Προς το περιεχόμενο

Ιπποφαές


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με τα συμπληρώματα διατροφής πάντως θα έπρεπε επίσης να αναφερθεί ότι επιβαρύνουν το συκώτι και γενικά η λήψη ψηλών δόσεων βιταμινών είναι βλαβερή γι' αυτό. Αυτό σαφώς δεν είναι καθόλου καλό ειδικά αν είναι ήδη καταπονημένο λόγω πάθησης ή τρόπου ζωής. Γι' αυτό και πρέπει να λαμβάνονται με συνταγή γιατρού που γνωρίζει το ιστορικό του ατόμου κι όχι αυθάιρετα.

 

Υπερβιταμίνωση και ηπατική καταστροφή μπορεί να πάθει κάποιος και με "φυσική" λήψη τροφών-βιταμινών όχι μόνο με χάπια.

 

Ούτε χρειάζεται συνταγή γιατρού για τα συμπληρώματα. Εκτός και αν κάποιος παίρνει πιο εξειδικευμένα χάπια, όπως σίδηρο-βιταμίνη Β κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εντελως τυχαια μια θεια, μας εδωσε ενα βαζακι με ιπποφαες σε σκονη.φυσικα και θα το δοκιμασω.ας καταπονησω εγω το συκωτι μου με αυτο και οι αλλοι ας το κανουν με αλκοολ, τσιγαρο, καφε, κοκα κολες και λοιπες μαλακιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβιταμίνωση και ηπατική καταστροφή μπορεί να πάθει κάποιος και με "φυσική" λήψη τροφών-βιταμινών όχι μόνο με χάπια.

Δεν αναφέρθηκα μόνο στην υπερβιταμίνωση, άλλο αυτό που λες εσύ. Αναφέρθηκα στην επιβάρυνση του συκωτιού που προκαλείται από σκευάσματα κάθε είδους, άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο. Ένα συμπλήρωμα βιταμινών προφανώς και δεν επιβαρύνει πολύ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορείς να το παίρνεις αβέρτα χωρίς να λαμβάνεις υπόψη σου σημαντικούς αντικειμενικούς παράγοντες.

 

Ούτε χρειάζεται συνταγή γιατρού για τα συμπληρώματα. Εκτός και αν κάποιος παίρνει πιο εξειδικευμένα χάπια, όπως σίδηρο-βιταμίνη Β κλπ.

Προφανώς και δεν χρειάζεται συνταγή γιατρού, που είδες να έγραψα κάτι τέτοιο? Άλλο "καλό είναι να τα παίρνεις μετά από συνταγή γιατρού" και άλλο "χρειάζεται συνταγή γιατρού". Όποιος θέλει μπορεί να παει να πάρει συμπληρώματα, αυτό δεν σημαίνει ότι ένας ειδικευμένος γιατρός που γνωρίζει το ιστορικό του θα ενέκρινε απαραίτητα αυτή την κίνηση. Για παράδειγμα εμένα λόγω υπερθυρεοειδισμού το συκώτι μου ήταν καταπονημένο και ο ενδοκρινολόγος με απέτρεψε να πάρω συμπληρώματα αν και τα είχα ανάγκη, ακριβώς για να μην το επιβαρύνω. Αυτή είναι μία από τις πολλές τέτοιες περιπτώσεις που μπορεί να προκύψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Παιδια παιρνω εδω και 1 εβδομαδα καψουλες με το φυτο του τιτλου. Πραγματικα επαθα πλακα. Η επιδραση που εχει στο σωμα ειναι απιστευτη. Μαυροι κυκλοι απο τα ματια (αυπνια), πονος στη μεση, πλατη και γονατα εχουν μειωθει δραματικα. Τα μαλια επισης εχουν μια "ποιοτητα" ανεβασμενη και γενικα αισθανομαι πολυ καλυτερα. Εκει που ημουν κουρασμενος σε συνεχομενη βαση νοιωθω πως μετα τη δουλεια μπορω -ανετα- να κανω και μια εξοδο χωρις να σκεφτομαι ποσο θα κοιμηθω μετα. Ο υπνος μου επισης εχει γινει πολυ ποιο ανετος. Εκει που χρειαζομουνα χαλαρα 8 ωρες για να πω οτι θα παω στη δουλεια μου ξεκουραστος και ευχαριστος τωρα χρειαζομαι 7 ωρες για τα ιδια (και καλυτερα) αποτελεσματα.

 

Εχει κανεις αλλος εμπειριες με το φυτο αυτο/ καψουλες?

Έτσι όπως μας περιγράφεις πιστεύω πως τελικά σούπερ μαντολίνι πήρες και όχι αλογοτροφή.

Το πιο σημαντικό όμως δεν μας το είπες,στον σεξουαλικό τομέα είδες αποτελέσματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παιρνω εδω και 1 εβδομαδα καψουλες με το φυτο του τιτλου. Πραγματικα επαθα πλακα. Η επιδραση που εχει στο σωμα ειναι απιστευτη. Μαυροι κυκλοι απο τα ματια (αυπνια), πονος στη μεση, πλατη και γονατα εχουν μειωθει δραματικα. Τα μαλια επισης εχουν μια "ποιοτητα" ανεβασμενη και γενικα αισθανομαι πολυ καλυτερα. Εκει που ημουν κουρασμενος σε συνεχομενη βαση νοιωθω πως μετα τη δουλεια μπορω -ανετα- να κανω και μια εξοδο χωρις να σκεφτομαι ποσο θα κοιμηθω μετα. Ο υπνος μου επισης εχει γινει πολυ ποιο ανετος. Εκει που χρειαζομουνα χαλαρα 8 ωρες για να πω οτι θα παω στη δουλεια μου ξεκουραστος και ευχαριστος τωρα χρειαζομαι 7 ωρες για τα ιδια (και καλυτερα) αποτελεσματα.

 

Εχει κανεις αλλος εμπειριες με το φυτο αυτο/ καψουλες?

Μου θυμιζει μια εικονα πριν κανα 6μηνο στο γυμναστηριο.

5-6 τυποι εχουν πλακωθει με τα σιδερα κ ειχαν κουραστει. Τους εβλεπες , ηταν νωθροι. Οριακα σηκωναν την μπαρα.

Ξαφνικα σκαει γυμνασμενο θηλυκο με κολαν.

Επρεπε να δεις με τι ταχυτητα ανεβηκε η μπαρα (παντα με την γνωστη ιαχη πολεμου ΑΑΑΑΑΓΓΓΧΧΧΧΧ )...

 

Ιπποφαες παντως δεν νομιζω να ειχαν παρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...