Προς το περιεχόμενο

αντιμετώπιση τριχόπτωσης


santana99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισης , το κρανος δεν επηρεαζει την τριχοπτωση εκτος κι αν το φορας 5ωρο+.

Γενικα αμα ειναι να σου πεσουν δε το σωζεις οποτε ή το αποδεχεσαι και στ @@ ή πας για να βαλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

-Αν πας στρατο βγες ελευθερος κρανους. Εγω το εκανα στο ορκιζομαι.

 

 

για δώσε info για αυτό :P

έχω βρει άκρη για τις αρβύλες και το ξύρισμα :P πες και αυτό να κλείσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης , το κρανος δεν επηρεαζει την τριχοπτωση εκτος κι αν το φορας 5ωρο+.

Γενικα αμα ειναι να σου πεσουν δε το σωζεις οποτε ή το αποδεχεσαι και στ @@ ή πας για να βαλεις.

 

Σωστό, και το πρώτο ειδικά θα είναι και καλύτερο, γιατί αν είναι από καράφλα να αποκτήσεις το v του δράκουλα (βλέπε Λε.Πα), χέσε μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δερματολογος μου εδωσε ενα σπρευ με minoxidil και ενα σαμπουαν το οποιο δεν θυμαμαι πως λεγετε.Φυσικα αυτο γινεται για να την επιβραδυνω,βεβαια δεν ξερω αν δεν τα επερνα τι θα γινοταν αλλα την προσπαθεια την κανω,μεχρι στιγμης δεν αραιωνουν αλλο.Οσο για το λουσιμο κανω αναγκαστικα καθε μερα γιατι λαδωνουν αλλα με κρυο νερο ακομα και το χειμωνα,γενικα με ζεστο δεν πρεπει να κανεις γιατι ανοιγουν οι ποροι και ταλαιπωρειται η τριχα.

Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να πας σε εναν δερματολογο και να σου δωσει μια θεραπεια,υποθετω δεν θα σε ριξει κατευθειαν στα βαθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον φιλε μου ακου πωσ εχουν τα πραγματα..εγω αρχισα να χανω μαλλια στη 3η γυμνασιου επειδη εχασα αποτομα καποια κιλα δηλ ελλειψη βιταμινων..δοκιμασα στα φαρμακεια σαμπουαν κτλ αλλα τπτ..μετα απο χρονια στο 1ο ετοσ πλεον πηγα στο δερματολογο εκανα εξετασεισ θυρωειδη, αιματοσ κτλ και ηταν ολα καλα..μ ειπε ο δερματολογοσ οτι ειχε εξασθενισει η φυτρα λογω τησ διαιτασ..μ εδωσε σπρει για καθε μερα, σαμπουαν(τ οποιο μετα απο κανα 2μηνο σταματησα να το χρησιμοποιω), σταγονεσ για πριν τ λουσιμο και βιταμινεσ για νυχια κ μαλλια..εκανα τη θεραπεια για 3-4 μηνεσ και ξαναπηγα κ μ ειπε οτι ηταν καλα τα πραγματα..τη συνεχισα για 1,5 χρονο και εδινα οπωσ ειπα και οι αλλοι πιο πανω 100 ευρω σχεδον καθε μηνα... μπορω να πω πωσ ειδα αποτελεσματα εφοσον βγηκε καινουργιο μαλλι...οπωσ μ ειπε χαρακτηριστικα ο γιατροσ ειμαι σε μια φαση του οτι πεφτει ξαναβγαινει.. εφοσον ειναι θεμα κληρονομικοτητασ νομιζω πωσ ναι θα τα χασεισ, το καλυτερο ειναι να πασ στο δερματολογο και να σ εξηγησει..μονο με τα φαρμακα του γιατρου θα τ καθυστερησεισ( στη περιπτωση που δεν τα χασεισ)...βεβαια πρεπει να σκασ 100ρι καθε μηνα..

