Προς το περιεχόμενο

Η Apple κυκλοφορεί την beta έκδοση του iOS 4.3 (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγες ώρες η Apple έχει διαθέσει στους προγραμματιστές εφαρμογών iOS, την πρώτη δοκιμαστική έκδοση της έκδοσης 4.3 που αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Μάρτιο.

 

Το iOS 4.3 αναμένεται να κυκλοφορήσει για συσκευές iPhone 4/3GS, iPad, iPod Touch 3ης & 4ης γενιάς καθώς και για το νέο Apple TV. Όπως όλα δείχνουν, το iPhone 3G αλλά και το iPod Touch 2ης γενιάς δε θα λάβουν άλλη αναβάθμιση από την Apple, με την 4.2 να είναι η τελευταία που θα υποστηρίζεται από την εταιρεία.

 

Το σημαντικότερο νέο χαρακτηριστικό που φέρνει το iOS 4.3 είναι η δυνατότητα Προσωπικού Hotspot μέσω του οποίου μπορείτε να μοιράσετε την σύνδεση Internet του iPhone σε έως 5 διαφορετικές συσκευές ταυτόχρονα. Το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό αναμένεται να μην είναι διαθέσιμο σε όλους τους χρήστες αφού η Apple δίνει το δικαίωμα στους παρόχους να αποφασίσουν αν θα το διαθέσουν στους συνδρομητές τους, κάτι αντίστοιχο με το Internet Tethering.

 

Eπιπλέον ξεχωρίζει η δυνατότητα ενσωμάτωσης της τεχνολογίας AirPlay από όλους τους κατασκευαστές εφαρμογών και παιχνιδιών. Έτσι πλέον είναι εφικτή η ζωντανή μετάδοση περιεχομένου από την εφαρμογή ή το παιχνίδι στην τηλεόραση σας φτάνει να έχετε συμβατή συσκευή AirPlay όπως το νέο Apple TV.

 

Για το iPad, το νέο iOS φέρνει ένα ξεχωριστό χαρακτηριστικό όπως η υποστήριξη νέων gestures με τη χρήση τεσσάρων ακόμα και πέντε δακτύλων. Όπως μπορείτε να δείτε στο παρακάτω βίντεο, δοκιμάσαμε τη συγκεκριμένη λειτουργία με επιτυχή αποτελέσματα κάτι που φέρνει το Home button σε διακοσμητικό ρόλο. Η Apple παράλληλα διορθώνει το λάθος να αφαιρέσει την αρχική δυνατότητα χρήσης του πλήκτρου στο άνω δεξί μέρος του iPad για κλείδωμα της περιστροφής της εικόνας, επαναφέροντας τη συγκεκριμένη δυνατότητα αντί της σίγασης μέσω ρύθμισης.

 

Ακόμα ειδικά για το iPad, ένας πιο αναλυτικός έλεγχος στο αρχείο info.plist φανερώνει νέα εφέ για την κάμερα στα πρότυπα του photo booth κάτι που σαφώς προορίζεται για το iPad 2 το οποίο αναμένεται να παρουσιαστεί σύντομα.

 

Ενημέρωση 19/1: Η Apple ενημέρωσε τους developers ότι τα νέα multitouch gestures του iPad δε θα ενσωματωθούν στην τελική έκδοση του iOS 4.3

post-39041-0-52280000-1294895213_thumb.jpgpost-39041-0-66602100-1294895225_thumb.jpgpost-39041-0-35543700-1294895233_thumb.jpg

post-39041-0-17865800-1294895241_thumb.jpgpost-39041-0-42369300-1294895251_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το σημαντικότερο νέο χαρακτηριστικό που φέρνει το iOS 4.3 είναι η δυνατότητα Προσωπικού Hotspot μέσω του οποίου μπορείτε να μοιράσετε την σύνδεση Internet του iPhone σε έως 5 διαφορετικές συσκευές ταυτόχρονα.

 

 

Επιτέλους! (ας ελπισουμε βεβαια οι εταιριες κινητής να το επιτρέψουν...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορά έχει το wifi hotspot, Με το Internet thether?

