Προς το περιεχόμενο

Axil RT0406HD - Επίγειος Ψηφιακός & Media Player


xtreme84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξίζει,παίζει τα παντα,και κυριως χωρις κολληματα ειδικά σε μεγάλα αρχεια τυπου MKV κτλ... Επισης είναι της ισπανικης εταιρίας Engel Axil (γνωστη στο χωρο των δορυφορκων) και δεν έχει σχέση με τα κινεζικα που κυκλοφορουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DTS downmix κανει? Δε βλεπω να γραφει τιποτα... οποτε θα προτιμησω τον Crypto 250 με 15 ευρω παραπανω και ας μην ειναι προσφορα...(και ας μη συμπαθω την crypto) Και αυτος παιζει τα παντα και εχει και 1080p24 και dts downmix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DTS downmix κανει? Δε βλεπω να γραφει τιποτα... οποτε θα προτιμησω τον Crypto 250 με 15 ευρω παραπανω και ας μην ειναι προσφορα...(και ας μη συμπαθω την crypto) Και αυτος παιζει τα παντα και εχει και 1080p24 και dts downmix.

 

+1 και από εμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O crypto δηλαδη κανει DTS downmix? Γιατι κοιταξα σε 10 διαφορετικα sites που τον πουλανε και πουθενα δεν το αναφέρει... Εκτος αυτου μονο και μονο επειδη ειναι crypto δεν θα τον επερνα. Oτι και να εχω παρει σε αυτη τη μαρκα ειναι εντελως απαραδεκτο... Και για την ιστορια ο Axil RT0406HD κανει DTS downmix...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O crypto δηλαδη κανει DTS downmix? Γιατι κοιταξα σε 10 διαφορετικα sites που τον πουλανε και πουθενα δεν το αναφέρει... Εκτος αυτου μονο και μονο επειδη ειναι crypto δεν θα τον επερνα. Oτι και να εχω παρει σε αυτη τη μαρκα ειναι εντελως απαραδεκτο... Και για την ιστορια ο Axil RT0406HD κανει DTS downmix...

 

Ενω το

 

Axil RT0406HD

που θυμιζει κατι απο καταλογο Tele ειναι τρελο ονομα και πρεπει να το εμπιστευτουμε.

 

Τεσπα τελευταια δεν εχω ορεξη να κανω το πειραματοζωο οποτε παω πασο και δεν θα παρω 10 κομματια που ηθελα αν καποιος αλλος τον εχει και θελει να πει την γνωμη του καλώς....αρκει

 

Α. Να μην ειναι Sleeping Agent στο Forum

 

Β. Να μην ειναι το πρωτο του post και να λεει τι τελειο μηχανημα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η crystal audio έχει κάνει ανάλογο και ποιο αξιόλογο.

 

Λαθος κανεις, εκτος αν εβγαλε νεο μηχανακι το τελευταιο 15νθημερο. Γιατι το μηχανημα που πουλαγε και ειανι αξιολογο γενικα, παρολο που εχει το DTS ακομα και στον τιτλο του, ΔΕΝ κανει downmix.

 

O crypto δηλαδη κανει DTS downmix? Γιατι κοιταξα σε 10 διαφορετικα sites που τον πουλανε και πουθενα δεν το αναφέρει... Εκτος αυτου μονο και μονο επειδη ειναι crypto δεν θα τον επερνα. Oτι και να εχω παρει σε αυτη τη μαρκα ειναι εντελως απαραδεκτο... Και για την ιστορια ο Axil RT0406HD κανει DTS downmix...

 

Φυσικα και κανει, ενω αντιθετα ο Axil χλωμο το βλεπω να κανει...το εχεις δοκιμασει ο ιδιος? Το manual του ειανι εδω:

http://www.thc.tc/RT0406HD_manual_ENG.pdf

και αν και ελιπεστατο (ενταξει δε περιμενα και τιποτα τρελο) αν μη τι αλλο δε προδιαθετει οταν στα audio decoders εχει μονο mp3 και aac.

 

Παιδια μηπως δε ξερετε τι ειναι το downmix? ΔΕΝ ειναι το να περναει το DTS σε receiver ή σε τηλεοραση που να μπορει να το αποκωδικοποιησει (οπως οι περισσοτερες samsung πχ). Ειναι ο ιδιος ο δεκτης να το αποκωδικοποιει και να το στελνει στην TV σαν stereo 2.0 που ολες μπορουν να το παιξουν.

