Προς το περιεχόμενο

φακοι επαφης....!


Dhmhtrhs16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κοιταξα αν υπαρχει αλλο θεμα παρομοιο αλλα γραφω εδω....να ρωτησω....αμα πεσει νερο πανω σου οσο τους φορας....και ακομη στην θαλασσα βουτιες κ τετια...θα υπαρξει καποιο προβλημα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν έχεις ανοιχτά τα μάτια όταν βουτάς, θα σου φύγουν βασικά :P

Με κλειστά μάτια δεν πειράζει σε τίποτα, το πολύ πολύ τους ξεπλένεις με το υγρό τους όταν γυρίσεις σπίτι, αν σκοπεύεις να τους φοράς και την υπόλοιπη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θάλασσα μπορεί να δημιουργηθούν άλατα στους φακούς.

 

Εγώ προσωπικά τους φοράω και στην παραλία παρόλο που δεν είναι σωστό... απλά δεν κάνω επικίνδυνες βουτιές γιατί μπορεί με την πίεση του νερού να φύγουν.

Αν φοράς γυαλιά κολύμβησης δεν θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια εδώ, αν πέσει νερό επάνω είσαι κομπλέ, στη θάλασσα θεωρητικά μπορείς να ανοίγεις μάτια αλλά όχι βουτιές και φυσικά μπορείς να τρίβεις τα μάτια σου όποτε θες χωρίς φόβο.

 

Βέβαια αυτά εγώ τα έκανα με φακούς που καθαρίζονταν σε διάλυμα σχεδόν όμοιο με το οξυζενέ και όχι σε απλό φυσ. ορό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκευτόμουν και εγώ να ανοίξω θέμα για τους φακούς αλλά μιας και δημιουργήθηκε θα ήθελα να ροτίσω κάτι αν και όχι τόσο σχετικό!

Έχω προσπαθήσει να βάλο φακούς αλλά δε τα καταφέρνω!! Τι έχετε να προτείνετε;

Δεν ξέρω που οφείλεται αυτό..έχω προσπαθήσει πάρα πολύ καθισμένος 2 και 3 ώρες μπροστά στον καθρέυτη αλλά ΔΕΝ!Έχω την εντύπωση οτι απλά φοβάμαι αλλά αυτόν τον φόβο δεν μπορώ να τον αποβάλλω..τα μάτια μου κλείνουν αυτόματα όταν πλησιάσω το φακό..

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;Αν παω στον οφθαλμίατρο μου μπορεί να βοηθήσει;;

.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκευτόμουν και εγώ να ανοίξω θέμα για τους φακούς αλλά μιας και δημιουργήθηκε θα ήθελα να ροτίσω κάτι αν και όχι τόσο σχετικό!

Έχω προσπαθήσει να βάλο φακούς αλλά δε τα καταφέρνω!! Τι έχετε να προτείνετε;

Δεν ξέρω που οφείλεται αυτό..έχω προσπαθήσει πάρα πολύ καθισμένος 2 και 3 ώρες μπροστά στον καθρέυτη αλλά ΔΕΝ!Έχω την εντύπωση οτι απλά φοβάμαι αλλά αυτόν τον φόβο δεν μπορώ να τον αποβάλλω..τα μάτια μου κλείνουν αυτόματα όταν πλησιάσω το φακό..

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;Αν παω στον οφθαλμίατρο μου μπορεί να βοηθήσει;;

.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=AmX8K2lKrLI[/ame]

 

δηλαδη βαζεις το φακο οπως στο 1:03 του βιντεο και κλεινουν τα ματια σου; Λιγο δυσκολο το κοβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρώτη φορά που έβαλα φακούς, έκανα περίπου 2 ώρες για το κάθε μάτι. Την ίδια μέρα, όταν ήρθε η ώρα να τους βγάλω, έκανα 45 λεπτά να βγάλω τον πρώτο και περίπου 10 λεπτά να βγάλω και δεν δεύτερο. Η μοναδική συμβουλή που μπορώ να δώσω, είναι να προσπαθήσεις να διώξεις τον φόβο "ωχ-ακουμπάω-το-μάτι-μου". Από την δεύτερη φορά κι όλας θα τους φοράς μπαμ-μπαμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη φορα ειναι αρκετα δυσκολη, εγω τις πρωτες βδομαδες εκανα ακρετη ωρα για να τους βαλω αλλα τωρα μπαινουν αρκετα ευκολα. Στην αρχη εγω κοιταγα πανω κατεβαζα το κατω μερος του ματιου και τους εβαζα χαμηλα και μετα εκλεινα το ματι σιγα σιγα και εμπεναν στην θεση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκευτόμουν και εγώ να ανοίξω θέμα για τους φακούς αλλά μιας και δημιουργήθηκε θα ήθελα να ροτίσω κάτι αν και όχι τόσο σχετικό!

