Προς το περιεχόμενο

GTX570 που ψοφάνε!!!


caution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας insomniacs - το παρόν thread είναι ένα μικρό heads up για του κατόχους GTX570 και παράλληλα μπορούμε να αναφέρουμε και τις δικές μας περιπτώσεις :)

 

Είναι πλέον γνωστό ότι οι GTX570 - τουλάχιστον οι reference design - καίγονται εύκολα, και μάλιστα οι πλειοψηφία ακριβώς με τον ίδιο τρόπο (καμένα VRMs). Έχουν αναφερθεί κρόυσματα ακόμα και με 1050mV και χωρίς η κάρτα να είναι ζεστή. Προφανώς τα phases που λείπουν (σε σχέση με την GTX580) την κάνουν την ζημιά.

 

Όπως και να έχει αν θέλετε GTX570, καλύτερα προτιμήστε non reference και αν ήδη έχετε κάποια ref, μην την πολυζορίζετε με OCP off και ρεύματα, γιατί θα φάτε πικρά :confused:

 

 

 

 

Το thread το άνοιξα γιατί σήμερα έστειλα και εγώ rma μια ref (asus) η οποία κάηκε μόλις με 1.1V κατά την διάρκεια Vantage :eek: Επίσης κάτι άκουσα για σβησμένα thread στα forum τις evga - ανεπιβεβαίωτο μέχρι στιγμής...

 

Εδώ θα βρείτε πολλές περιπτώσεις ομοιοπαθών:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=266026

http://www.overclock.net/nvidia/928291-disabled-power-limit-occt-fried-gtx.html

http://www.overclock.net/nvidia/914105-gtx-570-dead.html

Περαστικά μας :)

 

GTX5701.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ευχαριστώ παιδιά. Την δική μου για να μην έχω μα-μου με το rma, ούτε που την άνοιξα... η εικόνα από πάνω πάντως ( σε διάφορες παραλλαγές :mad: ) λέει την ζόρικη αλήθεια. Τα "ρεύματα" της GTX570 είναι οριακά. "Δεν clockάρουμε - δεν foldάρουμε" θα ήταν η συμβουλή μου, αν δεν έχουμε εγγύηση ή όρεξη για τρεχάματα... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκατε καλή δουλειά αυτός στην φώτο παντως ε? :devil:

 

Not entirely true... αν την έκαιγαν μόνο οι XSers ( που και τανκς να τους δώσεις - σε δύο μέρες θα είναι στo RMA :-D ) τότε θα λέγαμε το κλασικό "την γ@μ4$1Ν - και ψόφησε" και όλα καλά. Το θέμα είναι ότι δείχνει να καίγεται με απλά, σπιτικά καθημερινά clockια και ζόρια. Μη μου άπτου δηλαδή; Τότε ποιος ο λόγος για afterburners και benchmarks στα παρελκόμενα; Έχει γίνει fail στην σχεδίαση, μες την αγωνία τους να περιορίσουν το κόστος μάλλον - και αν ισχύει αυτό για τα διαγραμμένα threads, να δεις που θα δούμε νέο revision αθόρυβα ;)

 

 

 

 

 

 

Πόσο καιρό την είχες Τάσο?

 

2 μέρες στο κουτί της - μία μέρα σε idle desktop και 5-6 ώρες διερευνητικό benching... λιγότερο από εβδομάδα δηλαδή :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσίμπησα και εγώ πριν 6 μέρες μια 570 reference απο asus...είχε πάρει το μάτι μου κάποια threads με καμένες από OC αλλά σε όλες είχαν είχαν ξεκλειδώσει μέσω gpu-z τον κόφτη στα ρεύματα και τρέχανε furmark σε 800+ core clock,οπότε δεν το λεγες και στα καλά καθούμενα :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με nVidia δεν εχω ασχοληθει και εκτενως αλλα αυτο που λες ειναι νομιζω για την καταναλωση.Mε τα ρευματα παιζεις με Afterburner.Δηλαδη απο 732MHz αμα την κλοκαρεις 800MHz,αντε 820MHz και καει,ειναι φυσιολογικο?Δηλαδη δεν αντεχουν ουτε 80MHz κλοκαρισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με nVidia δεν εχω ασχοληθει και εκτενως αλλα αυτο που λες ειναι νομιζω για την καταναλωση.Mε τα ρευματα παιζεις με Afterburner.Δηλαδη απο 732MHz αμα την κλοκαρεις 800MHz,αντε 820MHz και καει,ειναι φυσιολογικο?Δηλαδη δεν αντεχουν ουτε 80MHz κλοκαρισμα?

 

Ανεβάζανε ρευμα απο Afterburner αλλά κλείνανε και τον κόφτη στην κατανάλωση που έχει ή καρτα όταν ανιχνεύει apps στυλ furmark (Link) με αποτέλεσμα να στρεσαρεται πολύ. Βέβαια είδα και κανα 2 που κατέληξαν με καμένα VRMs ανεβάζοντας ελάχιστα τάση αλλά ελπίζω να οφείλονται απλά σε αστοχία υλικου... όπως και να χει με βλέπω να την αφήνω μια ζωη stock clocks/τάσεις :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έιχα πάει στα 800mhz και μνήμες λίγο παραπάνω (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο) για 2 μέρες και ηταν κομπλέ,δεν την είχα στρεσάρει βέβαια για πολύ το μόνο που έβλεπα ήταν αύξηση στην θερμοκρασία πράγμα φυσιολογικό.

 

Πάντως και με το furmark στο burning test φυσιολογικά συμπεριφερόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...