Προς το περιεχόμενο

Στο 5% το ποσοστό χρηστών tablet στην Αμερική


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους τελευταίους μήνες ολοένα και περισσότερες ειδήσεις και σχόλια ακούγονται για την αγορά των tablet pc’s, ειδικά μετά την κυκλοφορία της πρώτης γενιάς iPad από την Apple. Σίγουρα το γεγονός αυτό ίσως έχει δώσει την εντύπωση σε πολλούς ότι τα tablet βρίσκονται πλέον σχεδόν παντού. Τους ισχυρισμούς αυτούς έρχεται να διαψεύσει ο Nielsen καθώς σύμφωνα με την έρευνά του μόνο το 5% από τους 12.000 αμερικανούς καταναλωτές του δείγματος έχουν στην κατοχή τους μία ταμπλέτα.

 

Σίγουρα ο αριθμός αυτός είναι αρκετά μειωμένος σε μικρότερες πληθυσμιακά περιοχές του κόσμου. Για παράδειγμα, αντίστοιχη έρευνα στο Ηνωμένο Βασίλειο ανακοινώνει ότι μόνο ένας στους εξήντα καταναλωτές έχει αγοράσει συσκευή tablet. Τα στατιστικά αυτά τοποθετούν τα tablet ουραγό στη λίστα των ασύρματων συσκευών αλλά και στη λίστα των συσκευών με το μικρότερο ρυθμό υοθέτησής τους από τους καταναλωτές.

 

Πάντως τα αποτελέσματα της έρευνας δεν αγγίζουν τους μεγαλύτερους κατασκευαστές tablet, ειδικά την Apple η οποία κατέχει το 80% της αγοράς, αλλά και τις διαφημιστικές εταιρείες καθώς έχουν διευρύνει τον αριθμό των υποψήφιων πελατών τους.

 

Link.png Site: crunchgear.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο το 5% από τους 12.000 αμερικανούς καταναλωτές του δείγματος έχουν στην κατοχή τους μία ταμπλέτα

 

και πολλοί είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι είναι μεγάλο ποσοστό για ένα τόσο καινούριο προϊόν. Άλλωστε δεν είναι ένα προϊόν άμεσης ανάγκης όπως το κινητό τηλέφωνο ή ο συμβατικός υπολογιστής. Τα tablet είναι στην μεγάλη τους πλειοψηφία είναι πολύ ακριβά για αυτά που προσφέρουν και δεν προσεγγίζουν το κοινό χαμηλού εισοδήματος. Αν και είναι περισσότερο μόδα παρά ανάγκη νομίζω πως πρέπει να περάσουν άλλα δύο χρόνια για να φανεί κατά πόσο είναι κάτι πραγματικά χρήσιμο για τους περισσότερους από μας. Τα netbooks για παράδειγμα ξεκίνησαν εντυπωσιακά τα πρώτα χρόνια. Τώρα η αγορά τους ωρίμασε και η πληθώρα, η τιμής και οι επιδόσεις τους έχουν ισορροπήσει νομίζω.

 

Η αγορά υπολογιστών ανά περιόδους πέφτει σε κορεσμό και για να ανακάμψει πρέπει να εμφανίζονται εντυπωσιακά εργαλεία όπως τα smartphones , netbooks , πάμφθηνα laptop, tablet, κ.τ.λ. Φοβάμαι πως πέρα ενός ταπεινού επιτραπέζιου υπολογιστή η συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών δεν έχει πραγματικό όφελος με ότι καινούριο βγαίνει και να χρεώνεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πεσουν οι τιμες, θα εχουν μεγαλυτερη διεισδυση. Καποιοι εχουν λιγο μυαλο και το βλεπουν:

http://www.engadget.com/2011/05/15/nvidia-ceo-disappointed-by-android-tablet-sales-blames-pricing/

 

