Προς το περιεχόμενο

Ιπποφαές


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όποιος ψάχνει τα φρέσκα φρούτα/λαχανικά τρώει αυτόματα και φυτοφάρμακα;

 

strawman argument much ?

 

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=fact-or-fiction-vitamin-supplements-improve-health

 

επίσης ό,τι στην Ελλάδα θα παραπονιόμασταν για την ακρίβεια των οπωροκηπευτικών wtf. Απλά σαν καλοί νεοέλληνες προτιμούμε να τρώμε το χαπάκι, (και να φτιάχνουμε και μια δικαιολογία για φυτοφάρμακα), παρά

να ασχολούμαστε με το ψάξιμο της τροφής μας και άλλα τέτοια 'γραφικά' έτσι; ;)

Επεξ/σία από Dosas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λένε ιπποφαές; Και καλά το τρώνε τα άλογα και πάνε γαμιώντας;

 

To τρώγανε τα άλογα του μεγαλέξανδρου και γινόταν τούμπανα.

 

---------- Προσθήκη στις 07:42 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 07:40 ----------

 

όποιος ψάχνει τα φρέσκα φρούτα/λαχανικά τρώει αυτόματα και φυτοφάρμακα;

 

strawman argument much ?

 

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=fact-or-fiction-vitamin-supplements-improve-health

 

επίσης ό,τι στην Ελλάδα θα παραπονιόμασταν για την ακρίβεια των οπωροκηπευτικών wtf. Απλά σαν καλοί νεοέλληνες προτιμούμε να τρώμε το χαπάκι, (και να φτιάχνουμε και μια δικαιολογία για φυτοφάρμακα), παρά

να ασχολούμαστε με το ψάξιμο της τροφής μας και άλλα τέτοια 'γραφικά' έτσι; ;)

 

Μίλησε κανείς για αποκλειστική διατροφή με χάπια; Έχουμε πολύ ακόμα μέχρι να φτάσουμε στο Demolition Man.:P Τέσπα το άρθρο που πόσταρες λέει κάτι παρόμοιο με αυτό που είπα παραπάνω, ότι με τη φυσική τροφή παίρνεις κ τα παρεμφερή. Και παρακάτω:

 

Many African-Americans and people living in sun-deprived areas are vitamin D–deficient and could benefit from supplements, Mayne explains. Pregnant women, and even women who might want to get pregnant, should be taking folic acid supplements to help prevent serious birth defects in their babies. People over 50 years of age can benefit from B12 supplementation because absorption of this vitamin in the digestive tract becomes less efficient with age, says Roberta Anding, spokeswoman for the American Dietetic Association. Finally, HIV-positive patients should take multivitamins to boost immunity and slow the rate of disease progression, says Wafaie Fawzi, professor of nutrition and epidemiology at the Harvard School of Public Health.

 

 

Μην κοιτάς που είσαι τυχερός κ μένεις ελλάδα και δεν έχεις πρόβλημα με βιταμίνη D. Αν πας στις Σκανδιναβικές χώρες τα περισσότερα προιόντα, και κυρίως το γάλα είναι εμπλουτισμένα σε D. Κι εδώ οι έτοιμοι χυμοί του σουπερμάρκετ, οι βιταμίνες που έχουν είναι από συμπληρώματα κ όχι από τον ίδιο το χυμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κοιτάς που είσαι τυχερός κ μένεις ελλάδα και δεν έχεις πρόβλημα με βιταμίνη D. Αν πας στις Σκανδιναβικές χώρες τα περισσότερα προιόντα, και κυρίως το γάλα είναι εμπλουτισμένα σε D. Κι εδώ οι έτοιμοι χυμοί του σουπερμάρκετ, οι βιταμίνες που έχουν είναι από συμπληρώματα κ όχι από τον ίδιο το χυμό.

 

μίλησε κανείς για έτοιμους χυμούς από τα σούπερ μάρκετ; Ό,τι θες λες φιλαράκο. Και το άρθρο που πόσταρα λέει με ευγενικό τρόπο ό,τι αν δεν έχεις συγκεκριμένη medical condition και prescribed συμπληρώματα, το να καταπίνεις βιταμίνες και συμπληρώματα είναι σχεδόν άχρηστο.

 

Πάντως μπράβο, μετά από τους Δ.Υ. θα βγάλεις και τα οπωροκηπευτικά άχρηστα σε σχέση με τα χάπια, το είδα και αυτό.

