Προς το περιεχόμενο

Τι επαγγελμα να ακολουθησω ?


telegamesvg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΚ στην κοσμαρα του λοιπον ο τυπος..

 

Αφου του αρεσει το gaming ας ασχοληθει με τους ΗΥ - τεχνικος δικτυων. Απλα ειναι τοσο ευκολο αυτο το επαγγελμα που και η κουτση Μαρια μπορει να συνδεσει ενα switch με ενα router και θα εχει τεραστιο ανταγωνισμο. Αν το συνδιασει με επισκευη υπολογιστων (format κτλ) ισως εχει μελλον αποκτωντας σιγα σιγα πελατεια ανοιγοντας ενα συνοικιακο μαγαζακι τεχνικης υποστηριξης, δημιουργοντας σχετικη ιστοσελιδα και μοιραζοντας καρτες - αυτοκολητα απο σπιτι σε σπιτι!! Απλα θελει υπομονη στην αρχη. :-D (και το βασικοτατο θα ειναι αφεντικο του εαυτου του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχω μια απορία...

Άμα είναι πραγματικά τρελός gamer υπάρχουν ιδιοτικές σχολές που ειδικεύονται στα βιντεοπαιχνίδια...

Και μη μου πείτε ότι δεν θα βρίσκει δουλειά μετά.Δεν είναι και τόσοι πολλοί οι σχεδιαστές βιντεοπαιχνιδιών δεν είναι και καμια εύκολη δουλειά.

Σε αντίθεση με το τεχνικος Η/Υ που έχει γεμίσει ο τόπος...

Αυτό βέβαια στην περίπτωση που πραγματικά του αρέσουν τα παιχνίδια και είναι διατεθιμένος να στρώσει και να κουραστεί και να κάνει και ένα βαρβάτο μεταπτυχιακό στο εξωτερικό...και προφανώς να ρίξει και μαυρη πέτρα...

Τώρα βέβαια όλα αυτά μαζεμένα δείχνουν πολύ απίθανα αλλά τι να πω άμα του αρέσει του παιδιού. Εγώ προσωπικά αν είχα τετοια τρέλα θα το πάλευα.Ευτυχώς έχω άλλη που αντιμετωπίζεται εντος των συνόρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία...

Άμα είναι πραγματικά τρελός gamer υπάρχουν ιδιοτικές σχολές που ειδικεύονται στα βιντεοπαιχνίδια...

Αυτό βέβαια στην περίπτωση που πραγματικά του αρέσουν τα παιχνίδια και είναι διατεθιμένος να στρώσει και να κουραστεί και να κάνει και ένα βαρβάτο μεταπτυχιακό στο εξωτερικό...και προφανώς να ρίξει και μαυρη πέτρα...

Εξ'αφορμης του γιου μου που φετος τελειωσε το λυκειο δινωντας πανελληνιες και χωρις να περασει σε καποια σχολη (χωρις φυσικα και αυτο απο μονο του να λυνει καποιο προβλημα) ,σκεφτηκα οτι πολλα παιδια εδω στο insomnia θα βρισκονται σε παρομοια θεση , ψαχνωντας τι επαγγελμα να ακολουθησουν .

No offence, αλλά δεν βλέπεις το παράλογο? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα αν καποιος παει σοβαρα για "σχεδιασμο" βιντεοπαιχνιδιων στην Ελλαδα τοτε απλα ειναι αξιος της μοιρας του. Η το κανεις μια και καλη εξω και μενεις και εξω ή επιλεγεις κατι με βαση την ελληνικη πραγματικοτητα. Πρεπει να ξερεις οτι οι "καυλες" πληρωνονται και μαλιστα ακριβα.