Ειδικα οι ευρωπαικες τιμες στα tablets ειναι αισχρες. Το Ipad2 συμφωνα με την isupply εχει κοστος κατασκευης 220 δολλαρια. Βγαλτε τα συμπερασματα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας στου 20 αμερικανους εχει tablet; που στο διαολο την κανανε την ερευνα στα starbucks; :D

 

 

EDIT 1.40 : παιζει και να βγαινει. Αν πουληθηκανε 20m ipads και 3 στα 4 τ αγοραζαν αμερικανοι εχουμε 15m. Αν ειχε μεριδιο 80% μιλαμε για 15/0.8 αρα 18.75εκατομυρια tablets στην αμερικη. 311 εκατομυρια αμερικανοι κυκλοφορουνε στα states αρα μιλαμε για χοντρικα καπου 6% αν τα προχειρα νουμερα που googlαρα ισχυουνε

 

Ας το διαολο. ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε φτηνό transformer στο λαό, να ανέβει το ποσοστό. Αλλιώς μόνο οι φραγκάτοι trendy γκατζετάκηδες θα πάρουν προφανώς.

 

tsifotis, δεν παρακολούθησα τα νούμερα, αλλά είσαι θεός! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα ξερω. Αν συνηδοποιησουν οι ελληνες εφηβοι τι ακριβως ειναι το tablet και ποιες οι δυνατοτες θα αυξηθει η αγορα στην Ελλαδα κατα πολυ. Αφου οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν τον υπολογιστη τους για facebook, youtube και chat γενικα. Για αυτην ακριβως τη δουλεια ειναι τα tablet. Και πιο φθηνα και με μεγαλη αυτονομια μπαταριας και βολικα στην μεταφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η δουλεια μου ειναι να ειμαι με τους Ελληνες εφηβους,η σημαντικοτερη ενασχοληση για τους ανδρες εφηβους ειναι το gaming και κατα δευτερο λογο ειναι το Facebook και τα διαφορα chat clients.Αυτο εξαιρει τις γυναικες εφηβους που δινουν μεγαλυτερη βαρυτητα στην επικοινωνια και επομενως σε Facebook,chatting, κ.τ.λ. .Αλλα επειδη τα οικογενεικα κονδυλια επικεντρωνονται στις σπουδες και λογω της δεινης κρισης που περναμε,συσκευες τυπου ipad ειναι υπερεκτιμημενη πολυτελεια και οχι σοβαρη,πραγματικη αναγκη.Και τα αγορια και τα κοριτσια,καλυπτονται ανετα με τους αρκετα ισχυρους desktop υπολογιστες τους.

 

Μετα επειδη δεν ειναι αποχαυνωμενα,επιζητουν την πραγματικη επαφη (real time)με συνομιληκους τους για να ξεφυγουν λιγο απο την καταπιεστικη εκπαιδευτικη καθημερινοτητα και οχι την κυβερνοεπαφη που δεν μπορει να τους καλυψει τις αναγκες μιας ουσιαστικης επικοινωνιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα ξερω. Αν συνηδοποιησουν οι ελληνες εφηβοι τι ακριβως ειναι το tablet και ποιες οι δυνατοτες θα αυξηθει η αγορα στην Ελλαδα κατα πολυ. Αφου οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν τον υπολογιστη τους για facebook, youtube και chat γενικα. Για αυτην ακριβως τη δουλεια ειναι τα tablet. Και πιο φθηνα και με μεγαλη αυτονομια μπαταριας και βολικα στην μεταφορα.

