Προς το περιεχόμενο

Aγγλικα Eπιπεδο proficiency.


strat92man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως αν σε ενδιαφέρει ielts, toefl κλπ μην ψαρώνεις με αυτά που σου λένε οτι είναι δύσκολα.. Μια χαζομάρα είναι, οπότε αν δε σου χρειάζεται το prof. μην μπείς σε αυτή τη διαδικασία. Έτσι και αλλιώς και να το πάρεις δυο χρόνια έχει "ισχυ" για χρήση σε μεταπτυχιακό, πανεπιστήμια γενικά κλπ και ένας μεγάλος αριθμός των πανεπιστημίων (για μεταπτυχιακό τουλάχιστον, προπτυχιακό δε ξέρω) δε το δέχονται καν σαν απόδειξη γλωσσομάθειας (ειδικά αν είναι michigan και όχι cambridge- μιλάω για αγγλία κυρίως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Και το βασικό μου ερώτημα ειναι.Άν πάρω βιβλια επιπεδου proficiency μπορώ να μάθω μονος ;;

 

Φυσικά ! Και εγώ από το λύκειο είχα να πάω φροντιστήριο στα Αγγλικά και πρόσφατα πήρα το Cambridge διαβάζοντας past papers κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι πήρατε proficiency διαβάζοντας μόνοι σας, καλό θα ήταν να αναφέρετε και ποιο συγκεκριμένα πήρατε και με τι βαθμό. Έτσι για να έχουμε μια γενική ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια φορα να ξανατονισουμε οτι η διαρκεια ζωης του βρετανικου προφ ειναι εφ ορου ζωης κ οχι για δυο χρονια!

 

Αυτο το εφ ορου ζωης μου θυμίζει την Βασιλισσα..Οι Αγγλοι δεν λένε να αλλαξουν..

δεν μου λες και την γνώμη σου τώρα στο ερωτημα μου απο τον υποστηρίζεις το UK..!!!! :-D :-D :-D

 

Όσοι πήρατε proficiency διαβάζοντας μόνοι σας, καλό θα ήταν να αναφέρετε και ποιο συγκεκριμένα πήρατε και με τι βαθμό. Έτσι για να έχουμε μια γενική ιδέα.

 

Οντως δίκιο έχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν μου λες και την γνώμη σου τώρα στο ερωτημα μου απο τον υποστηρίζεις το UK..!!!! :-D :-D :-D

 

 

 

πανω κατω οτι λενε οι αλλοι.Θελει εξοικιωση με την γλωσσα κ τα εχω γραψει στο λινκ που σου εδωσα.Δεν ξερω το επιπεδο σου,ποσο ευελικτος εισαι με τις γλωσσες κ ποσα πουλια στον αερα πιανεις γλωσσικολεκτικα,ολα αυτα παιζουν ρολο.Αν εισαι απο φυσικου σου καλος με τις ξενες γλωσσες τοτε ναι μπορεις κ με ελαχιστη εξασκηση να παρεις το προφισιενσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια φορα να ξανατονισουμε οτι η διαρκεια ζωης του βρετανικου προφ ειναι εφ ορου ζωης κ οχι για δυο χρονια!

 

Έχεις το χαρτί αλλα δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν αποδεικτικό γλωσσομάθειας στα πανεπιστήμια άπαξ και περάσουν τα δυο χρόνια. Τουλάχιστον αυτο ισχύει για τα πανεπιστήμια που με ενδιαφέρουν εμένα, και αν δε κάνω λάθος μερικά εξ αυτών (λίγα) δε δέχονται καν το προφ. Αυτο είπα.

:)

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tellmemorestore.com/TELL-ME-MORE-English-Software-5-Levels-p/10-001-5.htm

 

[αμα εχεις την δυναμη ψυχης]

 

ειναι παλουκακι

ειδικα

για να ξεκινησεις γλωσσα...

αλλα overall ειναι καλυτερο απο το rosseta stone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις το χαρτί αλλα δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν αποδεικτικό γλωσσομάθειας στα πανεπιστήμια άπαξ και περάσουν τα δυο χρόνια. Τουλάχιστον αυτο ισχύει για τα πανεπιστήμια που με ενδιαφέρουν εμένα, και αν δε κάνω λάθος μερικά εξ αυτών (λίγα) δε δέχονται καν το προφ. Αυτο είπα.

