Προς το περιεχόμενο

Στελνοντας Γραμμα...


d3monhunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι επειδή ρώτησες και πόσο κάνουν τα σχετικά ταχυδρομικά τέλη: http://www.elta.gr/pricelist1.pdf.

 

Στο επιστολικό ταχυδρομείο, «μικρό» θεωρείται το γράμμα που είναι από 90 x 140 mm ως 165 x 245 mm, και με πάχος ως 5 mm. «Μεγάλο» νοείται ένα μικρό όταν το πάχος του υπερβαίνει τα 5 mm (και μέχρι τα 20 mm), καθώς και όταν είναι από 166 x 246 mm ως 305 x 381 mm, και με πάχος ως 20 mm. Όλα τα υπόλοιπα αντικείμενα θεωρούνται «ακανόνιστα», και έχουν κάποια μέγιστα όρια διαστάσεων ή/και συνδυασμών τους.

 

Για τις Η.Π.Α. απόφυγε τη Β' Προτεραιότητα (με μέσα επιφανείας), γιατί θα κάνει μια αιωνιότητα και μια μέρα για να φτάσει. Η Α' Προτεραιότητα (το κλασικό «αεροπορικώς») κάνει γύρω στις 3-4 εργάσιμες. Για τις Η.Π.Α. δεν έχει νόημα να στείλεις επιστολή ως «κατεπείγουσα» (ελληνιστί «εξπρές»), λόγω του τρόπου με τον οποίον λειτουργεί το USPS κι ο οποίος δεν θα σου επιφέρει κάποια σπουδαία επίσπευση στον χρόνο παράδοσης. Αν πρέπει να το στείλεις συστημένο, ή αν το βάρος του ή οι διαστάσεις του είναι τέτοια που δεν μπορείς να είσαι βέβαιος για τα απαιτούμενα τέλη, μπορείς να εξυπηρετηθείς και από Ταχυδρομικό Πρακτορείο (αυτές είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις, με ωράριο καταστημάτων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τότε ποιά η ανάγκη να υφίσταται μία κοινότητα συζητήσεων;

Δηλαδή, όποιος μπαίνει στο forum και ρωτάει κάτι, είναι βλάκας; Αυτός ο χαρακτηρισμός περιλαμβάνει και εσένα;

 

Μάλλον έχεις αντιληφθεί λανθασμένα τη συμμετοχή σου εδώ...

 

 

 

πωπω φιλε μου κανες την μουρη κρεας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
πωπω φιλε μου κανες την μουρη κρεας....

 

Δεν απάντησες στις ερωτήσεις μου:

 

1. Ποιά η ανάγκη να υφίσταται μία κοινότητα συζητήσεων αν δεν μπορούν τα μέλη να ρωτούν κάτι;

 

2. Όποιος μπαίνει στο forum και ρωτάει κάτι, είναι βλάκας;

 

3. Αυτός ο χαρακτηρισμός περιλαμβάνει και εσένα;

 

:-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Και κάτι άλλο γιατί και εγώ είμαι άσχετος, τι γίνεται σε περίπτωση που βάλεις το γράμμα σε λάθος κουτί; π.χ αντί για εξωτερικού να βάλεις εσωτερικού κλπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εβαλα κι εγω -1 μπας και εξαφανιστει το μηνυμα σου γιατι περιεχει λαθος οδηγιες...

 

Μη μασας, κι εγω τη πρωτη φορα που πηγα να στειλω γραμμα ακουσα μια καλη κατσαδα απο την υπαλληλο στα ΕΛΤΑ :P

 

Τι είναι αυτό το "-1" ρε παιδιά ?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο γιατί και εγώ είμαι άσχετος, τι γίνεται σε περίπτωση που βάλεις το γράμμα σε λάθος κουτί; π.χ αντί για εξωτερικού να βάλεις εσωτερικού κλπ;

 

Τιποτα δεν γινεται,παει κανονικα.Τα γραμματα απο τα κουτια τα συγκεντρωνουν καθημερινα οι υπαλληλοι του υποκαταστηματος και τα διαχωριζουν,οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bilakos

quotάρεις ποστ 3 ετών

Μην μου πείς ότι περιμένεις κ απαντήσεις;

 

Holy fuck, είμαι απλά ελεϊνός :D Δεν είδα ημερομηνία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.. Θέλω να στείλω ένα γράμμα στο εξωτερικό, (Σερβία). Εκεί, σε κάθε διαμέρισμα, πάνω στη πόρτα εισόδου στο διαμέρισμα, υπάρχει μια εγκοπή για τα γράμματα. Οπότε εγώ που θέλω να στείλω γράμμα, πρέπει να γράψω και όροφο; Αν το στείλω με ΕΛΤΑ, είναι σίγουρο πως θα φτάσει; Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Δεν έχω καταλάβει τι παίζει.Θέλω να βάλω να πουλήσω κάτι στο ebay.Στα έξοδα αποστολής τι να βάλω;Δεν ξέρω.Επίσης βάζω παραδείγματα για να μου βγάλει τιμές για επιστολή (είναι μικρό αυτό που θέλω να πουλήσω για αυτό δεν βάζω δέμα) στο site του ΕΛΤΑ και βγάζει "Δεν βρέθηκε καταχώρηση τιμοκαταλόγου".

Μάντης είμαι να μαντέψω τα μεταφορικά;


να κοιτάξτε

post-324559-0-80873300-1431800906_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...