Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

έχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα με τη ΔΕΗ και θα ήθελα,εάν μπορείτε,να με διαφωτίσετε.Λοιπόν...ο πατέρας μου κληρονόμησε ένα διαμέρισμα και το νοίκιασε σε ένα λαμόγιο που άφησε 2.200 ευρώ(μαζί με τα χαράτσια)  χρέος στη ΔΕΗ.Ο λογαριασμός είναι στο όνομα του αποθανόντα παππού και το ρεύμα στο εν λόγω διαμέρισμα,είναι κομμένο.Το λαμόγιο εξαφανίστηκε,όπερ μεθερμηνευόμενον εστί: πιο εύκολα θα βρω την χαμένη Ατλαντίδα παρά τον ίδιο.Οπότε και το χρέος δεν πρόκειται ποτέ να περαστεί στο όνομά-ΑΦΜ του λαμοργίου ,παρά μόνο εάν ο πατέρας μου κινηθεί νομικά εναντίον του.Που σημαίνει χάσιμο χρόνου και χρήματος...Το σπίτι όμως εγώ το χρειάζομαι ΤΩΡΑ.Από αυτά που μου είπαν στη ΔΕΗ,το χρέος πρέπει να αποπληρωθεί για να μπορέσει να επανασυνδεθεί το ρεύμα και να αλλάξει όνομα.Επίσης μου ζητήθηκε πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου και εγγύηση.Τώρα...ο λογαριασμός θέλω να περάσει στο όνομά μου (δεν είμαι ο ιδιοκτήτης,δεν θα γίνει ενοικιαστήριο συμβόλαιο) και δικαιούμαι κοινωνικό τιμολόγιο.Τέλος,θέλω να κάνω διακανονισμό για να αποπληρώσω το χρέος εγώ (αμαρτίες γονέων...), αλλά όχι τα χαράτσια.Οπότε ανακεφαλαιώνοντας και συνοψίζοντας:

1.Το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου το χρειάζομαι κυρίως για την αλλαγή του ονόματος ή υποχρεωτικά για να γίνει επανασύνδεση?

2.Το τέλος της επανασύνδεσης μπορώ να το πληρώσω στον επόμενο λογαριασμό?Για τί ποσό μιλάμε?

3.Την εγγύηση μπορώ να την πληρώσω στον επόμενο λογαριασμό?Για τί ποσό μιλάμε?

4.Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία από διακανονισμό με παρεμφερές ποσό να μου πεί πάνω κάτω τι διακανονισμό έκανε?

5.Εάν το αφήσω στο ίδιο όνομα και κάνω διακανονισμό, εκτός των τελών επανασύνδεσης, πληρώνω και τόκους υπερημερίας?

6.Στον διακανονισμό αρχικά θα πληρώσω το 20% του χρωστούμενου ποσού,μπορούν να αφαιρεθούν τα χαράτσια ώστε αυτόματα να μειωθεί και το αρχικό ποσοστό?

7.Τι με συμβουλεύετε να κάνω ώστε να πετύχω την επανασύνδεση του ρεύματος στον συντομότερο χρόνο και με τα λιγότερα χρήματα?Να αλλάξω το όνομα και να επιβαρυνθώ(συν τω χρέος) πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου και εγγύηση αλλά στο εξής να έχω κοινωνικό τιμολόγιο? Ή να το αφήσω στο ίδιο όνομα και να κάνω διακανονισμό αρχικά και έπειτα, που θα έχω περισσότερα χρήματα, να προβώ σε αλλαγή ονόματος?    

 

                                                                                                           Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λες και αμαρτίες γονέων, ο πατέρας σου κληρονομώντας τον παππού σου κληρονόμησε και τα χρέη του...εις γνώσιν του.

Τα χαράτσια μπορεί να μην τα πληρώσεις εσύ, θα τα πληρώσει ο πατέρας σου. Και αν δεν τα πληρώσει, θα πάνε υπερτοκισμένα μέχρι τον αγύριστο στους μελλοντικούς του κληρονόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "αμαρτίες γονέων..." πήγαινε στο ότι δεν εξανάγκασαν τον ενοικιαστή να πάρει το ρολόι της ΔΕΗ στο όνομά του καθώς όφειλαν και βάση συμβολαίου.Ο ενοικιαστής μας χαιρέτησε κλέφτικα και ιδού τώρα τα αποτελέσματα...Τεσπά άντε τα χαράτσια τα περνάω στον πατέρα με τα υπόλοιπα τι κάνω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάς καινούργια σύνδεση σαν νέος κάτοικος του σπιτιού. Δεν έχει σημασία το συμβόλαιο που δεν θα έχεις με τον μπαμπά σου.

Περνά το ρεύμα στο όνομά σου, αναγκαστικά δίνεις εγγύηση, και αναγκαστικά πληρώνει ο ιδιοκτήτης πάντα το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου και τον ηλεκτρολόγο. Τα χρωστούμενα μένουν στον πατέρα σου, στο όνομά του, και κάνει διακανονισμό με την ΔΕΗ για την αποπληρωμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1.Το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου το χρειάζομαι κυρίως για την αλλαγή του ονόματος ή υποχρεωτικά για να γίνει επανασύνδεση?