 

Peace out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw, ο οργανισμος δεν εχει καποιο οριο στο ποσο απορροφαει απο καθε ουσια?
+

 

Εκτός απ' αυτό,μήπως του στερούμε (του οργανισμού) και τη διαδικασία παραγωγής τους;

Δηλαδή,άλλο να παίρνεις έτοιμη τη βιταμίνη και άλλο να την μετουσιώνει ο οργανισμός.Στην πρώτη περίπτωση γινώμαστε συνδρομητές,ενώ στη δεύτερη ακολουθούμε την οργανική διαδικασία.

 

Πολλές φορές όμως επιβάλλεται η χορήγηση έτοιμων ουσιών,όπως καταστολή,ανάνηψη,μακροχρόνια θεραπεία σε εξασθενημένους ή όταν ζητούνται γρήγορες συμπληρωματικές διαδικασίες,όπως δίαιτα,κατάθλιψη,κατατονία κλπ.

 

Σε κάθε περίπτωση είναι βλαβερό για τον normal οργανισμό η παράθεση έτοιμων προϊόντων,ενώ όταν ζητάμε ίαση το λιγώτερο που θα μας νοιάξει είναι η επίδραση της Β²(λέμε τώρα...) στο ήπαρ.Οι γιατροί ξέρουν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έδωσε φαρμακοποιός ιπποφαές; Αυτοί είναι ψιλοσκοτωμένοι με βιολογικά προϊόντα, μου κάνει εντύπωση. Μου είπαν και μένα για το ιπποφαές και διάβασα και γω για τα άλογα του Μεγαλέξαντρου που ήταν πιο γρήγορα από τα άλλα, αλλά είπα να παρακάμψω λίγο την εικόνα που δημιουργήθηκε στο κεφάλι μου (ενός τύπου να διαβάζει για τα άλογα του μεγαλέξαντρου και να πηγαίνει να αγοράσει ιπποφαές) και μπήκα στο βιολογικό μαγαζί που είναι δίπλα sto spiti m να ρωτήσω πληροφορίες. Τα χάπια έκαναν 23,7 ευρώ, ενώ σε μορφή φύλλων τσαγιού για ρόφημα κόστιζαν 1,7 ευρώ, με μειωμένη δραστικότητα σαφώς. Έπινα εκεί χάμου κόκκινα τσάγια για μια εβδομάδα, είπα στους φίλους μου να με φωνάζουν Βουκεφάλα, αλλά μετά τελείωσε και δεν ξαναπήρα ποτέ. Τότε ξαφνικά πέθανε η γιαγιά ενός φίλου μου, αλλά δύο χρόνια τώρα αδυνατώ να συνδέσω τα γεγονότα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μίλησε κανείς για έτοιμους χυμούς από τα σούπερ μάρκετ; Ό,τι θες λες φιλαράκο. Και το άρθρο που πόσταρα λέει με ευγενικό τρόπο ό,τι αν δεν έχεις συγκεκριμένη medical condition και prescribed συμπληρώματα, το να καταπίνεις βιταμίνες και συμπληρώματα είναι σχεδόν άχρηστο.

 

Πάντως μπράβο, μετά από τους Δ.Υ. θα βγάλεις και τα οπωροκηπευτικά άχρηστα σε σχέση με τα χάπια, το είδα και αυτό.

 

Peace out.

 

Γίνεσαι προκλητικός, αλλά δε το συνεχίζω δεν αξίζει το κόπο. Μάθε να διαβάζεις κ να κατανοείς τι γράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έδωσε φαρμακοποιός ιπποφαές; Αυτοί είναι ψιλοσκοτωμένοι με βιολογικά προϊόντα, μου κάνει εντύπωση. Μου είπαν και μένα για το ιπποφαές και διάβασα και γω για τα άλογα του Μεγαλέξαντρου που ήταν πιο γρήγορα από τα άλλα, αλλά είπα να παρακάμψω λίγο την εικόνα που δημιουργήθηκε στο κεφάλι μου (ενός τύπου να διαβάζει για τα άλογα του μεγαλέξαντρου και να πηγαίνει να αγοράσει ιπποφαές) και μπήκα στο βιολογικό μαγαζί που είναι δίπλα sto spiti m να ρωτήσω πληροφορίες. Τα χάπια έκαναν 23,7 ευρώ, ενώ σε μορφή φύλλων τσαγιού για ρόφημα κόστιζαν 1,7 ευρώ, με μειωμένη δραστικότητα σαφώς. Έπινα εκεί χάμου κόκκινα τσάγια για μια εβδομάδα, είπα στους φίλους μου να με φωνάζουν Βουκεφάλα, αλλά μετά τελείωσε και δεν ξαναπήρα ποτέ. Τότε ξαφνικά πέθανε η γιαγιά ενός φίλου μου, αλλά δύο χρόνια τώρα αδυνατώ να συνδέσω τα γεγονότα...

