Προς το περιεχόμενο

Στελνοντας Γραμμα...


d3monhunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο μέγεθος βάλε "μεγάλα" = 4,90Ε για Β'προτ. 6,20Ε για Α'

 

Kαι υπάρχουν και οι τιμοκατάλογοι στο σάιτ, τσεκάρουμε κι εκεί:

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%B9.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1) Που το είδες το δέμα. Το κόστος που  έβγαλε το σύστημα υπολογισμού (και συμφωνεί και ο τιμοκατάλογος των επιστολικών -τελευταίος πίνακας, 6η σειρά), είναι για:

 

  • ΥΠΗΡΕΣΙΑ: Eπιστολή
  • Εξωτερικό
  • Υπόλοιπες χώρες
  • Α' προτεραιότητα (ή / Β' προτεραιότητα)
  • Απλό
  • Μεγάλα
  • 300 γρ.
  • 1

------------------=6,20Ε (ή / 4,90Ε)

 

- Αν στο υπηρεσία βάλεις "Δέμα", τότε βγαίνουν 29,26Ε (ή / 27Ε) αντίστοιχα, ομοίως δες τον τιμοκατάλογο δεμάτων, σελ.3, 1η σειρά

 

2) και: Για το αν σταλεί (κι οπότε αντίστοιχα, χρεωθεί) ως "γράμμα/φάκελος"=επιστολικό ή ως "δέμα", δεν παίζει ρόλο το είδος της συσκευασίας, δλδ αν θα είναι κυριολεκτικά σε φάκελο ή σε κουτί, οι όροι αφορούν την υπηρεσία/τρόπο αποστολής, όχι στο 'πακετάρισμα'. =και ένας φάκελος μπορεί να σταλεί ως "δέμα", όπως και ένα δέμα/κουτί, μπορεί να σταλεί ως "επιστολικό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή;Τι τρόπος;Εγώ επέλεξα 5 δολλάρια έξοδα αποστολής και θα πάω αύριο στο ταχυδρομείο να το στείλω.

 

Επίσης στο ebay μου βγάζει ότι δεν μπορώ να στείλω το δέμα επειδή δεν κατοικώ στις USA; Τι εννοεί;;;

post-324559-0-85756500-1431887817_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η USPS που έχεις επιλέξει στο "Carrier", είναι το αμερικάνικο ταχυδρομείο, τα δικά τους "Ελτα". Που κολλάει ως φορέας αποστολής από σένα/Ελλάδα; Είναι σαν να έβαζε ένας από Αμερική ότι θα το στείλει με Ελτα κι οπότε θα του ζητούσε διεύθυνση Ελλάδας όπως εσένα τώρα σου ζητάει Αμερικής. Βρες την σωστή επιλογή σε εκείνο το πεδίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε φραμπάλα, τωρα είδα τον τίτλο της σελίδας μεσα στην οποία έχεις μπει, αφού είναι "purchase and print USPS postage / create a USPS shipping label... κλπ" , λογικό. Δε σε αφορά αυτό το μενου έτσι κι αλλιώς, όπου δεις φως μπαίνεις; Αν είναι κάποιο βήμα που σε πάει εκεί το ebay μετά την αγορά (δεν έχω κάνει ποτέ την διαδικασία πώλησης, δεν ξέρω), αγνόησε το, skip. Αυτό αφορά μόνο τους αμερικανούς χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Να κάνω εγώ μια ερώτηση; Γιατί δε στέλνεις email; Γιατί λέγοντας γράμμα από ότι κατάλαβα δεν στέλνεις κάτι μέσα. Εκτός αν το κάνεις έτσι επειδή το θες οπότε πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...