www.whiskeywise.com/whiskey-barrels.html

 

ΟΙ περισσότεροι δοκιμαστες αν δεις βαζουν μια πολυ μικρη ποσοτητα νερου για να αναδειξουν καλυτερα την γευση και ποτε δεν χρησιμοποιουν παγο(διοτι παγωνει το ουικσι και αλλοιώνεται η γευση) και ΠΟΤΕ coca cola το μοναδικο πραγμα με το οποιο μπορεις να συνδυάσεις το ουισκι ειναι με πουρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ολοι που ξερω το πινουν με κολα για να κατεβαινει καλυτερα κατω. Εξαλλου και εγω παντα με κολα το πινω. Ειναι πιο ευγεστο. Αλλα τωρα το green μονο σκετο ή με παγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρε συ ΤΗ_Boy_20, δε διαφωνώ, ειδικά για το Blue δεν το συζητάμε.

Αλλά και το Green 15άρι, και το Gold 18άρι είναι. Δηλαδή ειλικρινά, μεταξύ του Red και του Green ή του Gold δε θα καταλάβεις διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν πίνω whisky παρά μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις (το πολύ 4-5 φορές το χρόνο, σπίτι μου και σε ειδικές περιστάσεις), προτιμώ gin (Tanqueray, Tanqueray 10) και ρούμι (Havana Club).

 

Αυτά που έχω στην ταπεινή κάβα μου και μόνο για τις ειδικές περιστάσεις: Bushmills 10, Highland Park 16, Scapa (καπνιστό).

 

(ναι, ένα κολλητός έχει σπουδάσει Orkney Islands και με εισήγαγε στο κλίμα)[/i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...