 

O φαρμακοποιος ειναι φιλος μου. Του εξηγησα την ιστορια περι πονου στα ποδια μου και μου εδωσε τις καψουλες. Επειτα απο 1 εβδομαδα εκτος του οτι ο πονος εχει μειωθει δραστικα βλεπω και τις αλλες "βελτιωσεις".

 

Προφανως η (σχεδον) αναγκαστικη μονοφαγια που κανω δεν επιτρεπει στον οργανισμο μου να παρει ολα τα απαραιτητα στοιχεια και βιταμινες απο οσο θα επαιρνα με μια ισσοροπημενη διατροφη. Το ιπποφαες μαλλον αυτο ηρθε και εκανε εδω που τα λεμε και μου δινει ολα τα αλλα που χρειαζομαι αλλα δεν μπορω να λαβω κανονικα και με φυσιολογικους τροπους. Σε καθε περιπτωση η καλυτερεψη της υγειας μου δεν ειναι θεμα αυθυποβολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα συμπληρώματα διατροφής πάντως θα έπρεπε επίσης να αναφερθεί ότι επιβαρύνουν το συκώτι και γενικά η λήψη ψηλών δόσεων βιταμινών είναι βλαβερή γι' αυτό. Αυτό σαφώς δεν είναι καθόλου καλό ειδικά αν είναι ήδη καταπονημένο λόγω πάθησης ή τρόπου ζωής. Γι' αυτό και πρέπει να λαμβάνονται με συνταγή γιατρού που γνωρίζει το ιστορικό του ατόμου κι όχι αυθάιρετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα συμπληρώματα διατροφής πάντως θα έπρεπε επίσης να αναφερθεί ότι επιβαρύνουν το συκώτι και γενικά η λήψη ψηλών δόσεων βιταμινών είναι βλαβερή γι' αυτό. Αυτό σαφώς δεν είναι καθόλου καλό ειδικά αν είναι ήδη καταπονημένο λόγω πάθησης ή τρόπου ζωής. Γι' αυτό και πρέπει να λαμβάνονται με συνταγή γιατρού που γνωρίζει το ιστορικό του ατόμου κι όχι αυθάιρετα.

 

To συγκεκριμενο φυτο δεν ειναι τιποτα απο αποψη "συμπληρωματος". Σαν την σπιρουλινα ειναι καθαρα φυτικο και δεν χρειαζεται συνταγη γιατρου. Επισης δεν δημιουργει κοπρανα καθως ο οργανισμος το απορροφα 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα συμπληρώματα διατροφής πάντως θα έπρεπε επίσης να αναφερθεί ότι επιβαρύνουν το συκώτι και γενικά η λήψη ψηλών δόσεων βιταμινών είναι βλαβερή γι' αυτό. Αυτό σαφώς δεν είναι καθόλου καλό ειδικά αν είναι ήδη καταπονημένο λόγω πάθησης ή τρόπου ζωής. Γι' αυτό και πρέπει να λαμβάνονται με συνταγή γιατρού που γνωρίζει το ιστορικό του ατόμου κι όχι αυθάιρετα.

 

Aυτο που λες ισχυει , αλλα μετα απο μακροχρονια χρηση!

Εχω ακουσει οτι καλο ειναι να παιρνεις κανενα 2μηνο, μετα να σταματας.. γιατι ισως υπερφορτωνεται ο οργανισμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To συγκεκριμενο φυτο δεν ειναι τιποτα απο αποψη "συμπληρωματος". Σαν την σπιρουλινα ειναι καθαρα φυτικο και δεν χρειαζεται συνταγη γιατρου. Επισης δεν δημιουργει κοπρανα καθως ο οργανισμος το απορροφα 100%.

Δεν αντιλέγω, απλά το ανέφερα επειδή έγινε λόγος για τα συμπληρώματα γενικά και αυτό είναι κάτι που καλό είναι να το έχει υπόψην του κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...