Προς το περιεχόμενο

Axil RT0406HD - Επίγειος Ψηφιακός & Media Player


xtreme84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και άσχετο με το τόπικ: Ο Crypto 250 που λέτε είναι ο

Crypto ReDi 250MP HD DTS?

Υπάρχει κάποιο λινκ με τιμή από Ελλάδα?

Επίσης εάν χαλάσουν αυτά (και το Axil και το Crypto) που τα πάμε; Σαλόνικα έχει κανα service?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως πράγματι έχεις κάνει τη κατάληξη ogg? Δοκίμασε να μετονομάσεις το αρχείο σε .divx

 

Επίσης μερικές παλαιότερες γνώμες για το συγκεκριμένο http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/81488-Axil-RT0406HD-media-player

Τα παλικάρια αναφέρουν πως παίζει ΚΑΝΟΝΙΚΑ DTS. Χωρίς κακία αλλά να googlaρουμε και λίγο πριν ορμήξουμε σε όλα τα νέα μέλη.

 

Δοκίμασα και μετονομασία σε divx, mov, mp4, mpeg... αλλά τίποτα. Σε όλα τα αρχεία .avi που έχω (και δεν είναι και λίγα 500+) παίζει μόνο τον ήχο. Μίλησα και με την Αstrasat που είναι ο αντιπρόσωπος για την Ελλάδα αλλά έκαναν τον κινέζο. Έστειλα mail και στην Engel που είναι ο κατασκευαστής και ας ελπίσουμε ότι θα απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοι dvb-t παιζουν και video αρχεια ακομα και .mkv... ο δικος μου xoro..εδω και 2 χρονια τον εχω και το κανει

αυτο δεν τους εντασει βεβαια στην κατηγορια media players ..εχουν ομως καποια στοιχειωδη ικανοτητα να διαχειριζονται media files.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και μετονομασία σε divx, mov, mp4, mpeg... αλλά τίποτα. Σε όλα τα αρχεία .avi που έχω (και δεν είναι και λίγα 500+) παίζει μόνο τον ήχο. Μίλησα και με την Αstrasat που είναι ο αντιπρόσωπος για την Ελλάδα αλλά έκαναν τον κινέζο. Έστειλα mail και στην Engel που είναι ο κατασκευαστής και ας ελπίσουμε ότι θα απαντήσει.

 

Αν και δεν νομίζω (καθαρά υποθέσεις δεν έχω κάτι παρόμοιο)...τσέκαρε το σε κάποια άλλη TV μήπως τρώει καμιά φρίκη με τις αναλύσεις και απλά σβήνει η οθόνη. Δοκίμασε και το scart και το HDMI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια, ο κατασκευαστής είναι η Mico Electric. Firmware όμως μπορείς να βρεις μόνο από την εταιρία που τον εμπορεύεται (Engel Axil).

Στο avclub, ο ισχυρισμός για αποκωδικοποίηση του DTS στηρίζεται σε αναφορά που γίνεται στο παρών θέμα.

Αν το πρόβλημα είναι το conatiner AVI, μπορείς ταχύτητα να το βάλεις σε MKV με το mkvtoolnix.

 

Ο δέκτης είναι πολύ ενδιαφέρων, αλλά στο avclub δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες. Αν δεν σας είναι πρόβλημα, όσοι τον έχετε, γράψτε μας εκεί την γνώμη σας και τα προβλήματα (υπάρχουν πιο έμπειρα μέλη να βοηθήσουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν νομίζω (καθαρά υποθέσεις δεν έχω κάτι παρόμοιο)...τσέκαρε το σε κάποια άλλη TV μήπως τρώει καμιά φρίκη με τις αναλύσεις και απλά σβήνει η οθόνη. Δοκίμασε και το scart και το HDMI

 

Το έχω τσεκάρει. Δεν είναι θέμα τηλεόρασης, ούτε scart και hdmi. Ούτε παίζει ρόλο αν το μέσο αποθήκευσης είναι φορμαρισμένο σε fat ή ntfs. Πρέπει να είναι καθαρά θέμα firmware. Βλέπει τον σκληρό (usb2.0 , 2.5, 1ΤΒ) που χρησιμοποιώ και σε άλλα media player ( Crystal Audio Pico hd, Western Digital TV Live , Χtreamer Ultra) κανονικά, αλλά από τα avi παίζει μόνο τον ήχο. Με τις ματρόσκες (mkv+AC3, δεν δοκίμασα mkv με DTS ήχο) κανένα πρόβλημα. Έχω ξενερώσει απίστευτα γιατί πήρα δύο δέκτες υποθέτοντας ότι το μόνο πρόβλημα που θα μπορούσε να προκύψει ήταν να μην κάνει downmix τον ήχο (αν και σε διάφορα ισπανικά forum επιβεβαίωναν πως κάνει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η crystal audio έχει κάνει ανάλογο και ποιο αξιόλογο.

Προσοχή με τον micro sd της crystal audio έχω προβλήματα με τον ήχο και τον δέκτη. Η crystal audio δεν έχει βγάλει δέκτη με dts downmix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ερώτηση προς την εταιρεία που κατασκευάζει τον δέκτη σχετικά με το πρόβλημα και αν θα υπάρξει αναβάθμιση στο firmware έλαβα την εξής απάντηση.

 

"Estimado cliente :

El receptor en cuestión solo lee MKV ,y sobre actualizaciones de codecs no disponemos solo arreglan pequeños problemas del receptor .

 

Un saludo .

Engel Axil

Servicio de Asistencia Técnica

C\ Puig dels Tudons, Nº 6

08210 - Barberá del Valles – Pol. Santiga

Barcelona

Tel.(+34) 937 191811

Fax (+34) 937 292 511

e-mail: [email protected]"

 

Δεν γνωρίζω Ισπανικά και με τις αυτόματες μεταφράσεις δεν μπόρεσα να καταλάβω τι ακριβώς γράφει. Αν μπορεί κάποιος ας μας διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ πελάτη ο δέκτης διαβάζει μόνο mkv και δεν έχει ενημερώσεις στους codecs αλλά μόνο διορθώσεις σε μικρά προβλήματα του δέκτη.

Τώρα πόσο μικρές είναι οι βελτιώσεις σε αυτά τα προβλήματα.. Εγώ θα το ζητούσα πάντως το όποιο firmware. Συνήθως έχουν και κάποιες καλές βελτιώσεις που δεν αναφέρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Ο δέκτης για τον οποίο ρωτήσατε παίζει μόνο MKV». Αν κατάλαβα καλά το δεύτερο σκέλος, οι αναβαθμίσεις γίνονται μόνο για να διορθώσουν προβλήματα του δέκτη.

Άρα, εφόσον το ότι δεν παίζει Avi, δεν είναι πρόβλημα, μάλλον δεν θα διορθωθεί. :(

Ελπίζω να έκανα λάθος στην μετάφραση και να βγάλουν νέο firmware που να σε καλύπτει.

 

Όπως και να έχει, τσέκαρε αν όντως κάνει downmix to stereo τις DTS ματρόσκες. Υπάρχει κόσμος που ψάχνει δέκτη με τέτοια δυνατότητα και ευχαρίστως θα στον αγόραζε, αν τελικά δεν σου κάνει... :)

 

ΥΓ: Με πρόλαβε ο Κρητικός Γίγας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...