 

Υ.Γ.αυτο με τ λουσιμο δεν ισχυει..μπορεισ να λουζεσαι καθε μερα δεν υπαρχει προβλημα, οτι ειναι να πεσει θα πεσει..αν δεν πεσει σε αυτο το λουσιμο θα περσει παραπανω στο επομενο..η καθε τριχ κανει το κυκλο τησ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σχολιάσω το άμα πάω να βάλω κανα πηλό ή να τα πειράξω λίγο με βρεγμένα χέρια μετράω καμιά 20αριά τρίχες στον άσπρο νιπτήρα...

 

 

post #21 είσαι γυναίκα; οι γυναίκες δεν έχουν διαφορετική "σύνθεση" στα μαλλιά από τους άντρες ή όχι;

 

ναι όντως θα πέσουν το έχω πει από το 1ο ποστ, και όντως δεν θα δώσω 100.

 

επίσης δεν έχω πρόβλημα βιταμινών (διατροφής γενικότερα)...συμπέρασμα θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ σαμπουάν κατά της τριχόπτωσης από σουπερμάρκετ και ίσως κάνα ποιο εξειδικευμένο που και που άμα λάχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δώσε info για αυτό :P

έχω βρει άκρη για τις αρβύλες και το ξύρισμα :P πες και αυτό να κλείσω

 

Ακου μεγαλε, οπου το λεω δεν το πιστευουν αλλα στα φρυδια μου γιατι εγω το εκανα.

 

Ημουν κανονικα Ι1, λοχιας (απο ΛΥΒ), ειδικοτητα πολυβολητης (ελεος!!!!).

Πριν μπω μεσα πηγα σε γνωστη μου δερματολογο που μου εγραψε οτι υπεφερα απο τα παντα σχετικα με τριχωπτωση (αλλα με εβιντενς= τριχοριζωγραμμα, αναλυση ντι εν εϊ και τα ρεστα).

 

Παιρνω αυτα τα χαρτια παω στο κεντρο, εκει τα πραγματα ευκολα. Στην συνεντευξη δηλωσα ψυχολογικο προηγουμενο λογω μεγαλης πιεσης για προσωπικους λογους που ειχε ως αποτελεσμα θηριωδη τριχωπτωση. Τους μοστραρα τα χαρτια, τερμα. 1 μηνα ελευθερος κρανους.

 

Στο στρατοπεδο που με στειλανε (εβρο) δυστυχως δεν μπορεσα να γλιτωσω τον πρωτο μηνα στην εκπαιδευση του οπλιτη με τιποτα, απλως κοιτουσα να λουφαρω το κρανος. Μετα απο αυτο εκανα μια σκηνη οτι εχουν παθει τα νευρα μου επειδη χανω μαλλια και ζητησα να δω δερματολογο που ηξερα πως δεν ειχε η μοναδα. Με εστειλαν σε κεντρικο νοσοκομειο οπου μοστραρα παλι ολα τα χαρτια και ο τυπος (ταγματαρχης νομιζω, ιατρος φυσικα) μου δινει ελευθερο για 1 μηνα.

 

Καθε φορα που ελειγε ο μηνας πηγαινα στο γιατρο της μοναδας και μου το ανανεωνε για κανα 2 βδομαδουλες. ηθελε λιγο δραμα αλλα κομπλε. Οταν αρχισαν να με μυριζονται πηγα ΛΥΒ οποτε τις σκαπουλαρα και εκει με τον ιδιο τροπο (χαρτια). Οταν αρχισαν να με ξανα-μυριζονται γυρισα μοναδα οπου με εστειλαν σε φυλακιο. Νεα προσωπα, νεο σκαπουλαρισμα (παλι με χαρτια μπροστα). Οταν αρχισαν να με ξαναματα-μυριζονται, 6μηνη μεταθεση αθηνα οπου παω 401 κανω ολα τα τεστ απο την αρχη και με βγαζουν επισημα ελευθερο κρανους. Ηθελαν να μου αλλαξουν το γιωτα αλλα επειτα απο λιγο δεν ξανασχοληθηκαν.