 

Λοιπον, την Crypto ΠΟΤΕ δε την πηγαινα σαν εταιρεια, και εχω παρει 1-2 προϊοντα της στο παρελθον που ηταν απαραδεκτα, κινεζιες απο τι ς λιγες. ΑΛΛΑ το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι η πιο τιμια αγορα στα 64 ευρω, και δεν υπαρχει αποκωδικοποιητης με αυτα τα χαρακτηριστικα (1080p out, dts downmix) που να εχει υποπεσει στην ανττιληψη μου με λιγοτερα απο τα διπλα και βαλε λεφτα.

Οποιος δε γουσταρει να αγορασει crypto, ας κανει υπομονη, το τσιπακι που χρησιμοποιει να το χρησιμοποιησουν και αλλες budget εταιρειες. Εγω κατα καποιο τροπο αυτο κανω, αλλα δε θα περιμενω και πολυ ακομα...

 

Μεχρι τοτε ομως, μη λετε ανακριβειες και παραπληροφορειτε κοσμο, οτι λετε να το εχετε ψαξει πολυ καλα πρωτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν νομιζω πως εχουμε ξεφυγει απο του κανονες του forum. Παρολα αυτα οφειλω να απαντησω για να ξεκαθαρισω τη θεση μου. Εχω στο σαλονι μου το συγκεκριμενο δεκτη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, παιζει τα παντα σε αντιθεση με το neco hd που ειχα και που οταν του εβαζες αρχειο με ηχο dts, σου ελεγε "δεν υποστηριζεται". Με βαση αυτο το κριτηριο λοιπον ειπα την αποψη μου και καποιοι πεσανε να με φανε. Για τον crypto δεν εχω σχετικη εμπειρια οποτε δεν εχω και αποψη. Στο προηγουμενο post μου δεν με καταλαβες μαλλον, δεν αμφισβήτησα τα λεγομενα σου σχετικα με το αν παιζει αρχεια με dts. Απλα ηθελα να σου δειξω πως το οτι δεν το γραφει δεν σημαινει πως δεν το κανει κιολας, μιας και ουτε ο crypto δεν το γραφει πουθενα, παρολα αυτα το κανει.Εδω παντως υπαρχει αρκετος κοσμος με παραπονα για τον εν λογο δεκτη. Ενδιαφέρον θα ηταν παντως να ακουγαμε και καποια αλλη γνωμη αν εχει κανεις τον συγκεκριμενο δεκτη (Axil).

Τέλος για να τελειωνει η αντιπαραθεση να πω οτι σιγουρα υπαρχουν εκατονταδες δεκτες αλλοι καλυτεροι και αλλοι χειροτεροι το θεμα ειναι να αναδεικνυουμε τα ποιοτικά value for money προϊοντα ωστε να βοηθαμε ο ενας τον αλλο σε μια πιο πετυχημενη αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλημέρα! Μόλις αγορασα τον συγκεκριμένο δέκτη αλλα αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα με τα avi αρχεία. Τα βλέπει σαν αρχεία μουσικής (ogg). Δοκίμασα αρκετά μεγάλο αριθμό αρχείων αλλά κανένα δεν έπαιξε. Με τα mkv αρχεία κανένα πρόβλημα. Έχει καποιος το ιδιο μοντέλο και αντιμετωπίζει κατι παρόμοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Μόλις αγορασα τον συγκεκριμένο δέκτη αλλα αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα με τα avi αρχεία. Τα βλέπει σαν αρχεία μουσικής (ogg). Δοκίμασα αρκετά μεγάλο αριθμό αρχείων αλλά κανένα δεν έπαιξε. Με τα mkv αρχεία κανένα πρόβλημα. Έχει καποιος το ιδιο μοντέλο και αντιμετωπίζει κατι παρόμοιο;

 

Μήπως πράγματι έχεις κάνει τη κατάληξη ogg? Δοκίμασε να μετονομάσεις το αρχείο σε .divx

 

Επίσης μερικές παλαιότερες γνώμες για το συγκεκριμένο http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/81488-Axil-RT0406HD-media-player

Τα παλικάρια αναφέρουν πως παίζει ΚΑΝΟΝΙΚΑ DTS. Χωρίς κακία αλλά να googlaρουμε και λίγο πριν ορμήξουμε σε όλα τα νέα μέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...