Γιατί βάλανε με 5 και 4 δάκτυλα τα gestures? Με τρία swipe + τρία με pinch, νομίζω θα ήταν πιο βολικό. Μηπως τα προορίζουν για κάτι άλλο? lol φαντάσου να είναι πατενταρισμένα πουθενά! :mrgreen:

 

 

Πάντως ωραία κίνηση από την apple. Όλοι από ότι βλέπω πάνε σε μία λογική panels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε στο παραυθυρο οπου βλεπουμε ολες τις εφαρμογες που τρεχουν θα μπορουμε να τις κλεινουμε για να γλυτωνουμε μπαταρια; Εκτος και αν το βλεπω απο λαθος πλευρα εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε στο παραυθυρο οπου βλεπουμε ολες τις εφαρμογες που τρεχουν θα μπορουμε να τις κλεινουμε για να γλυτωνουμε μπαταρια; Εκτος και αν το βλεπω απο λαθος πλευρα εγω.

1)υπαρχει τροπος να τις κλεισεις. παρατεταμενα κρατας μια εφαρμογη πατημενη για 2 δευτερα, και μπαινει σε κατασταση αφαιρεσης, και μπορεις να τις κλεισεις ολες

 

2)Δεν τρωνε μπαταρια γιατι στην ουσια δεν "τρεχουν" ταυτοχρονα ολες μαζι, απλα ειναι στην μνημη στην κατασταση στην οποια τις αφησες οταν τις εκλεισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί βάλανε με 5 και 4 δάκτυλα τα gestures? Με τρία swipe + τρία με pinch, νομίζω θα ήταν πιο βολικό.

 

και όμως... με 4 ή 5 δεν χρειάζεται να σκεφτείς να "αφαιρέσεις" το ένα δάχτυλο για να κάνει το gesture... απλά αφήνεις την παλάμη στην οθόνη και την κουνάς.

 

Εγώ πχ για να ακουμπήσω μόνο με 3 δάχτυλα πρέπει ή να σηκώσω το μικρό δάχτυλο ή να μην βάλω τον δείκτη πχ... δεν ξέρω για σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κι εμείς τα ίδια δάχτυλα έχουμε! Τι σύμπτωση! :mrgreen:

 

εσύ δεν μετράς... και εσύ παίζεις πιάνο. Μιλάω για τους υπόλοιπους που δεν έχουν δάχτυλα μουσικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alexzzz μάλλον για ειρωνεία το πήγαινε o manuel! :D

 

Έχει δίκιο εν μέρη, διότι μπορείς απλά να το τεντώσεις λίγο πιο πάνω, αλλά ίσως να είναι πιο βολικό δεν ξέρω. Πάντως είπα τρία γιατί το λογικό επόμενο μετά το 2 και ως εκ τούτου πιο εύκολο να το θυμάσαι και να το μάθεις. Καλά όχι πως το 4 ή 5 θέλει πυρηνική φυσική, αλλά κατάλαβες τι εννοώ νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alexzzz μάλλον για ειρωνεία το πήγαινε o manuel! :D

 

άντε ρε; λες; :P

 

Έχει δίκιο εν μέρη, διότι μπορείς απλά να το τεντώσεις λίγο πιο πάνω, αλλά ίσως να είναι πιο βολικό δεν ξέρω. Πάντως είπα τρία γιατί το λογικό επόμενο μετά το 2 και ως εκ τούτου πιο εύκολο να το θυμάσαι και να το μάθεις. Καλά όχι πως το 4 ή 5 θέλει πυρηνική φυσική, αλλά κατάλαβες τι εννοώ νομίζω.

 

εγώ το λέω γιατί αν "δουλέψεις" λίγο με touch επιφάνειες (εκτός κινητών εννοείται που δεν χωράνε πάνω από 2 δάχτυλα) θα δεις ότι στην καθημερινή και χαλαρή χρήση αυτό είναι ενοχλητικό. Όχι ότι το κάνει άχρηστο απλά έτσι είναι καλύτερο (πάντα κατ εμέ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...