 

Συμπερασματικα: skills 30%, χαρτια 50%, κωλοφαρδια 20%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σχολιάσω το άμα πάω να βάλω κανα πηλό ή να τα πειράξω λίγο με βρεγμένα χέρια μετράω καμιά 20αριά τρίχες στον άσπρο νιπτήρα...

 

 

post #21 είσαι γυναίκα; οι γυναίκες δεν έχουν διαφορετική "σύνθεση" στα μαλλιά από τους άντρες ή όχι;

 

ναι όντως θα πέσουν το έχω πει από το 1ο ποστ, και όντως δεν θα δώσω 100.

 

επίσης δεν έχω πρόβλημα βιταμινών (διατροφής γενικότερα)...συμπέρασμα θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ σαμπουάν κατά της τριχόπτωσης από σουπερμάρκετ και ίσως κάνα ποιο εξειδικευμένο που και που άμα λάχει...

 

μη σκασ για τισ 20 τριχεσ..80-100 τριχεσ καθε μερα πεφτουν αλλα δεν τα καταλαβαινουμε...ειναι φυσιολογικο , ξαναβγαινουν..

 

ναι παιζει και αυτο το ρολο τ..γι'αυτο σ λεμε πηγαινε σε δερματολογο να σ πει και μετα αποφασιζεισ αν θεσ να ακολουθησεις στη θεραπαεια που θα σ προτεινει ή οχι..με τα σαμπουαν τ εμποριου χανεισ τα λεφτα σ...τουλαχιστον μαζευε τα να τα δωσεισ σε μια εμφυτευση καποια χρονια μετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες δοκιμασε αυτο το σαμπουαν http://www.filiropharmacy.gr/final_prod_det.asp?final_prod_id=257 ειναι και φυτικο οποτε καλυτερο απο αυτα του εμποριου και καλη διατροφη τωρα αμα θες περισοτερα δερματολογος regaine κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φαρμακευτικά σαμπουάν δεν πρόκειτε να κερδίσεις κάτι στην παρούσα φάση που είσαι αλλά από το να βάζεις σκουπιδοσαμπουάν από σουπερμαρκετ σίγουρα είναι προτιμότερα. Αν το πρόβλημα έχει προχωρήσει πρέπει να επισκεφθεις δερματολόγους και να πάρεις γνώμες. Μπορείς να επισκεφθείς και το νοσοκομείο Συγγρός που βρίσκεται στην Αθήνα και που είναι για δερματολογικές παθήσεις (και αλωπεκείες) πιο ειδικό ας πούμε. Μόνο που αν κλείσεις από τώρα ραντεβού, το νωρίτερο που θα σε βάλουν είναι για Οκτώμβρη.

Έχω διαβάσει ότι υπάρχουν θεραπείες με χάπια και κάτι σπρέυ κτλπ που πολλοί περιόρισαν σημαντικά το πρόβλημα, άλλοι πάλι είδαν τα μαλλιά τους να ξανβγαίνουν, ένα μικρότερο ποσοστό δεν είδε καμία βελτίωση.

Το θέμα είναι αν θες να αρχίσεις χάπια από αυτή την ηλικία και φυσικά δεν γνωρίζω και τυχόν παρενέργειες που μπορεί αυτά να προκαλέσουν, γιατί θεωρούνται δυνατά μερικά.Επίσης αν το τριχωτό της κεφαλής σου είναι σε κακή κατάσταση, πυτιρίδα ξηροδερμία κτλπ, πάρε από κάνα φαρμακείο αμυγδαλέλαιο και κάνε μασάζ 2-3 φορές τη βδομάδα, άφηνε το στα μαλλιά για 2-3 ώρες ή και περισσότερο και μετά λούσιμο, μόνο καλό θα τους κάνεις και με μικρό κόστος. Και προσοχή με τις μεταμοσχεύσεις. Πολλοί λένε ότι είναι πεταμμένα λεφτά. Μη ψαρώνετε με τις διαφημίσεις και φυσικά μόνο εξωτερικό, Ελλάδα είναι πίσω ακόμα. όποτε αστη στην άκρη αυτή τη λύση ακόμα.

