Προς το περιεχόμενο

Ταξίδι με αεροπλάνο και περιστροφή της γης


jimarass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ερώτημα είναι απλό. Γιατί για το αεροπλάνο που πετά σχεδόν στα 12.000 μέτρα από την επιφάνεια της γης η γη είναι ακίνητη ενώ για ένα δορυφόρο η γη κινείται? Έχει να κάνει με την ατμόσφαιρα που συμπαρασύρει το αεροπλάνο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πρώτα από όλα όταν λες κίνηση της γής αναφέρεσαι στην περιστροφή, σωστά? Τι εννοείς για το αεροπλάνο η γη είναι ακίνητη? Φυσικά και δεν είναι ακίνητη η γή για το αεροπλάνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γη κινείται σε σχεση με το αεροπλανο. γι αυτο το ταξιδι Νεα Υορκη - Αθηνα είναι ελαφρως πιο γρηγορο απο το ταξιδι Αθηνα - Νεα Υορκη.

 

 

επισης η γη για καποιους δορυφορους ειναι σχετικα ακινητη (αλλιως θα επρεπε να μετακινουνται τα πιατα της nova συνεχως). αυτοι οι δορυφοροι ακολουθουν την τροχια που αναφερει ο snoob.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ο δορυφόρος είναι στατικός πάνω σε ένα σταθερό σημείο στο διάστημα, και ακολουθεί την τροχιά λόγω της φυγόκεντρου.

 

Οχι ολοι, αυτο ισχυει μονο για τους (γεωστατικους νομιζω τους λενε), πχ τηλεορασεως, υπαρχουν δεκαδες αλλων ειδων, κατασκοπευτικοι, μετεωρολογικοι, κλπ, που κινουνται ειτε πιο γρηγορα, ειτε πιο αργα απο τη γη, ειτε ακομη και με "κοντρολ" απο τη γη ως προς την ταχυτητα τους και τη θεση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σημείο στη Γη έχει ταχύτητα λόγω περιστροφής περίπου 2000χλμ/ώρα. Επομένως, σύμφωνα με το παράδειγμα που μου φέρατε με το γεωστατικό δορυφόρο, και επειδή ένα αεροπλάνο πετάει περίπου με 900 χλμ/ώρα , τότε όταν το αεροπλάνο ταξιδεύει προς Αμερική, θα πρέπει να πηγαίνει πίσω, αφού η Γη περιστρέφεται πιο γρήγορα.

 

Από ότι έχω βρει μέχρι στιγμής στο Google, ένα ταξίδι με κατέυθυνση προς τη Δύση είναι πιο γρήγορο οφείλεται στη δύναμη Coriolis που προσφέρει πιο ευνοικό άνεμο στο αεροπλάνο.

 

Μήπως γιατί το αεροπλάνο διατηρεί συνεχώς την ταχύτητα περιστροφής της Γης (όπως ισχύει αν πετάξουμε μια πέτρα) και επομένως , αν εξαιρέσουμε τη δική του ώθηση, η Γη είναι ακίνητη ως προς το αεροπλάνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γιατί το αεροπλάνο διατηρεί συνεχώς την ταχύτητα περιστροφής της Γης (όπως ισχύει αν πετάξουμε μια πέτρα) και επομένως , αν εξαιρέσουμε τη δική του ώθηση, η Γη είναι ακίνητη ως προς το αεροπλάνο?

 

Έτσι ακριβώς, μια φορά είχαμε μείνει 4 ώρες καρφωμένοι χωρίς καύσιμα πάνω από τη Μπρατισλάβα, αν δεν είχε πιάσει ούριος άνεμος, ακόμα εκεί θα ήμασταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς, μια φορά είχαμε μείνει 4 ώρες καρφωμένοι χωρίς καύσιμα πάνω από τη Μπρατισλάβα, αν δεν είχε πιάσει ούριος άνεμος, ακόμα εκεί θα ήμασταν.

 

:cry:

 

Ααα τον μλκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς, μια φορά είχαμε μείνει 4 ώρες καρφωμένοι χωρίς καύσιμα πάνω από τη Μπρατισλάβα, αν δεν είχε πιάσει ούριος άνεμος, ακόμα εκεί θα ήμασταν.