 

Παντως το παιδι για να ψαχνει απο τωρα να σπουδασει κατι για να βγει συντομα στην αγορα εργασιας φανταζομαι οτι το ρευστο ειναι εξαιρετικα περιορισμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ όσον του αρέσει το gaming μπορεί κάλλιστα να γίνει ένας πετυχημένος farmeras στο Lineage. Όταν παίζαμε στον Devianne υπήρχε η βρώμα ότι ο Canedra, απ τους καλύτερους botades πούλησε τα πάντα και πήγε διακοπές Τζαμάικα! Δεν ξέρω μόνο αν θα του καλύπτει τα όνειρα το l2 του πιτσιρικά ή αν θέλει κτ σε Αιon, Wow κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα τωρα μην ακουω ακυρα. Στο 90% των νεων αρεσει το gaming. Ουτε μελλον εχουν στην ελλαδα, αλλα ουτε και σημαινει οτι σε αυτον που του αρεσει να παιζει παιγνιδια θα κατσει να τα φτιαξει κιολας.

Δηλαδη ο αλλος που καηκε παιζοντας 20 ωρες τη μερα l2 και wow, επρεπε να γινει CEO της Blizzard;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα τωρα μην ακουω ακυρα. Στο 90% των νεων αρεσει το gaming. Ουτε μελλον εχουν στην ελλαδα, αλλα ουτε και σημαινει οτι σε αυτον που του αρεσει να παιζει παιγνιδια θα κατσει να τα φτιαξει κιολας.

Δηλαδη ο αλλος που καηκε παιζοντας 20 ωρες τη μερα l2 και wow, επρεπε να γινει CEO της Blizzard;

 

Ρε συ γι΄αυτο είπα κιόλας ότι αυτές οι δουλειές είναι για αυτούς που πραγματικά τους αρέσουν τα βιντεοπαιχνίδια...Δεν είπα να πάει ο άλλος που πάσχει από εθισμο.

Επίσης όταν κάνεις αυτό που γουστάρεις υποτίθεται ότι σου αρέσει και το κάνεις γι'αυτο και ασχολείσαι.Δεν είναι καθόλου το ίδιο με το να διαβάζεις για το σχολείο.

Και επίσης εαν υπάρχουν τα χρήματα για ΙΕΚ στην Ελλάδα δεν έχει και μεγάλη χρηματική διαφορά το εξωτερικό.

Τα τελευταία πάνε και για άλλα σχόλια δεν τα στέλνω όλα στον καιμένο τον pournara;):-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει η κουραμάνα είναι λίγο απάλευτη νομίζω.

Πως το λένε δεν θυμάμαι;...

/ακυρο..παραμάνα εννοώ.

Το απάλευτο στην όλη δουλειά είναι η ορθοστασία !

 

Όλα τα άλλα δεν είναι θέμα... Μαθαίνονται σιγά σιγά !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα που πρέπει να κάνει κάποιος στον εαυτό του είναι:

 

"Ποιό επάγγελμα μου αρέσει και αν το επιλέξω θα αποτελεί για μένα εκτός από μέσο βιοπορισμού και ευχαρίστηση και χαρά και δεν θα με κουράζει να το ασκώ ακόμα και για 15 ώρες τη μέρα χωρίς να με κουράζει;"

 

Το επάγγελμα δεν πρέπει να είναι μόνο ένα μέσο βιοπορισμού, μια ανάγκη αλλά πρέπει κυρίως να είναι κάτι που να το χαίρεται ο άνθρωπος να το κάνει και να το κάνει με μεράκι.

 

Αν κάνει μια εργασία, ένα επάγγελμα που κάθε μέρα θα περιμένει πότε θα έρθει η ώρα για να πάει σπίτι του αυτή δεν θα είναι μια σωστή επιλογή επαγγέλματος. Θα είναι μια ζωή αγγαρεία. Ακόμα και αν βγάζει πολλά λεφτά κάποιος πάλι δεν θα είναι μια σωστή επιλογή.

Σκοπός της ζωής δεν είναι τα λεφτά αλλά το να κάνει κάποιος κάτι που να το χαίρεται, να το αγαπά, να τον γεμίζει. Σε έναν τέτοιον επαγγελματία μερακλή και ευχαριστημένο απ αυτό που κάνει ο βιοπορισμός είναι εξασφαλισμένος έστω και αν δεν θα γίνει ποτέ Ωνάσης. Θα έχει μια πληρότητα στην ζωή του που είναι και το τελικό ζητούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...