2.Το τέλος της επανασύνδεσης μπορώ να το πληρώσω στον επόμενο λογαριασμό?Για τί ποσό μιλάμε?

3.Την εγγύηση μπορώ να την πληρώσω στον επόμενο λογαριασμό?Για τί ποσό μιλάμε?

4.Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία από διακανονισμό με παρεμφερές ποσό να μου πεί πάνω κάτω τι διακανονισμό έκανε?

5.Εάν το αφήσω στο ίδιο όνομα και κάνω διακανονισμό, εκτός των τελών επανασύνδεσης, πληρώνω και τόκους υπερημερίας?

6.Στον διακανονισμό αρχικά θα πληρώσω το 20% του χρωστούμενου ποσού,μπορούν να αφαιρεθούν τα χαράτσια ώστε αυτόματα να μειωθεί και το αρχικό ποσοστό?

7.Τι με συμβουλεύετε να κάνω ώστε να πετύχω την επανασύνδεση του ρεύματος στον συντομότερο χρόνο και με τα λιγότερα χρήματα?Να αλλάξω το όνομα και να επιβαρυνθώ(συν τω χρέος) πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου και εγγύηση αλλά στο εξής να έχω κοινωνικό τιμολόγιο? Ή να το αφήσω στο ίδιο όνομα και να κάνω διακανονισμό αρχικά και έπειτα, που θα έχω περισσότερα χρήματα, να προβώ σε αλλαγή ονόματος?    

 

                                                                                                           Σας ευχαριστώ πολύ

 

 

Το πιστοποιητικο ηλεκτρολογου μπορεις να το πας στον ΔΕΔΔΗΕ ή στην ΔΕΗ μεσα σε 6 μηνες. Χρειαζεται μονο αν εχουν περασει πανω απο 14 χρονια απο το παλιο που εχει η ΔΕΗ

Η εγγυηση γα κοινωνικο τιμολογιο ειναι 20 ευρω σε 6 δοσεις στον λογαριασμο σου

 

Για να παρεις το ρολοι στο ονομα σου θελει μισθωτηριο απο τον πατερα σου ή υπεθυνη δηλωση οτι στο παραχωρει δωρεαν .Το εκανα  με υπεθυνη  δηλωση προσφατα με την κορη μου

 

Απαραβατος κανονας : Παντα η παροχη σττο ονομα αυτου που κανει χρηση ασχετα αν ειναι ιδιοκτητης ή οχι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση αν ξέρει κάποιος (θα ρωτήσω και στη ΔΕΗ βέβαια). Είναι μεγάλη διαδικασία να κόψεις το ρεύμα και να το ξανασυνδέσεις σε 6-7 μήνες; Από χρόνο, χρήματα, χαρτιά τι χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση αν ξέρει κάποιος (θα ρωτήσω και στη ΔΕΗ βέβαια). Είναι μεγάλη διαδικασία να κόψεις το ρεύμα και να το ξανασυνδέσεις σε 6-7 μήνες; Από χρόνο, χρήματα, χαρτιά τι χρειάζεται;

Αν δεν γίνει αφαίρεση χελώνας, όχι.

Αλλά ακόμα κι αν τους ζητήσεις να την αφαιρέσουν, την αφήνουν για ένα χρόνο πριν την πάρει το συνεργείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει λογος να αφαιρεθει το κουτι αλλα μονο η ασφαλεια του μετρητη .Κοστος αποσνδεσης δεν υπαρχει αλλα και της επνασυνδεσης δεν ειναι μεγαλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά!Έχω μια απορία.Πρόσφατα φίλος μου μετακόμισε σε σπίτι χωρίς ρεύμα με την υπόσχεση του ιδιοκτήτη οτι το ρεύμα θα μπει σε μια εβδομάδα.Η προηγούμενη οφειλή στη δεη απο τους προηγούμενους ένοικους είναι 1000 ευρώ και πάνω.Απο οτι ξέρω προκειμένου να ανοίξει το ρεύμα γίνεται διακανονισμός.Όμως ο ιδιοκτήτης λέει πως δεν έχει λεφτά.Και ρωτάω εγω τώρα,γνωρίζετε μήπως μπορεί να ανοίξει το ρεύμα με άλλο τρόπο π.χ να μεταφερθεί το ρολοι στο ονομα του φίλου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει συμβολαιο μισθωσης απλα παει και ζηταει συνδεση χωρις καμμια αλλη υποχρεωση δικη του για παλια χρεη.Αν ομως δεν εχει μπερδευεται η κατασταση ...Το χρεος σε ποιανου ονομα ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει συμβολαιο μισθωσης απλα παει και ζηταει συνδεση χωρις καμμια αλλη υποχρεωση δικη του για παλια χρεη.Αν ομως δεν εχει μπερδευεται η κατασταση ...Το χρεος σε ποιανου ονομα ειναι ?

στο όνομα του ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...