Εννοώ ότι ως προς διαστημικό παρατηρητή, το αεροπλάνο έχει Uγης + Uairplane

 

Πάντα πρέπει να μου μαμάς τα topics (και πάντα με ηλίθια επιχειρήματα που αποδεικνύουν πόσο επιφανειακά διάβασες το post?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα συγγνώμη, μου λες πως το αεροπλάνο, χωρίς τη δική του ώθηση θα ήταν σταθερό ως προς ένα τυχαίο σημείο της γης. Αυτό στην ουσία ΤΖΙΜΑΡΑ, σημαίνει πως το αεροπλάνο επιπλέει στον αέρα ξερωγώ.

 

Και από τη στιγμή που αναγκάζεσαι να επαναδιατυπώσεις την παραπάνω βατραχιά, ε νομίζω πως συνεισφέρω στην κουβέντα, δε τη μαμώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ offtopic και το περιεχόμενο φτάνει σε επίπεδο παρεξήγησης.

 

 

Λοιπόν χωρίς να θέλω να φανώ κάπως...

Πως το πήρες το πτυχίο;

 

Έχεις κάνει τουλάχιστον 20 θέματα, βασικής φυσικής.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σημείο στη Γη έχει ταχύτητα λόγω περιστροφής περίπου 2000χλμ/ώρα. Επομένως, σύμφωνα με το παράδειγμα που μου φέρατε με το γεωστατικό δορυφόρο, και επειδή ένα αεροπλάνο πετάει περίπου με 900 χλμ/ώρα , τότε όταν το αεροπλάνο ταξιδεύει προς Αμερική, θα πρέπει να πηγαίνει πίσω, αφού η Γη περιστρέφεται πιο γρήγορα.

 

αν ισχυε το παραπανω τοτε θεωρητικα θα μπορουσε να αιωρουμαι στο ενα μετρο πανω απο τη γη (πχ με ενα jetpack) και σε 12 ωρες να εχω βρεθει στην Κινα γιατι η γη απο κατω μου θα "ταξιδευε".

 

το αεροπλανο οπως και ο δορυφορος εκτελουν κυκλικη κινηση. αν υποθεσουμε για απλοτητα οτι η ταχυτητα του αεροπλανου ειναι σταθερη τοτε αυτη υπολογιζεται απο τον τυπο u=2πR/T με R την ακτινα απο το κεντρο του κυκλου, στην περιπτωση μας το κεντρο της γης. επομενως οσο πιο ψηλα πεταει το αντικειμενο τοσο πιο γρηγορα κινειται σε σχεση με το κεντρο (και κατ επεκτασιν την επιφανεια) της γης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είπα:

 

Μήπως γιατί το αεροπλάνο διατηρεί συνεχώς την ταχύτητα περιστροφής της Γης (όπως ισχύει αν πετάξουμε μια πέτρα) και επομένως , αν εξαιρέσουμε τη δική του ώθηση, η Γη είναι ακίνητη ως προς το αεροπλάνο?

 

Που ακριβώς είπα πως το αεροπλάνο πετάει χωρίς ώθηση??? Ανάλυση κίνησης έκανα.....

 

---------- Προσθήκη στις 17:17 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:10 ----------

 

αν ισχυε το παραπανω τοτε θεωρητικα θα μπορουσε να αιωρουμαι στο ενα μετρο πανω απο τη γη (πχ με ενα jetpack) και σε 12 ωρες να εχω βρεθει στην Κινα γιατι η γη απο κατω μου θα "ταξιδευε".

 

το αεροπλανο οπως και ο δορυφορος εκτελουν κυκλικη κινηση. αν υποθεσουμε για απλοτητα οτι η ταχυτητα του αεροπλανου ειναι σταθερη τοτε αυτη υπολογιζεται απο τον τυπο u=2πR/T με R την ακτινα απο το κεντρο του κυκλου, στην περιπτωση μας το κεντρο της γης. επομενως οσο πιο ψηλα πεταει το αντικειμενο τοσο πιο γρηγορα κινειται σε σχεση με το κεντρο (και κατ επεκτασιν την επιφανεια) της γης

Στο πρώτο σκέλος συμφωνώ και εγώ. Στο δεύτερο ο τύπος που λες αφορά την ταχύτητα δορυφόρου! Εδώ όμως το αεροπλάνο δεν είναι δορυφόρος, αφού εκτός από τη βαρύτητα έχει και την δική του ώθηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...