 

Τα οποία ήδη κάνουν με τα κινητά τους. Ειλικρινά αν και με τρώει το χέρι μου δεν νομίζω ότι θα αγοράσω ποτέ tablet τουλάχιστον σε αυτές τις τρελές τιμές. Προτιμώ ένα smartphone με μια πχ 4άρα οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μαλιστα που τα εξυπνα κινητα εχουν 5αρες οθονες αξιζει τον κοπο, νομιζω οτι οι τιμες ειναι εξωφρενικες και παλι δεν μας κανουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα ξερω. Αν συνηδοποιησουν οι ελληνες εφηβοι τι ακριβως ειναι το tablet και ποιες οι δυνατοτες θα αυξηθει η αγορα στην Ελλαδα κατα πολυ. Αφου οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν τον υπολογιστη τους για facebook, youtube και chat γενικα. Για αυτην ακριβως τη δουλεια ειναι τα tablet. Και πιο φθηνα και με μεγαλη αυτονομια μπαταριας και βολικα στην μεταφορα.

 

Τι λές ρε μάγκα, σοβαρά; Και για πες μας για ποια ακριβώς δουλειά ειναι τα κατα ΠΟΛΥ φθηνότερα + χρηστικότερα netbooks;;; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λές ρε μάγκα, σοβαρά; Και για πες μας για ποια ακριβώς δουλειά ειναι τα κατα ΠΟΛΥ φθηνότερα + χρηστικότερα netbooks;;; :-)

Τα netbook δεν έχουν γυροσκόπιο,accelerometro,πυξίδα...

Τα netbook έχουν 2 επίπεδες επιφάνειες (οθόνη+πληκτρολόγιο) ενώ τα tablets μόνο μια οπότε είναι πολύ πιο βολικά να τα έχεις στα πόδια σου,πχ στο κρεβάτι, στον καναπέ κλπ

Τα (περισσότερα) netbook είναι ψόφια από θέμα επιδόσεων...

Τα netbook κρατάνε 5-6 ώρες συνεχούς χρήσης (με φειδώ) ενώ τα tablets πάνω από 10 ώρες...

Καθένας μπορεί να βρει λόγους που τα tablets υπερισχύουν των netbook και το αντίστροφο...

Εμένα θα με βόλευε αφάνταστα ένα tablet από ένα netbook.Ποτέ δεν αγόρασα netbook, ούτε όταν ήταν της μόδας αλλά ούτε και τώρα.

Προτιμώ να πάρω ένα κανονικό notebook παρά ένα ψόφιο netbook...

Η τιμή των tablets είναι εξωφρενική με τα σημερινά δεδομένα.Εαν και όταν φτάσει στα επίπεδα των 250 ευρώ (+-) τότε θα είναι πολύ καλό value for money.Προς το παρόν ούτε με σφαίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλαω αποκλειστικα για ipad. Υπαρχουν και αλλα φθηνοτερα tablets. Ενταξει δεν ελω. Ειναι ακριβα, ομως σε συγκριση με ενα netbook εχει περισσοτερες δυνατοτες για φορητη συσκευη. Και ειναι να μπαινει καποιος μονο fb και youtube δεν χρειαζετε "4πυρηνο" υπολογιστη που ακριβος. Τεσπα! Καλοκαιρακι! :) Χτυπαει κοκκινο η ζεστη.

 

"Ποτέ δεν αγόρασα netbook, ούτε όταν ήταν της μόδας αλλά ούτε και τώρα.

Προτιμώ να πάρω ένα κανονικό notebook παρά ένα ψόφιο netbook..."

 

Συμφωνω. Δεν αξιζει να παρεις πλεον netbook. Παρε ενα tablet αν δεν εχεις σοβαρη δουλεια. Αλλιως notebook.

 

Τα οποία ήδη κάνουν με τα κινητά τους. Ειλικρινά αν και με τρώει το χέρι μου δεν νομίζω ότι θα αγοράσω ποτέ tablet τουλάχιστον σε αυτές τις τρελές τιμές. Προτιμώ ένα smartphone με μια πχ 4άρα οθόνη.

 

Θα αγορασεις ο εργαζομενος γονιος smartphone(Τί ειναι αυτο; :P) με 4' οθoνη που κοστιζει 600€+ βαλε στο 15 χρονο; :) Δεν νομιζω οτι ειναι και οτι πρεπει. Ετσι πιστευω δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...