 

Υ.Γ.αυτο με τ λουσιμο δεν ισχυει..μπορεισ να λουζεσαι καθε μερα δεν υπαρχει προβλημα, οτι ειναι να πεσει θα πεσει..αν δεν πεσει σε αυτο το λουσιμο θα περσει παραπανω στο επομενο..η καθε τριχ κανει το κυκλο τησ...

 

Είναι θέμα τρίχας βασικά αλλά ναι όπως λες δεν ισχύει. Όπως και το ότι αν βάζεις ζελέ θα κάνεις καράφλα ή αν φοράς καπέλα. Μύθοι είναι είναι όλα αυτά, απλά μπορεί να βοηθάνε λίγο την τριχόπτωση σε έναν που έχει προδιάθεση. Τον κυριότερο ρόλο παίζουν τα γονίδια και δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει. άλλλοι είναι τυχεροί και έχουν απίστευτη πυκνότητα στο μαλλί τους και βάζουν και μισό κιλό ζελέ και έχουν ωραίο μαλλί άλλοι πάλι έχουν 2 τρίχες και κάνουν αγώνα για να τις κρατήσουν.

 

 

-Αν πας στρατο βγες ελευθερος κρανους. Εγω το εκανα στο ορκιζομαι.

-Αν οδηγεις μηχανη παρε αμαξι

-Σταματα να φορας καπελα.

 

Τα regain και λοιπα παραφαρμακα βοηθουν αλλα ειναι απλα καθυστερηση και οχι καταπολεμηση.Επισης θα εχεις μονιμως λιγδικα μαλλια (εφεκτ του ριγκεϊν)

 

 

Έλα παιδιά να σοβαρευτούμε λιγάκι. οκ τα άλλα που προτείνεις αλλά η τριχόπτωση οφείλεται στη μηχανή και στο καπέλο; :rolleyes: :rolleyes:

 

Kαι εννοείται πώς υπάρχουν φάρμακα που όχι μόνο καθυστερούν αλλά μακροπρόθεσμα πολλοί είδαν μαλιά να ξαναβγαίνουν. Απλά πάντα με συμβουλή γιατρού τέτοιου είδους χάπια, ποτέ ακούγοντας τη γνώμη των "ειδικών" του ιντερνετ και των φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε ο κατάλληλος.Κοίτα στην αγορά κυκλοφορούν πολλά.Τα δύο εγκεκριμένα της FDA είναι η Μινοξιδίλη και η Φινεστιρίδη(?),Προπέσια δηλαδή.Προπέσια με τίποτε,κάνει κακό στο αναπαραγωγικό.Άλλα που θεωρούνται πως κάνουν καλό είναι η βιοτίνη και το σο παλμέτο.Φυσικά υπάρχουν και φαγητά,ουσίες,βιταμίνες που κάνουν καλό όπως ο σίδηρος κάνει καλό στο συκώτι.Δηλαδή και το Ασάι μπορεί να κάνει καλό.Ίσως θα ήταν καλό να πιάσεις Μινοξιδίλη,generic ομώς που είναι φθηνότερη,δεν χρειάζεται Regaine,είναι ποιο ακριβή αλλά καμμιά διαφορά,απλά αυτήν εγκρίναν πρώτα.Δεύτερο καλό σαμπουάν.Θα έλεγα αν θέλεις να ψάξεις αλλά εχει και καλά ελληνικά,ξέρω και άλλα ωραία,όπως το Revivogen,Avalon Organics Thickening και άλλα.Υπάρχουν και πολυβιταμίνες καλές όπως της Maxi Hair της Country Life.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τα άλλα δεν εγίναν evaluate.Απλά επειδή δεν ζητήσαν,ίσως λόγω οικονομικού.Δεν είναι σίγουρο.Αλλά του FDA σίγουρα δουλεύουν.Φυσικά και στα άλλα κάναν κλινικές μελέτες,πρέπει να το ψάξει κανείς.Ναι μα από Αμερική γενικώς έρχονται όλα.Δηλαδή και για πράγματα παγκόσμιαΈτσι νομίζω δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...