:)

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

Αμφιβαλω οτι αυτο ισχυει εστω κ για ΕΝΑ Πανεπιστημιο στην Βρετανια κ δεν μιλαω για τα δευτεροτριτα, μιλαω για τα πραγματικα καλα.Οπως επισης εχω κ τις επιφυλαξεις μου για Αμερικη,πρεπει να κοιταξεις πως το θετουν ΑΚΡΙΒΩΣ ως προς την διαρκεια ζωης κ εαν ΡΗΤΑ το αποριπτουν (ιδιαιτερα απιθανο).Εδω κ παγκοσμιως το προφ το Βρετανικο ξερω οτι γινεται αποδεκτο εφ ορου ζωης.Αυτο που μπορει να γινει ειναι καποια τμηματα πχ στο UCL να ζητουν Β τουλαχιστον,αλλα αναλογα θα ζητουν υψηλοτερο βαθμο κ στα αλλα.Δες το λινκ που εδωσα κ αναφερω ακριβως το ιδιο προβλημα κ πως το ελυσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αμερικάνικα πανεπιστήμα για μεταπτυχιακό ζητάνε gre ή toefl αναλόγως το μεταπτυχιακό. Για προπτυχιακό δεν είμαι σίγουρη, αλλά αμφιβάλλω αν τους λέει κάτι το προφισιενσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αμερικάνικα πανεπιστήμα για μεταπτυχιακό ζητάνε gre ή toefl αναλόγως το μεταπτυχιακό. Για προπτυχιακό δεν είμαι σίγουρη, αλλά αμφιβάλλω αν τους λέει κάτι το προφισιενσι.

 

η equivalent ρε παιδια.Για αυτο ειπα να προσεχουμε ακριβως πως το θετουν.Θελεις να πεις οτι ΡΗΤΑ αποριπτουν equivalency στην Αμερικη? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταπτυχιακό ναι. Θέλουν αποκλειστικά GRE ή TOEFL.

Πολυ περιεργο να ισχυει για ολα τα Αμερικανικα Πανεπιστημια δεδομενου οτι ο αναλογος φορεας τους για τα Equivalences εχει δωσει το CPE ως το ανωτατο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας παγκοσμιως ξεπερνωντας τοσο το GRE οσο κ το TOEFL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω, εγώ είχα κανει IB, ξενόγλωσσες σπουδές και είχα προφισιενσι και πάλι μου ζήτησαν το toefl.

 

Ενταξει τα Αμερικανακια τα δικα τους θα προωθησουν οπως κ να χει,οπως κ μεις τα δικα μας εδω.Η ουσια ειναι εαν αναφερουν equivalence,εκει πατας κ βγαινεις λαδι με CPE ως προς την γλωσσομαθεια.Αλλα οκ πασο για Αμερικη δεν την ξερω καλα,θα ρωτησω κ την αδερφη μου που ειναι εκει να με διαφωτισει.

 

 

ΕΝΤΙΤ

 

Βρηκα μονο για το Harvard summer school να λεει ξεκαθαρα οτι δεχονται το CPE,ενω για graduate προγραμματα το μονο που λεει ειναι οτι θελουν πχ στην Νομικη ΤΟΕFL μεσα σε δυο ετη η αλλιως παει case by case αν ειχες πανεπιστημιακη εκπαιδευση στα Αγγλικα για τουλαχιστον δυο συναπτα ετη.Δλδ εμφανιζεται το option να γινει waive το ολο θεμα,αρα μαλλον καποιος υποψηφιος πχ θα μπορουσε να εγειρει το CPE στο application του English proficiency appeal form φανταζομαι μιας κ φαινεται ιδιαιτερα εξαντλητικη αιτηση...

 

Alternate proof of proficiency appeal

If you are not local and cannot take the TOEFL or IELTS, you may appeal to submit alternate proof of proficiency, as follows. Appeals are considered case-by-case until the deadline that applies to you. Materials must be accompanied by the English proficiency appeal form. Submission of an appeal does not guarantee that the requirement will be met.

 

If you have taken the Institutional TOEFL, the University of Cambridge Certificate of Proficiency in English (CPE), or the Certificate in Advanced English (CAE), you may submit official score reports for these tests.

 

If you have taken or are currently taking courses other than English language skills courses at a college or university at which English is the sole language of instruction, you may submit an official transcript with certification that English is the language of instruction. If your school is not in a country where English is the official language, you also must submit TOEFL or IELTS scores.

http://www.summer.harvard.edu/register/options/english.jsp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...