Έχω προσπαθήσει να βάλο φακούς αλλά δε τα καταφέρνω!! Τι έχετε να προτείνετε;

Δεν ξέρω που οφείλεται αυτό..έχω προσπαθήσει πάρα πολύ καθισμένος 2 και 3 ώρες μπροστά στον καθρέυτη αλλά ΔΕΝ!Έχω την εντύπωση οτι απλά φοβάμαι αλλά αυτόν τον φόβο δεν μπορώ να τον αποβάλλω..τα μάτια μου κλείνουν αυτόματα όταν πλησιάσω το φακό..

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;Αν παω στον οφθαλμίατρο μου μπορεί να βοηθήσει;;

.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

 

Σχεδόν όλοι το περάσαμε αυτό. Υπομονή, όσες προσπάθειες χρειαστεί και θα συνηθήσεις ;) (δεν υπάρχει άλλη λύση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κρατάς ανοιχτό το μάτι χρησιμοποιώντας τόσο τον αντίχειρα όσο και τον δείκτη για να μην μπορεί να κλείσει.

 

Επίσης δεν χρειάζεται δύναμη... απλά τον ακουμπάς πάνω στον οφθαλμό απαλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο περιέργεια γιατί και εγώ σκέφτομαι να βάλω φακούς σε 1-2 χρόνια ποσή διαφόρα έχει το κόστος του φακού επαφής με την κατασκευή γυαλιών ? και επίσης είναι αλήθεια ότι μπορείς να πάρεις χρωματιστούς φακούς επαφής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια εδώ, αν πέσει νερό επάνω είσαι κομπλέ, στη θάλασσα θεωρητικά μπορείς να ανοίγεις μάτια αλλά όχι βουτιές και φυσικά μπορείς να τρίβεις τα μάτια σου όποτε θες χωρίς φόβο.

 

Βέβαια αυτά εγώ τα έκανα με φακούς που καθαρίζονταν σε διάλυμα σχεδόν όμοιο με το οξυζενέ και όχι σε απλό φυσ. ορό.

 

Βασικα ευχαριστω ολους για τις απαντησεις! Ενα κανονικο υγρο εχω οπως και οι περισσοτεροι φανταζομαι το renu...Απλα ρωτησα γιατι φοβαμαι για κοκκινιλες, ερεθισμους και τριψιμο των ματιων ..μετα απο ενα μπανιο στην θαλασσα

 

 

@Someb0dy ενα ζευγαρι απλων φακων χωρις αστιγματισμο που εχω εγω ...πρεπει ενα κοστιζει 8-10 ευρω...αλλα μηνιαιοι ομως...εγω αυτους χρησιμοποιω....

 

@yayawoot

 

Εγω να δεις ποσο προσπαθησα....αλλα μετα απο ενα μηνα εφαρμογης.. μεσα σε 2 λεπτα τους βαζω χαλαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις αφοβα να τους εχεις στη θαλασσα, ετσι τους χρησιμοποιουσα κι εγω, απλα στις βουτιες και μακροβουτια εκλεινα τα ματια κι ο θεος βοηθος αν συναντουσα κατι μπροστα μου (πλακα κανω, αν ημουν σε γνωριμη μου παραλια δεν φοβομουν μηπως βρω πουθενα κι αν ημουν σε αγνωστη εκανα πρωτα μια ερευνα για βραχακια κτλ πριν αρχισω βουτιες κτλ)! κατα τα αλλα...λογω αλατων καλο ειναι να μην τους βγαλεις και πεταξεις απλα μεσα στο υγρο (που συνηθιζεται πια γιατι τα υγρα εχουν βελτιωθει πολυ ως προς το αποτελεσμα καθαρισμου τους και αν θελεις να τους βαλει πχ το επομενο πρωι, μπορεις το βραδυ απλα να τους βγαλεις και να τους πεταξεις μεσα στις θηκες τους, αλλιως αν θες να τους ξαναβαλεις μετα απο κανα δυο ωρες καλο ειναι να τους κανεις κι ενα ξεβγαλμα στο χερι σου με υγρο πριν τους βαλεις στις θηκες τους..ε αυτο το τελευταιο καντο ετσι κι αλλιως οταν θα γυρνας απο παραλια κι εισαι οκ). την πρωτη φορα ομως που τους εβαλα στη θαλασσα, απο συνηθεια πηγα να ανοιξω τα ματια ενω εκανα μακροβουτι και guess what...μου εφυγε ο ενας, αλλα ημουν τοσο κωλοφαρδος που ενω το καταλαβα και εκανα με τη μια προς τα πανω για να βγω απο το νερο, ειτε το πιστευετε ειτε οχι..ο φακος ειχε κολλησει λιγο κατω απο το ματι και δεν τον εχασα :P . εγω επισης τους φορουσα και οταν εκανα ντουζ κτλ, εκει ανοιγα και τα ματια κανονικα, απλα προσεχοντας να μην παει πολυ νερο και φυγουν.

 

κατα τα αλλα..επειδη κι εγω φορουσα φακους καπου 10 χρονια (εδω και 2 χρονια εχω κανει laser και εχω ησυχασει), τις πρωτες ημερες ετρωγα πολυ φρικη στο βαλε/βγαλε, μετα ηταν ενα τιποτα, κατι δευτερολεπτα για την ιδια διαδικασια. θεμα συνηθειας ειναι, αργα η γρηγορα θα τα καταφερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...