Προς το περιεχόμενο

Η Garmin εξαγοράζει τη Navigon


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύο από τις μεγαλύτερες εταιρείες στο χώρο των συσκευών πλοήγησης και όχι μόνο, η Navigon και η Garmin, ανακοίνωσαν σήμερα την εξαγορά της πρώτης από τη δεύτερη σε μια αρκετά σημαντική συμφωνία για το χώρο. Η Navigon με έδρα στη Γερμανία, θα μετατραπεί σε θυγατρική της Garmin σύμφωνα με τους όρους της συμφωνίας που όπως αναφέρει το TechCrunch έφτασε τα 72 εκατομμύρια δολάρια.

 

Η Garmin αν και από τους κυρίαρχους παίχτες στο τομέα των συσκευών πλοήγησης, εντούτοις δε μπόρεσε να δημιουργήσει ανταγωνιστικό προϊόν για την κατηγορία των smartphones είτε σε επίπεδο hardware είτε σε software. Μοναδική εξαίρεση αποτελεί το Nuvifone το οποίο μάλιστα είδαμε το Μάρτιο του 2008 στην έκθεση CeBIT. Μετά από αλλεπάλληλες καθυστερήσεις, η τελική κυκλοφορία της συσκευής αποτέλεσε εμπορική αποτυχία ενώ την ίδια ώρα οι εφαρμογές πλοήγησης της Navigon για iPhone και Android δημιουργούσαν αίσθηση συναντώντας μεγάλη επιτυχία.

 

000063_garmin-880.jpg

 

Η εξαγορά βρίσκεται εν αναμονή έγκρισης από τις αντίστοιχες αρχές κάτι που αναμένεται να γίνει πολύ σύντομα.

 

Link.png Site: Δελτίο Τύπου Garmin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ navigon έχω αλλα δεν νομίζω οι τελικοι πελάτες εμεις δηλαδή θα μας επηρεάσει αυτη η εξαγορά απο θέμα υποστήριξης των προιόντων. Η αλήθεια ειναι οτι δεν περίμενα τέτοια εξαγορά αλλα αυτο που με προβληματίζει ειναι οτι η navigon δεν πήγαινε και αυτη καλα η απλά έιδε οτι την συμφέρει απο θέμα χρημάτων να εξαγοραστεί απο την garmin ? :unsure:

 

Edit : Ας ελπίσουμε πως αυτη η εξαγορά μόνο θετικά θα βγάλει για εμάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το navigon με έχει καλύψει μια χαρα στο iPhone. Το garmin σε symbian το είχα δοκιμάσει μόνο και δεν μου είχε αφήσει και τις καλύτερες εντυπώσεις. Θα δούμε σύντομα πιστεύω αν είναι Καλο ή κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποστηριζε το κινητο μου πλοηγηση garmin δεν θα το σκεφτομουνα καν..το μονο που με καλυπτει στο android ειναι το sygic..

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ navigon έχω αλλα δεν νομίζω οι τελικοι πελάτες εμεις δηλαδή θα μας επηρεάσει αυτη η εξαγορά απο θέμα υποστήριξης των προιόντων. Η αλήθεια ειναι οτι δεν περίμενα τέτοια εξαγορά αλλα αυτο που με προβληματίζει ειναι οτι η navigon δεν πήγαινε και αυτη καλα η απλά έιδε οτι την συμφέρει απο θέμα χρημάτων να εξαγοραστεί απο την garmin ? :unsure:

 

Edit : Ας ελπίσουμε πως αυτη η εξαγορά μόνο θετικά θα βγάλει για εμάς

 

H garmin φυσικα ως εταιρια ειναι μεγαθηριο μπροστα στην navigon. Απευθηνεται πιο πολυ στο χωρο επαγγελατιων παρα homeuser,τα εσοδα της ειναι περισσοτερα απο πωλησεις επαγγελματικων προιοντων παρα ενα software πλοηγησης,οπως βυθομετρα ,αυτοματοι πιλοτοι(αεροσκαφων/πλοιων),σοναρ,ρανταρ κλπ.κλπ. οποτε νομιζω με την εξαγορα αυτη ,κατι καλυτερο θα βγει στον τομεα των home gps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ κακό νεο αυτο, πολύ καλές εταιρίες και οι δυο..

 

Η Garmin είχε τα εκτος δρόμου και οποιος εχει ασχολυθει με το άθλημα θα είχε δει οτι η Garmin σε αυτο τον τομέα ήταν μοναδική, στις πόλεις θα προτιμούσα Navigon, αν ομως είχε βγάλει η garmin για android θα το αγόραζα χωρίς δευτερη σκέψη..

 

Όσο παει το πράγμα σε μονοπώλιο αυτο είναι κακό,ποσο μάλλον οταν μιλάμε για δυνατές εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Navigon ξεκίνησε πανάκριβη... με χάρτες επι πληρωμή. Παρόλο την ποιότητα των προιόντων της... η ΜΙΟ δέν της άφησε χώρο να ανασάνει.

Ειδικά στην Ελλάδα με πολύ καλό value for money, η MIO κυριαρχεί στον χώρο των PNAs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Navigon ξεκίνησε πανάκριβη... με χάρτες επι πληρωμή. Παρόλο την ποιότητα των προιόντων της... η ΜΙΟ δέν της άφησε χώρο να ανασάνει.

Ειδικά στην Ελλάδα με πολύ καλό value for money, η MIO κυριαρχεί στον χώρο των PNAs.

 

Μάλλον εχεις καιρό να ασχοληθείς...

 

Το garmin σαν πρόγραμμα δε μου λέει πολλά πράγματα.

 

Χρησιμοποιώ Navigon σε pna, ios, android και είναι οπως και τα περισσότερα άλλα προγράμματα πλοήγησης ανώτερα απο το Garmin.

Το garmin το εχω χρησιμοποιήσει σε pna που έτρεχε garmin και μόνο garmin μαμά και σε symbian κινητά.

Βασικά αυτό που θυμάμε απο την χρήση του είναι ότι οπτικά ήταν απαράδεκτο και παρόλα αυτά ήταν πανύβαρο και αργό.

 

Είχε ομως καλό χάρτη Ελλάδας απο την AutoDrive Hellas και σε πήγαινε ok εκεί που ήθελες να πας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...