Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα εγκατάστασης Windows 7


temeteron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Κατα την εγκατάσταση των Windows 7 ultimate GR SP1 ενώ έκανα φορμάτ των δίσκο απο το περιβάλλον των Windows 7 μου είχε μια σημείωση κάτω ότι σε αυτόν τον δίσκο δεν μπορούν να εγκατασταθούν τα windows διότι μπορεί να έχει έχει αλλάξει η ρύθμιση του bios για τον δίσκο. Παρότι γινόταν φορμάτ και δημιουργία δεν με άφηνε να κάνω την εγκατάσταση. Ενώ στην αρχή αν δεν βάλεις να μπουτάρει τα windows έβγαζε μήνυμα check cable.

Μπορεί να βοηθήσει κανείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προσπαθείς να κάνεις;Ενώ τρέχεις windows από έναν δίσκο θες να τα κάνεις εγκατάσταση μέσα από τα windows σε άλλο σκληρό δίσκο;;;Δεν γίνεται αυτό το πράγμα εύκολα τουλάχιστον μέσα από τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προσπαθείς να κάνεις;Ενώ τρέχεις windows από έναν δίσκο θες να τα κάνεις εγκατάσταση μέσα από τα windows σε άλλο σκληρό δίσκο;;;Δεν γίνεται αυτό το πράγμα εύκολα τουλάχιστον μέσα από τα windows.

 

 

Όχι το laptop δεν φορτώνει τα windows. Βγάζει operating system not found - check cable του σκληρού. Βάζω τα Windows 7 προχωράω κανονικά στην εγκατάσταση βλέπει κανονικά δίσκο στο interface των windows 7 του έκανα διαγραφή, φορμάτ και δημιουργία και όλα οκ αλλα απο κάτω εμφανίζεται το μύνημα ότι τα Windows δεν μπορούν να εγκατασταθούν σε αυτόν τον δίσκο κάντε έλεγχο στο ελεγκτή του δίσκου απο το bios. Λες να είναι ο δίσκος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει το δισκάκι που έχεις με τα windows να μην περιέχει τον οδηγό για τον controler.

εμένα μου έτυχε με windows 7 sp1 να μην αναγνωρίζει το dvd drive του λαπτοπ

οπότε δεν γινόταν φορματ με κανένα τρόπο.

μετά δοκίμασα με άλλο δισκάκι που ήταν χωρίς το sp1 κι έκανα δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μπερδεμένα μας τα λες όλα:

Κατα την εγκατάσταση των Windows 7 ultimate GR SP1 ενώ έκανα φορμάτ των δίσκο απο το περιβάλλον των Windows 7( ; ) μου είχε μια σημείωση κάτω ότι σε αυτόν τον δίσκο δεν μπορούν να εγκατασταθούν τα windows διότι μπορεί να έχει έχει αλλάξει η ρύθμιση του bios για τον δίσκο.

Αν λες περιβάλλον των windows7 αυτό που φορτώνει όταν εκκινείς από το dvd τότε οκ,μπες όμως οπωσδήποτε στο bios και δες τι γίνεται,ο σκληρός (που ελπίζω ότι είναι ένας έτσι;;; ) πρέπει να είναι δηλωμένος σαν πρώτη συσκευή εκκίνησης αλλιώς δεν θα «παίξει».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Laptop είναι παιδιά και έχει ένα δίσκο το Laptop. Ρυθμίσεις στο bios είναι ok και είναι σαν πρωτεύον η συσκευή. Η εγκατάσταση έγινε απο usb stick με windows 7 sp1 λέτε να μην έχουν τον controller τα windows ; αλλα αφου βλέπεις τον δίσκο.

 

Ορίστε το ακριβές μύνημα που μου εμφανίζει:

 

Τα Windows δεν είναι δυνατό να εγκατασταθούν σε αυτό το δίσκο το υλικό αυτού του υπολογιστή ενδέχεται να μην υποστηρίζει την εκκίνηση σε αυτόν τον δίσκο. Βεβαιωθείτε ότι ο ελεγκτής δίσκου είναι ενεργοποημένος στο μενου του bios του υπολογιστή.

 

 

Επίσης κατά την εκκίνηση του υπολογιστή βγάζει το εξής μήνυμα:

 

check cable connection

PXE-M0F: Exiting intel PXE ROM

Operating system not found

 

 

 

Υπάρχει καμία λύση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγκατάσταση έγινε απο usb stick με windows 7 sp1

Αυτά τα windows 7 sp1 μήπως είναι έκδοση για άλλη μάρκα laptop με αποτέλεσμα να μην θέλει να μπει στην δική σου μάρκα;;;

Ή είναι για την δική σου μάρκα αλλά άλλαξες δίσκο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα windows 7 sp1 μήπως είναι έκδοση για άλλη μάρκα laptop με αποτέλεσμα να μην θέλει να μπει στην δική σου μάρκα;;;

Ή είναι για την δική σου μάρκα αλλά άλλαξες δίσκο;;

 

 

Το Laptop είναι toshiba και δεν έχει dvd-rom drive μια λύση είναι να βρω εξωτερικό dvd-rom drive. Παίζει ρόλο να υπάρχει κάποια ιδιοτροπία σε αυτό το μοντέλο και να πέρνει μόνο συγκεκριμένα windows 7 ; όχι δίσκο δεν άλλαξα και τα windows 7 sp1 τα έχω βάλει και σε άλλο Laptop και σταθερό και παίζουν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.sevenforums.com/tutorials/1649-clean-install-windows-7-a.html

Κάνε ο,τι λέει στο παραπάνω οδηγό ιδίως αυτά που λέει στο 7. και στο 8. σβήσε τα πάντα delete σε κάθε διαμέρισμα που έχεις φτιάξε ένα νέο και δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...